Jednoduché maketové podvozky

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

Jednoduché maketové podvozky

Příspěvekod JBr » pon 03 bře, 2008 7:25 pm

O vikendu jsem uspesne zrealizoval jeden dlouhodobejsi napad a vytvoril jednoduchy maketovy pojezd na brejlovce s minimalnimi naklady, v podstate jen za cenu dvojkoli a dvou sroubku s matickami. Predpokladam, ze jsem tim neobjevil Ameriku, mnozi uz takove postupy vyzkouseli a pro nektere bude takovy pojezd i neprijatelny, ale na druhou stranu se treba najde nekdo, koho to inspiruje :) Pro masinu, ktera je odstavena nekde na kuse koleji v depu a jen obcas ji Puklik nebo Adela nekam pretahne je to imho celkem dobre reseni. S trochou dovazeni by se takova masina dala treba pouzit i jako maketovy nehnany postrk.

Cely pojezd se sklada jen z par kousku balzovych odrezku, 4 dvojkoli, masek podvozku z odlitku, dvou sroubku s matkami a balzove desky, ktera tvori zaklad celeho pojezdu.

Podrobnejsi popis stavby jsem hodil k sobe na web do sekce Moje vytvory - http://vlacky.brozek.org/index.php?typ=art&id=7

Obrázek
Obrázek

Zkusmo jsem si na nej posadil rozdelanou odlitkovou 754 018 (jeste nemam strikaci pistoli, takze je to matlala patlala a je to znat).

Obrázek
TT/D V/VI.
Uživatelský avatar
JBr
 
Příspěvky: 1265
Registrován: čtv 20 zář, 2007 7:25 pm
Bydliště: Hostivice a obcas Chotebor

Příspěvekod xxvojtikxx » úte 04 bře, 2008 11:18 am

náhodou je to super nápad, mám v krabici odlitky balmů a pořád mi vrtalo v hlavě jak ten pojezd udělat, tohle mi docela pomůže, hlavně ty dvojkolí přímo v maskách jsou super, s tím sem si lámal hlavu nejvíc, bál jsem se že to nebude držet, ale vyzkouším to...

akorát s tím zatěžováním bych byl opatrný, maximálně zatížit jako normální vagón protože bych měl strach, že na konci dlouhýho vlaku jako postrk by mi to vyhazovalo vagóny uprostřed... a když by to bylo jako druhá loko vepředu tak to zase nebude moc lehký aby to vyhodilo jí když za ní bude zapřaženo 10 vagónů...
xxvojtikxx
 
Příspěvky: 124
Registrován: čtv 07 úno, 2008 10:32 am
Bydliště: Praha

Příspěvekod JBr » úte 04 bře, 2008 12:22 pm

Idealni je to zkusit na nejakem zbytecnem odlitku, ja do toho sel s tim, ze to treba nebude fungovat.

Mimochodem, na podvozky pro Balm se myslim dela i stavebnice leptova, nebylo by treba lepsi vyuzit tu?
TT/D V/VI.
Uživatelský avatar
JBr
 
Příspěvky: 1265
Registrován: čtv 20 zář, 2007 7:25 pm
Bydliště: Hostivice a obcas Chotebor

Příspěvekod xxvojtikxx » úte 04 bře, 2008 12:40 pm

no možná bylo, ale hekttor má ty podvozky už dost dlouho ve stavu nedostupnym (alespoň podle webu, víc jsem se po tom nepídil) a navíc když už mám masky odlité tak bych je využil...
xxvojtikxx
 
Příspěvky: 124
Registrován: čtv 07 úno, 2008 10:32 am
Bydliště: Praha

Příspěvekod Soptík » úte 04 bře, 2008 2:41 pm

Já jsem také sháněl podvozky pro balm, ptal jsem se u Hektora a bylo my vzděleno, že neuvažují o jeho další výrobě. :(
Soptík
 
Příspěvky: 31
Registrován: pon 17 pro, 2007 11:45 am
Bydliště: Hradec Králové

Re: Jednoduché maketové podvozky

Příspěvekod Jarda H. » úte 04 bře, 2008 4:03 pm

JBr píše:.... vytvoril jednoduchy maketovy pojezd na brejlovce s minimalnimi naklady, v podstate jen za cenu dvojkoli a dvou sroubku s matickami. Predpokladam, ze jsem tim neobjevil Ameriku, mnozi uz takove postupy vyzkouseli a pro nektere bude takovy pojezd i neprijatelny, ale na druhou stranu se treba najde nekdo, koho to inspiruje :) Pro masinu, ktera je odstavena nekde na kuse koleji v depu a jen obcas ji Puklik nebo Adela nekam pretahne je to imho celkem dobre reseni. S trochou dovazeni by se takova masina dala treba pouzit i jako maketovy nehnany postrk.

Cely pojezd se sklada jen z par kousku balzovych odrezku, 4 dvojkoli, masek podvozku z odlitku, dvou sroubku s matkami a balzove desky, ktera tvori zaklad celeho pojezdu.


Zajímavý jednoduchý nápad :lol: :!: Probudil ve mně chuť zkusit si udělat "statickou" lokomotivu z odlitku, odstavit ji v depu (v nouzi může i popojet jak píše JBr), na další burze se poohlédnu po nějakém odlitku ! Zatím bych měl čas vybrat si vhodný typ lokomotivy :!:

Jak by řekl klasik : Jen houšť a větší kapky :lol: :lol:
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Jednoduché maketové podvozky

Příspěvekod bindo011 » úte 04 bře, 2008 4:08 pm

Hmmm naozaj super nápad :idea: . Jednoduchý a dobrý, čo viac dodať..... 8)
"N" analog system PIKO MODELLBAHN IV
"HO" analog system MEHANO TRAIN LINE V
Uživatelský avatar
bindo011
 
Příspěvky: 153
Registrován: čtv 28 úno, 2008 10:20 am
Bydliště: Slovensko

Příspěvekod xxvojtikxx » úte 04 bře, 2008 4:34 pm

no ono to není tak hrozný ani s pojezdem, sehnal jsem třeba odlitek 742 (akorát nevím od koho - je sice křivý jak blázen ale na první pokus to nevadí, na kolejích to tolik poznat nebude) a na něj přesně pasuje podvozek z hektora (všechno TT), stačí jen ho pořádně ze stran opižlat a pasuje tam fakt přesně, pak vybrousit trochu kabinu na motor (vejde se tam ten starý BTTB, jen je potřeba ho asi o půl cm posunout ke středu pojezdu), popř. použít něco jiného na pohon a vpodst. když teď zase zkompletuju pohon, může vyrazit na trať (úprava pojezdu zatím cca na hodinu, což je možná míň než stavba takovéhle makety), hodím to kdyžtak do rozpracováno, pokud by byl zájem, ale samozřejmě to nejde takle dělat všude a na všechno :)

ale tohle řešení co je tady se dá právě použít nejen na loko ale i na vagóny (mám doma i nějaký 053 nebo něco takovýho, balmy, starý čtyřosý služebák...) a nechtělo se mi do toho právě proto že jsem zatím nevyřešil pojezdy...

jak jsou vlastně uchycený ty čepy? jen našroubovaná matka a zakápnutá lepidlem aby tam zbyla vůle, a ono se to samo v pohodě točí třením balza - kov?
xxvojtikxx
 
Příspěvky: 124
Registrován: čtv 07 úno, 2008 10:32 am
Bydliště: Praha

Příspěvekod JBr » stř 05 bře, 2008 7:58 am

Presne tak, je tam o cca 0,5 mm sirsi otvor nez je sroubek. Je to prototyp, tak jsem to delal od oka. Premyslel jsem, ze by se na tu diru zespoda dala dat podlozka s trosku vetsim prumerem nez je ten sroubek a ten by tak lezel na kovu a nebyl by tam styk kov - balza. Ale ta balzova deska je tak lehoucka, ze to spojeni je vpodstate uplne volne. I ten odlitek neni tak tezky, aby zpusobil nejake zhorseni otaceni.
TT/D V/VI.
Uživatelský avatar
JBr
 
Příspěvky: 1265
Registrován: čtv 20 zář, 2007 7:25 pm
Bydliště: Hostivice a obcas Chotebor

Příspěvekod Tomáš » stř 05 bře, 2008 9:16 am

tak tohle je opravdu velmi povedený nápad..zaslouží 1*...já sem si sice od p.Vilingera nechal udělat pojezd "nemotorický" (komplet podvozek,ale bez koleček převodů a motorku) ale toto řešení bude asi podstatně levnější..jen mě napadá jak tam jsou uchycená ty dvojkolí?..drží tam jen v těch vyvrtaných důlcích?
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod JBr » stř 05 bře, 2008 9:26 am

Jojo, jen v tech dulcich. Je to v podstate podobne jako treba uchyceni dvojkoli ve stavebnici 810 od LPH, jen tady ma to dvojkoli trosku vic prostoru, protoze jsem ty dulky udelal moc velke. Priste budu experimentovat s trosku vetsi presnosti :)
TT/D V/VI.
Uživatelský avatar
JBr
 
Příspěvky: 1265
Registrován: čtv 20 zář, 2007 7:25 pm
Bydliště: Hostivice a obcas Chotebor

Příspěvekod Tomáš » stř 05 bře, 2008 9:41 am

JBr píše:Jojo, jen v tech dulcich. Je to v podstate podobne jako treba uchyceni dvojkoli ve stavebnici 810 od LPH, jen tady ma to dvojkoli trosku vic prostoru, protoze jsem ty dulky udelal moc velke. Priste budu experimentovat s trosku vetsi presnosti :)


jjo je to jasný..jinak s tím zatížením bych si nelámal hlavu,mě osobně se velmi pozitivně osvěčilo,použít jako zátěž tu dutou nádrž.Přesněji do nádrže odleju olovo,tak aby se celá naplnila,vychází to tak 27-30g což je dostačující.nádrž je velmi vhodná svým umístěním,těžiště se pak pěkně posune do středu lokomotivy a je hodně nízko.
Olovo sháním dvěma způsoby,buď zajdu do pneuservisu,kde mi naloží staré závaží na kola (bohužel už moc nejsou,EU zakazuje používat olovo na vyvážení disků) a druhá možnost je koupit si nové olůvko v rybářské prodejně..
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod xxvojtikxx » pát 07 bře, 2008 3:44 pm

ještě mě napadlo (jelikož se bojim trvanlivosti toho důlku v masce) vzít plastovou destičku, do ní důlky, do toho ložiska (přišly mi teď od Peho - nebo je nalepit přímo do těch masek) a maskou to teprve překrýt, ale to by asi ta maska dost vykukovala ven (váhu by nesly ty destičky ze kterých by byl celej podvozek a ne ta maska)... zkusím to někdy v budoucnu taky, uvidíme :)
xxvojtikxx
 
Příspěvky: 124
Registrován: čtv 07 úno, 2008 10:32 am
Bydliště: Praha

Příspěvekod JBr » pát 07 bře, 2008 4:03 pm

O tech Peho jsem premyslel, ale nemam je po ruce, takze jsem to nechal takhle. Rekl bych ale, ze bude hodne zalezet na provoznim zatizeni. Pokud to bude na model, ktery jen postava a jede obcas, tak by mely stacit ty normalni dulky.
TT/D V/VI.
Uživatelský avatar
JBr
 
Příspěvky: 1265
Registrován: čtv 20 zář, 2007 7:25 pm
Bydliště: Hostivice a obcas Chotebor

Příspěvekod Houmr » pát 07 bře, 2008 5:00 pm

No nevím, jako materiál na stavbu bych rozhodně použil plast. Možná by se dala místo Peho použít silnělší injekční jehly. Prostě masku provrtat skrz strčit jehlu a do ní uložit dvojkolí, pak zbytek zvenku upilovat a zatmelit....... třeba, možností je vždy více.
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Další

Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků