Údržba loko TTBB 2244 (ČSD 455.215)

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

Údržba loko TTBB 2244 (ČSD 455.215)

Příspěvekod AlexD » pát 27 črc, 2018 4:57 pm

Mám 4 lokomotivy z produkce TT Berlinen Bahnen 2244 - BR 86 (ČSD 455.215). Zatím veškerá údržba spočívala ve vyčistění sběrných plíšků z kol,okolků a výměny uhlíků. U dvou jsem musel na klaccích opravit ulomenou plastovou klikovku (provrtáním a vyztužením drátkem). Jinak byly plně provozní a nebyl jsem nucen do nich zasahovat. Potřebuji poradit, jak se dostat k převodům na vyčistění a promazání a jak vyjmout motorek na vyčistění. Mám obavu, abych nevhodným zásahem nezpůsobil na 30 let starém výlisku z umělé hmoty nevratnou destrukci. Kdo ji měl rozdělanou?
Uživatelský avatar
AlexD
 
Příspěvky: 58
Registrován: úte 26 led, 2016 7:53 pm
Bydliště: Dambořice

Re: Údržba loko TTBB 2244 (ČSD 455.215)

Příspěvekod Petr Barchánek » ned 12 srp, 2018 4:59 pm

Otočte mašinu koly nahoru, opatrně vytáhněte přední a zadní běhoun (drží v pacce-kloubu cca uprostřed pojezdu a zároveň jsou jištěné zobáčky pod čelníky - pozor, neohnout, jen napružit!), objeví se dva šrouby a jejich povolením odstraníte příložku, přes kterou se dostanete k převodům šnek-dvojkolí (defacto třetí převodový stupeň) a k druhému převodovému stupni. Pokud chcete rozebrat celý pojezd, tak opatrně vyvažte dvojkolí (pozor na rozvody!), vyndejte světlovody, vyvažte motor a vyndejte závaží z rámu, v místě prvního a posledního hnacího dvojkolí jsou dva šrouby a matice, jejíchž povolením se dá celý pojezd rozložit na prvočinitele. Při zpětné montáži pozor na geometrii dvojkolí. Stejně se dá rozebrat i BR56, jen s tím rozdílem, že místo zadního běhounu se sudná táhlo tendru. Fanouškům obou lokomotivních řad oporučuju, aby si zajeli někam do Německa do muzea porovnat v reálu BR 56 a BR 86, jak moc soudruzi v NDR v případě BR 56 zaokrouhlovali. Stejně jako třeba v případě Ragulina na pojezdu NOHABy.
Petr Barchánek
 
Příspěvky: 259
Registrován: úte 11 črc, 2017 3:54 pm
Bydliště: Zubrnice

Re: Údržba loko TTBB 2244 (ČSD 455.215)

Příspěvekod AlexD » stř 15 srp, 2018 5:51 pm

Děkuji.
Uživatelský avatar
AlexD
 
Příspěvky: 58
Registrován: úte 26 led, 2016 7:53 pm
Bydliště: Dambořice


Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků