Rada na opravu osvětlení Loko HO V-181/G20

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

Rada na opravu osvětlení Loko HO V-181/G20

Příspěvekod Eťa » sob 04 lis, 2017 10:56 pm

Stavím vnukovi modelovou železnice HO. Na blešáku v Olomouci jsem koupil lokomotivu V-180/G 20 Gutzold. Prodejce mi řekl že jezdí. Měl pravdu jezdí perfekt ale časem jsem na internetu zjistil že by měla také svítit. Tak jsem sundal kastli a vypadli mě dvě žárovky po přeměření je jedna spálená. Ale nejhorší je to že nevím kde patří na každé straně loko je otvor a v kastli U profil z plexi ale hlavně jak se nasazují pořád mě vypadávají takže nevím jestli jsou to ty pravé. Patří tam s paticí nebo se závitem. Jestli se závitem kde se dají koupit nebo sehnat. Budu rád za každou pomoc pokud možno i s foto nebo nákresem popřípadě i s návodem na internetu. Moc moc předem děkuji.
Eťa
 
Příspěvky: 11
Registrován: pon 29 srp, 2016 4:29 pm

Re: Rada na opravu osvětlení Loko HO V-181/G20

Příspěvekod Sandy » ned 05 lis, 2017 8:19 am

Obráceně! Vyfoť, jak to vypadá u tebe.
A jak jsi na tom se znalostmi elektro?
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Rada na opravu osvětlení Loko HO V-181/G20

Příspěvekod Eťa » úte 07 lis, 2017 11:13 am

Dodatek k žádosti. Přidávám foto:
P1180692.JPG
P1180691.JPG
[attachment=2] Více mě jich nevešlo. Za pomoc mockrát děkuji.
Přílohy
P1180699.JPG
Eťa
 
Příspěvky: 11
Registrován: pon 29 srp, 2016 4:29 pm

Re: Rada na opravu osvětlení Loko HO V-181/G20

Příspěvekod Eťa » pát 01 pro, 2017 3:53 pm

Nikdo mi není schopen poradit?
Eťa
 
Příspěvky: 11
Registrován: pon 29 srp, 2016 4:29 pm

Re: Rada na opravu osvětlení Loko HO V-181/G20

Příspěvekod MiG » pát 01 pro, 2017 4:16 pm

A ještě pohled dovnitř z vrchu by nebyl? ("půdorys")
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Rada na opravu osvětlení Loko HO V-181/G20

Příspěvekod Myšpulín » pát 01 pro, 2017 4:18 pm

Já mám variantu se selenovou destičkou. Udělej ještě prosím fotku toho čela, co je na prvních dvou snímcích, ale zezadu. Nefoť primárně ten přišroubovaný oný s drátkem (to je dioda), ale místo kolem toho otvoru. Do toho totiž standardně přijde žárovička s rantlíkem (paticí). Ale jak píšu, rád bych viděl ještě tu druhou stranu.

Ha, MiG byl rychlejší. :D
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Rada na opravu osvětlení Loko HO V-181/G20

Příspěvekod Eťa » sob 02 pro, 2017 9:02 am

P1180695.JPG
P1180694.JPG
P1180690.JPG
Další foto:
Eťa
 
Příspěvky: 11
Registrován: pon 29 srp, 2016 4:29 pm

Re: Rada na opravu osvětlení Loko HO V-181/G20

Příspěvekod Eťa » sob 02 pro, 2017 10:01 am

P1180697.JPG
P1180693.JPG
Eťa
 
Příspěvky: 11
Registrován: pon 29 srp, 2016 4:29 pm

Re: Rada na opravu osvětlení Loko HO V-181/G20

Příspěvekod Sandy » sob 02 pro, 2017 1:06 pm

Mé chabé elektrotechnické znalosti mi naznačují, že problém by mohly vyřešit dvě bílé LEDky, dva resistory cca 1k a dvě obyčejné diody. Vše v celkové ceně kolem 10 Kč.
EDIT: Pokud budeš jezdit v analogu (DC), tak ty dvě obyčejné diody jsou zbytečné.
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Rada na opravu osvětlení Loko HO V-181/G20

Příspěvekod Myšpulín » sob 02 pro, 2017 7:22 pm

Fotky sice O.K., ale víceméně něčeho jiného, než jsem požadoval. Jen ta poslední jakž takž něco naznačuje. Takže podle ní soudím, že ten drátek z toho černého cosi (jak jsem psal, je to dioda) vede k tomu plíšku, ke kterému je zřejmě přiletovaný, což není moc vidět a mezi tímto plíškem a tím silným plechem zahnutým do L vpravo dole bude zřejmě mezera, což je v pořádku. A pod tím plíškem má být vsunuta žárovička s tím rantlíkem. A jak se k ní dostat? Z boku každého toho silného plechu do L je ještě jeden rovný. Oba vysuň opatrně nahoru. Drží jen za čelo. Poté se ti to celé rozpadne a půjde to vysunout opatrně nahoru z motorku. Položit na stůl a zřejmě by mělo jít nadzvednout i na čele to krátké L. Tím ti vznikne mezera, kterou do toho otvoru vsuneš žárovičku baňkou ven a paticí dovnitř. Pak ji lehce zatlačíš dovnitř nadoraz a vrátíš tam to L-ko plechu, které má vyřízlé U a tím U-čkem to navlíkneš na tu žárovičku. Stejně na druhé straně. Pak to opět posadíš na motor a zajistíš opět těmi rovnými plechy.

Snad to je pochopitelné.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Rada na opravu osvětlení Loko HO V-181/G20

Příspěvekod Sandy » sob 02 pro, 2017 7:33 pm

Když na to koukám, tak by se možná měla dát vsunout žárovka do otvoru v čele, který je na obrázku 1 A to tak, že bude kolmo k ose lokomotivy, baňkou ke středu loko. Svítit bude do té kostičky světlovodu . Patřit tam bude pravděpodobně typ bez závitu.
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Rada na opravu osvětlení Loko HO V-181/G20

Příspěvekod Myšpulín » sob 02 pro, 2017 8:21 pm

To Sandy: Baňkou ven, aby svítila do světlovodu. A není kolmo, ale podélně. Mám tu několik těchto Gutzoldových strojů, tak vím. Ale jak jsem psal, všechny mají ještě selenovou destičku místo diody, tak jsem si nebyl jist konstrukcí. Ale vypadá to podobně, jen tvar toho zadního plíšku je jiný, bohužel z fotky není poznat jaký.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Rada na opravu osvětlení Loko HO V-181/G20

Příspěvekod Sandy » sob 02 pro, 2017 9:38 pm

Myšpulín píše:To Sandy: Baňkou ven, aby svítila do světlovodu. A není kolmo, ale podélně. Mám tu několik těchto Gutzoldových strojů, tak vím. Ale jak jsem psal, všechny mají ještě selenovou destičku místo diody, tak jsem si nebyl jist konstrukcí. Ale vypadá to podobně, jen tvar toho zadního plíšku je jiný, bohužel z fotky není poznat jaký.

Jo, to je možné. Mně sice připadá, že vlevo v tom otvoru je pacička, která přidržuje objímku žárovky, ale to je asi jen dojem.
Jinak si myslím, že kdyby se vyměnila ta usměrňovací dioda za LEDku s resistorem (LED by svítila do světlovodu), tak bude "vystaráno".
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Rada na opravu osvětlení Loko HO V-181/G20

Příspěvekod Eťa » ned 03 pro, 2017 4:25 am

Děkuji za rady. Zkusím ještě pokud možno nafotit ty otvory na žárovky lépe. Na přestavbu na ledky nemám mám totiž od malada fobii na elektřinu. Na průmyslovce mi ji zhnusil vyučující profesor takže jsem se ji neučil. Díky.
Eťa
 
Příspěvky: 11
Registrován: pon 29 srp, 2016 4:29 pm

Re: Rada na opravu osvětlení Loko HO V-181/G20

Příspěvekod Myšpulín » ned 03 pro, 2017 7:54 am

Sandy píše:
Myšpulín píše:To Sandy: Baňkou ven, aby svítila do světlovodu. A není kolmo, ale podélně. Mám tu několik těchto Gutzoldových strojů, tak vím. Ale jak jsem psal, všechny mají ještě selenovou destičku místo diody, tak jsem si nebyl jist konstrukcí. Ale vypadá to podobně, jen tvar toho zadního plíšku je jiný, bohužel z fotky není poznat jaký.

Jo, to je možné. Mně sice připadá, že vlevo v tom otvoru je pacička, která přidržuje objímku žárovky, ale to je asi jen dojem.
Jinak si myslím, že kdyby se vyměnila ta usměrňovací dioda za LEDku s resistorem (LED by svítila do světlovodu), tak bude "vystaráno".

Žárovka drží za svůj rantlík v tom silným L plechu (v tom U vybrání) a zezadu je zajištěna a přitlačována tím plíškem, z kterého si bere druhý pól napájení.

S těma Ledkama nevím, problém by byl nasměrování toku světla do těch světlovodů. On to je sice jeden "pazmek", ale pokud pamatuji, má tři různé vstupní plošky pro tři světla. To už radši vymyslet, jak celý světlovod vyhodit a nějaké malé SMD vlepit přímo za světla.

To Eťa: Až budeš vracet ten rámeček z těch silných plechů a plastových čel na motor a zajistíš to těmi bočními, domáčkni to celé (s citem) proti rámu. Nejen že ty plechy tvoří závaží, vedou taky proud z podvozků k motoru, kterého se dotýkají bokem, jak ho obepínají. A od podvozků se dotýkají jen takových malých plíšků v rámu v místě podvozku. Je potřeba ale řádně domáčknout v místě motoru, na kterém mohou zůstat viset, aby se dotýkaly. Kdyby něco, klidně se ozvi, třeba SZ.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Další

Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků