Stavba pojezdu

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

Stavba pojezdu

Příspěvekod mgrunt » ned 30 črc, 2017 5:25 pm

Zdravím, poradil by mi někdo jak a z čeho postavit "ultra levné" motoricky pojezd na HO (dve jednokolove napravy tj celkem 4 kola ci jak se to v hantýrce jmenuje). Představa je koupit 4 pokovena kola, motor, ozubena kolečka plus snek a nějak nabastlit sberace. Ideálně "Čína" jako ze fakt za par peněz (koukal jsem na ALI, ale moc jsem tam toho nenasel nebo blbe hledám). Ostatní uz bych nějak nabastlil pomoci 3D tiskárny. Čili cil je postavit motorizovany vagon (něco blížící se M810) za par korun a to z duvodu uzivani tohoto vláčku malým klukem takže když to nedopatrenim rozflaka (vzpominam i na sebe kdyz jsem byl malej, ze se to "proste rozbilo") tak druhy den muze mit jiny ten samy (pisu nedopatřením, ne ze s tim mrskne o zem to by si na novou pockal trochu déle...). A samozrejme obrovsky plus pro něj by bylo to, ze si bude pouštět to v čem občas sam jezdi. Muze někdo namitat, ze to nebude mit takové detaily, ale o ty tu moc nejde (když to bude z toho metru co to bude pozorovat připomínat to co ma tak budu spokojeny ostatně to uz pak bude zalezet na mem výtvarném umeni a casu, který do toho budu moci dat...). Kdyby se to vse podařilo zverejnil bych zdrojove soubory pro tisk (plus co kde koupit) pro další zájemce.

Děkuji
mgrunt
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned 30 črc, 2017 2:16 pm

Re: Stavba pojezdu

Příspěvekod rawen » ned 30 črc, 2017 6:25 pm

Levnější bude koupit v hračkářství plastový set a pohlídat si H0 rozchod, který se zde vyskytuje velmi často.
Protože slušné převody pro tvou stavbu budou stát tolik, co celá hračka z Číny. :?

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Stavba pojezdu

Příspěvekod mgrunt » ned 30 črc, 2017 7:44 pm

Můžete prosím upřesnit jaký plastový set? Do hračkářství moc nechodím. Dekuji. Co se tyce tech převodu tak to nemusí byt nic extra. Nebude to jezdit x hodin denne. V podstatě se jedna jenom o ozubene kolečko a snek ne?
mgrunt
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned 30 črc, 2017 2:16 pm

Re: Stavba pojezdu

Příspěvekod Petr S. » ned 30 črc, 2017 8:18 pm

Hledej zde : http://www.rcmicrocars.eu/obchod/catego ... tegory=174 .
Je to trvanlivé , odolné a přesné .
Petr S.
 
Příspěvky: 536
Registrován: úte 16 pro, 2008 8:42 pm

Re: Stavba pojezdu

Příspěvekod JanoH0e » ned 30 črc, 2017 8:51 pm

Sú rôzne napr. si zadaj Heureka, hračky, vlačky ... napr. https://plastove-vlacky.heureka.cz/rych ... 49e2c500f4 . V podstate presne pre"teba" vyrába firma Märklin vozidla ako startsety pre deti. Je to systém Märklin my world, pre deti od 3 r. - celoplastové, napájanie z batérie ale s diaľkovým ovládaním, zvukmi, svetlami atď. Potom pre staršie od 6 rokov "start up", kde je už napájanie z koľají, ale ovládač je diaľkový, nie je pripojený k sieti , trafo a pripojenie ku koľajam bezpečne ochránené pred deťmi. Podobné hračky sa vyskytujú aj u iných výrobcov, len treba vymeniť plastové kolieska za kovové, resp. dať obruče. Napr. https://plastove-vlacky.heureka.cz/masi ... -ovladani/ . Ďalšia možnosť je kúpiť staré PIKO napr. E6902 "DB" alebo rovno VT 135 "DR".
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Stavba pojezdu

Příspěvekod mgrunt » ned 30 črc, 2017 10:36 pm

Dekuji za odkazy a rozsireni obzoru. Porad ale zatim zamyslim tu variantu samo domo konstrukce. Zatím jsem nasel toto:

Motor - https://m.aliexpress.com/item/32298285683.html (ty sneky vyměnit viz převody)
Převody - 2x https://m.aliexpress.com/item/32786260278.html
Kola - https://m.aliexpress.com/item/32818380751.html
(z poctu motoru a kol složím samopojízdných vagonu 6 a ještě 4 motory zbydou)

Pak uz tomu asi moc scházet nebude (promyslet konstrukci podvozku dle moznosti 3D tiskarny, najit vhodne sberace, asi prodloužit hridel motoru - kdyz to bude v ose tak to problem nebude - a trochu si pohrát se sladěním převodovky podle moznosti otacek motoru - vyzkoušet různá ozubena kola co jsou v setu). Když se něco za cas vyběhá tak se to holt výmění (pri ceně toho všeho, kdyz se to rozpočítá na jeden vagon to budou desetikoruny).

Zatím jsem tedy blíže nezkoumal zda to zmineny motor utahne, ale klidne se tam muzou dat dva když na to přijde (hridele se muzou spojit ci proste z jedné strany uštípnout).
mgrunt
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned 30 črc, 2017 2:16 pm

Re: Stavba pojezdu

Příspěvekod amirinda » pon 31 črc, 2017 4:52 am

také jsem nad pojezdem samo-domo uvažoval, nicméně ono to napasovat není žádnej med a ve finále to levnější ani nebude. Asi nejhorší jsou převody nebo spíše převodovka a ve finále jsem od toho radši upustil. Asi nejlepší je kupit už hotové komponenty a ty poskládat, ale ve finále bych koupil nějakou starší lokomotivu a po ptákách...
Nevím co u tebe znamená používání malým klukem, ale třeba sestřenka přijde s dvouletým prckem a řekl jsem mu jenom koukat - ono jak si jako hrát s mašinkama? mají bejt na kolejích a jezdit.
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Stavba pojezdu

Příspěvekod petrh » pon 31 črc, 2017 5:19 am

Ma zkusenost: syn 7 a neco, dcera 3. Masinky doma mame druhym rokem. Jezdime na pilo my train - detsky startup do h0. Set stal asi 1500. Mas tam bud instatni diesel aka prase, v100 ci parnici nejak br96 (? hadam) celenje to pro deti. Vagon koupis za 300, masinj 600-900. Kdyz je ted syn vetsi mame 2 roco osobni, jednu zetku nakladni. Jo dceri se do pacek dostat nesmi, jezdi s tim jak s zelvickama. Syn uz v pohode, postavim mu koleje, zapojim trafo a dve hodky si jezdi. Postavi si z lega conpotrebuje k tomu. Vsehcny ty plastic train stoji za prd. Dobijeci baterky, spatne drzici koleje, radi se lamacinpacky u nich...
H0 se synem
1981-2001 dom. st. Včelnička | 2001-4 Slaný | 2004-6 Nelahozeves | od 2006 Kralupy n.V.
Uživatelský avatar
petrh
 
Příspěvky: 1429
Registrován: čtv 26 čer, 2008 11:14 am
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Stavba pojezdu

Příspěvekod JanoH0e » pon 31 črc, 2017 7:27 am

mgrunt píše:Dekuji za odkazy a rozsireni obzoru. Porad ale zatim zamyslim tu variantu samo domo konstrukce.

Samo domo konštrukcia - komplet, bez predchádzajúcich skúsenosti, je dosť náročná. Okrem toho čo píšeš potrebuješ ložiska, nalisovať prevody, navrhnúť prevodovku, doladiť ju a potom ju zostaviť. K tomu potrebuješ určité nástroje. Čo sa týka financií a času, ak nechceš robiť maloseriouvu výrobu, tak najvhodnejšia cesta je prevodovka od rcmicrocars. Potom musíš nejak -kardan, trubička a pod. vyriešiť spojenie s motorom a uchytenie na rám toho všetkého. Rám síce môžeš "vytlačiť", ale potrebuješ aby bol dostatočné tuhý. Preto by som odporúčal kov. Neviem aká pevnosť materiálu sa dá u teba vytlačiť. Aj keby si to vytlačil dostatočne tuhé, potrebuješ "balast", aby si mal adhéziu. Takže zasa nejaký kov. Ako sa stavia taký pojazd si môžeš pozrieť tu http://www.pojezdypg.cz.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Stavba pojezdu

Příspěvekod mgrunt » úte 01 srp, 2017 8:04 am

Díky za reakce. Nedá mi to a přeci jenom to zkusím postavit a to úplně z toho nejlevnějšího co to půjde :-). Bude to výzva. Je mi jasný, že kdybych to dělal tak jak je doporučeno, že to vyjde na podobné peníze jako kdybych to koupil už hotový, ale chci zkusit trochu jinou cestu. Každopádně dám vědět jak to jde.
mgrunt
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned 30 črc, 2017 2:16 pm

Re: Stavba pojezdu

Příspěvekod Zdenek Valter » úte 01 srp, 2017 10:21 am

mgrunt píše:Díky za reakce. Nedá mi to a přeci jenom to zkusím postavit a to úplně z toho nejlevnějšího co to půjde :-). Bude to výzva. Je mi jasný, že kdybych to dělal tak jak je doporučeno, že to vyjde na podobné peníze jako kdybych to koupil už hotový, ale chci zkusit trochu jinou cestu. Každopádně dám vědět jak to jde.

Good Luck!
BTW. co víš o stavbě pojezdů?
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2647
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Stavba pojezdu

Příspěvekod vvitty » úte 01 srp, 2017 11:43 am

Tak pokud ma byt vysledkem neco ultralevneho co se nejak pohybuje dopredu a dozadu, neni tech nutnych znalosti zas tolik potreba. Proste se pouzijou hrube prevody, zemedelske vule a cely se to dozene silnym motorem.
Ty znalosti prijdou na radu az v okamziku kdy to ma jezdit plynule, pomalu, bez zastavovani, ma se to vejit pod podlahu atd...

PS: Nejlevnejsi stejne bude koupit na aukru nejaky stary motorak vychodonemecke provenience...
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2623
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha


Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků