Leptané doplňky pro 556.0 (H0)

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

Leptané doplňky pro 556.0 (H0)

Příspěvekod martini » úte 14 bře, 2017 9:15 am

Rád bych poprosil všechny příznivce lokomotiv řady 556.0 o následující:
  • výkresy (nejlépe kótované) podpěr válcového kotle
  • výkresy držáku kulisy a okolních součástí
A to za účelem vytvoření leptů těchto (a jiných) součástí, které by následně byly veřejně zpřístupněny. Případně bych uvítal nadšence, kteří jsou schopni na skutečné lokomotivě změřit, zakreslit a zveřejnit zde. Já to mám bohužel k nejbližšímu štokrovi příliš daleko. Předem díky.

=== === === === === === === === === === === === === === === === === === === === === === === === === === === === === === === === === === === ===

V tomto vláknu mi můžete pomoct vytvořit, radou či skutkem, lepty a odlitky doplňků pro stavbu štokra 556.0 v měřítku H0. Pro stavbu 556.0 budeme potřebovat:

1. Pojezd
1.1 Rám, kola a přední běhoun (ROCO, Gützold)
1.2 Pružnice - sestava 4 pružnic z leptu k osazení na pojezd, 2ks (martini)
1.3 Sběrače proudu pojezdu z leptu - náhrada za původní, 2 ks (martini)
1.4 Válce

2. Válcový kotel
2.1 Konstrukční vrstva kotle (DK-MODEL nebo vlastní z plastu či kovu)
2.2 Krycí vrstva válcového kotle, lept, 1ks (martini)
2.3 Čelo válcového kotle
2.4 Dvířka dýmnice
2.5 Držák reflektoru

3. Skříňový kotel

4. Budka s ochozem (DK-MODEL)

X. Doplňky
X.1 Komín
X.2 Parojem 1
X.3 Parojem 2
X.4 Písečník
X.5 Servopohon rozvodu, odlitek/obrobek (???) + lept (martini)
X.6 Jednoválcový kompresor
X.7 Dvouválcový kompresor
X.8 Vzduchové jímky (lokomotiva 4 ks + tendr 1ks) - odlitek/soustružený díl?
X.9 Filtr, 2 ks
X.10 Svítilna, odlitek, 4 ks (BV-model)
X.11 Reflektor, odlitek (BV-model)
X.12 Pojišťovací ventil, odlitek, 2 ks (BV-model)
X.13 Píšťala, odlitek (BV-model)

Na dalším rozšiřování seznamu se průběžně pracuje :!:

Upozorňuji, že nehodlám nic hromadně vyrábět a prodávat. Výrobu výsledného leptu si každý buď zajistí sám, nebo ji můžeme vyřešit pro skupinu zájemců hromadně.
Naposledy upravil martini dne pát 27 říj, 2017 8:18 pm, celkově upraveno 1
martini
 
Příspěvky: 27
Registrován: stř 01 říj, 2014 9:30 am

Re: Leptané doplňky pro 556.0 (H0)

Příspěvekod RadekH0 » čtv 16 bře, 2017 10:52 pm

Ahoj,
tak to ti závidím že na to máš čas. Ono navrhnout lept tak složité lokomotivy je dost o času a ještě víc o zkušenostech. Ovšem tě musím zklamat. Budeš muset zhotovit víc věcí které DK model nemá dobře. Jedná se konkrétně o celý čelník, který nesedí délkově o několik milimetrů. Zase ale beru, že chtěli udělat kompromis kvůli lepšimu napasování s pojezdem. Pokud také budeš chtít použít část mezi dyšnou a běhounem, tak budeš muset celý běhoun posunout.

Dneska jsem dodělal budku. Ta se jim naopak povedla. Akorát budu muset udělat hranatou díru uprostřed střechy pro střešní okénko. To by jsi v leptu mohl jednoduše opravit.
Jako další je absence již zmiňovaných vík válců a šoupátek.
Co se týká parních dómů a písečáků, tak mám na sobotu objednané mosazné odlitky od p. Murase. Ty se dají taky obstojně použít. Akorát nevím,proč chceš navinout plášť kotle na kus odlitku, když ten kotel můžeš mít tak jako já stočený z plechu. Podle mě je to zbytečná práce navíc. Kromě toho by jsis tím odlitkem ucpal ideální místo na dodatečnou olověnou zátěž a případně dekodér.

Až budu mít nějaké postřehy ze stavby, tak to sem napíšu. Pokud budeš mít konkrétní dotaz tak se ptej. Přeju hodně štěstí a nezapomeň se podělit o fotky z vývoje!

Radek
Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Leptané doplňky pro 556.0 (H0)

Příspěvekod martini » pát 17 bře, 2017 1:00 pm

Ahoj,

Když se mi zrovna nebude chtít nic pilovat, pájet nebo lepit, tak budu pracovat na leptu 556.0... když má člověk dobré podklady a fotky, tak to jde samo, ať se jedná o cokoliv.

Osobně hodlám navinout kotel na plastový odlitek. Moje předchozí stavby byly řešeny jinak (trubka, trubka s potahem z mosazi, navinutí plechu, nebo pouze plast). Šlo o domácí výrobu, předělávky i stavebnice. Tentokrát chci vyzkoušet něco nového, co mi snad umožní lehce dosáhnout realističtějšího vzhledu. Realističtějšího, než se komu dosud povedlo široko daleko... snad mi tento inovační nápad vyjde. Pokud někdo bude chtít s mým leptem potáhnout něco jiného než plast, tak mu v tom nebudu nijak bránit :). Dekodér mám v tendru. Kotel hodlám provrtat a do díry umístit kovovou tyč jako zátěž. S plastem se mnohem lépe pracuje - např. vrtání miniturních děr do plastu je mnohem snažší.

Momentálně hodlám ze stavebnice DK-MODEL použít hlavně budku a ochozy, protože tím uspořím čas, místo na svých leptech a taky už je mám (doma a hotové). O nutnosti předělání čelníku, stejně jako spousty dalších věcí vím... jak už jsem napsal nahoře, seznam není zatím kompletní a pořád ho hodlám postupně rozšiřovat.

Parní dómy a písečáky od pana Murase mám pro 498.1... písečák má z jedné strany velmi špatně odlité ventily. Skoro tam nejsou. Dá se to opracováním a jinak trochu vylepšit. Maličko horší je to s komínem. Tomu bych rád pomohl leptem, jinak je to adept na odpadkáč. Písečáku taky, žádný z odlitků nemá nahoře tak ostré hrany jako v reálu.

Stavebnici DK-MODEL už mám doma delší dobu, takže dotazy stran tohoto asi mít nebudu :).

Ale pokud máš doma pojezd z BR 52 od Roco, bylo by super, kdybys ho detailně nafotil, nejlépe rám bez kol ze všech stran a fotky někam umístil. To by asi pomohlo nejenom mě.


Díky.
martini
 
Příspěvky: 27
Registrován: stř 01 říj, 2014 9:30 am

Re: Leptané doplňky pro 556.0 (H0)

Příspěvekod mlha » pát 17 bře, 2017 1:12 pm

Rám doma mám
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: Leptané doplňky pro 556.0 (H0)

Příspěvekod Rendolph1 » pát 24 bře, 2017 4:56 pm

Ahoj,taky bych se rád připojil k tomu co navrhuješ,dodělat díly co u stavebnice Dk-chybí.
Jen se obávám,že i když uděláš prototyp leptu,tak nebudu vědět kdo by byl ochotný mi to vyleptat,nemám s tím zkušenost,a jsem v tomto začátečník.
Ale určitě bych si rád ty chybějící věci pořídil.
Rendolph1
 
Příspěvky: 63
Registrován: sob 30 led, 2016 6:17 pm
Bydliště: Bulhary

Re: Leptané doplňky pro 556.0 (H0)

Příspěvekod martini » pát 27 říj, 2017 7:50 pm

Tak zase bude zima a tudíž i čas na tvorbu leptů, když budou ty Vánoce... Začnu od podlahy, tedy od pojezdu.

Objednal jsem si sadu dílů pojezdu BR 50, konkrétně tedy k Ty 5 PKP, Roco 63295. Byl to jediný typ, ke kterému jsou momentálně jako náhradní díl k sehnání všechna nutná (tj. hnací a spřažená) dvojkolí. Běhnou vyřeším sám, ten jsem od Roco neobjednával.

http://www.roco.cc/doc/ET/1/DE/63295_10304.pdf
martini
 
Příspěvky: 27
Registrován: stř 01 říj, 2014 9:30 am

Re: Leptané doplňky pro 556.0 (H0)

Příspěvekod MartinP » ned 29 říj, 2017 4:18 pm

doplňky k párám chystá Zahrádka a vypadá , že budou kvalitnější než od Murase
http://www.metalmodel.biz/index.php/typizace-csd/

MarTTin
MartinP
 
Příspěvky: 75
Registrován: úte 01 led, 2008 7:00 pm
Bydliště: Lipník n/B

Re: Leptané doplňky pro 556.0 (H0)

Příspěvekod Rendolph1 » úte 31 říj, 2017 5:35 pm

jj,vím o tom,jen jsem četl na Igorovém fb,že momentálně hledá někoho seriozního,
kdo by to vyráběl a distribuoval dál k nám modelářům.Je to krásná práce co odvedl a snad se brzy podaří někoho najít.
Rendolph1
 
Příspěvky: 63
Registrován: sob 30 led, 2016 6:17 pm
Bydliště: Bulhary

Re: Leptané doplňky pro 556.0 (H0)

Příspěvekod izahradka » pát 24 lis, 2017 2:14 pm

Ahoj všem. Dostal jsem odkaz, že zde někdo potřebuje odlitky na 556.0.
Mohu udělat sadu pro Štokra na míru (PojezdyPG už první sady na jiné mašiny prodává).
Navrhuji
-Komín
- kompresor
- Lampy (OKO)
- Světlomet s poličkou
- Dynamo
- Lisy DV16
- Napaječ LF X/12,
- Napaječ Nathan (+ připouštěcí armatura)
- Přední a zadní víka válců
- Přední a zadní šoupátka
- napajecí armatury
- odkalovače
- odolejovač
-------------------------------------------
nějak další tipy?
:D :D :D
Uživatelský avatar
izahradka
 
Příspěvky: 24
Registrován: pon 06 dub, 2015 5:26 pm

Re: Leptané doplňky pro 556.0 (H0)

Příspěvekod RadekH0 » sob 25 lis, 2017 12:14 pm

izahradka píše:Ahoj všem. Dostal jsem odkaz, že zde někdo potřebuje odlitky na 556.0.
Mohu udělat sadu pro Štokra na míru (PojezdyPG už první sady na jiné mašiny prodává).
Navrhuji
-Komín
- kompresor
- Lampy (OKO)
- Světlomet s poličkou
- Dynamo
- Lisy DV16
- Napaječ LF X/12,
- Napaječ Nathan (+ připouštěcí armatura)
- Přední a zadní víka válců
- Přední a zadní šoupátka
- napajecí armatury
- odkalovače
- odolejovač
-------------------------------------------
nějak další tipy?
:D :D :D

Za zmínku by určitě stály i parní dómy a písečník. Jinak mě zatím nic jinýho nenapadá.

Radek
Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Leptané doplňky pro 556.0 (H0)

Příspěvekod Rendolph1 » sob 25 lis, 2017 12:47 pm

Zdravím Igore
právě jsem se k tomu chystal Vás oslovit ohledně těchto doplňků.A vydím,že má další otázka je již zodpovězena,a to,že odlitky budou
k prodeji u Pavla.Já už něco málo mám od p.Murase,ale ty Vaše jsou super a nemají chybu.Se mnou můžete počítat,že bych je rád pořídil.Takže až budou,tak u Pavla?
Rendolph1
 
Příspěvky: 63
Registrován: sob 30 led, 2016 6:17 pm
Bydliště: Bulhary

Re: Leptané doplňky pro 556.0 (H0)

Příspěvekod izahradka » sob 25 lis, 2017 6:32 pm

Dobrý den,

ano, odlitky jsou (nové budou) u Pavla k prodeji. Mimochodem teď jsem dodělal díly na Papouška. (na obrázku a jsou teď ve výrobě).
S těmi písečáky a dómy je to trošku složitější. Vyrobit to samozřejmě umím, ale leze to do peněz, protože to obsahuje
dost mosazi. Zkusím udělat sadu těch "větších" odlitků a k tomu "druhý" díl těch menších. Navrhnu 3D model a dám to sem
na stránky k připomínkování.
Přílohy
477_SADA.jpg
477_0_II.jpg
Uživatelský avatar
izahradka
 
Příspěvky: 24
Registrován: pon 06 dub, 2015 5:26 pm

Re: Leptané doplňky pro 556.0 (H0)

Příspěvekod Rendolph1 » čtv 30 lis, 2017 5:03 pm

Ještě mě napadly dýmniční dvířka,ale bude to asi to samé jak písečáky a parní dom.A vzhledem k tomu ,že p.Košťál dodává svůj lept
s kotlem z odlitku,tak mě napadlo,jestli by jste Igore nemohl udělat lept válcového kotle jako samostatný lept.Třeba kopii vyvíjené 475ky,štokr má prý stejný kotel.
Rendolph1
 
Příspěvky: 63
Registrován: sob 30 led, 2016 6:17 pm
Bydliště: Bulhary

Re: Leptané doplňky pro 556.0 (H0)

Příspěvekod izahradka » ned 03 pro, 2017 7:23 pm

S tím kotlem bych strašně rád vyhověl, ale tak jednoduché to není (jen Rudý Ďábel / 475.1 má na kotli 50 dílů). Tak si to nějaký čas vezme.
Ty dýmniční dvířka už mám. Ty dvířka dáme z rezinu nebo mosaz?
Jaký je obecný názor?
Uživatelský avatar
izahradka
 
Příspěvky: 24
Registrován: pon 06 dub, 2015 5:26 pm

Re: Leptané doplňky pro 556.0 (H0)

Příspěvekod 74alex » ned 03 pro, 2017 8:31 pm

Tak za mě určitě z mosazi. :-)
74alex
 
Příspěvky: 53
Registrován: pon 20 bře, 2017 8:26 am

Další

Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: MIC a 5 návštevníků