oprava starého BTTB ragulina

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

oprava starého BTTB ragulina

Příspěvekod vašek.n » čtv 02 bře, 2017 9:27 am

dobrý den
Mám na kolejišti ragulina BTTB a nevyjede ani mírné stoupání bez problémů potřeboval bych poradit jak to opravit nebo jestli vyměnit třeba motor, uhlíky nebo něco jiného. Předem děkuji za odpovědi
vašek.n
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte 28 úno, 2017 9:26 am

Re: oprava starého BTTB ragulina

Příspěvekod Radek Strnad » čtv 02 bře, 2017 10:50 am

Musíš zjistit v čem je příčina.-použij vylučovací metodu. Sundej kastli a zjisti jestli se lehce otáčí převody, tedy otáčej prstem ozubené kolečko a zjisti, jestli něco nedrhne. Přilož vodiče na kontakty motoru a zjisti, jestli motor nadměrně nejiskří(nedává pak potřebný výkon a nadměrně hřeje). Uvidíš i to, zda se otáčí všechna čtyři hnací dvojkolí. Pokud ne, mrkni na oba kardany, které pohání podvozek, zda jsou dobře nasazené nebo jestli nejsou vyběhané., tzn. odšroubuj kryty(masky) podvozků a uvidíš je a také zjisti, jestli jsou správně umístěná dvojkolí(hnací na vnější straně, uprostřed bandážovaná, uvnitř volně pohyblivá) a jestli je vše čisté. Nepřeskakují zuby dvojkolí na šneku hnací hřídele????Také záleží na stoupání - není to už moc velké převýšení??? Máš dvojkolí bandážované nebo jsou to celoplastová(plast byl často nekvalitní, měnil časem tvar, měl tendenci tvrdnout a dvojkolí pořádně nedoléhalo ke kolejnici)????? V motorku je problém málokdy. Mohou být sjeté nebo otočené uhlíky. Mohl bys ho také zkusmo vyměnit za jiný z jiné mašiny a pokud by to pomohlo, je to jasné.
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1186
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: oprava starého BTTB ragulina

Příspěvekod vašek.n » čtv 02 bře, 2017 11:50 am

stopání mám 4cm na 25 až 35cm...dvojkolí bandážované nemám a ani nevím k čemu bandáž slouží :| převody jsou v pořádku dvojkolí se točí celkem mám dvě celoplastová dvojkolí
vašek.n
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte 28 úno, 2017 9:26 am

Re: oprava starého BTTB ragulina

Příspěvekod Pavel-HP » čtv 02 bře, 2017 12:06 pm

Stoupání se dělá 3cm/m a v oblouku 2cm.
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1018
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: oprava starého BTTB ragulina

Příspěvekod vašek.n » čtv 02 bře, 2017 1:01 pm

oprava 3 cm na 40cm blbě jsem si to změřil ale jak čtu tak je to pořád hodně :cry:
vašek.n
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte 28 úno, 2017 9:26 am

Re: oprava starého BTTB ragulina

Příspěvekod vašek.n » čtv 02 bře, 2017 1:26 pm

ale ten ragulin nějak rychle nejezdí ani po rovině
vašek.n
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte 28 úno, 2017 9:26 am

Re: oprava starého BTTB ragulina

Příspěvekod Radek Strnad » čtv 02 bře, 2017 3:09 pm

Že nejezdí rychle nevadí(pokud neleze jako šnek), ale to stoupání máš velké, i když si myslím, že samotná mašina by to měla vyjet, pokud ovšem plastogumová dvojkolí doléhají ke kolejnicím a nejsou ztvrdlá. Měl si ji rozebranou??? Máš tam uvnitř obě závaží????A co dělá mašina na stoupání - zastaví se a hrabe nebo se zastaví motor a jen to stojí a bručí????
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1186
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: oprava starého BTTB ragulina

Příspěvekod vašek.n » pát 03 bře, 2017 2:05 pm

závaží mám jedno "nádrž" rozebranou jsem ji měl několikrát protože jsem měnil podvozky když jede do stoupání tak se rapidně zpomalí...jestli jsou dvojkolí ztvrdlá já nepoznám
vašek.n
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte 28 úno, 2017 9:26 am

Re: oprava starého BTTB ragulina

Příspěvekod Radek Strnad » pát 03 bře, 2017 2:16 pm

Kromě nádrže musí být ještě dvě závaží nad podvozky. Ta jsem myslel. Že máš u mašiny nádrž tak nějak předpokládám. Jinak už nevím. Stoupání máš velké, 3cm/40cm je hodně. Jedině pak, jak už jsem psal, zkusit vyměnit ten stávající, za motor z jiné mašiny.
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1186
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: oprava starého BTTB ragulina

Příspěvekod Michal Vaniš » pát 03 bře, 2017 2:18 pm

Máš tam mít uvnitř další 2ks závaží přibližně tvaru kostky viz foto
BTTB BR-130-vnitřek plus dvě závaží.jpg
BTTB BR-130-vnitřek plus dvě závaží.jpg (21.95 KiB) Zobrazeno 7319 krát

P.S: Radek mě předběhl s odpovědí...


Stějně je řešen i NOHAB (BTTB)
Podobné obrázky včetně Nohab a Ragulina https://www.google.cz/search?q=ragulin+bttb&client=firefox-b-ab&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjeleuSwbrSAhVBkCwKHQWLDBQQ_AUICCgB&biw=1366&bih=619#tbm=isch&q=nohab+bttb&*
Uživatelský avatar
Michal Vaniš
 
Příspěvky: 399
Registrován: pát 10 črc, 2009 4:51 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: oprava starého BTTB ragulina

Příspěvekod vašek.n » pát 03 bře, 2017 2:51 pm

jo závaží jsem našel...zkusil jsem ještě vyčistit dvojkolí a kontakty v lihu a začala jezdit líp...to stoupání jsem se rozhodl předělat protože koleje přilepené nemám a dík za foto jinak bych nevěděl jaké závaží
vašek.n
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte 28 úno, 2017 9:26 am

Re: oprava starého BTTB ragulina

Příspěvekod Bezmozek » sob 04 bře, 2017 10:37 am

Jestli ve stoupání motor vrčí a zpomalí, je potřeba vyndat uhlíky a projet drážky v komutátoru, bejvá to zanesený a motor pak nemá sílu :wink:
:twisted: BTTB - Bad To The Bone :lol:
Uživatelský avatar
Bezmozek
 
Příspěvky: 160
Registrován: pon 24 bře, 2014 12:02 pm
Bydliště: Praha

Re: oprava starého BTTB ragulina

Příspěvekod amirinda » ned 10 pro, 2017 5:20 pm

dají se někde sehnat obtisky pro BR 130, bohužel jsem nic nenašel, nebo pouze samo-domo?
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: oprava starého BTTB ragulina

Příspěvekod czcharlie » ned 10 pro, 2017 5:43 pm

Pro Ragulina ne, pouze pro Srgeje. Ale když už u Ragulina BTTB jsme přidám jeden námět. Tyto Raguliny mám dva a a jelikož u jednoho se zlomil kardan u motoru rozhodl jsem se při opravě zároveň vyměnit motor. Mám doma několik čínských pětipólových motorků a tak jsem je použil. Výměna netrvala ani 20 min u jedné mašiny a výsledek je k neuvěřění. Jsou to tyto motory: https://www.aliexpress.com/item/1pcs-lot-K822-5-Pole-Rotor-Micro-DC-motor-12-24V-Carbon-Brush-Great-Power-Ferromagnetic/32740431349.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.0g7rW3
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: oprava starého BTTB ragulina

Příspěvekod amirinda » ned 10 pro, 2017 6:11 pm

hmm, škoda :?

jo motorky jsem taky měnil, ale malinko jiné a větší, nicméně jsou tam, tipťop :-)
Obrázek

ty co máš ty mám taky objednané, jízdní vlastnosti super :wink:
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Další

Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků