motorek

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

Příspěvekod Martin Srb » sob 09 úno, 2008 5:39 pm

tragedcz píše:A proč bys do něj chtěl hned prát 12v?
Moje otázka spíš měla znít "dají se motorky z hraček použít v lokomotivách?" Jde o to, aby se nic nepoškodilo, i když někdo vytočí regulátor na maximum. Neboť napětím se regulují nejen otáčky, ale i zahřívání cívek.
Martin Srb
 
Příspěvky: 58
Registrován: stř 24 říj, 2007 6:12 pm
Bydliště: Praha / Havlíčkobrodsko

Příspěvekod Myšpulín » sob 09 úno, 2008 7:42 pm

Otáčením rotoru v magnetickém poli se v něm indukuje napětí obrácené polarity, než je připojené napětí a jeho velikost závisí také na otáčkách. Toto napětí brání průtoku proudu motorem. Pokud se motorek otáčí naprázdno, naindukované napětí je téměř stejně velké jako vstupní napětí a tudíž vlastní napětí motoru je strašně malé, podělením odporem vinutí zjistíme proud tekoucí rotorem a motor ohřívající. Tedy nezatížený motor lze napěťově přetížit, aniž by to mělo pro motor katastrofální dopad. Horší je to však při zatížení. V motoru se tak nenaindukuje potřebné napětí, motorem teče větší proud a motor se zahřívá, až ...

Ty hračkové motorky, o kterých se tu vede řeč, se vyrábějí pro napětí 3, 6 a 12 V. Bohužel se to asi na motorku pohledem nepozná. Ví snad někdo o nějakém rozlišení?

Tedy shrnuto: Použít se dá cokoliv, jen je potřeba rozlišovat, k čemu a jak. Pokud je motorek na 6V s hřídelkou jen na jedné straně a loko je podvozková, použiješ dva do série a máš to v poho. Pro lehký převod a třeba motorový vůz, který bude tahat jen jeden přívěšák bych se nebál použít i dva na 3V.

Sorry za trochu neúplné teorie.
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Příspěvekod juroH0 » ned 10 úno, 2008 8:16 am

no to je super....uvazovla som nad tymy co su na 3 dostat ich do M152 ale nakoniec z toho nic nebolo ale mozno sa k tomu vrtaim :twisted:
Uživatelský avatar
juroH0
 
Příspěvky: 900
Registrován: stř 11 dub, 2007 12:59 pm
Bydliště: Slovensko

Příspěvekod Tomáš » ned 10 úno, 2008 9:34 am

no tak našel jsem si přesně ten typ motorku co mi klekl a novej stojí 69,- s 2.roky zárukou...tak proč kupovat u lidiček kteří pak ani neumí česky...
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Tomáš » ned 10 úno, 2008 9:45 am

mimo jiné když už se tu tady tak obsáhle vysvětlovalo jaký motorek atd...jak je to stím ostatním co se používá na stavbu pojezdu...našel jsem si tohoto výrobce různých koleček atd http://www.litomysky.cz/BIX/satek.htm ..co vše je potřeba vědět pokud bych chtěl něco podobnýho postavit,viz .obr.. http://tauvec.rajce.idnes.cz/pojezd/ ..ze začátku mi to připadlo hodně složitý,ale když se na to tak pořád koukám,možná to zas až tak hrozný nebude...spíš de o to co vlastně chtít a co koupit...osobně nemám ani páru,jak spočítat převody ozubených koleček a jak to seskládat aby mohla mašina jed i pomalou rychlostí a nezadrhávala
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod PetrTT » pon 25 srp, 2008 5:18 pm

PetrTT
 
Příspěvky: 33
Registrován: sob 13 říj, 2007 10:19 am
Bydliště: Police nad Metují

Příspěvekod VoVo » pon 25 srp, 2008 7:26 pm

Svůj příspěvek jsem se rozhodl odstranit jako nesouhlas s praktikami, které zde probíhají ze strany majitele diskuzního fóra, kdy jsou nezištně míněné diskuze a poskytnutné informace od modelářů zneužívány pro komerční aktivity, překrucovány, je zde na úkor komerčních aktivit omezováno svobodné vyjadřování, probíhá neustálé řízení diskuzí, zamykání vláken, odstraňování příspěvků a sám vlastník se zde chová mnohem méně vhodně a slušně, než co ostatním uživatelům vyčítá. Nashledanou v lepších časech :)
Přátelé, tak s tímhle fórem, já jsem skončil.
Uživatelský avatar
VoVo
 
Příspěvky: 383
Registrován: pon 16 čer, 2008 11:58 am
Bydliště: kdekoliv, hlavně mimo toto fórum :)

Předchozí

Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků