Stavba 556.0 z mosazi (H0)

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

Re: Stavba 556.0 z mosazi (H0)

Příspěvekod A2C » pát 10 bře, 2017 6:51 am

Roco teraz údajne zmenilo politiku a to tak, že obchodník musí objednať aspoň za 70€ náhradných dielov alebo platíte poštovné za náhradné diely, teda toto mi oznámil môj Bratislavský dodávateľ :) Takže sa na náhradné diely čaká pár mesiacov než sa to naplní.
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1668
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: Stavba 556.0 z mosazi (H0)

Příspěvekod Rendolph1 » pát 10 bře, 2017 2:14 pm

RadekH0 píše:
Rendolph1 píše:hoj
už mám od p.Košťála 1 stavebnici předobjednanou,co nevidět mi přijde domů.Poté musím sehnat pojezd roco a tendr.
Nemá někdo na prodej?

Ahoj,
o koupi samotnýho pojezdu jsem se pokoušel asi půl roku, bez úspěchu. :lol:
Nakonec jsem zjistil, že jeden pán, co pravidelně prodává na burze v Opletalce, pravidělně kupuje od Roca náhradní díly. Jmenuje se Fule Pavel, na modelbazaru prodává motory. Když mu napíšeš konkrétní čísla dílů ze seznamu, tak ti je většinou bez problémů objedná a před objednání ti spočítá aktuální ceny dílů a celkovou sumu. Rám bez rozvodů, jenom se spojnicema mě stál cca 2000,- Nad cenou rozvodů jsem se zarazil, chcou za ně asi 2000- 2500,- Protože bych je musel stejně překopávat, tak raději vyzkouším vlastní konstrukci.

Radek

A co takhle BR 52 od Guetzolda,je to použitelný pojezd?
Rendolph1
 
Příspěvky: 63
Registrován: sob 30 led, 2016 6:17 pm
Bydliště: Bulhary

Re: Stavba 556.0 z mosazi (H0)

Příspěvekod RadekH0 » sob 11 bře, 2017 10:06 am

Rendolph1 píše:
RadekH0 píše:
Rendolph1 píše:hoj
už mám od p.Košťála 1 stavebnici předobjednanou,co nevidět mi přijde domů.Poté musím sehnat pojezd roco a tendr.
Nemá někdo na prodej?

Ahoj,
o koupi samotnýho pojezdu jsem se pokoušel asi půl roku, bez úspěchu. :lol:
Nakonec jsem zjistil, že jeden pán, co pravidelně prodává na burze v Opletalce, pravidělně kupuje od Roca náhradní díly. Jmenuje se Fule Pavel, na modelbazaru prodává motory. Když mu napíšeš konkrétní čísla dílů ze seznamu, tak ti je většinou bez problémů objedná a před objednání ti spočítá aktuální ceny dílů a celkovou sumu. Rám bez rozvodů, jenom se spojnicema mě stál cca 2000,- Nad cenou rozvodů jsem se zarazil, chcou za ně asi 2000- 2500,- Protože bych je musel stejně překopávat, tak raději vyzkouším vlastní konstrukci.

Radek

A co takhle BR 52 od Guetzolda,je to použitelný pojezd?

Ahoj,
pojezd od Guetzolda určitě použitelný je. Taky jsem nad ním uvažoval, ale v tý době jsem ho nemohl sehnat a kupovat celou mašinu jenom kvůli pojezdu mi přišlo blbý.

Radek
Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Stavba 556.0 z mosazi (H0)

Příspěvekod Rendolph1 » sob 11 bře, 2017 3:05 pm

Teď mašinku někdo draží na aukru,ale já bohužel nepřihazuju,bo zítra odjíždím a končí to v pondělí :(
Rendolph1
 
Příspěvky: 63
Registrován: sob 30 led, 2016 6:17 pm
Bydliště: Bulhary

Re: Stavba 556.0 z mosazi (H0)

Příspěvekod Michal Bouček » sob 11 bře, 2017 7:55 pm

Jestli někdo sháníte pojezd 50/52 tak tady se jeden prodává na Ebay,od pána jsem kupoval br01 a úplně v pořádku,zboží do týdne doma
http://www.ebay.com/itm/Lokfahrwerk-BR- ... 2418131746
Michal Bouček
 
Příspěvky: 5
Registrován: sob 08 srp, 2015 5:19 pm

Re: Stavba 556.0 z mosazi (H0)

Příspěvekod Rendolph1 » sob 11 bře, 2017 8:50 pm

ale ta cena :shock: 72eur+7eur pošta je docela ranec,ale jinak to asi nepude.
Rendolph1
 
Příspěvky: 63
Registrován: sob 30 led, 2016 6:17 pm
Bydliště: Bulhary

Re: Stavba 556.0 z mosazi (H0)

Příspěvekod RadekH0 » sob 11 bře, 2017 9:33 pm

Rendolph1 píše:ale ta cena :shock: 72eur+7eur pošta je docela ranec,ale jinak to asi nepude.

Náhodou 80 Euro není za kompletní pojezd taková darda. Budeš to mít ale horší s úpravou těch válců a rozvodů. Anebo jestli na to nejsi tak náročný tak stačí zakulatit parní válce a přívodní trubky páry udělat kulatý.

Radek
Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Stavba 556.0 z mosazi (H0)

Příspěvekod martini » pon 13 bře, 2017 8:14 am

RadekH0 píše:Náhodou 80 Euro není za kompletní pojezd taková darda. Budeš to mít ale horší s úpravou těch válců a rozvodů. Anebo jestli na to nejsi tak náročný tak stačí zakulatit parní válce a přívodní trubky páry udělat kulatý.
Radek


Za cenu mezi 1000-2000 Kč se už dá koupit i celá lokomotiva BR 52 od Guetzold. Jsou s kondenzačním tendrem, proto ty vysoké válce. Ani BR52 ale nemá válce stejné jako Štokr. Mě ta moje na aukro stála kdysi 1200,- (jako nová). Celý rozvod je plastový. Kromě ceny bych se asi zamýšlel nad tím, jak rozvod vypadá a jak jej předělat. I z fotek na e-bay je vidět, že to má udělaný závěs předstihové páky dosti hračkovitě. Kola samotná jsem přestříkal a patinoval a vypadají vcelku slušně.

Válce se zakulatit dají, ale jsou duté. Můžou se samozřejmě vyplnit epoxidem. Kdyby chtěl někdo rovnou vyplněné uvnitř hmotou, s čímž se asi bude pracovat líp, tak už to pro nás zakulatili pánové vyrábějící odlitky: http://www.odlitkymodely.cz/odlitkyvelke/H0_prislusenstvi/HO%20556.JPG. Je to sice inzerováno jako válce k odlitku 556.0, ale to je spíš vtip. Je to zakulacená kopie válců právě z Guetzold BR 52. Je to uprostřed celé trochu křivé, chce to rozřezat na dvě části a zbrousit. Víka válců se dají odbrousit a nahradit - buď je zhotovit ručně (z plastu či mosazi), nebo použít ty ze stavebnice 556.0 od DK-MODEL. Stavebnice 556.0 od DK-MODEL obsahuje pouze víka válců a dvojité pravítko. Není zde ani lept bloku válců, ani žádné části rozvodů. Případně se dá snad použít celý blok válců z leptu 498.1, o kterém už tady byla řeč dříve (samozřejmě s vynecháním prostředního válce).
martini
 
Příspěvky: 27
Registrován: stř 01 říj, 2014 9:30 am

Re: Stavba 556.0 z mosazi (H0)

Příspěvekod RadekH0 » pon 13 bře, 2017 11:45 am

martini píše:
RadekH0 píše:Náhodou 80 Euro není za kompletní pojezd taková darda. Budeš to mít ale horší s úpravou těch válců a rozvodů. Anebo jestli na to nejsi tak náročný tak stačí zakulatit parní válce a přívodní trubky páry udělat kulatý.
Radek


Za cenu mezi 1000-2000 Kč se už dá koupit i celá lokomotiva BR 52 od Guetzold.


To sice dá, ale ten odkaz na Ebay je na lokomotivu nové produkce, která vcelku od té starší konkuruje pojezdu od Roca.

Radek
Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Stavba 556.0 z mosazi (H0)

Příspěvekod martini » pon 13 bře, 2017 12:57 pm

Liší se to dle mého názoru jen velmi mírně provedením kol (staré měly navíc mosazné mezikruží, nové je nemají a jsou navíc černěny - ale černit lze snadno chemicky i doma). Rozvody jsou v principu kopií té staré produkce, jenom některé detaily jsou snad subtilnější. Jak u toho je realizována předstihová páka? U obou produkcí, staré i nové, dosti hračkoidně. Je celá zavěšena jenom v jednom bodě, úplně nahoře. Táhlo šoupěte tam zcela chybí - je pouze imitováno červeným výliskem, uchyceným na trámcovém držáku. Válce jsou stejné, ale tam přijde téměř všechno pryč, tak je to jedno. S novým pojezdem od ROCO bych to já osobně raději moc nesrovnával, ale to je věc názoru. Každopádně u 556.0 vypadá uložení táhla šoupětě a pravíta jinak, jakže je to všechno stejně asi úplně jedno, jestli to pak celé přijde taky pryč. Pokud nehodláte někdo stavět poměrně častý paskvil - 556.0 s pojezdem BR 52, což u nás opravdu nikdy nejezdilo :D . Osobně bych pak 556.0 raději nestavěl vůbec. Ale čím to nahradit? Doufejme, že např. odlitky rozvodů od pana Murase. Jednu sadu jsem si objednal, až přijdou, tak vystavím foto. Je opravdu škoda, že DK-MODEL neprodává také lept rozvodů.

Stará produkce (pod značkou PIKO) je vidět např. zde: http://www.zastavarnauradnice.cz/wp-content/uploads/2013/05/IMG_3080.jpg
martini
 
Příspěvky: 27
Registrován: stř 01 říj, 2014 9:30 am

Re: Stavba 556.0 z mosazi (H0)

Příspěvekod martini » pon 13 bře, 2017 5:50 pm

Omlouvám se za nepřesnost, ale musím uvést na pravou míru tvrzení, že se ve stavebnici DK-MODEL nacházejí víka válců. Jsou tam pouze v počtu 2 ks. Takže na obě strany válců to nevystačí. Stejně tak je tomu s víkem šoupátkové komory.
martini
 
Příspěvky: 27
Registrován: stř 01 říj, 2014 9:30 am

Re: Stavba 556.0 z mosazi (H0)

Příspěvekod RadekH0 » pon 13 bře, 2017 8:13 pm

martini píše:Omlouvám se za nepřesnost, ale musím uvést na pravou míru tvrzení, že se ve stavebnici DK-MODEL nacházejí víka válců. Jsou tam pouze v počtu 2 ks. Takže na obě strany válců to nevystačí. Stejně tak je tomu s víkem šoupátkové komory.

Ano také jsem si toho všiml. Ono celkově mi to přijde ve verzi H0 trochu ošizené než ve verzi TT. Například úplná absence psané verze návodu. Za ty peníze je tam toho dost na dodělání.

Radek
Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Stavba 556.0 z mosazi (H0)

Příspěvekod RadekH0 » pon 13 bře, 2017 8:15 pm

Ahoj,
chci se zeptat, jestli nemá někdo detailnější fotku horního vykýře co je v ose střechy budky. Něco málo tu mám, ale je to všechno moc z dálky.

Diky moc,
Radek
Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Stavba 556.0 z mosazi (H0)

Příspěvekod martini » úte 14 bře, 2017 9:16 am

RadekH0 píše:...je tam toho dost na dodělání.


Souhlasím. Proto navrhuji - pojďme to dodělat. Pustím se do tvorby leptu, který by obsahoval různé krycí vrstvy a doplňky, které ve stavebnici DK-MODEL chybějí. Určitě nemám v úmyslu vytvářet celou 556.0, jen některé zásadní věci:
    1. čelník (krycí a konstrukční vrstva, původní čelník BR52 jde pryč)
    2. čelo dýmnice (krycí vrstva s nýtováním, závěs s panty, držák reflektoru, držák číselné tabulky, hvězda, ...)
    3. kotel (krycí vrstva s naznačeným oplechováním a nýtováním a drobnými doplňky)
    4. rozvody, ojnice
    5. zakončení rámu pojezdu pod budkou
    6. válce (krycí vstva)
    7. sestava pružnic
    8. kinematika lokomotiva-tendr (???)
    9. drobné doplňky (držáky, stupačky, části armatur)

Co určitě nehodlám vytvářet:
    1. pojezd (použije se Roco, Gutzold apod.)
    2. budku (DK-MODEL)
    3. ochozy (DK-MODEL)
    4. tendr (DK-MODEL)

Prototyp leptu bych si nechal vyrobit, další zájemci by si mohli z hotových podkladů nechat udělat další kusy (na vlastní riziko!). Předpokládám, že by šlo možná o jeden dva kusy mosazi formátu A5 různé tloušťky. Každý si bude moci sám vybrat, jestli použije mosazný kotel vlastní výroby, nebo natáhne krycí vrstvu na zbroušený odlitek DK-MODEL (tak to hodlám udělat já).

Uvítám vaše návrhy a náměty co a jak udělat. Nejlépe takové, aby to šlo v leptu realizovat. Použijte prosím nově založené vlákno zde: http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=3&t=10730
martini
 
Příspěvky: 27
Registrován: stř 01 říj, 2014 9:30 am

Re: Stavba 556.0 z mosazi (H0)

Příspěvekod Rendolph1 » sob 18 bře, 2017 7:00 am

Ahoj,ještě mám dotaz jestli by se dal použít i pojezd s rámem z BR 43-44 od roca?
Rendolph1
 
Příspěvky: 63
Registrován: sob 30 led, 2016 6:17 pm
Bydliště: Bulhary

PředchozíDalší

Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků