T478.001 TT

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

Re: T478.001 TT

Příspěvekod michal_d » stř 31 kvě, 2023 6:48 pm

Petr Barchánek píše:Šachta se určitě nevejde.

Doporučuju zkusit řešení ze Sergeje Tillig - přidělat držáček na čelo podvozku a protáhnout pod pluhem.
https://www.elriwa.de/Tillig-08845-Neue ... ck/A130155


Myslím, že i toto spřáhlo bude příliš velké. Zatím se chystám na nějaké pokusy se spřáhlem Tillig 08843. Chci zkusit vytisknout nové spodní kryty podvozků a rovnou do nich integrovat držák tohoto spřáhla. Že bude pevné mi nevadí, používám to u spřáhel vedených pod pluhem. Snad se to povede.
michal_d
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: T478.001 TT

Příspěvekod michal_d » stř 31 kvě, 2023 7:24 pm

Prosil bych o názor:
Jaký střešní poklop patří na lokomotivu? Buď stejný jako na T475 a T449 - tedy levá varianta, nebo poklop na způsob T444.1 / autobusu RTO - tedy pravá varianta? Dle popisu na prototypy.cz měla lokomotiva dekl z RTO, ale na fotkách to moc jasné není...

Obrázek
michal_d
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: T478.001 TT

Příspěvekod Petr Barchánek » čtv 01 čer, 2023 9:45 am

Podle této fotky bych spíš hádal, že to bude ta pravá varianta.


https://prototypy.cz/zobrobr.php?filename=T478002i.jpg


Myslím, že i toto spřáhlo bude příliš velké.


Ty kuple na Sergeje od Tilliga můžu kdyžtak na vyzkoušení zapůjčit, mám jeden pár plonkovej a když budou pasovat, tak se nějak dohodnem.
Petr Barchánek
 
Příspěvky: 262
Registrován: úte 11 črc, 2017 3:54 pm
Bydliště: Zubrnice

Re: T478.001 TT

Příspěvekod michal_d » čtv 01 čer, 2023 4:54 pm

Petr Barchánek píše:Podle této fotky bych spíš hádal, že to bude ta pravá varianta.
...

Taky mi se kloním k pravé variantě - dekl z RTO. Za nabídku spřáhel děkuji, ale nevyužiji. Již jsem si objednal pár kusů na pokusy. Když nepůjdou sem, tak je zpracuji na jinde...
michal_d
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: T478.001 TT

Příspěvekod michal_d » ned 25 čer, 2023 6:29 pm

Opět jsem trochu pokročil... Původní kryt podvozků Halling jsem nahradil za vytištěný. Jednak se tím odstraní problém s vertikální vůlí a dále jsem přímo do tohoto dílu přidal masky podvozků a štěrbinu pro uložení spřáhla. Spřáhlo jsem nakonec zvolil Tillig 08842 a i to je trochu delší než by bylo vhodné, ale lepší řešení mě nenapadá. Spřáhlo musí být vyjímatelné - jinak by nešly zamontovat podvozky kvůli kolizi spřáhla s budoucím pluhem. Podvozku se z uložení vysouvají axiálně směrem ke středu lokomotivy.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Dále jsem rám doplnil o závěsky, zavázal podvozky a prováděl zkušební jízdy zatím jen s provizorní elektroinstalací a bez zátěže. Zátěž bude s mosazných výpalků.

Obrázek

Pár pohledů na současný stav. Některá místa ještě přebrousím a přetmelím, ale to až s instalací madel, která si nechávám vyleptat - ohýbaná z drátu neumím pravidelná a hlavně všechny stejná...

Obrázek

Obrázek

A ještě ukázka vyložení spřáhla - je to o trochu víc než je nutné pro projetí obloukem R310, ale považuji to za únosné.

Obrázek
michal_d
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: T478.001 TT

Příspěvekod michal_d » ned 09 črc, 2023 10:08 am

Přišly mi leptané detaily, tudíž budu moci pokročit se stavbou. Pluh je trochu zkrácený, aby byl prostor pro spřáhlo. Víc se líbí takto celý kratší, než aby byl ve středu výřez. Poloha stupaček umožňuje průjezd oblouky R310, pro menší by bylo třeba stupačky osadit víc ven...

Z obsahu planžety je vidět, že mám v plánu postavit i ostatní dvou agregátové lokomotivy...

Obrázek

Obrázek
michal_d
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: T478.001 TT

Příspěvekod michal_d » ned 13 srp, 2023 3:19 pm

Narazil jsem na dilema - jaký nátěr měla lokomotiva. Jedinou zmínku o odstínech jsem našel u černobílé fotky na Prototypech.
Zde se píše:
Kapoty: světle modrá a krémová
Kabina: tmavě modrá
Rám uveden není, ale podle shodného vzhledu s rámem v pozadí stojící T478.002 předpokládám, že byl také černý.
Příliš se mi nezdá ta krémová. Opět v porovnání s T478.002 mi světlé plochy přijdou stejné. T478.002 měla světlou šedou, skoro bílou. Ani si dalších lokomotivách z té doby se krémová neobjevuje, vždy je to světlá šedobílá.

Zde je obrázek, jak s T478.001 poradil autor modelu pro MSTS - opět šedobílá namísto krémové.

Osobně se kloním k nějaké šedobílé, než-li ke krémové, ale nerad bych postavil blbost... Další otázkou je, zda tento nátěr měla lokomotiva už z výroby, nebo jej dostala až později?
michal_d
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: T478.001 TT

Příspěvekod Ivan » ned 13 srp, 2023 6:56 pm

Bohužel nemám svět železnice č. 25, je tam článek a většinou bývají vcelku detailní. Nemáte někdo doma, zda jsou tam potřebné informace pro kolegu?

https://ttmodelar.eu/index.php?route=pr ... uct_id=470
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1698
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: T478.001 TT

Příspěvekod michal_d » úte 03 říj, 2023 6:22 pm

Tak jsem si nakonec vybral šedobílou. Nástřik lokomotivy mi dal poměrně zabrat, světle modrou jsem stříkal ve 4 krocích, abych byl vůbec schopný vše vymaskovat... Ještě zbývají nastříkat nárazníky a natřít různé drobnosti, ale základ je hotový.
T478_001_19.jpg

T478_001_20.jpg

T478_001_21.jpg
michal_d
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: T478.001 TT

Příspěvekod michal_d » pát 12 led, 2024 6:54 pm

Pomalu budu pokračovat dále... Před instalací dekodéru a osvětlení bylo třeba vyrobit závaží. Jedná se sletované 4 vrstvy mosazných výpalků.
T478_001_22.jpg

T478_001_23.jpg
michal_d
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: T478.001 TT

Příspěvekod Zlámalík » pát 12 led, 2024 8:00 pm

Za prvé smekám, kolik vozidel, v jaké kvalitě a v jaké kadenci z této lokomotivky vyjíždí! :shock:
Zátěž je masivní, to je dobré - ale počítáš s nějakou elektronikou, dekodérem, zvukem atd.? Ono to asi ale klame, pod kapotou ještě místo je, žejo.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1818
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: T478.001 TT

Příspěvekod michal_d » sob 13 led, 2024 10:29 am

Já na nějakou sofistikovanou elektroniku moc nejsem a na zvuk už vůbec ne. Nad závažím je ještě minimálně 7mm místa, směrem ke kabině a v podélné ose lokomotivy ještě o trochu více, což pro mé účely stačí i s rezervou. Plánuji na čelech závaží desky se základním osvětlením (bílá, červená, reflektor) na horní ploše závaží bude deska se spoji od podvozků, motoru, čelních desek a s napájeným drátovým dekodérem Kuehn T65. To je tak maximum co jsem v elektronice schopen udělat. Kdybych chtěl zvuk, tak bych asi musel závaží trochu vytvarovat pro reproduktor.
michal_d
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: T478.001 TT

Příspěvekod michal_d » úte 16 led, 2024 8:55 pm

Nainstaloval jsem dekodér a desky s osvětlením. Před desky ještě přijdou clonky proti vzájemnému prosvítání světel a v karoserii budou vloženy světlovody. Aktuálně to svítí i okolo podvozku dolů na koleje, ale doufám, že clonka to vyřeší... Když vidím kolik je v lokomotivě místa, tak asi udělám i náznak interiéru do kabiny, v pohodě se vejde.
T478_001_24.jpg

T478_001_25.jpg
michal_d
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: T478.001 TT

Příspěvekod Zlámalík » úte 16 led, 2024 9:47 pm

Tam je místa, tam by se vešlo věcí! :D Jestli můžu dovolil bych si pár konstrukčních nápadů:
Hlavní desku bych prodloužil, aby čela byly blíž ke krajům kapot - zkrátí se tak nutné světlovody a získá se víc místa na osazení elektroniky. Clonky by mohly pasovat na sebe - rámeček okolo LED a světlovod naproti němu, jak to bývá u továrních loko, plus černá clonka v čele, ve které budou světlovody držet. Díky 3D tisku to může být úplně na míru, což u leptů a odlitků nikdy nešlo. Reproduktor zapustit do závaží nad jeden kardan. Dekodér klidně nechat tak, jak je, aby se nemusela řešit patice - i když i ta se dá koupit už i s kusem plošného spoje. Na protější stranu, než kde bude repro, na desku napájet a nad druhý kardan zapustit kondenzátor power-packu.
Tohle se vešlo i do Kocoura na pojezdu V100 (viz můj web). Když bychom poprosili Bedlische, třeba by nám nechal vyleptat pár jeho desek do Kocourů, ty jsou pro tohle použití dostatečně univerzální, aby se to nemuselo kreslit znovu. Ale to jsou jen takové hračičkovy poznámky - asi bych měl jít raději taky něco stavět, abych tady neplkal...
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1818
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: T478.001 TT

Příspěvekod michal_d » stř 17 led, 2024 7:28 am

Já vím, že by to šlo hezčeji...

Třeba si jí někdo taky postaví a dořeší to. Zvuk mě opravdu nebere a powerpack do 4 nápravových lokomotiv nedávám. Desku světel jsem dal schválně víc dozadu, když bych ji posunul blíže k čelu, tak už pod ledkami bude přímo otvor pro podvozek, celé to trochu komplikuje fakt, že čela kapot mají taková ucha do kterých se zasouvají nárazníky a ty tvoří spoj, aby se rám a kapota na čele nerozšklebila od sebe. Zatím se zdá, že to ani nebylo nutné, ale nevím jak se to bude kroutit časem, takhle mám jistotu, že se to bude kroutit spolu. Pro ty ucha a konce nárazníků mám prostor v rámu, kterým zatím světlo uniká. Když dám před desky asi 3mm tlustou clonku, tak čekám, že se světlo nasměruje proti světlovodům a svícení dolů se hodně omezí, ale třeba to fungovat nebude, je to vývoj. 3D tisk je sice přesný, ale problém je s nepřesnými ručně dělanými deskami osvětlení, takhle mám prostor pro doladění. Ideální by bylo, kdyby celá deska mohla být před převodovkou podvozku, ale zrovna tam místo není, mezi převodkou a vnitřní stěnou kapoty je asi 0,5mm...
michal_d
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

PředchozíDalší

Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků