Brejlovec Kuehn v TT (jak rozebrat)?

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

Re: Brejlovec Kuehn v TT (jak rozebrat)?

Příspěvekod Fox » sob 10 dub, 2021 3:47 pm

Tak ještě víkend neuplynul, a už moudřejší jsem :mrgreen: . Nový motor jsem osadil do odlitku, ale zatím bez převodů a s PCB jsem propojil delšími dráty. Motorek jsem předtím krátce vyzkoušel na DC +12V a je to jiné kafe. Běží krásně tiše a plynule, odběr naprázdno ca 40mA, nechtěl jsem to dlouho trápit.
Tak jsem propojil s PCB, přivedl provizorně DCC z ústředny. Všechny funkce fungují, zvuk taky, ale na přívodech motoru je 0V. Moje diagnóza zní, že je prásklý dekodér, resp. jeho koncový stupeň. Prohlídkou PCB to vypadá, že přívody motoru vedou přímo na piny dekodéru, takže nemohlo nic jiného na PCB odejít... Tak to vypadá za odeslání dekodéru ZIMO výrobci na test / opravu, nebo znáte nějaké jiné řešení? Náhradní dekodér nemám, takže se svými silami končím. :cry: :cry:
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Brejlovec Kuehn v TT (jak rozebrat)?

Příspěvekod Zlámalík » sob 10 dub, 2021 5:59 pm

Je to tak, na PCB není nic, co by se mezi dekodérem a motorem pokazilo a blokovalo přívod proudu. Takže asi směr ZIMO, pokud nemáš možnost vyzkoušet ten svůj dekodér v něčem jiném nebo u někoho v okolí.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1780
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Brejlovec Kuehn v TT (jak rozebrat)?

Příspěvekod Fox » úte 13 dub, 2021 7:41 am

Jsem na 99% přesvědčený, že zkratované vinutí ve svém důsledku odpálilo koncový stupeň dekodéru. nakonec jsem si i prostudoval manuál k dekodérům ZIMO, kde je jasně uvedeno:
Nevhodné nebo poškozené motory (např. se závitovými zkraty nebo zkraty na komutátoru) nejsou vždy rozeznatelné podle vysokého proudového odběru (vada se projevuje špičkovým přetížením) a mohou vést k poškození dekodéru, někdy k poškození koncového stupně dlouhodobým působením.
(jeden z Murphyho zákonů: selže-li všechno, přečti si návod)
Ihned jsem kontaktoval ZIMO, kde jsem obratem dostal pozitivní odpověď:
I assume only the motor output stage is defect, usually that is quite easily repairable by ZIMO … € 13,68 + back shipping costs will be charged for repairing/replacing a defect motor output stage. During the repair a free software update to the current version is performed, also all other hardware is checked for free (but any other found hardware damage will be usually repaired not a free … usually the spare parts costs and a little working time is charged).
Není ani třeba nic platit předem, jediná vada je, že je nyní "sezóna oprav" tak termín odhadují na 3-5 týdnů. Tak teď jen najít bublinkovou obálku a běžet na poštu.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Brejlovec Kuehn v TT (jak rozebrat)?

Příspěvekod Fox » stř 02 čer, 2021 9:07 am

Tak další pokračování anabáze. Odeslal jsem dekodér do servisu ZIMO a předevčírem se vrátil. Neplatil jsem vůbec nic, ani dopravu (to bylo hned podezřelé). Nicméně v popisu práce na faktruře stojí doslovně: Hardreset --> OK, Software-Update.
Problém tedy byl v SW, avšak zřejmě nějaká vada musela proběhnout, nic jsem vědomě neprogramoval, neměnil... Inu, vsadil jsem dekodér do mašinky s novým motorem a ono to jezdí. ALE: měl jsem tam zvukový projekt Jacek, který je pryč. Nyní je tam sice diesel (aspoň něco), ale zjevně jiný typ. Mašina měla nastavené CV 2 - 5 tak, aby to spolupracovalo s iTrainem, nastavení je pryč. Byla také změněna CV29, zejména je nyní nastavená 2-bytová („vysoká“) adresa dle CV17+18, povolen analogový provoz, potřeboval jsem reverzovat chod (bit 0). A nyní hodnoty v CV29 nejdou přeprogramovat, na programování nereaguje. Projekt nemám nijak zálohovaný, ani nejsem expertem v programování dekodérů. Tak to vypadá na domluvu s prodejcem, nebo nevím...
No, berme to z pozitivní stránky. Mašina jezdí, nový motorek pěkně tiše přede, zvučí, píská, houká, svítí (i když trochu jinak). Těch několik měsíců čekání na díly a totální rozborku jsem aspoň využil na provedení lehké provozní patiny :D
IMG_0639.JPG
IMG_0641.JPG
IMG_0642.JPG
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Brejlovec Kuehn v TT (jak rozebrat)?

Příspěvekod kubbajs » čtv 26 led, 2023 9:09 am

Dobrý den. Mohu poprosit? Jaký je RAL odstín červené na brejlovci ČD? Děkuji za odpověď.
TT, V.epocha ČD, asi digitál, (zatím jen v hlavě a teď už i v Milanově knize)
Uživatelský avatar
kubbajs
 
Příspěvky: 177
Registrován: stř 16 led, 2008 7:12 pm

Předchozí

Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků