M130.001, M120.2, M120.3, CDv TT

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

M130.001, M120.2, M120.3, CDv TT

Příspěvekod michal_d » ned 06 úno, 2022 6:59 pm

Pustil jsem se do stavby dalšího prototypu z počátku motorizace ČSD. Tentokrát půjde o motorový vůz (kolejový autobus) Tatra M130.001 s přívěsným vozem. Opět jsem si nakreslil lept a pustil se do díla. A opět jsem udělal pár chyb, které musím v dalším kusu upravit... Mezi rámem a skříní bohužel zůstala mezera, kvůli příliš vysokým vnitřním přepážkám, dále je třeba přidal pár desetin na horním okraji čela, zapomněl jsem započítat tloušťku leptané střechy. Další úpravy už budou spíš technického rázu, bez vlivu na výsledný vzhled.
Skříně vozidel jsem musel mírně rozšířit, tak aby se dala použít dvojkolí se standardní délkou osy dle NEM. Chtěl jsem zachovat rovné podélníky, které končí pěkně v rohu skříně. Třeba Kuber má tyto malé motoráky řešené tak, že rám je zalomený a k čelům se zužuje - to se mi nelíbí, pak už není jiná možnost, než to celé rozšířit...
K vozům je velmi málo podkladů, dokonce i skvělá kniha "Jednonárazníkové kolejové autobusy" spíš vyvolá otázky, než aby dala odpovědi. Vzhled skříní jsem provedl dle tovární fotografie ze strany 49, té odpovídají i nákresy. Shodný vzhled je i na fotce v archivu viz odkaz. V knize je i jediná fotografie z provozu(str. 57) a na té jsou vozy zřejmě po nějaké úpravě, neboť mají zřetelně užší dveře odsazené dále od čel a jinak provedená madla, ale neodpovídají pozdějším M120.2. Dle textu je fotografie z počátku roku 1928 - došlo tedy k rekonstrukci skříně vozu hned v prvních měsících provozu? Nebo je fotka ve skutečnosti z pozdější doby? Na této fotce je patrný i konec žebříku na čele motorového vozu. Jeho přítomnost mi s ohledem na lávku na střeše přijde logická a tak jsem jej na vůz dal také, autoři knihy jej však na nákresech nemají. Nakonec není nic jednoduššího než-li jej neosadit.

M130_0_01.jpg

M130_0_02.jpg

M130_0_05.jpg
Naposledy upravil michal_d dne stř 21 úno, 2024 5:15 pm, celkově upraveno 2
michal_d
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: M130.001 TT

Příspěvekod michal_d » ned 08 kvě, 2022 7:14 pm

Nakreslil jsem druhou verzi leptu opravující pár technických chyb. Po vizuální stránce jsem jenom o tloušťku střechy protáhl čela vozů. Zkoušel jsem se ptát na K-reportu jestli nejsou nějaké indicie o rekonstrukci vozů, ale v podstatě to bylo bez výsledku. Rovněž k žebříku nikdo jednoznačné podklady nezná. Nakonec jsem v knize objevil zmínku o žebříku na zadním čele, takže jsem jej na voze ponechal, ale přiznávám, že jeho provedení a přesné umístění je trochu fikce. V leptu je žebřík, ale na čele jsem nechal otvory pouze naznačené z rubu a musí se provrtat, takže se žebřík osazovat nemusí...
Momentálně mám vozy po laku a mám dilema s rámy okem. V knize je uvedeno, že M120.2 měli již rámy okem ze siluminu, z toho usuzuji, že M130.0 je měl z něčeho jiného. Na výkresech v knize je barva mosazi. Dle fotografií jsou rámy velmi subtilní a výraznější je v podstatě pouze spodní příčka. To jde v leptu těžko napodobit - rám je kolem celého okna. Nemohu se rozhodnout zda rámy na vozy osadit nebo ne. Přikládám fotografie obou provedení a prosím o Vaše názory. S rámy okem mi to přijde líbivější, ale možná až trochu kýčovité... Rámy jsem osadil jenom na zkoušku jak to bude vypadat, takže chybí ve vstupních dveřích...
M130_0_07.JPG

M130_0_08.JPG
michal_d
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: M130.001 TT

Příspěvekod michal_d » ned 08 kvě, 2022 7:15 pm

M130_0_09.JPG

M130_0_10.JPG


Tak s rámy oken, nebo bez? Děkuji za názory.
michal_d
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: M130.001 TT

Příspěvekod MirekTT » ned 08 kvě, 2022 8:17 pm

Historicky nevím, ale o stavebnici bych měl zájem, pro mne určitě s rámy oken :wink:
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: M130.001 TT

Příspěvekod svata60 » pon 09 kvě, 2022 5:49 pm

Zdravím.
Podle mě určitě s rámečky, poněvadž rámy oken se vyráběly stejně jako u osobních vozů Tatra, a to ze začaátku z mosazného účka a později ze železného, rozměru 16 krát 18 mm. Povrchovka byla nikl, později chrom. Na modelu bych volil stříbrnou. Jinak krásný model a práce na něm.
Uživatelský avatar
svata60
 
Příspěvky: 95
Registrován: sob 10 lis, 2018 9:42 pm
Bydliště: Boršice u Buchlovic

Re: M130.001 TT

Příspěvekod michal_d » pon 09 kvě, 2022 7:54 pm

Děkuji za názory. Já se také kloním v variantě s rámečky, ale když jsem je zkusmo osadil, tak mě zarazilo jak jsou výrazné. Teď když na to koukám druhý den, tak už jsem rozhodnutý je osadit. Podle nákresů v knize jsem usuzoval na to, že byly v barvě mosazi. Novější vozy je mají kreslené stříbrné a zde jsou žluté (nebo právě téměř neznatelné) jako ostatní mosazné díly.

Nutno ale podotknout, že čím déle prohlížím fotografie a nákresy, tak nacházím víc a víc rozporů. To ale nic nemění na tom , že knihu "Jednonárazníkové kolejové autobusy" považuji za jednu z nejlepších knih o železnici jakou jsem kdy četl a nebýt této knihy, tak bych se do modelů kolejových autobusů nikdy nepustil.

Barvu rámečků budu ještě chvíli rozmýšlet. Pravdou je, že po stříknutí na stříbrnou by se utlumila jejich "zářivost", na druhou stranu budou zase o tloušťku nátěru masivnější...
michal_d
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: M130.001 TT

Příspěvekod Marthin » úte 10 kvě, 2022 4:50 am

michal_d píše:Děkuji za názory. Já se také kloním v variantě s rámečky, ale když jsem je zkusmo osadil, tak mě zarazilo jak jsou výrazné. Teď když na to koukám druhý den, tak už jsem rozhodnutý je osadit. Podle nákresů v knize jsem usuzoval na to, že byly v barvě mosazi. Novější vozy je mají kreslené stříbrné a zde jsou žluté (nebo právě téměř neznatelné) jako ostatní mosazné díly.

Nutno ale podotknout, že čím déle prohlížím fotografie a nákresy, tak nacházím víc a víc rozporů. To ale nic nemění na tom , že knihu "Jednonárazníkové kolejové autobusy" považuji za jednu z nejlepších knih o železnici jakou jsem kdy četl a nebýt této knihy, tak bych se do modelů kolejových autobusů nikdy nepustil.

Barvu rámečků budu ještě chvíli rozmýšlet. Pravdou je, že po stříknutí na stříbrnou by se utlumila jejich "zářivost", na druhou stranu budou zase o tloušťku nátěru masivnější...


Co takhle: vyleptat do alpaky a pak následně otryskat velmi jemným korundem - ono to pak ve vzhledu vypadá jako hliník...
Marthin
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 02 črc, 2019 9:35 am

Re: M130.001 TT

Příspěvekod michal_d » úte 10 kvě, 2022 5:55 am

Marthin píše:Co takhle: vyleptat do alpaky a pak následně otryskat velmi jemným korundem - ono to pak ve vzhledu vypadá jako hliník...


Alpaka by byla řešení, ale dělat to nebudu. Lepty kreslím primárně pro sebe a kvůli pár rámečkům nechci nechávat dělat další plech, to by přesahovalo náklady které jsem ochotný tomu věnovat... a pak co s plechem velikosti A4 plným rámečků pro poměrně atypické vozidlo? To bych to musel dělat primárně na prodej, abych měl jistotu, že se jich zbavím, což nedělám... (Tím neříkám, že ta stavebnice vůbec nepůjde sehnat)
michal_d
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: M130.001 TT

Příspěvekod jafobe » úte 10 kvě, 2022 4:51 pm

Možné řešení by asi bylo i pocínování, pokud pak dobře setřeš cín zůstane to stříbrné a s trochou oxidace ať už přizozené nebo umělé to můžeš zmatnit a ztmavit, takže by to nebylo už ani tak výrazné. A mohla by to být ve výsledku slabší vrstva než barvy...
A k alpace... možná by nebylo od věci nasbírat víc věcí co by se z ní dali dělat, a pak to nechat vyleptat najednou, třeba něco i na kšeft aby to mělo i nějakou návratnost.
Jaromír
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 694
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: M130.001 TT

Příspěvekod michal_d » úte 10 kvě, 2022 5:45 pm

Stříknu to normálně slabou vrstvou hliníkové agamy a dál to řešit nebudu. Zase bych z toho nechtěl dělat velkou vědu. Pocínování bych radši nezkoušel, to radši nějakou niklovací lázeň, ale třeba někdy příště.
michal_d
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: M130.001 TT

Příspěvekod MirekTT » úte 10 kvě, 2022 6:29 pm

Tuhle niklovací lázeň mám. Funguje skvěle vrstva je opravdu nano, a odolná. Akorát je nutno dodržet předepsanou technickou kàzeň. Tedy čistý plech, odmastit v acetonu a vymacerovat nejmíň ve dvou destilkách. Oplach není účinný, destilka na sebe váže zbytky acetonu a všech zbylých nečistot. Chce to laboratorní teploměr, vařič a větrat. Po pokovení opět do destilky, jinak budou na povrchu mapy.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: M130.001 TT

Příspěvekod michal_d » ned 15 kvě, 2022 6:54 pm

Tak jsem rámy nastříkal hliníkovou barvou a musím uznat, že to vypadá reálně. Ani nejsou příliš silné, jak jsem se obával. Děkuji tedy za rady a názory.

M130_0_11.JPG
michal_d
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: M130.001 TT

Příspěvekod michal_d » úte 24 kvě, 2022 6:42 pm

Tak a je hotovo... a nutno říct, že z výsledku mám radost. Na modelu jsou některé detaily trochu vymyšlené (nejsou, nebo jsem neměl potřebné podklady), ale myslím, že celek působí uvěřitelně. Na mých stránkách se opět objeví detailní popis stavby a bude-li někdo chtít stavebnici pro sebe, tak se může ozvat, leptat dávám v poslední době poměrně pravidelně...

M130_0_21.JPG

M130_0_23.JPG

M130_0_25.JPG
michal_d
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: M130.001 TT

Příspěvekod michal_d » úte 24 kvě, 2022 6:44 pm

M130_0_13.JPG

M130_0_19.JPG

M130_0_15.JPG
michal_d
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: M130.001 TT

Příspěvekod Zlámalík » úte 24 kvě, 2022 7:51 pm

Jak by řekly děti: hustý!
Máš to parádní a precizní, čumím.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1812
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Další

Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků