T435.001 TT - přestavba

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

Re: T435.001 TT - přestavba

Příspěvekod Kajinek11 » úte 15 led, 2019 7:01 pm

Jiřik píše:Ahoj,
obyčejný louh na odpady. Obchodní názvy Krtek, Fredy apod. Nejdřív to hlavně nech rozpustit ve STUDENÉ vodě a potom teprv do toho dej model, jinak bys mohl splakat nad výdělkem. Při reakci dochází k velkému uvolňování tepla!
Plastu to neuškodí. Ponoř, nech naleptat, opláchni a opatrně zubním kartáčkem očisti. To opakuj dokud se ti to nebude zdát dobrý.
Někdy taky používám brzdovou kapalinu.
Jiřik.


Tak jsem koupil Krtka. Jsou to granule. Hydroxid sodný 98%. Je to ono? Píšou těžká žíravina, tak já jen aby to skutečně ten jemný plast nenaleptalo.. Jaká je tedy postup?

Smíchat s vodou? V jakém poměru ?

nechat projít reakcí až to vychladne a pak ponořit? Na jak dlouho cca?

Díky
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: T435.001 TT - přestavba

Příspěvekod Dusan » stř 16 led, 2019 8:28 am

Kajinek11 píše:
Jiřik píše:Ahoj,
obyčejný louh na odpady. Obchodní názvy Krtek, Fredy apod. Nejdřív to hlavně nech rozpustit ve STUDENÉ vodě a potom teprv do toho dej model, jinak bys mohl splakat nad výdělkem. Při reakci dochází k velkému uvolňování tepla!
Plastu to neuškodí. Ponoř, nech naleptat, opláchni a opatrně zubním kartáčkem očisti. To opakuj dokud se ti to nebude zdát dobrý.
Někdy taky používám brzdovou kapalinu.
Jiřik.


Tak jsem koupil Krtka. Jsou to granule. Hydroxid sodný 98%. Je to ono? Píšou těžká žíravina, tak já jen aby to skutečně ten jemný plast nenaleptalo.. Jaká je tedy postup?

Smíchat s vodou? V jakém poměru ?

nechat projít reakcí až to vychladne a pak ponořit? Na jak dlouho cca?

Díky

Ty jo, to jsou postupy :shock: S louhem opatrně! S Krtkem bude nejlepší si doma protáhnout odpady, pokud potřebuješ odstaranit lak tady z té staré kastle BTTB? bude stačit ji chvíli odmočit např. v Isoprophylalkoholu (lékárna,drogerie) nebo omýt nitroředidlem, apod. a vydrbat starým kartáčkem na zuby. Nevím, čím to hodláš pak přestříkávat, pokud barvami na nitrobázi, stačilo by klidně jen odmastit, přestříknout základem a pak finál.
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1281
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: T435.001 TT - přestavba

Příspěvekod Kajinek11 » stř 16 led, 2019 8:37 am

Jedná se mi o novou kastli od Tilliga. Mám tu modrou tovární a chci z ní udělat červenou.. Bojím se to stříkat rovnou, protože abych dosáhl překrytí modré červenou, možná bude muset být dost tlustá vrstva a já bych nerad přišel o ty jemné detaily.... Tak jak z toho ven?
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: T435.001 TT - přestavba

Příspěvekod Dusan » stř 16 led, 2019 8:48 am

Aha, tak pokud změna na červenou, tak ji musíš stříkat ideálně na bílý nebo světle šedý podklad, aby výsledný odstín byl správný. Je to barva, která kryje nejhůře. Čím to plánuješ stříkat?
P.S. A s tím sundáváním starých barev ať už čímkoliv opatrně, než něco někam ponoříš a odejdeš na pivo, tak to zkus navlhčeným uchošťourem lokálně. Dneska už ani ty plasty nejsou co dřív, tak ať ti to nesežere půl kastle :-)
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1281
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: T435.001 TT - přestavba

Příspěvekod Kajinek11 » stř 16 led, 2019 10:05 am

Myslel jsem normálním lesklým autosprayem a po obtiskách matný lak a pak patina co to zmatní.. tak teď jsem z toho ťulpachový :-(
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: T435.001 TT - přestavba

Příspěvekod Dusan » stř 16 led, 2019 10:32 am

Proč ťulpachový? Sundej barvu nebo odmasti(líh, isoprophyl,ředidlo), stříkni základem a pak tím autolakem červenou. Pokud máš pistoli, tak do pistole ředidlo a pak odstříknout do ní z spraye a nastříkat to pistolí, pokud nemáš tak opatrně sprayem ve více tenkých vrstvách ať si nezaleješ právě ty detaily. Obtisky na lesklý povrch a pak přelakovat, patina. No problémo 8)
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1281
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: T435.001 TT - přestavba

Příspěvekod Kajinek11 » stř 16 led, 2019 10:36 am

No hlavně s tím odlákováním mám problém. Nikdy jsem to nedělal. Může být Isopropanol na to odbarvení? Ředilo se mi určitě nechce používat, to mi určitě naleptá detaily ne?
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: T435.001 TT - přestavba

Příspěvekod Dusan » stř 16 led, 2019 10:42 am

Proto sem ti psal ať to zkusíš, klidně i tím isoprophanolem nebo i lihem. Já jsem omylem vzal do prstů od lihu model a barva mi zůstala na prstech. Vem uchštour, namoč a mázni to někde po té kastli, pokud to bude barvit, jseš na dobré cestě a můžeš postupně přitlačit. Když to s tím nehne, zkus nitro .....
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1281
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: T435.001 TT - přestavba

Příspěvekod TTmili » stř 16 led, 2019 11:48 am

Nitro ředidlo na kastle od Tilliga určitě ne :!: . Ten hydroxid není takový prevít jak se zdá, LPH kastli v něm mám už přes 2 měsíce a nic se neděje, bohužel to nebere ani stříkací tmel.
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Re: T435.001 TT - přestavba

Příspěvekod Kajinek11 » stř 16 led, 2019 11:54 am

Začal jsem zkoušet obojí:

isoprophanol - něco dělá zatím to vypáda, že rozpil horní vrstvu barvy..

Krtek - hydroxid - nic, ten zanechal jen jakýsi film

Ta originál barva prevít drží jak fík! čím to sakra stříkaj ty nemčouři!
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: T435.001 TT - přestavba

Příspěvekod Sandy » stř 16 led, 2019 5:51 pm

Hele, už jsem to tu uváděl několikrát:
octan etylnatý s isopropylalkoholem v poměru 1 : 5. Ale ten octan je prý těžko k sehnání. Já ho mám v práci.
A bacha na to, v čem to chceš odlakovat. Já, profesí chemik (již 40 let), jsem si jednou pečlivě vyzkoušel správný poměr na odlakování a pak "blik" :oops: a použil jsem plastovou misku pod květináče. Lepší lepidlo jste nikdo nikdy v ruce neměli..... :roll:
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: T435.001 TT - přestavba

Příspěvekod Martin70 » stř 16 led, 2019 10:53 pm

Sandy píše:Hele, už jsem to tu uváděl několikrát:
octan etylnatý s isopropylalkoholem v poměru 1 : 5. Ale ten octan je prý těžko k sehnání. Já ho mám v práci.
:roll:

Octan etylnatý se dá sehnat v entomoligických prodejnách jako přípravek na smrcení hmyzu. Např. tato prodejna :
http://www.kabourek.cz/entoolslist.php?cat=28
Začátečník a obdivovatel H0, nyní bez kolejiště. Hledám informace a uvidím zda se pustím do stavby.
Uživatelský avatar
Martin70
 
Příspěvky: 351
Registrován: sob 19 bře, 2016 9:07 am
Bydliště: Zlín

Re: T435.001 TT - přestavba

Příspěvekod Kajinek11 » čtv 17 led, 2019 5:31 pm

Díky za snahu, ale nechce se mi kvůli jedná kastli kupovat takovou chemii do baráku. Zkusím tedy ten čistý Isoprapanol. Uvidíme jak to dopadne..

Krtek sis tím neporadil vůbec.. Ani to nevybledlo...
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: T435.001 TT - přestavba

Příspěvekod Sandy » pát 18 led, 2019 9:07 am

Kajinek11 píše:Díky za snahu, ale nechce se mi kvůli jedná kastli kupovat takovou chemii do baráku. Zkusím tedy ten čistý Isoprapanol. Uvidíme jak to dopadne..

Krtek sis tím neporadil vůbec.. Ani to nevybledlo...

Tihle enviromentální fundamentalisté mě vždycky vyloudí úsměv na tváři.... Kdyby jen tušili, co si natahají domů v různých Domestosech, Larrinech, Pulirapidech, Krtcích apod. :roll:
Přírodní (chemické) zakony neoblafneš. Isopropylalkohol, obávám se, s tou barvou ani nehne. To je jen ředidlo octanu, aby ti koncentrovaný nesežral i kastli.
Jediný problém je cena. Tobě by stačilo 25 ml za cca 40.- Kč z odkazu od Martina70. K tomu dáš nejméně stovku za dopravu.
Zbytek po odbarvení se dá odnést do nejbližšího sběrného dvora.
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: T435.001 TT - přestavba

Příspěvekod Kajinek11 » pát 18 led, 2019 9:20 am

Takhle jsem to nemyslel, nejsem žádný aktivista. :D Spíše mě právě odradila ta cena kvůli jednomu odbarvení. Jelikož máš pravdu a ten Isopropylalkohol to jen rozšmudlal a základní modrý nátěr zůstal, tak to vyřeším elegantněji prostou výměnou karoserie a je to.. :-) Seženu si zkrátka jinou (červenou).. Experimentovat s chemií se může až bude nějaká akroserie, která by mě v případě ztráty nemusela mrzet .. :roll:
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

PředchozíDalší

Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků