Lepty - příprava, výroba, technické informace

Fórum pro stavitele z mosazi (i dalších kovů) a leptů. Technologie obrábění kovů v modelářství, CNC apod....

Moderátoři: Michal Dalecký, Hekttor

Příspěvekod Hekttor » pon 30 bře, 2009 8:16 pm

Martin HO píše:Určitě laický, ale přece jen dotaz, který jistě zajímá nejen mne.
Na kolik "přijde" ten Corel ?

Na www.dtpstudio.cz mají CE - Corel DRAW GS X4 CZE HOME + 498 CZE písem za 2499,00 Kč.
Hekttor
 
Příspěvky: 340
Registrován: pon 30 dub, 2007 4:37 pm
Bydliště: Havířov

Příspěvekod Popopo » pon 30 bře, 2009 8:30 pm

TTmili, naskenuj si typovy vykres, idealne primo v meritku a vloz si ho do Corelu - podle nej se pak chytis.

Cena Corelu: http://apps.corel.com/int/cz/cgsx4/index.html
Uživatelský avatar
Popopo
 
Příspěvky: 377
Registrován: pát 04 led, 2008 9:07 am
Bydliště: Hostivice

Příspěvekod MirekTT » pon 06 dub, 2009 10:52 am

Pánové, objevil jsem ještě dovětek k sérii článků o leptání, které vyšly z pera Jiřího Poláka v ŽM98. Tento byl až o dva časopisy dál a přišel jsem na něj až dnes. http://mirektt.rajce.idnes.cz/Leptani/ Je to ta poslední fotka.
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Příspěvekod TTmili » úte 07 dub, 2009 12:22 pm

Popopo píše:TTmili, naskenuj si typovy vykres, idealne primo v meritku a vloz si ho do Corelu - podle nej se pak chytis....


Ale to není vůbec blbej nápad. To mě vůbec nenapadlo. Tak to díky moc.
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Hekttor » stř 08 dub, 2009 5:03 am

Pozor - typové "výkresy", spíše náčrtky, nejsou vůbec nejpřesnější zdroj. Jsou kresleny pro provozní účely vozidla, nikoli pro technické či výrobní. Rozdíly oproti skutečnosti bývají dost markantní. Rozhodně bych si nejdřív z typáku vzal kóty a z těch si vytvořil základní kostru vektorového plánku. Detaily pak dokresluji podle kolmo focených fotografií, nebo vlastních měření.
Hekttor
 
Příspěvky: 340
Registrován: pon 30 dub, 2007 4:37 pm
Bydliště: Havířov

Příspěvekod TTmili » stř 08 dub, 2009 12:26 pm

Potom bych měl dotaz. Možná blbej a hodně amatérskej ale berte to tak že s foťákem nejsu velkej kámoš a jediný co dejme tomu umím je momentka "štokra" projíždějícího kolem mě ale pouze v případě že mi neselže spoušť. Takže dotaz zní jak fotit co nejvíc na kolmo. Jak to mám co nejlíp odhadnout protože mě se to ještě nikdy nepovedlo.
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Popopo » stř 08 dub, 2009 12:51 pm

Určitě bych to zkoušel až lokomotiva zastaví, stoupni si zhruba doprostřed a bude se to chtit trochu podložit, abys byl uprostřed i na výšku :) :) A taky dost vzdálen od objektu aby se ti tom vešlo / nebylo to příliš zkreslené.
Ja si skenuju své výtisky Kratochvíla... vynikající zdroj
Uživatelský avatar
Popopo
 
Příspěvky: 377
Registrován: pát 04 led, 2008 9:07 am
Bydliště: Hostivice

Příspěvekod Hekttor » stř 08 dub, 2009 4:17 pm

Lepší, než stokrát říci, je jednou vidět. Velmi dobrý příklad je tahle Baika http://vytopna.hekttor.biz/fdok.php?kat=15&dok=178 .
Fotograf se postaví k objektu tak, že míří kolmo objektivem na něj (např. na bočnici vozu). Fotí a postupuje jedním směrem ke druhému konci vozidla. Když se pak série takových snímků srovná v Corelu do panoramatu za sebe, vzniká docela dobrý podklad na kreslení, který se pochopitelně srovnává podle kótování výkresu, popř. vlastních měření. Jisté zkreslení tu jistě bude. Přesto však takový výkres bude přesnější, než to, co se běžně nabízí jako typové výkresy.
Sešity s plánky od pana Kratochvíla jsou jiné kafe. Je tady patrna snaha o co nejpřesnější zdokumentování předlohy, je to zcela jiná úroveň, než "typáky". Ale taky nejsou bez chyb. jako příklad uvedu jeho výkres vozu Bam ve Světě železnice. Půdorys čela vozu na jeho plánku neodpovídá originálu.
Hekttor
 
Příspěvky: 340
Registrován: pon 30 dub, 2007 4:37 pm
Bydliště: Havířov

Příspěvekod TTmili » stř 08 dub, 2009 6:16 pm

Tak velice děkuji za cenné rady, doufám že mi to k něčemu pomůže (hlavně k tomu co chystám). Už se jen pořádně naučit v Corelu a bude na světě nový lept (konkrétně jak jsem už psal M296 a pokud se povede tak epocháři pětkaři se budou moc těšit i na 854, a 954). Tak mi držte palce.
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Radek » ned 31 kvě, 2009 7:39 am

Zhýčkaný cadem se snažím rýsovat v corelu. Nemůžu si poradit s výplní. Tvar sestavený z jednotlivých úseček mi nejde "vybarvit". Může mi někdo poradit?
Díky Radek
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Příspěvekod nexus » ned 31 kvě, 2009 7:41 am

Jednotlivé úsečky musíš spojit do uzavřeného objektu.
Uživatelský avatar
nexus
 
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 29 lis, 2007 9:16 am
Bydliště: Nový Bydžov

Příspěvekod Radek » ned 31 kvě, 2009 8:11 am

Objekt je uzavřený spolehlivě použitím funkce "přichytit k objektům" a i když ho celý "seskupím" tak na "výplň" nereaguje :cry:
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 31 kvě, 2009 11:45 am

TTmili píše:Potom bych měl dotaz. Možná blbej a hodně amatérskej ale berte to tak že s foťákem nejsu velkej kámoš a jediný co dejme tomu umím je momentka "štokra" projíždějícího kolem mě ale pouze v případě že mi neselže spoušť. Takže dotaz zní jak fotit co nejvíc na kolmo. Jak to mám co nejlíp odhadnout protože mě se to ještě nikdy nepovedlo.


Na tohle je také dobré pokud máš foťák s velkým zoomem jít tak daleko abys objekt měl v záběru celý na maximální zoom.
Tím získáš nejmenší zkreslení
Pochopitelně zde asi bude lépe použít i stativ.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2647
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod Radek Mende » ned 31 kvě, 2009 3:18 pm

Radek píše:Objekt je uzavřený spolehlivě použitím funkce "přichytit k objektům" a i když ho celý "seskupím" tak na "výplň" nereaguje :cry:

Nevím co přesně rýsuješ,ale já na kreslení nestandartních tvarů používám nástroj Bezierův režim,ale musíš obrazec uzavřít.
Nebo použít nástroj pero,ale opět uzavřít objekt.
Tip: nakresli si takto objekt,označ ho,zmáčkni F10,nebo nástroj tvar,
ve středu čáry se ti objeví červená přerušovaná čára ,s body v rozích,které můžeš levou myší posouvat.
Když dvakrát poklepeš na tu červenou přerušovanou čáru,tak přidáš posuvný bod.
TT DCC , PC ovládání Model Jop+ FCS,v současné době i N moduly
http://www.radyme.websnadno.cz
Uživatelský avatar
Radek Mende
 
Příspěvky: 493
Registrován: pát 20 dub, 2007 2:35 am
Bydliště: Neratovice

Příspěvekod Hekttor » ned 31 kvě, 2009 3:47 pm

Pokud tvar nejde uzavřít, není definitivně uzavřený. Předpokládám, že jste ke spojení použil funkci "Sloučit". Ta sice logicky spojí množinu úseček do jednoho objektu, ale nezaručuje, že je tvar uzavřen. Pravděpodobně Váš objekt obsakuje koncové body jednotlivých úseček, které nejsou, abych tak řekl, " v zákrytu". Podívejte se na ně lupou. Jedna možnost je použít funkci "Automaticky uzavřít", někdy to ale dělá skopičiny, nebo ručně natahat koncové body do zákrytu. Pak se útvar i automaticky vybarví předtím zvolenou barvou.
Jinak mnohem výhodnější je použít předdefinované útvary - obdélník, ovál, trojúhelník a pod, ty pak teprve tvarovat, definovat jim rozměry a podobně.
Hekttor
 
Příspěvky: 340
Registrován: pon 30 dub, 2007 4:37 pm
Bydliště: Havířov

PředchozíDalší

Zpět na Železniční modely vytvářené přesnými technologiemi (hekttor.biz)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků