Lepty - příprava, výroba, technické informace

Fórum pro stavitele z mosazi (i dalších kovů) a leptů. Technologie obrábění kovů v modelářství, CNC apod....

Moderátoři: Michal Dalecký, Hekttor

Příspěvekod TTjenik » čtv 23 črc, 2009 12:00 pm

Pro Radka a možná další,

také jsem se setkal s problémem, jak vyplnit plochy exportované z CADsystému (v mém případě CATIA) do Corelu, aniž bych se musel učit Corel a nějak to tam pracně spojovat a vyplňovat. A hlavně mám strach, že si s těmi čarami můžu pohnout. Používám k tomu free program Inkscape.

Postup:
Z "CADu" vyexportuji vektorovou podobu leptu, v mém případě ve formátu *.svg Čáry při tom volím s minimální tloušťkou.

Otevřu v programu Inkscape.
Vytvořím novou vrstvu.
Pomocí "konvičky" vyplňuji postupně vše, co má byt vyplněno. Prostě jen klikám do prostoru, který má být vyplněn. Hrany si to chytne z předlohy ve spodní vrstvě.
Skryji novou vrstvu
Označím a smažu "podkladová" data z CADu
Zobrazím vrstvu s finální podobou leptu
Uložím, třeba znovu jako *.svg

Načtu a zkontroluji v Corelu Suite X4. Hlavně celkové vnější rozměry
Uložím jako *.crd a třeba i do nižší verze, podle toho, jak to chtějí konkrétní leptači.

Poznámky:
Samozřejmě pracuji se dvěma soubory. Horní část leptu/dolní část leptu.
Dalším důvodem, proč se zbavit původních exportních dat je zmenšení velikosti souboru.

Snad to někomu pomůže.

Honza
Uživatelský avatar
TTjenik
 
Příspěvky: 35
Registrován: čtv 10 led, 2008 2:55 pm

Re: Lepty - příprava, výroba, technické informace

Příspěvekod semza » pon 06 zář, 2010 6:16 pm

Zdravím všechny příznivce leptaných stavebnic,

řeším problém, který jsem tady nikde nenašel.

Rád bych si podomácku vyráběl leptané doplňky pro moje kolejiště, ale výsledky jsou zatím katastrofa. Přípravu řešit nebudu, vyrábím podomácku tištěné spoje, takže vlastním veškeré vybavení (leptací nádobu se vzduchováním a topením, leptám v chloridu železném, osvit zadávám DTP studiu). A teď ten problém, při leptání hlavně menších částí (ale i větších) se stává, že je část motivu již vyleptána a část ještě ne. Díky tomu dochází k podleptání plechu a znehodnocení celého leptu. U plošňáků tento problém nemám, ale tady se leptá z obou stran. Jako řešení může být zvětšení motivu o nějakou konturu, ale to asi nebude fungovat u složitějších obrazců. Plech mám od pana Litomyského, mohlo by to být tím? Není moc měkký? Případně, kde sehnat jiný materiál? Conrad je moc drahý (to už bych mohl leptat u profíků) a Ferona už slabý mosazný plech v nabídce nemá.

Díky za radu, Petr
Stavba prvních modulů HO - trať 160
semza
 
Příspěvky: 275
Registrován: čtv 19 lis, 2009 5:19 am
Bydliště: Plzeň - město

Re: Lepty - příprava, výroba, technické informace

Příspěvekod Manteuffel » čtv 17 kvě, 2012 8:14 pm

www.luvata.nl

tady nakupuje i Eduard aniž o tom ví:-)
Manteuffel
 
Příspěvky: 15
Registrován: pon 06 úno, 2012 3:00 pm
Bydliště: Praha

Re: Lepty - příprava, výroba, technické informace

Příspěvekod 123.marek » čtv 14 čer, 2012 3:43 pm

Zdravím, chtěl bych se zeptat jestli existuje nějaký osvědčený profesionální leptač, který mi vyleptá lept ze souboru s příponou *.svg. Jde jen o takový pokusný lept a nechce se mi kvůli tomu kupovat Corel. Díky
H0,digitál,přelom 4.a 5. pětiletky
123.marek
 
Příspěvky: 68
Registrován: čtv 01 říj, 2009 3:32 pm
Bydliště: Dobřany

Re: Lepty - příprava, výroba, technické informace

Příspěvekod semza » čtv 14 čer, 2012 4:57 pm

Corel se dá stáhnout z oficiálních stránek s 30-denní zkušební verzí :wink: - Petr
Stavba prvních modulů HO - trať 160
semza
 
Příspěvky: 275
Registrován: čtv 19 lis, 2009 5:19 am
Bydliště: Plzeň - město

Re: Lepty - příprava, výroba, technické informace

Příspěvekod 123.marek » čtv 14 čer, 2012 5:43 pm

To je super ale nevím zda to stihnu za třicet dní. Přecijenom je to můj první lept a nemám s tím žádné skušenosti (ještě ke všemu sem Corel nikdy ani neviděl, natož abych to s ním uměl). Navíc jsem teď docela zaneprázdněn a tomu kreslení se věnuji cca 15 min každý večer.
Zatím mám nakreslený jen takový začátek v Inkscape, ale nevím jestli má smysl pokračovat v tomhle nebo začít šetřit na Corel.
H0,digitál,přelom 4.a 5. pětiletky
123.marek
 
Příspěvky: 68
Registrován: čtv 01 říj, 2009 3:32 pm
Bydliště: Dobřany

Re: Lepty - příprava, výroba, technické informace

Příspěvekod semza » čtv 14 čer, 2012 6:31 pm

Téměř všichni výrobci leptů (možná až na vyjímky, které ovšem neznám) preferují Corel z několika důvodů. Jeho pořizovací náklady jsou oproti ostatním programům (např. Ilustrator) malé, základní ovládání je poměrně jednoduché (také jsem samouk) a výsledky profesionální. Pokud jde exportovat z Inkscapeu do např. EPSu, CMXu apod, jde to naimportovat posléze do Corela, akorát to nemusí být korektní - nemám zkušenosti. Držím palce a určitě bych se držel Corelu.
Petr
Stavba prvních modulů HO - trať 160
semza
 
Příspěvky: 275
Registrován: čtv 19 lis, 2009 5:19 am
Bydliště: Plzeň - město

Re: Lepty - příprava, výroba, technické informace

Příspěvekod Rudolf » čtv 14 čer, 2012 6:45 pm

semza píše:Corel se dá stáhnout z oficiálních stránek s 30-denní zkušební verzí :wink: - Petr


A starší verze Corelu se dají koupit ve výprodeji za pár korun...
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 913
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Re: Lepty - příprava, výroba, technické informace

Příspěvekod 123.marek » pát 15 čer, 2012 2:18 pm

Tak jsem nakonec stáhl 30 denní verzi CorelDraw GS X5. Jde to s tím rychleji než jsem myslel a je to opravdu snadné. Po prázdninách si asi koupím Corel Draw GS X4 (je levnější).
H0,digitál,přelom 4.a 5. pětiletky
123.marek
 
Příspěvky: 68
Registrován: čtv 01 říj, 2009 3:32 pm
Bydliště: Dobřany

Re: Lepty - příprava, výroba, technické informace

Příspěvekod rawen » pát 15 čer, 2012 8:05 pm

123.marek píše:Tak jsem nakonec stáhl 30 denní verzi CorelDraw GS X5. Jde to s tím rychleji než jsem myslel a je to opravdu snadné. Po prázdninách si asi koupím Corel Draw GS X4 (je levnější).

Oťukni si klidně i starší (levnější) verze. Pro přípravu leptů a pod. se využívá jen zlomek funkcí Corelu. Problém tak nebude v tom, že by stará verze něco neuměla, ale spíš, že nepojede (vůbec anebo optimálně) na současném železe a Windows.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1692
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Lepty - příprava, výroba, technické informace

Příspěvekod 123.marek » čtv 21 čer, 2012 12:24 pm

Zdravim
Mám pár začátečnických dotazů:
1) Tam, kde má být díra může být bílá výplň, nebo to musí být bez výplně?
2) Jak leptač pozná jak má k sobě otočit ty dvě strany a jak je na tom plechu dá přesně proti sobě?
Díky za odpovědi, hledal jsem to, ale neúspěšně.
H0,digitál,přelom 4.a 5. pětiletky
123.marek
 
Příspěvky: 68
Registrován: čtv 01 říj, 2009 3:32 pm
Bydliště: Dobřany

Re: Lepty - příprava, výroba, technické informace

Příspěvekod rawen » čtv 21 čer, 2012 1:15 pm

123.marek píše:Zdravim
Mám pár začátečnických dotazů:
1) Tam, kde má být díra může být bílá výplň, nebo to musí být bez výplně?
2) Jak leptač pozná jak má k sobě otočit ty dvě strany a jak je na tom plechu dá přesně proti sobě?
Díky za odpovědi, hledal jsem to, ale neúspěšně.


Nejlepší se zeptat leptače :)
1.) Hanák (a myslím, že i ostatní) bílou nepotřebují. Jde o černou, která vykryje místa při osvitu.
2.) Buďto se kreslí do dvou vrstev nad sebou anebo se přidají rohové značky a něco mimo ně, co nedává při převrácení smysl - např. text.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1692
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Lepty - příprava, výroba, technické informace

Příspěvekod vvitty » čtv 21 čer, 2012 4:23 pm

1/ Je to jedno. Staci mit cerne co ma zustat, zbytek bud bile, nebo "pruhledne/nevyplnene".
2/ Treba moje verze Corelu umi vice "listu", pripadne novejsi maji vrstvy. Nic se v Corelu neotaci!
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2622
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Lepty - příprava, výroba, technické informace

Příspěvekod freekey » stř 04 črc, 2012 6:44 am

PAPA_CHUBBY píše:Mal by som otazku na skusenych, je potrebne okna na obrazku "vyrezat" ? T.j aby bolo vidiet mriezku aj skrz bocnicu? Alebo postacuje navrh v tomto style?
Obrázek

EDIT: Vdaka za odpoved vvitty.


Není. Sw osvitky si s tím poradí.
https://t.me/pump_upp
freekey
 
Příspěvky: 369
Registrován: sob 11 dub, 2009 11:28 pm
Bydliště: Brno

Re: Lepty - příprava, výroba, technické informace

Příspěvekod freekey » stř 04 črc, 2012 6:51 am

vvitty píše:1/ Je to jedno. Staci mit cerne co ma zustat, zbytek bud bile, nebo "pruhledne/nevyplnene".
2/ Treba moje verze Corelu umi vice "listu", pripadne novejsi maji vrstvy. Nic se v Corelu neotaci!


Nechápu, co tu pořád řešíte s tím Corelem. Vždyť vstupem pro leptání je "analogový" film, tak proč řešit nějaký digitální formát. Nebo snad někdo víte o někom, kdo leptá bez filmů? Hledám takovou někoho takového už dlouho, ale zatím jsem nenašel :-(

Horší je to třeba při používání laseru na řezání papíru a plastu. Ten pracuje s digitálními daty. Všechny mně známé leptací firmy v ČR dělají s filmem.
https://t.me/pump_upp
freekey
 
Příspěvky: 369
Registrován: sob 11 dub, 2009 11:28 pm
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na Železniční modely vytvářené přesnými technologiemi (hekttor.biz)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků