Lepty - příprava, výroba, technické informace

Fórum pro stavitele z mosazi (i dalších kovů) a leptů. Technologie obrábění kovů v modelářství, CNC apod....

Moderátoři: Michal Dalecký, Hekttor

Příspěvekod Hekttor » sob 04 dub, 2009 12:52 pm

No.... obálka zvaná pdf může obsahovat cokoli. Důležité je, zda obsahem je vektorová grafika, nebo bitmapa, viz. předešlá diskuse.
Hekttor
 
Příspěvky: 340
Registrován: pon 30 dub, 2007 4:37 pm
Bydliště: Havířov

Příspěvekod Dušan 0 » ned 05 dub, 2009 8:45 am

No myslel jsem export předlohy do *.pdf (tisk na virtuální tiskárnu) třeba i jako bitmapu v rozlišení vhodné pro osvit - např. 2400 DPI.
PROTO:45
Uživatelský avatar
Dušan 0
 
Příspěvky: 14
Registrován: stř 25 bře, 2009 11:02 am

Příspěvekod Hekttor » ned 05 dub, 2009 9:41 am

Tomu já samozřejmě rozumím a je to přesně, o čem jsem psal - do pdf je možno exportovat cokoli, text, vektorovou grafiku, bitmapovou grafiku. Pokud je v pdf soubou exportovaná bitmapa, tak to prostě je pořád bitmapa, a i kdyby jste ji exportoval do Corelu, pořád bitmapou zůstane, dokud není překreslena do vektorů. Záleží taky na tom, o co Vám konkrétně jde. Jak vyplývá z předchozích stran diskuse, k leptání složitých a subtilních oboustranných předloh, jakými železniční modely bezesporu jsou, se hodí vektorová grafika, naprosto nevhodné jsou z principu bitmapové formáty.
Pokud ale chcete vyleptat např. jednoduchý jednostranný plošný spoj, bude to stačit.
Naposledy upravil Hekttor dne ned 05 dub, 2009 12:37 pm, celkově upraveno 1
Hekttor
 
Příspěvky: 340
Registrován: pon 30 dub, 2007 4:37 pm
Bydliště: Havířov

Příspěvekod Hekttor » ned 05 dub, 2009 9:42 am

Stručné shrnutí toho všeho, co zde bylo o formátech podkladů pro leptání napsáno:
1/Pokud chcete skutečně zadat leptání oboustranných předloh (tedy železničních modelů), zapomeňte na bitmapy a nezbývá, než se naučit s vektory
2/ Pokud jde o výstupní formáty, pan Hanák uvádí na svých stránkách "Formát souboru cdr ". Tím pochopitelně myslí nikoli import bitmapy do cdr stránky, ale čistou vektorovou kresbu. Pravděpodobně by byl sto za stejných podmínek leptat i z pdf souboru, jež je exportem z vektorového Corelu (ev. Illustratoru či jiný vektorový soubor). Pak ale je otázkou, proč jej vůbec převádět do pdf, když bere i samotné cdr, že.....
3/ Odpusťe mi Dušane a ostatní pánové toto expresivní zvolání :oops: , kterým bych rád uzavřel dlouhou diskusi na téma vhodného formátu na leptání modelů:
POKUD CHCETE TVOŘIT PŘEDLOHY PRO ŽELEZNIČNÍ MODELY, CORELU A SKUTEČNÝM VEKTOROVÝM KŘIVKÁM SE PROSTĚ NEUBRÁNÍTE !!! :wink:
Hekttor
 
Příspěvky: 340
Registrován: pon 30 dub, 2007 4:37 pm
Bydliště: Havířov

Příspěvekod Dušan 0 » ned 05 dub, 2009 7:23 pm

Mně jsou úplně jasné přednosti vektorové grafiky břed bitmapovým formátem, ale nechápu k čemu je dobrý nativní formát *.cdr? Dělají se na tom nějaké dodatečné úpravy? Pasovací značky (křížky)? Předpokládám, že soubor jde na osvitové zařízení a tomu je jedno jestli je to bitmapa nebo vektor, nakonec pokud si dobře pamatuji z dob minulých, kdy jsem pracoval v DTP studiu byl většinou převod do bitmapy nutností kvůli problémům třeba s fonty. Jde mi o to, že vlastně předlohu pro leptání mám vygenerovanou z 3D systému (rozvin plechu v DWG) a případné úpravy jak tady bylo již popsáno (korekce) bych dělal v AI.
PROTO:45
Uživatelský avatar
Dušan 0
 
Příspěvky: 14
Registrován: stř 25 bře, 2009 11:02 am

Příspěvekod Hekttor » ned 05 dub, 2009 7:59 pm

Tak jak s tím pan Hanák nakládá, to vážně nevím. Nějaké úpravy na matricích patrné jsou (ty soutiskové záležitosti, nějaké číslování - identifikace a pod.).
Soubor jde na osvitku, to ano. Netuším, zda je nutno převádět motiv na bitmapu, v Corelu stačí rozbít texty na křivky a tím jakýkoli problém s fonty odpadá. Myslím, že pan Hanák patrně nechce investovat do nákupu všemožného vektorového software, tak si stanovil takové podmínky a investoval do nejlevnější a nejrozšířenější varianty.
Mám ale za to, že pokud máte předlohu v něčem pro něj "exotickém", je tu možnost pomoci ovladačů jeho konkrétní osvitky vyexportovat postskriptový soubor z Vašeho software. U mě aspoň ta možnost byla, když jsem si matrice vyráběl sám a nechal fólie svítit v Ostravě v DTP studiu.
To už samozřejmě předpokládá domluvu s ním.
Hekttor
 
Příspěvky: 340
Registrován: pon 30 dub, 2007 4:37 pm
Bydliště: Havířov

Příspěvekod Dušan 0 » ned 05 dub, 2009 8:20 pm

Tak osobní domluva bude asi nejlepší řešení, dík za odpověď 8)
PROTO:45
Uživatelský avatar
Dušan 0
 
Příspěvky: 14
Registrován: stř 25 bře, 2009 11:02 am

Příspěvekod nadkachna » pon 06 dub, 2009 8:44 am

Neb je DTP mým denním chlebem, dovolím si také přispět svoji troškou do mlýna. Převádět vektorovou grafiku na bitmapu pouze z důvodu tisku je naprostá hloupost!!! (slušně řečeno:-) ) Bitmapa už ze své podstaty nikdy nemůže co do ostrosti a přesnosti konkurovat vektorové grafice (nemluvě o velikosti souboru). Pokud je potřeba do souboru později sáhnout a jsou tam nějaké jedinečné fonty, stačí je rozkřivkovat (tedy převést na objekty), zbytek vždy zůstane stejný.
Co se týče formátu pdf, ten byl vyvinut právě pro jednoduchou, bezproblémovou a bezpečnou výměnu dat a neboť je program Acrobat reader, určený pro prohlížení a vytištění pdf, ke stažení zdarma nebo přibalen pomalu ke každému zařízení pro četbu manuálu, neviděl bych ani v tomto případě problém ukládat soubory právě do formátu pdf.
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Příspěvekod Dušan 0 » pon 06 dub, 2009 10:27 am

Zase taková hloupost to není :lol: Moc dobře si pamatuju, když jsme jezdívali v devadesátých letech do Zlína na osvit, jaké byly problémy s Quarkem a nedej bohu s Corelem Draw. Z toho důvodu jsem všechno dělal v Adobe Illustratoru a nakonec dodělával ve Photoshopu. A není pravdou že vektor je ostřejší, všechno se nakonec rastruje. Je ovšem rozdíl jestli je obrázek v rozlišení 300 DPI nebo 3600 DPI. Nevím jaká je situace ve studiích dnes, ale tehdy to bylo docela o život. :shock:
PROTO:45
Uživatelský avatar
Dušan 0
 
Příspěvky: 14
Registrován: stř 25 bře, 2009 11:02 am

Příspěvekod nadkachna » pon 06 dub, 2009 11:20 am

Jasně, že i vektor se při tisku rastruje, ale přímo ve stolní tiskárně či na ripu a to už je o něčem jiném. A dodávat A4 v rozlišení 3600DPI, no nevím, nevím... :roll: , ty korektně připravené křivky mě přijdou lepší řešení i u dědečka QuarkXPress, natož v dnešní době. Osobně lehce vyšiluju, když mě občas přichází podklady pro zlom takto upravené, proto mi to nedalo se ozvat. Ale to už je diskuze spíše na fórum na grafika.cz, tak se držme tématu. Já bych se tedy přimlouval za to osvědčené pdf :)
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Příspěvekod Dušan 0 » úte 07 dub, 2009 8:08 am

nadkachna píše:...Já bych se tedy přimlouval za to osvědčené pdf :)


Souhlas
PROTO:45
Uživatelský avatar
Dušan 0
 
Příspěvky: 14
Registrován: stř 25 bře, 2009 11:02 am

Příspěvekod Radek » stř 09 zář, 2009 7:53 pm

S dětinskou zarputilostí jsem si chtěl osahat leptání. Množství investovaného času a úsilí dává zapravdu tvrzení, že leptat u profesionálů je rozumnější. Na druhou stranu mě to opravdu baví a o to tu přeci jde :wink:
Materiál: Plech 0,3; positiv 20; vývojka a leptací roztok elchemco; obrazce jsou kreslené acadu, převedené do PDF, které zpracovali v osvitovém studiu; sestavení proti sobě je z plexi podle návodu na zababovských stránkách; osvětleno nerozbitou výbojkou 10 minut ze 40 cm.

http://radovanov.rajce.idnes.cz/Skladiste_HO/#56.jpg
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Příspěvekod MartinP » pát 11 zář, 2009 6:23 am

Bitmapu úspěšně používám při návrhu krablovaného plechu . A u p.Hanáka to jde bez problému . Jedná se však pouze o krablovaný plech a jednoduchý návrh. Vše ostatní dělám v corelu.
MartinP
 
Příspěvky: 75
Registrován: úte 01 led, 2008 7:00 pm
Bydliště: Lipník n/B

Příspěvekod Rtep » pát 11 zář, 2009 11:17 am

Dobrý den, sleduji tu vaši rozpravu ohledně leptání, já jsem začínal na začátku devadesátých let s lepty. dlouhodobě nakupuji u firmy
http://www.saemann-aetztechnik.de
Kompletní sortiment, základní vybavení chemie vše ozkoušené a hlavně funkční.Všem doporučuji prohlédnout si stránky velmi ochotní lze tu i leptat.
Uživatelský avatar
Rtep
 
Příspěvky: 353
Registrován: stř 08 dub, 2009 8:23 am

Příspěvekod Radek » pát 25 zář, 2009 2:58 am

Má někdo zkušenost s gavanickým leptáním?
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

PředchozíDalší

Zpět na Železniční modely vytvářené přesnými technologiemi (hekttor.biz)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků