Pojezdy

Fórum pro stavitele z mosazi (i dalších kovů) a leptů. Technologie obrábění kovů v modelářství, CNC apod....

Moderátoři: Michal Dalecký, Hekttor

Re: Pojezdy

Příspěvekod Popopo » stř 02 pro, 2015 12:32 pm

Zkouším alternativu sbírání proudu strunami - leptané sběrače:

Obrázek
Obrázek

Strunové sběrače se osvědčily, ale složitější pojezdy parních (resp. spojnicových) lokomotiv si zaslouží trochu inovace...

Obrázek

Se sběrači se leptáním svezla i nějaká ta estetika...

Obrázek
Uživatelský avatar
Popopo
 
Příspěvky: 377
Registrován: pát 04 led, 2008 9:07 am
Bydliště: Hostivice

Re: Pojezdy

Příspěvekod vvitty » stř 02 pro, 2015 12:48 pm

Ty sberace budou mosazne nebo z fosforbronzu? Na fotce to vypada mosazne ale to je pocitam jen test jak to sedne ? :)
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2622
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Pojezdy

Příspěvekod radeksindy » stř 02 pro, 2015 12:54 pm

Mám stejnou otázku. Fosforbronz nebo mosaz? Určitě je to lepší než struna, jednak vzhledově (lépe tvarovatelné a tím i schovatelné), ale i v otázce uchycení
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Pojezdy

Příspěvekod Popopo » stř 02 pro, 2015 3:59 pm

Je to alpaka - niklová mosaz. O fosforbronzu jsem uvažoval, ale dostupný materiál byl příliš slaboučký a nedalo by se leptat nic jiného - na alpace jsem se mohl vyřádit i s jinými motivy.

Vzpomínka na léto na kamarádově kolejišti:

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Popopo
 
Příspěvky: 377
Registrován: pát 04 led, 2008 9:07 am
Bydliště: Hostivice

Re: Pojezdy

Příspěvekod greenery » stř 02 pro, 2015 4:07 pm

.. bude se inovovat i pojezd 477.0?
(náhrada strun?)
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Re: Pojezdy

Příspěvekod vvitty » stř 02 pro, 2015 4:15 pm

Alpaka se mi neosvedcila - zkousel jsem to na sberace pro osobni vozy a krome prototypovych kusu na overeni rozmeru (svezou se s tabulkami) ji na sberace nepouzivam. Bylo to prilis tvrde a malo pruzne. Nedalo se to poradne vyladit - bud to nesbiralo, nebo prilis brzdilo kolecka.
Pouzivam FB 0.1mm - ale je pravda ze nedelam tak uzke a dlouhe jako na tu paru.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2622
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Pojezdy

Příspěvekod Popopo » stř 02 pro, 2015 8:11 pm

No vidíš, mně to připadá jak alobal už teď. U hnaných náprav je to ale se sbíráním trochu jednodušší. U složitějších pojezdů potřebuju udělat drážky pro ohyb, abych se dostal za roh a ještě přesně v určitém místě - a to s alobalem moc nejde. "Něžnost" přítlaku zajistí odleptaný fous na konci.

Na 477.0 se za čas dostane, "složité" sběrače budu nejprve testovat na T333.0, E467.0 a 475.1.

Obrázek
Uživatelský avatar
Popopo
 
Příspěvky: 377
Registrován: pát 04 led, 2008 9:07 am
Bydliště: Hostivice

Re: Pojezdy

Příspěvekod radeksindy » čtv 03 pro, 2015 9:17 am

Problém s mosazí bude v korozi, opalování a následně se spolehlivostí celého stroje. Výrobci si fosforbronz nevybrali kvůli tomu, že chtějí mít v lokomotivě další materiál, který zvedá výrobní náklady, ale protože to má svá opodstatnění podložená dlouhodobou zkušeností. Mosaz, která se používá pro leptání, není dobrá pro elektrické části. To by se musela použít jiná mosaz s větším podílem mědi. Některé mosazné části v elektrických strojích vedoucí proud mají 95 % mědi a jen 5 % zinku. Plech pro leptání má 40 % zinku, měkčí mosazi mají i příměsi olova.

Drážku bych už vůbec nedělal, to jen vyznačíš místo, kde to rychle praskne. V modelech jsou takové věci vždy jen ohýbané. Chápu, že to z pohledu výroby bude problém, ale opravdu nezbude nic jiného, než celý FB plech použít pro sběrače. Provýrobu sběračů používám buď pásky v různých šířkách nebo je vypižlám z FB plechu (dostupné u P.Litomyského).
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Pojezdy

Příspěvekod Popopo » čtv 03 pro, 2015 12:43 pm

Tak to vypadá, že rovnou vyzkouším fosforbronz. Díky za radu! Alespoň bude na alpace víc místa na parádu.
Uživatelský avatar
Popopo
 
Příspěvky: 377
Registrován: pát 04 led, 2008 9:07 am
Bydliště: Hostivice

Re: Pojezdy

Příspěvekod vvitty » čtv 03 pro, 2015 12:49 pm

Pokud by sis chtel zkusit jak se budou chovat tenke FB pasky ruzne tloustky tak na podlozkach co nechavam leptat je technologicky okraj ktery se na takove hrani da pouzit - pasek ma sirku asi 5mm a mám to v síle plechu 0,1 mm, 0,2 mm a nebo i 0,3 mm.
Pripadne pristi tyden az budu v dilne se muzu podivat po nejakych odrezcich znicenych leptu z FB.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2622
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Pojezdy

Příspěvekod Popopo » čtv 03 pro, 2015 1:36 pm

Díky za nabídku. Stran materiálů jsem plně vybaven. Moje zadání je vyvinout něco, co se "jen" namontuje a je hotovo - jinak je totiž ta FB struna výborné řešení.
Uživatelský avatar
Popopo
 
Příspěvky: 377
Registrován: pát 04 led, 2008 9:07 am
Bydliště: Hostivice

Re: Pojezdy

Příspěvekod Popopo » pon 14 pro, 2015 2:12 pm

Prototyp T333.0... přibyla kola se spojnicemi. Spojnice jsou z 0.5 mm mosazného plechu, bral jsem to jako provizorium pro prototyp, ale nevypadá to špatně - brzdy jsou ze stejného materiálu. Další na řadě je motor a klika jalové hřídele. Klika bude z plastu, pro mě novinka.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Popopo
 
Příspěvky: 377
Registrován: pát 04 led, 2008 9:07 am
Bydliště: Hostivice

Re: Pojezdy

Příspěvekod Popopo » ned 03 led, 2016 11:40 am

Igor Zahrádka má v projektu 475.1 http://kolejiste.webgarden.cz/rubriky/uvod/petasedma-475-1-take-slechticna náskok, tak ho budu muset dohnat...

Obrázek
Uživatelský avatar
Popopo
 
Příspěvky: 377
Registrován: pát 04 led, 2008 9:07 am
Bydliště: Hostivice

Re: Pojezdy

Příspěvekod Popopo » ned 03 led, 2016 12:15 pm

Obrázek
Uživatelský avatar
Popopo
 
Příspěvky: 377
Registrován: pát 04 led, 2008 9:07 am
Bydliště: Hostivice

Re: Pojezdy

Příspěvekod Popopo » pon 18 led, 2016 11:58 am

Další prototypová verze E467.0, tentokrát už provozní. Je to tedy pořádná strojovna, byla to krásná lokomotiva - tenhle projekt mi dělá obrovskou radost. Exteriéry pan Cekul - také ve stádiu prototypu.

Jeden z podvozků
Obrázek

Sestava podvozků
Obrázek

Mosazný rám s prostorem pro motor
Obrázek

Pohled pod sukně
Obrázek

Páření s karosérií
Obrázek
Uživatelský avatar
Popopo
 
Příspěvky: 377
Registrován: pát 04 led, 2008 9:07 am
Bydliště: Hostivice

PředchozíDalší

Zpět na Železniční modely vytvářené přesnými technologiemi (hekttor.biz)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků