Pojezd pro M131 TT

Fórum pro stavitele z mosazi (i dalších kovů) a leptů. Technologie obrábění kovů v modelářství, CNC apod....

Moderátoři: Michal Dalecký, Hekttor

Pojezd pro M131 TT

Příspěvekod Hekttor » sob 01 črc, 2017 4:20 pm

Pánové!
Svého času jsem vypustil sérii stavebnic pojezdů pro Hurvínka v TT. Prodej jsem přerušil, protože dodavatel převodů (pan Šátek) momentálně nevyrábí a jiná varianta by pojezd prodražila. Nicméně, rýsuje se další možnost.
Zajímalo by mě ale, jaké máte se stavebnicí zkušenosti? Byly nějaké problémy, máte nějaké připomínky, je to dobrá cesta, je to vůbec k něčemu ? :-) . Krom toho mám připravený "klon" pro M152/810 .
Vaši zpětnou vazbu bych zapracoval do další série stavebnic. Díky moc!
Hekttor
 
Příspěvky: 340
Registrován: pon 30 dub, 2007 4:37 pm
Bydliště: Havířov

Re: Pojezd pro M131 TT

Příspěvekod amirinda » sob 01 črc, 2017 5:37 pm

určitě by mě zajímal pojezd pro M152 / 810, chystám se na stavebnici tak na podzim, takže pojezd bude třeba :wink:
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Pojezd pro M131 TT

Příspěvekod rawen » sob 01 črc, 2017 8:04 pm

Já bych si kupříkladu připlatil i za sestavený pojezd Hurvínka. Anebo alespoň přichystaný tak, abych k němu nemusel rovnou brát speciální nářadí (lisy a stahováky).

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1692
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Pojezd pro M131 TT

Příspěvekod Hekttor » ned 02 črc, 2017 9:53 am

M152 mám hotovou, jen čekám na ozubená kola.
Pokud jde o stavebnici M131 - vzorek jsem postavil i bez stahováku/lisu, nevyskytly se žádné viditelné problémy. Od pana Šátka se dají sehnat už i osazené nápravy, pokud bude na podzim vyrábět, není problém dát do placu předpřipravenou verzi - nápravy s nalisovanými ozubenými koly a vyřezané závity. Cena bude samozřejmě o něco vyšší. Sestavené pojezdy nejspíš ne, nejsou na to lidi :-).
I tak by mě zajímal názor někoho dalšího kromě mě, kdo pojezd sestavil.
Hekttor
 
Příspěvky: 340
Registrován: pon 30 dub, 2007 4:37 pm
Bydliště: Havířov

Re: Pojezd pro M131 TT

Příspěvekod marian1311 » sob 16 zář, 2017 6:12 pm

Dnesny den som venoval stavbe pozajdu M131 zo stavebnice od hekttora. Celkovo pohodicka, taka oddychovka. Problematicke bolo len dostat dolu ozubene koleso z prilozeneho motorceka. Pre mierne skuseneho modelara by nemal byt problem so stavbou. Pojazd som osadil Maschimou. Zatial po cca pol hodinovom zabehu na kazdu stranu velmi slusny výsledok.
Přílohy
IMG_5436.JPG
IMG_5433.JPG
marian1311
 
Příspěvky: 113
Registrován: stř 16 kvě, 2012 6:16 am

Re: Pojezd pro M131 TT

Příspěvekod amirinda » sob 16 zář, 2017 6:18 pm

to se mi líbí, a něco nového s M152?
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Pojezd pro M131 TT

Příspěvekod rawen » sob 16 zář, 2017 7:54 pm

Mariane, popiš prosím nutné nářadí a výbavu.
Pořád se toho bojím, možná jen z neznalosti.

Díky, Radek
rawen
 
Příspěvky: 1692
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Pojezd pro M131 TT

Příspěvekod Hekttor » ned 17 zář, 2017 7:03 am

Děkuji Mariane za reakci :-). Přesně na tuhle Mashimu jsem to původně navrhoval a taky ji doporučuji, nakonec jsem podlehl zprávám o tom, že Mashima končí, a taky by byla s tímto motorkem stavebnice dvakrát dražší. Nicméně, pojezd je na montáž M1015D připraven, prodává ji Viktor Pohořelý, pojezdy.eu .
Jak se jeví pevné nápravy vzhledem k rozvoru? Můj vzorek si vyjel "mikrovůle" na převodovkách, takže nápravy jsou do jisté míry kyvné a sbírá proud dobře.
Variantu M152 mám vyřezanou, čekám na převody.
Krom toho jsem připravil taky klon na MUV v H0, ale to tady asi málokoho zajímá :-).
Hekttor
 
Příspěvky: 340
Registrován: pon 30 dub, 2007 4:37 pm
Bydliště: Havířov

Re: Pojezd pro M131 TT

Příspěvekod FrantaHO » ned 17 zář, 2017 10:32 am

Je to hezké, ale kdy bude v prodeji?
Uživatelský avatar
FrantaHO
 
Příspěvky: 164
Registrován: sob 07 úno, 2015 2:59 pm

Re: Pojezd pro M131 TT

Příspěvekod marian1311 » ned 17 zář, 2017 12:15 pm

To Hekttor:
zatial tam nemam ani zberace, zabeh som robil s pojazdom upevnenym vo zveraku a priamym napajanim motorceka zo zdroja. Bol som zvedavy hlavne na celkovy chod, ci nebudu nejake vibracie atd. Cely prevod ide pekne hladko aj pri manuálnom otacani a ma pomerne slusny a kultivovany chod ako v nízkych tak aj vyssich otackach. mierna vola v naprave urcite casom bude a da sa korigovat aj silou pritahnutia skrutiek M1,6. Dnes ho este necham takto bezat a potom ho z casti demontujem vycistim a finalne zlozim uz aj so zberacmi a namazem vazelínou. V zabehu mazem olejom na sijacie stroje. Po skompletovani skusim natocit nejake kratke videa a dam link. Mam postaveny aj pojazd na baze tych malých prevodoviek, ale na jeho stavbe som stravil daleko viac casu a zatial sa mi ho nepodarilo ani zdaleka vyladit tak , ako sa sprava uz teraz tvoj pojazd. A to verim , ze po dostatocnom zabehunuti a kvalitnom , ale nie prehnanom namazani bude este lepsi. Nejake drobme namety na upravu mam, poslem Ti mailom
Marian
marian1311
 
Příspěvky: 113
Registrován: stř 16 kvě, 2012 6:16 am

Re: Pojezd pro M131 TT

Příspěvekod marian1311 » ned 17 zář, 2017 12:37 pm

To Radek:
Hlavne netreba sa bat, tato stavebnica je velmi dobre navrhnuta, vsetko do seba perfektne pasuje ako "puzzle" a hlavne obsahuje ozaj uplne vsetko co je potrebne na stavbu funkcneho pojazdu.
pri stavbe som pouzil nasledovne naradie:
-z tych uplne beznych co ma asi kazdy doma ihlove pilnicky, posuvne meradlo, ziletkova pilka, skalpel, pajkovacka, sekundove lepidlo, nejaka minivrtacka a ku tomu nejaky brusny kotucik, alebo frezku
-co nemusi mat kazdy doma je zavitnik 1,6 mm a vystruznik - bez tohto sa ale nezaobídes pri stavbe, potom este som pouzil , ale neuspesne stahovak, ktorym som chcel stiahnut ozubene kolecko z pôvodného motorceka. Nakoniec som aj tak ufaklil osku na tom pôvodnom motorceku a opatrne ulomenim driekom vrtaku 1,3 mm na podlozke s otvorom vyrazil osku z kolecka. Na dvojkolia stahovak nepotrebujes. Tie idu stiahnut aj bez stahovaku.
V pripade ak sa rozhodnes pre stavbu , alebo niekto iny a bude mat nejaky dotaz urcite rad poradim ako som postupoval , ale to urcite aj tvorca Jiři.
Marian
marian1311
 
Příspěvky: 113
Registrován: stř 16 kvě, 2012 6:16 am

Re: Pojezd pro M131 TT

Příspěvekod rawen » ned 17 zář, 2017 3:18 pm

Děkuji za odpověď, Radek
rawen
 
Příspěvky: 1692
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Pojezd pro M131 TT

Příspěvekod amirinda » ned 17 zář, 2017 3:40 pm

marian1311 píše:To Radek:
-co nemusi mat kazdy doma je zavitnik 1,6 mm a vystruznik


závitník je mi jasnej, ale k čemu ten výstružník - nebo co tím bylo myšleno? pár fotek ze stavby by bylo? protože předpokládám, že až bude M152 bude to podobné, tak ať vím na co se připravit :-)
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Pojezd pro M131 TT

Příspěvekod marian1311 » ned 17 zář, 2017 4:30 pm

Vystruznik je nutny pri nasadzovani snekov,ozubenych kolies a zotrvacnikov na hriadel. Predvrtane diery na týchto komponentoch su vzdy o nieco mensie a doladuje sa vystruznikom. Ja pouzivam kuzelove trojhranne vystruzniky. nieco take ako je tu
http://galenitshop.cz/vystruzniky-510/

robim to tak , ze opatrne uberam z jednej aj druhej strany otvoru, kedze vystruznik je kuzelovy na krajoch je otvor o nieco vacsi ako v strede, kde potom prave je ta oblast , kde je to nalisovane. Treba ale ozaj opatrne po stotinkach , aby sa to neprepisklo a oska v otvore nelietala.

M.
marian1311
 
Příspěvky: 113
Registrován: stř 16 kvě, 2012 6:16 am

Re: Pojezd pro M131 TT

Příspěvekod amirinda » ned 17 zář, 2017 4:43 pm

áha tak díky, ten výstružník už je mi jasnej - budu muset sehnat.
Teď mi není jasnej ten závitník - já myslel, že závitník je na závity, ale ty píšeš: Zavitnik je nutny pri nasadzovani snekov,ozubenych kolies a zotrvacnikov na hriadel.
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Další

Zpět na Železniční modely vytvářené přesnými technologiemi (hekttor.biz)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků