Je H0 mrtvé měřítko?

Co se nikam nevešlo, neni pro to téma apod.

Moderátoři: milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Je H0 mrtvé měřítko?

Příspěvekod polonik » pát 01 kvě, 2015 8:49 pm

dobrý den, ahoj ahoj. Modelové kolejiště stavím asi 6let. Pro první kolejiště jsem si zvolil velikost H0 a tu jsem si také oblíbil. Všechna dioráma, samotné kolejiště i různé doplňky stavím v H0. Avšak poslední dobou pozoruji, že pro velikost TT je čím dál více novinek, nedostupných pro H0, a v H0 to s těmi novinkami není žádná sláva (neříkám že nejsou, ale ale ...) ... (lokomotivy, přejezdy, některé stavby a podb.) A tak mě napadá, je H0 ,,umírající měřítko" , a nebo se mi to (jak se říká) jen zdá. Co myslíte?
Jířa
polonik
 
Příspěvky: 5
Registrován: čtv 16 dub, 2015 5:14 pm

Re: Je H0 mrtvé měřítko?

Příspěvekod mizl » pát 01 kvě, 2015 9:23 pm

Chlapci, já bych to neviděl až tak dramaticky. Bylo období, kdy v H0 bylo novinek hodně a v TT nikoli. Teď je zase období, kdy se karty obrátili. Věřím, že bude opět období kdy se karty přikloní k velikosti H0 a TT bude chudé. Viděl bych to stejně jako z houpačkou. Někdy na hoře a někdy dole.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Je H0 mrtvé měřítko?

Příspěvekod hank » sob 02 kvě, 2015 12:30 pm

Tak například pro ty, kdo chtějí modelovat ČSD v epoše II nebo dokonce dráhu za císařpána, po provedení základního průzkumu trhu jistě mrtvé není...
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Je H0 mrtvé měřítko?

Příspěvekod milan ferdián » sob 02 kvě, 2015 3:58 pm

Teda vy si máte co na co stěžovat :mrgreen: :mrgreen: .Nadpis měl správně znít "Je N mrtvé měřítko? :D
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Je H0 mrtvé měřítko?

Příspěvekod mlha » sob 02 kvě, 2015 5:05 pm

milan ferdián píše:Teda vy si máte co na co stěžovat :mrgreen: :mrgreen: .Nadpis měl správně znít "Je N mrtvé měřítko? :D

A co když milane napíšu že ANO..budeš se zlobit?
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: Je H0 mrtvé měřítko?

Příspěvekod milan ferdián » sob 02 kvě, 2015 5:24 pm

mlha píše:
milan ferdián píše:Teda vy si máte co na co stěžovat :mrgreen: :mrgreen: .Nadpis měl správně znít "Je N mrtvé měřítko? :D

A co když milane napíšu že ANO..budeš se zlobit?

Je svoboda slova :wink: .
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Je H0 mrtvé měřítko?

Příspěvekod Jarda H. » sob 02 kvě, 2015 6:45 pm

Myslím, že vývoj za poslední měsíce a roky by mohl upravit nadpis vlákna na "Je železniční modelářství mrtvé ?" Pokud kouknu na zvyšující se ceny modelů (a navíc velmi často se snižující se kvalitou provedení), do budoucna to bude koníček a záliba opravdu pouze pro pár lidí ... Vím, existují stavebnice nebo výroba samo-doma, ale to taky není všechno ?!
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2794
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Je H0 mrtvé měřítko?

Příspěvekod hank » sob 02 kvě, 2015 6:56 pm

Jarda H. píše:Myslím, že vývoj za poslední měsíce a roky by mohl upravit nadpis vlákna na "Je železniční modelářství mrtvé ?" Pokud kouknu na zvyšující se ceny modelů (a navíc velmi často se snižující se kvalitou provedení), do budoucna to bude koníček a záliba opravdu pouze pro pár lidí ... Vím, existují stavebnice nebo výroba samo-doma, ale to taky není všechno ?!


Už jsem tu psal x-krát, že tohle nebyl nikdy koníček pro chudé, s výjimkou oněch 40 požehnaných let v zemích RVHP, kdy byla ruka páně otevřená a maloobchodní ceny továrních výrobků dotovány ze státní kasy stejně jako ostatní hračky, mezi které je státní plánovači zařadili...

Nicméně stejně tak x-krát tu bylo řečeno, že je nutno rozlišovat mezi železničním modelářstvím a nutkavou potřebou hromadit tovární modely železničních vozidel, staveb a jiného příslušenství... :mrgreen:

V tomto smyslu se o budoucnost železničního (ani jiného, koneckonců...) modelářství není nutno obávat.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Je H0 mrtvé měřítko?

Příspěvekod miroslav lengyel » sob 02 kvě, 2015 7:09 pm

Nemám ten pocit,dokonce musím říct,že se mi stále nedostává financí,abych si všechny vytoužené modely mohl koupit,asi jsem zvolil špatnou epochu a železniční správu. :D
A co se týče cen a kvality,tak když se vybere správný dodavatel,tak problémy nejsou. :lol:
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Je H0 mrtvé měřítko?

Příspěvekod milancsd » sob 02 kvě, 2015 8:01 pm

Nabídka v modelářských obchodech je docela dobrá, část věcí se dá udělat svépomocí a ceny jsou sice vyšší, ale technologicky
jsou modely a příslušenství mnohem lepší než byly dříve.
Milan
milancsd
 
Příspěvky: 75
Registrován: čtv 24 pro, 2009 2:53 pm
Bydliště: Beroun

Re: Je H0 mrtvé měřítko?

Příspěvekod polonik » sob 02 kvě, 2015 10:52 pm

Řekl bych že i za těch 6 let co vývoj sleduji, musím uznat že technologie, a i celý celkový výsledek jednotlivých komponentů (foliáže, ...) se daleko zlepšil. Co se týče výroby své pomocí, pak si myslím že záleží na Vaší, naší povaze. Přeci jen perfekcionista bue hleat ne všem mouchy (hlavně na tom, co si sám udělá...) a řekněme ,,hobby,, modeláři to je jedno co tam dá, i kdyby tam měl nasypat rozdrcenou zelenou houbičku na nádobí .... :D :lol: Zkrátka a dobře, ne vše se dá udělat samovýrobou :lol:
Asi ale máte pravdu, je to jak na houpačce, někdy vede TT a někdy (snad) H0...
Jířa
polonik
 
Příspěvky: 5
Registrován: čtv 16 dub, 2015 5:14 pm

Re: Je H0 mrtvé měřítko?

Příspěvekod czhunter » ned 03 kvě, 2015 7:28 am

Je pravda, že to vypadá, že je toho teď v H0 míň, což může být ale tím, že v TT je toho hodně (a i N se rozjíždí a H0 spíš jakoby utlumuje).

Otázka je, nakolik je to náhodný výkyv, a nakolik neodvratitelný směr daný demografií (přeci jen od revoluce čím dál víc lídí žije samostatně v průměrně čím dál menších bytech, tak kolem sebe nemají tolik prostoru), vesnice se vylidňují, ve městech jsou byty menší, satelitní výstavba to nezachrání ... je prostě možné, že z nějakých objektivních důvodů už je dnes H0 moc velké a prostorově náročné, a výrobci to vědí, a upínají se jinam.

Taky to může být tím, že kdysi se říkalo "budu dělat H0, menší měřítka nemají tolik detailů", ale dnes, díky daru přítele lasera, 3D tisku, levného komerčního leptání, (relativně) levné výrobě vstřikovacích forem, atd. už i ty menší měřítka mají _hodně_ detailů. Dnes jde v podstatě továrně udělat v TT to, co před 10 lety šlo leda v H0.

A nebo to tak není, a je to jen spodní amplituda nějakého harmonického vývoje.
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 557
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: Je H0 mrtvé měřítko?

Příspěvekod milan ferdián » ned 03 kvě, 2015 9:04 am

czhunter píše:(a i N se rozjíždí ).

A to sakra by mě zajímalo kde.Jestli máš na mysli v budoucnu brejlovce od tří výrobců,tak to je fakt pokrok :o :wink: .
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Je H0 mrtvé měřítko?

Příspěvekod miroslav lengyel » ned 03 kvě, 2015 10:02 am

On myslel Milane tebe. :D
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Je H0 mrtvé měřítko?

Příspěvekod greenery » stř 27 led, 2016 5:14 pm

..... z debaty "Moduly OstraMo" - nechce se mi to tam plevelit - N versus H0 (či jiné větší měřítko :D )

Vždycky je to o kompromisech, v H0 jich ale vždy bude mnohem méně. Ale jak se říká, někdo má rád holky, někdo zase vdolky.
Na obrázku je vidět poměr profilu kolejnicového prutu vůči celku (celému svršku) vlevo N, vpravo H0. Ve velikosti N na mě působí kolejnice moc robustně, prostě se mi to nelíbí - je to jak úzkokolejka.
Je to samozřejmě o použitém CODE, ale v N je to vždy komplikovanější.
Přílohy
NxH0.jpg
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Další

Zpět na Nezařazeno (off topic)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků