Je H0 mrtvé měřítko?

Co se nikam nevešlo, neni pro to téma apod.

Moderátoři: milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Je H0 mrtvé měřítko?

Příspěvekod miroslav lengyel » stř 28 dub, 2021 3:46 pm

Jirka Černý píše:Množství detailů a propracovanost H0 modelů je úžasná a s menším měřítkem nejde srovnávat. Na druhou stranu to při určitém použití může být spíš na škodu, když musíte s modely často manipulovat (a jsme zpět u prostoru) z důvodu malého kolejiště nebo nutnosti njaké manipulace před použitím. Nedávno mi přišel Taurus v provedení Expert, fakt super ale několik minut jsem to doloval z krabičky a asi dvakrát tak dlouho ukládal zpět, při představě že by s tím chtěl jezdit kluk ztrácím vědomí.

Některé modely mám na kolejích několik let. :D Sundávám pouze z důvodu čištění. Nu a některé mám jako uloženky a na kolejích ještě nebyly. :mrgreen:
Nicméně mě nějaké Railjety netrápí, bo dělám epochu II DRG a tam jsou vagóny kratší. Karvendel se do stanice vejde, takže pohoda. A jestli ho vidím při jízdě volnou krajinou 5 nebo 10 vteřin mě opravdu netrápí. Koneckonců jsem mohl přístavek koncipovat a jinak.Třeba jen jako krajinu a pak bych se mohl také kochat.Ale zvolil jsem další SN a městské nádraží s drážní ulicí,domy a městské hradby. :D
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Je H0 mrtvé měřítko?

Příspěvekod HonzaM » čtv 29 dub, 2021 10:13 am

miroslav lengyel píše:
HonzaM píše:
miroslav lengyel píše:Honzo, kam se cpeš s těmi trpaslíky? :lol: Tady je to pro velké modely. :D :mrgreen:

Asi sis nevšiml, že jsem jen reagoval na stanina. Modely H0 jsou pěkné, mají spoustu detailů, perfektní jsou i stavby, jenže pokud nemáš prostor rozměrů tak alespoň 4 x 10 m, tak v tomhle měřítku nebudeš mít nikdy možnost provozovat pořádnou soupravu, která nějakou rozumnou dobu pojede krajinou.

Asi sis nevšiml smajlíků?! :roll:

Toho jsem si opravdu nevšiml, nicméně ta úvaha nebyla tak zcela nelogická, Samozřejmě je věc názoru co se komu líbí a jaké má pro to důvody (epocha, dostupnost modelů, způsob využití kolejiště). Ten název tohoto tématu je poněkud nešťastný.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Je H0 mrtvé měřítko?

Příspěvekod Dovi » čtv 29 dub, 2021 12:16 pm

HonzaM píše:Ten název tohoto tématu je poněkud nešťastný.


S tím nelze než souhlasit.

To už bychom se spíš mohli ptát, zda obor železničního modelářství jako celek je:
 - stále na vzestupu
 - nebo zda už desetiletí víceméně stagnuje a je rád, že přežívá
 - anebo je v postupném útlumu a nad vodou ho dnes drží převážně stará garda otců a dědečků.

Většina z nás asi tak nějak tuší, že ty doby, kdy kluci masově dostávali pod stromeček alternativně buďto "vláček" anebo třeba brusle s hokejkou, jsou už dávno a nenávratně pryč.


P. S.

Zakladatel tohoto vlákna kolega polonik přispěl na fórum (během pouhých dvou svých "aktivních" týdnů zde od 19.4.2015 do 3.5.2015) celkem 5 příspěvky.
A po založení tohoto vlákna 1.5.2015 a po připsání druhého (a celkově posledního svého) příspěvku 3.5.2015 se před těmi 6 lety odmlčel.

Takže s takto vyřčeným a diskutovaným dotazem, zda je H0 mrtvé měřítko, mi to trochu připomnělo tuto klasiku:

Bůh je mrtev. (Nietzsche)
Nietzsche je mrtev. (Bůh)
 
- v dětství H0 a následně N
- teď už si jen hraju (nemodelařím) s H0, H0e a H0f, analog+digi
Uživatelský avatar
Dovi
 
Příspěvky: 543
Registrován: pon 25 kvě, 2020 5:47 am

Re: Je H0 mrtvé měřítko?

Příspěvekod HonzaM » čtv 29 dub, 2021 12:57 pm

Dovi píše:To už bychom se spíš mohli ptát, zda obor železničního modelářství jako celek je:
- stále na vzestupu
- nebo zda už desetiletí víceméně stagnuje a je rád, že přežívá
- anebo je v postupném útlumu a nad vodou ho dnes drží převážně stará garda otců a dědečků.

Většina z nás asi tak nějak tuší, že ty doby, kdy kluci masově dostávali pod stromeček alternativně buďto "vláček" anebo třeba brusle s hokejkou, jsou už dávno a nenávratně pryč.
 

Železniční modelářství se stává stále výlučnější zábavou poměrně úzké skupiny zájemců, většinou spíše z řad dospělých, často i vyššího věku. Řada z nich se odvolává na to, že to dělá kvůli dětem. Z mé vlastní zkušenosti se sice mašinky mladším dětem moc líbí a vydrží se na ně dívat dlouho, jenže valné většině těch dnešních to vydrží jen do určitého věku, potom už přijdou jiné zájmy, jen málo se k tomu později vrátí. Jak již bylo řečeno, není to levný koníček.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Je H0 mrtvé měřítko?

Příspěvekod Jirka Černý » čtv 29 dub, 2021 4:51 pm

Úbytek modelářů je celkem pochopitelný, dnes je nepřeberné množství možností jak se realizovat a tak to dost naředilo množství lidí kteří se hlásí k nějakému konkrétnímu hobby. Navíc železniční modelářství má specifikum a to potřebu dlouhodobé okupace prostoru kterého se mnohým už tak nedostává, že to není levné hobby by se dalo dvakrát podtrhnout. Ano v jistém věku zájem upadá, ale ani to není problém jen vláčkařů, v určitém věku je prostě krátká sukně na njaké slečně podstatě zajímavější než naprostá většina ostatních věcí. Proč se nekonají návraty? Podle mně hodně z důvodu že modelářství a železniční obvzlasť je málo "vidět", pamatujete ten boom vrtulníčků na vysílačku? Prostě to bylo vidět a tak o ně byl zájem, navíc koupíte za cca 2000 model co už má trochu slušné parametry a máte tou investicí naprosto vše co potřebujete k volné zábavě, srovnat si to s vláčky jistě všichni umíme. U mně za návrat k vláčkům dost podstatným dílem může manželka což je občas skvělý argument když mi přijde balíček na dobírku v hodnotě splátky hypotéky.
Jirka Černý
 
Příspěvky: 123
Registrován: úte 05 led, 2021 5:17 pm

Předchozí

Zpět na Nezařazeno (off topic)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků