Kolejiště v ŽST. Karlštejn

Co se nikam nevešlo, neni pro to téma apod.

Moderátoři: milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Kolejiště v ŽST. Karlštejn

Příspěvekod marek kubík » úte 20 led, 2015 8:22 pm

Ahoj přátelé, vzpomenete si někdo na kolejiště umístěné ve výpravní budově na nádraží v Karlštejně?
H0, H0e. ČSD, ČD, ZSSK, DCC, Faller car systém. Epochu neřeším, spíš ale současnost.
marek kubík
 
Příspěvky: 49
Registrován: stř 03 pro, 2008 2:38 pm
Bydliště: Stochov okr.Kladno

Re: Kolejiště v ŽST. Karlštejn

Příspěvekod radula63 » stř 21 led, 2015 11:11 am

Ano. Byla to H0 do tvaru L, falešná dvoukolejka a malá lokálka. Po vhození mince, tuším pětikoruna, se rozjel nákladní vlak na hlavní trati a objel 2 kola, současně z remízy vyjel motorák, dojel k nástupišti, tam chvíli vyčkal a odjel po krátké lokálce přes most nad dvoukolejkou do koncové staničky a pak zas zpět do hlavní a do remízy. Fotky nemám, je to už hezká řádka let.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1309
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: Kolejiště v ŽST. Karlštejn

Příspěvekod marek kubík » stř 21 led, 2015 8:29 pm

Děkuji za vzpomínku. Kdysi jako dítě jsem se byl na něj s rodiči dvakrát podívat, bohužel při druhé návštěvě již nebylo provozní. Pamatuji že se u kolejiště každou chvíli objevil někdo kdo vhodil minci a já se na projíždějící vláčky nemohl vynadívat. Nevíš jaký osud mělo kolejiště?
H0, H0e. ČSD, ČD, ZSSK, DCC, Faller car systém. Epochu neřeším, spíš ale současnost.
marek kubík
 
Příspěvky: 49
Registrován: stř 03 pro, 2008 2:38 pm
Bydliště: Stochov okr.Kladno

Re: Kolejiště v ŽST. Karlštejn

Příspěvekod radula63 » čtv 22 led, 2015 11:38 pm

Marku, tak to jsi ho viděl víckrát :wink: . Já pouze jednou. Když jsem se chtěl podívat zas (asi po dvou letech), tak už tam nebylo. Osud nevím. Zbývají jen útržky v paměti. Koncová stanička byla na levém rameni. Vlevo vzadu remíza, uprostřed odbočná stanice o cca 4 - 5 kolejích, bez skrytého nádraží, v tunelu se nákl. vlak (spíše manipulák) pouze otočil. Kdysi o něm byla malá zmínka v dnes neexistujícím časopise Modely.

pozn. Odbočení od tématu, i když ... Před nějakým rokem se tu psalo i o osudech kolejišť z Hlavního nádraží v Praze - velké kolejiště TT na plechovém kolejivu potkal osud šrotiště - když se mělo vystěhovat, tak se rozpadlo. Malou "pokladničku" TT vlastní už několik let KŽM Praha 3 a ještě je funkční.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1309
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: Kolejiště v ŽST. Karlštejn

Příspěvekod Rtep » pát 23 led, 2015 8:41 am

Dobrý den

jenom bych dodal že podobných kolejišť bylo více a jejich osudy jsou většinou neznámé. Jedno kolejiště také bylo v brněnské dětské nemocnici jako dítě si ho pamatuji.
Uživatelský avatar
Rtep
 
Příspěvky: 353
Registrován: stř 08 dub, 2009 8:23 am

Re: Kolejiště v ŽST. Karlštejn

Příspěvekod BohousP » pát 23 led, 2015 10:05 am

Já jsem se jako před-puberťák v 11 letech (1966) dostal na zájezd do Prahy do Domu dětí na Pražském hradě. Tam tehdy bylo také kolejiště - H0, na mé poměry a představy obrovské (snad to mohlo mít 6 x 3 metry, ale to je z říše hrubých odhadů). Historii moc neznám, jen si pamatuji, že nám povídali, že to byl "dar soudruhovi prezidentovi Novotnému" od nějakých modelářů (snad z Plzně, ale nejsem si jistý) a on jej laskavě věnoval Domu dětí. Pro mne tehdy fantastická věc - mělo to hlášení nádražního rozhlasu.
Nevíte někdo o dalších osudech tohoto kousku?
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Kolejiště v ŽST. Karlštejn

Příspěvekod Sandy » ned 01 úno, 2015 7:09 pm

Nejméně deset let jsem se na něj zajel podívat pokaždé, když jsem přes Karlštejn projížděl.
Kolejiště bylo asi před dvěma lety demontováno. Protože nebylo rozebíratelné, tak skončilo jako zdroj jednotlivých komponent.
Kdybych to věděl, tak jsem se ho pokusil zachránit. Z nostalgie.
Mám pár neumělých fotek (ono se ani přes ty vitrínky nedalo pořádně vyfotit), kdyby byl zájem, tak to pověsím na Rajče.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Kolejiště v ŽST. Karlštejn

Příspěvekod radula63 » pon 02 úno, 2015 8:38 pm

Sandy píše:Mám pár neumělých fotek (ono se ani přes ty vitrínky nedalo pořádně vyfotit), kdyby byl zájem, tak to pověsím na Rajče.

Jistě, upni na rajče. Myslím, že nejen já, si kolejiště rádi připomeneme.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1309
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: Kolejiště v ŽST. Karlštejn

Příspěvekod Dave123 » ned 10 led, 2016 11:41 am

Sandy píše:Nejméně deset let jsem se na něj zajel podívat pokaždé, když jsem přes Karlštejn projížděl.
Kolejiště bylo asi před dvěma lety demontováno. Protože nebylo rozebíratelné, tak skončilo jako zdroj jednotlivých komponent.
Kdybych to věděl, tak jsem se ho pokusil zachránit. Z nostalgie.
Mám pár neumělých fotek (ono se ani přes ty vitrínky nedalo pořádně vyfotit), kdyby byl zájem, tak to pověsím na Rajče.


Ahoj, já bych zájem měl :) proběhl ten upload? Jestli ano, mohl by jsi mi prosím dát link? Hrozně rád bych to kolejiště zase viděl, jako malej jsem se na něj chodil dívat kdykoliv jsme měli cestu poblíž.
Dave123
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř 06 led, 2016 6:02 pm

Re: Kolejiště v ŽST. Karlštejn

Příspěvekod Polabský » ned 10 led, 2016 12:10 pm

BohousP píše:Já jsem se jako před-puberťák v 11 letech (1966) dostal na zájezd do Prahy do Domu dětí na Pražském hradě. Tam tehdy bylo také kolejiště - H0, na mé poměry a představy obrovské (snad to mohlo mít 6 x 3 metry, ale to je z říše hrubých odhadů). Historii moc neznám, jen si pamatuji, že nám povídali, že to byl "dar soudruhovi prezidentovi Novotnému" od nějakých modelářů (snad z Plzně, ale nejsem si jistý) a on jej laskavě věnoval Domu dětí. Pro mne tehdy fantastická věc - mělo to hlášení nádražního rozhlasu.
Nevíte někdo o dalších osudech tohoto kousku?


Také jsem kdysi dávno trochu pátral po osudu tohoto kolejiště.
Podle legend místních kustodů došlo k jeho demontáži a bylo odvezeno do Mezinárodního pionýrského tábora Seč.
No a tam bylo krátce provozováno bez řádné údržby.
Dětičky mnoha národů, kultur a intelektuální úrovně (PZ) mu dali řádně zabrat a pak nějaká kovaná soudružka vedoucí rozhodla a byl to definitivní konec tohoto dílka. HOVG!

Přeji hezký den.
Polabský
 
Příspěvky: 855
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm


Zpět na Nezařazeno (off topic)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: janto a 18 návštevníků