H0 do bytu

Co se nikam nevešlo, neni pro to téma apod.

Moderátoři: milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

H0 do bytu

Příspěvekod Stanin » pon 10 lis, 2014 5:49 pm

Ahoj,

poslední dobou přemýšlím o tom, co dělá hánulku tolik populární. Je to velký zájem sběratelů? Výrobci se zaměřují hlavně na toto měřítko. V nabídce je veké množství modelů a např. u ACME je to hodně o EC. Kdo si může s tím dovolit doma jezdit? Jezdí s těmi modely skutečně i někdo, kdo bydlí v bytě a nemá pro tento koníček celý volný pokoj? Samozřejmě kluby, moduláři nebo lidé s volným pokojem či podkrovím si zajezdí, ale věřím tomu, že jsou mezi vyznavači tohoto měřítka i takoví, kteří si ten výše popsaný luxus nemůžou dovolit. Těm je hlavně namířen tento dotaz/příspěvek. Třeba mi něco uniklo a H0 je opravdu pro každého a je právem upředňostnovaná výrobci a vlastné celým světem :) Ale zatím to spíš vidím tak, že by na H0 stačilo prodávat makety, protože si myslím, že většině lidem stojí jen ve vitríně a čeká na občasné projetí na provizorním oválu z GeoLine :)
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: H0 do bytu

Příspěvekod loscarlos » úte 11 lis, 2014 10:51 am

No já nevím jak ostatní,ale u mne je to dáno historickými událostmi. Jako malý, jsem měl "Hánulky" co se dalo koupit. Jako asi většina nejen zde. K modelům jsem se vrátil po cca 20-ti letech a samozřejmě automaticky padla volba opět na H0. Možná jsem ani moc neřešil proč, prostě to tak bylo. Dnes, kdy toho mám doma už kopici, se těžko bude přecházet na jiné měřítko. Taky jsem už přemýšlel přejít na TT. Ale zbavovat se modelů pod cenou se mi už moc nechce, zvlášť když mám pár kousků, které už nejdou koupit. Ale nemyslím si, že je víc věcí sehnatelných na H0. Samozřejmě záleží na tom kdo co dělá (epocha atd.) .Třeba se mi líbí, že v TT se dá dnes sehnat spousta leptů (doplňků loko apod.), možná víc než pro H0.
No a kolejiště je kapitola sama o sobě. Já osobně mám rád lokálky, takže rychlík o 8 Y, bych stejně asi ani v jiném měřítku neprovozoval. Takže v H0, ten prostor (pokud mi to vyjde tak 5,5 x 2,4m) mi bude postačovat. Navíc se mi líbí moduly, takže se budu asi ubírat touto cestou.
Ve finále si myslím, že je jedno jaké kdo má měřítko. Hlavní je,aby z toho měl člověk radost, ať už z nové loko, či vagonu,nebo z povedené stavbičky či krajinky.
Jsem zvědav na názory dalších stejně "H0 postižených". :D
HO, epocha IV/V + ČSD/ČD. Nejprve analog a teď asi digitál ..... .
Uživatelský avatar
loscarlos
 
Příspěvky: 407
Registrován: úte 23 úno, 2010 8:50 am
Bydliště: okr. Benešov

Re: H0 do bytu

Příspěvekod Petr S. » čtv 13 lis, 2014 8:54 am

Ahoj vespolek,
jezdi jsem na koberci s Pikovláčkem . Jezdil jsem na sololitové desce , pak jsem na ní měl stromečky a domečky . Pak bylo první kolejiště , pak jsem koukal po holkách a pak zase vláčky . To už byly vlastně modely . Teď jsem se dostal k modulovce . Šance , že si doma postavím kolejiště na nákladní vlak s 18 wapkami nebyla.
Volba mezi domácím kolejištěm a modulem je hodně o tom , jak si představuji svůj modelářský život . Jestli přijdu domů a zajezdím si na kolejišti . 586 krát na tom stejném . Kdykoliv chci . I ve 3 hodiny ráno . Nebo jestli doma něco postavím a přivezu to na modulářské setkání a strávím víkend s přáteli . Když budu počítat ekonomickou situaci od nákupu prvního prkénka na modul ( nebo na domácí kolejiště ) , tak si myslím , že modulovka má dokonce menší náklady . Viz poznámka o luxusu od Stanina .
Ten jiný pohled na modulovku jsem si taky uvědomil na fotkách svého syna . Jel s nákladním vlakem a fotil si ho na trati . Jízdní doba ve skutečném čase byla asi 5 minut . Křižoval v Dorphenu a Wilischtalu , na dvojkolejce ho míjeĺ rychlík a nákladní vlak . To doma těžko dokážu . I vnuk je spokojený . Vrčel si vedle sergeje a nikomu to nevadilo ( to bylo jindy , ne na DRG )
Takže : taky mám doma modely lokomotiv a vagonů , s kterými si doma nezajezdím . Na ježdění mám setkání na modulech .
Není to reklama na modulovku , je to můj kladný názor na to , že výrobci modelové železnice dělají pojízdné modely ( NE makety ) a že si s nimi mohu zajezdit .
Viz setkání 2.e DRG u Lipska
http://ripperman.rajce.idnes.cz/Gross_Possna/
Zdraví Petr S.
Petr S.
 
Příspěvky: 536
Registrován: úte 16 pro, 2008 8:42 pm

Re: H0 do bytu

Příspěvekod mlha » čtv 13 lis, 2014 12:20 pm

Když vidím počet těch uhelných vlaků co jezdily po modulišti tak se Petře nedá nezeptat,zbylo Ti v tom dole ještě nějaké uhlí?
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: H0 do bytu

Příspěvekod Petr S. » čtv 13 lis, 2014 1:44 pm

Zdarec ,
uhlí je dost , žádný strach .
Bylo tam krásně Milane . Oprášil jsem němčinu a pojezdil jsem na pruských elektrikách . Tahat 30 dvouosáků není žádná sranda . Asi okóduju postarší E 52 05 od Güntera , aby bylo na rychlík .
Podívej se do zababovský konfery , dal tam odkaz Marek T. na svoje fotky .
zdraví Petr S.
Petr S.
 
Příspěvky: 536
Registrován: úte 16 pro, 2008 8:42 pm

Re: H0 do bytu

Příspěvekod mlha » čtv 13 lis, 2014 2:30 pm

nemám tam přístup Petře..
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: H0 do bytu

Příspěvekod Petr S. » čtv 13 lis, 2014 2:37 pm

Přepošlu ti to . P.
Petr S.
 
Příspěvky: 536
Registrován: úte 16 pro, 2008 8:42 pm

Re: H0 do bytu

Příspěvekod Stanin » pát 14 lis, 2014 3:18 pm

Díky za názory. Ujasnil jsem si pár věcí, nad nimiž visely otazníky a ty názory mi z části pomohly (na zbytek jsem si odpověděl sám).
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: H0 do bytu

Příspěvekod czhunter » sob 15 lis, 2014 10:40 am

Stejnou otázku jsem si položil, když jsem viděl návrhy na domácí modulovku v H0 od OstraMo.

Tak velký domov tedy nemám, aby se mi tam vešlo kolejiště 5(4)x2m ... a to je na něm celkem prdlajs:
http://ostramo.parostroj.net/moduly/dom ... oduly.html

Kdyby mělo být z modulů trochu rozumné ... s jednou stanicí, zastávkou, vlečkou, SN ... tak jsme zase zpátky na rozměrech menší tělocvičny.
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 559
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: H0 do bytu

Příspěvekod Stanin » sob 15 lis, 2014 11:02 pm

Cesta modulů je asi jediné rozumné řešení. Teda do doby, než se mi zalíbí mašinka, která nesedí do klubové epochy nebo železniční správy, pak mám smůlu a hodí se domácí kolejiště na to domácí projetí. A to je v H0 problém. Aspoň v normálním bytě. Na druhou stranu je to ale i výhoda - nemám místo na šílené projekty :)

Zatím jsem neviděl domácí kolejiště v H0 o kompaktních rozměrěch, které by mě nadchlo. To už radši nemít nic. Nebo segmentové nádraží a jentak si posunovat. Nádraží z modulovky se sice nabízí, např. vynecháním nějakého segmentu, ale díky dlouhému zhlaví potom toho místa na vlak nezbyde. Aspoň myslím. Znám H0 modulovku jenom z fotek a z KMŽ (ale tam mají krátké vexle).
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: H0 do bytu

Příspěvekod milan ferdián » ned 16 lis, 2014 11:29 am

Uvidíme,co ze mne vypadne :wink: .
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm


Zpět na Nezařazeno (off topic)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků