Tištěná nebo elektronická?

Co se nikam nevešlo, neni pro to téma apod.

Moderátoři: milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Tištěná nebo elektronická?

tištěná
64
74%
E - 69,-Kč
0
Žádná hlasování
E - 199,-Kč
11
13%
E - 349,-Kč
11
13%
 
Celkem hlasů : 86

Tištěná nebo elektronická?

Příspěvekod milan ferdián » ned 05 říj, 2014 12:21 pm

Aby se neřeklo,že jsem konzervativec a nejdu s dobou,tak zde je ta anketa v této podobě.
Volby jsou jasné.Tištěná nebo elektronická s cenovou hladinou.
Ceny dle na e-prodejnách.Pro vás jsou ceny fantastické,pro mne a moje spolupracovníky likvidační.
69,- je ta nejnižší.Existuje i extrem,kdy někteří se vyjádřili s cenou za elektronickou knihu jen za 10,- Kč
199,- běžná cena na trhu
349,- cena doporučená dle kalkulkace university Karlové z Prahy

Proti kopírování nelze zabránit,ikdyž obsahuje speciální kód.Do ceny je zakalkulováno i DPH.

Ještě poznámka,tištěná podoba vznikla proto,že řada z vás pracuje u počítačů nejen v práci,ale i doma.Psali jste mi,že rádi necháte své oči odpočinout od těch monitorů a zahloubáte se do čtení překrásných příběhů od Michala Šuhajdy a do snění nad mými kolejovými plánky,kde prstem virtuálně projíždíte kolejištěm.Co se týče mých spolupracovníků,tito lidé svoji práci k tomuto tématu dělají s nadšením,ve svým volným čase a za malou byť někdy i symbolickou odměnu.Nejsem J.K.Rowlingová co píše Harryho Pottra,který je vydáván v xtisících kusech,abych mohl královský zaplatit tyto lidi.
Modelářská železniční tématika je dosti celkově úzce profilovaná a zahrnuje velkou škálu odborných tématik,které k sobě patří,ale každá je svým obsahem specifická.
Upozorňuji,že toto hlasování nebo průzkum se netýká žádných publikacích mnou již vydaných nebo připravovaných. :!: Je mi jasné,tak jak u DCC vzniknou dva tábory.

Anketa poběží jen do pátku 10.října 2014,pak bude smazána.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Tištěná nebo elektronická?

Příspěvekod vmucha » ned 05 říj, 2014 1:06 pm

Já těm otázkámv anketě nerozumím, tak to zkusím formulovat:
Jsem pro tištěnou ale i elektronickou formu. Za elektronickou jsem ochoten zaplatit polovinu ceny tištěného vydání. A pokud by byly tak si pořídím obě verze.
Doupovská dráha 2. epocha TT
vmucha
 
Příspěvky: 644
Registrován: stř 10 bře, 2010 11:42 am
Bydliště: Mšené-lázně

Re: Tištěná nebo elektronická?

Příspěvekod milan ferdián » ned 05 říj, 2014 1:24 pm

Tak jsem anketu upravil.
Jeden hlas
buď tištěná nebo
elektronická v cenovém rozsahu
Tím automaticky volíte elektronickou verzi s vybranou cenovou hladinou.
Předchozí hlasování se úpravou resetovalo.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Tištěná nebo elektronická?

Příspěvekod mlha » ned 05 říj, 2014 1:56 pm

za mě jenom tištěná,
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: Tištěná nebo elektronická?

Příspěvekod czhunter » ned 05 říj, 2014 2:49 pm

Protože to asi vzniklo na můj popud, tak můj pohled je takový:

Úvaha "buď a nebo" je ve formě vydání knihy v zásadě nesmyslná.
Je třeba oddělit "formu" a "obsah".

Obsah je na knize to cenné. To, co je drahé, a to, co se musí udělat tak jako tak.
Forma je potom něco, co se může měnit v čase. Ty nejlepší knihy byly ve své době na hliněných tabulkách, pak psané brkem na papyru, pak natištěné Gutenbergovým vynálezem na papíru, a dnes se zobrazují na e-inkových a AMOLED displejích čteček a tabletů. Zážitek z obsahu se nemění, to je jen otázka zvyku (kolik z vás si při četbě antického románu řeklo, že mít ho na papyru, byl by ten pocit o tolik "autentičtější"? Předpokládám, že nikdo).

Je-li jednou hotový obsah, musí se jen "překlopit" pro cílové médium. Pro knihu vysázet, pro e-book správně naformátovat a obrázky upravit pro cílové zařízení (tablet, tisk, čtečka). Ale to je menšina práce, posledních 10 %.

Oba formáty mají nějaké výhody a nevýhody. Elektronická kniha je proti kopírování zabezpečena málo, papírová ani trochu.
Papírová kniha nepotřebuje elektřinu, elektronická má prakticky neomezený rozsah (v podstatě v ní můžou být tisíce fotek ve skvělé kvalitě, nebo i video, 3D modely, přiložené soubory, ... to papír zřejmě nikdy umět nebude).
Elektronická kniha má nízké náklady na vydání, nepotřebuje dotisky, teoreticky se ale bude muset znovu "překlopit", když někdo vymyslí nové formáty a přestane podporovat ty staré. Je jednodušší vydat ji mezinárodně.

Jestli bude elektronická verze úspěšná nebo propadák, to ti asi nikdo neřekne. Ale taky to nezjistíš, když to nikdy nezkusíš.

V zásadě preferuju papírovou verzi knihy.
Elektronickou bych koupil:
a) kdyby papírová nebyla k dispozici (tzn. byl dnes zájemce o nějaké starší díly)
b) přinesla víc obsahu, než papírová (= ne víc plánků! Ale třeba nějaké doplňkové věci, které do papírové nejde dát)
c) byla výrazně levnější - třeba za polovinu ceny papírové
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 559
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: Tištěná nebo elektronická?

Příspěvekod Mike » ned 05 říj, 2014 2:58 pm

Já preferuji tištěnou verzi, v tom jsem také konzervativní. Prostě mám rád něco v ruce, cítit tu hodnotu. Na ten virtuální svět jsem už asi starý a lepší to zřejmě nebude.
H0 analog
Mike
 
Příspěvky: 61
Registrován: stř 31 pro, 2008 6:49 pm
Bydliště: Praha-západ

Re: Tištěná nebo elektronická?

Příspěvekod TTmili » ned 05 říj, 2014 3:08 pm

Já, i přes to, že zde zastupuji tu mladší generaci, jsem jednoznačně pro papírovou podobu i kdyby čert na koze jezdil. Beru to jako něco extra, něco nad čím si můžu v klidu sednou, počíst si. Být to nějaký román nebo podobně, je mi to jedno, ale Milanovi knihy mají něco do sebe jako takové, a na monitoru (displeji čtečky) by to tak nevyniklo. Takže za sebe říkám, knihy tohohle typu jedině papírové, v téměr jakékoliv cenové hladině, a to i kdyby měly být vydané jen jako "brožura" (v měkké vazbě, méně kvalitní papír, atd.).
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Re: Tištěná nebo elektronická?

Příspěvekod PaMi » ned 05 říj, 2014 3:27 pm

Já jsem jednoznačně pro tištěnou verzi.
ALE...
Jestliže je situace, že je po knize poptávka a není šance na dotisk (např. první díl), tak jsem jednoznačně pro elektronickou podobu. Tím že se celý náklad rozprodal, tak jestli bylo vše správně kalkulováno a nepočítalo se s dotiskem, tak by autoři měli být finančně satisfaksováni a příjmy z elektronické podoby by byl jenom takový další přivýdělek (tolik k cenám které zmiňoval Milan). Kdyby byla ta možnost tak já bych si pořídil obě verze. Tu elektronickou bych měl stále u sebe v tabletu a když dojde k diskuzi např. na našich hospodských sedáncích nebo na setkáních, tak bych ji měl stále u sebe.
-- TT -- ČSD -- Jenom pro radost -- TrainController 8.0 Gold -- Moduly
Uživatelský avatar
PaMi
 
Příspěvky: 487
Registrován: úte 04 bře, 2008 1:57 pm

Re: Tištěná nebo elektronická?

Příspěvekod radula63 » ned 05 říj, 2014 4:17 pm

Nejsem proti pokroku, ale budu konzervativní.
Můj hlas vložen.
JEDNOZNAČNĚ TIŠTĚNÁ.
KDO SI JI CHCE PROHLÍŽET I V POČÍTAČI, NECHŤ SI KOUPÍ TIŠTĚNOU A PRO SVOJE POTŘEBY OSKENUJE.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1309
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: Tištěná nebo elektronická?

Příspěvekod Ronoath » ned 05 říj, 2014 5:14 pm

Já bych chtěl označit obě možnosti. Na čtečce s e-ink si příliš nedokáži představit obrázky, ale mohla by to být cesta pro zpřístupnění starších dílů za normální ceny, které dostane autor/nakladatel, a ne nějaký bláznivý překupník (tedy souhlasím s PaMi). Takový dotisk bez tisku. S cenou je to složitější - jsem rád, když oproti papírové knize něco ušetřím, ale nepředstavuji si, že polovinu ceny. Pokud bude připravovaná kniha stát kolem pěti stovek, e-book za cca 350 je pro mě zajímavý. Navíc ho mohu mít sebou tam, kde mám čtečku. Jen doufám, že to nebude pdf, neboť v Kindlu se mi s ním velmi špatně pracuje - rád si zvětšuji u knih písmo a to u tohoto formátu dobře nejde.

Zároveň jsem pro papírovou knihu - ačkoli hltám mnoho beletrie v Kindlu a vůbec mi nevadí, že je nemám papírově, tak mnoho knih mám rád právě proto, že je mám a tohle je zrovna ten případ. Tak jako jsem si ve čtečce přečetl komplet Remarqua a teď ho postupně kupuji v papírové podobě, protože mě ty knížky dost zasáhly.

Co se týče ochrany proti kopírování, vždycky se najde někdo, kdo bude tyto věci šířit a nedá se tomu zabránit. Viz ulož.to a množství poflakujícího se ŽM...

radula63: Podle mého názoru skenování dobrá varianta. Navíc, když chce někdo platit navíc za elektronickou verzi, tak mu to umožníme, ne? Domnívám se, že pro nakladatele to může být způsob, jak prodat více kusů.
H0, se zamračenými někde mezi roky 2001 - 2005 na Šumavě. V digitálu.
Uživatelský avatar
Ronoath
 
Příspěvky: 226
Registrován: úte 22 led, 2013 9:05 am
Bydliště: Prajzsko

Re: Tištěná nebo elektronická?

Příspěvekod mirdan » ned 05 říj, 2014 5:21 pm

Jedině tištěná, má to svůj půvab. Je to jak srovnávat archivní víno s krabicovým.
mirdan
 
Příspěvky: 17
Registrován: pon 05 led, 2009 7:34 am
Bydliště: Budišovice

Re: Tištěná nebo elektronická?

Příspěvekod hank » ned 05 říj, 2014 5:59 pm

czhunter: Ještě bych doplnil ekonomickou úvahu, pochopitelně náklady na e-knihu jsou výrazně nižší, navíc autor není obětí různých často absurdních nakladatelských politik nebo prosté chamtivosti nakladatelů, tiskáren, knihkupců a dalších článků řetězce od autora ke čtenářovi, které často způsobují, že se autorovi tištěné knihy na výnosech zaplatí s bídou náklady (někdy ani to ne) a zisk shrábnou právě ty parazitní mezičlánky.

Já si taky myslím, že hrotit to stylem "buď - anebo" je hovadina. Tohle je přesně ta situace, kdy je možné uvažovat způsobem "i - i" nebo "jestliže - pak". Milanovi chybí praxe nebo aspoň nějaký rozumný poradce přes marketing a teorii i praxi médií. A někdy není rozumné svěřovat tyto funkce nakladateli, protože ten má především svoje zištné zájmy. (I když se třeba tváří jako kamarád.) Někteří autoři mívají pro tento účel svého agenta, který je touhle džunglí vede a aspoň trochu chrání před svévolí ostatních, kdo se na tom snaží přiživit.

Aby mi bylo rozuměno: I když jsem příznivec nových technologií, pokud jde o zbytné věci, nejvíc peněz ve svém životě jsem utratil pravděpodobně za knihy. Přesto - nebo právě proto - se snažím hledat přednosti a výhody e-knih.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6115
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Tištěná nebo elektronická?

Příspěvekod Jiri Dvoracek » ned 05 říj, 2014 6:30 pm

Ja jsem urcite za tistenou, ale vzhledem k tomu, ze pobyvam celorocne mimo CR, tak jsem oznacil elektronickou vzhledem k distribuci. A za kvalitu, byt v elektronicke podobe, se plati ;-)
TT - digital, CD, ZSR a OBB, epocha V a VI, Digitrax a JMRI
Jiri Dvoracek
 
Příspěvky: 1166
Registrován: ned 03 čer, 2012 12:20 pm
Bydliště: Valašské Meziříčí, CZ

Re: Tištěná nebo elektronická?

Příspěvekod loscarlos » pon 06 říj, 2014 9:37 am

Já jsem také pro tištěnou. Sice čtu eknihy, ale zrovna u této si to dost dobře nedovedu představit. Navíc, to na co se nejvíc těším, je ten pocit,jak si pod stromečkem (doufám že to bude ) vybaluji z papíru novotou vonící knihu, otvírám nedočkavě první stránku a manželka opět prohlašuje, že se mnou celej večer nebude kloudná řeč, pač jsem jako malej :-). A tohle, ať se na mne nikdo nezlobí, mi nic elektronického nenahradí. Jako že bych si pod stromečkem udělal objednávku + platbu online a pak běhal po bytě s tabletem abych ukázal rodině, že mi přišel nějaký pub,mob, či co ? Ne děkuji.
Milane, nenech se zviklat :-). Papír je papír.....
HO, epocha IV/V + ČSD/ČD. Nejprve analog a teď asi digitál ..... .
Uživatelský avatar
loscarlos
 
Příspěvky: 407
Registrován: úte 23 úno, 2010 8:50 am
Bydliště: okr. Benešov

Re: Tištěná nebo elektronická?

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pon 06 říj, 2014 1:17 pm

Jednoznačně tištěná. V elektronické pak možnost stažení plánků - jeden kompletní plánek ve velkém rozlišení = 20-30kč za stažení!
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Další

Zpět na Nezařazeno (off topic)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Majestic-12 [Bot] a 19 návštevníků