Kdo je modelář?

Co se nikam nevešlo, neni pro to téma apod.

Moderátoři: milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Kdo je modelář?

Příspěvekod knavi » pát 23 kvě, 2014 8:09 am

S modelovými vláčky se zaobírám už asi 45 let. V poslední době sleduji vývoj v této oblasti dost podrobně, protože jsem se rozhodl po letech se vrátit k aktivní účasti v této oblasti. Sledoval jsem několik let činnosti lidí na různých webech, pročítal diskuse a tvořil si obraz o dění okolo malých i větších vláčků.
Zprvu jsem jaksi pasivně akceptoval rozdělení železničních modelářů do škatulek. Zezačátku to bylo jenom na normální a "počítače nýtů" (kteří se snaží o co největší shodnost modelu a předlohy). K tomu časem přibyla "samokategorizace" některých na "hračičky" (ke kterým jsem se také nějaký čas hlásil). A v poslední době se tvoří další, nové kategorie stavitelů malých železnic, které (zatím sám pro sebe) nazývám "počítače něčeho".
Takže tak, jak kategorie chápu já (podle hodnoty modelaření od nejméně uznávaného k "božským"):

1. hračička, který si jezdí jenom pro svoji zábavu nebo s potomky a je mu jedno, jak jeho výtvor kopíruje skutečnost, ať už jde o vozidla a jejich kombinace ve vlaku (jezdí s tím, co se mu líbí), uspořádání krajiny (její "kvalita") je náročné na fantazii, smysluplnost kolejí taky jak to vyjde, vlastní provoz a jízda vlaků podle okamžitého nápadu
2. normální modelář, který se snaží trochu eliminovat nutnost fantazie pozorovatelů a nepoužívá rovnou desku se zeleným kobercem jako trávou a štětky na flašky nebo šišky jako stromky atd., ale tvoří z dostupných zdrojů něco, co co nejvíc připomíná krajinu; vozidla prohání taková, jaká se mu líbí a jezdí si jak chce, nebo to nechá kroužit krajinou a kochá se
3. velká kategorie počítačů (nejde o computery!) něčeho, které spojuje snaha o dokonalost v daném segmentu modelování železnice ad absurdum (cílem je absolutní dokonalá zmenšenina s nulovou tolerancí), v mnoha případech i pohrdání předešlými kategoriemi a neomezeným obdivem k větším počítačům (rozumějte k těm, kdo jsou na tom s tímto "lépe"). V mnoha případech také tito potřebují, i doslova vyžadují "schválení" od těch dokonalejších počítačů a pochvalu od těch neschopnějších, hlavně nemodelářů.
3a. počítač nýtů modeluje vozidla přesně podle skutečnosti - uznává pouze vozidla, která jsou přesně v měřítku a do všech podrobností, nesmí být odlišné žádné písmenko či číslo v označení a žádný příslušející (!) detail na modelu. Tedy v reálu absolutně věrná kopie konkrétního vozidla, i co se týče špíny a smetí (tzv. "patina").
3b. počítač travních stébel tvoří kolejiště, totiž výřez krajiny s kolejemi přesně tak, jak to někde už je a nikdy jinak (potom by nebyl modelář!), je ochoten se trápit nad psím hovínkem na peróně, jestli je správně a realisticky zakroucené tak, jak má být...
3c. počítač minut grafikonu uznává jen tak navržené kolejiště, ve kterém může přesně podle skutečnosti (anebo podle jím posvěcené reálné možnosti), nejlépe podle autentických dobových předpisů kopírovat přesně pohyb vozidel, samozřejmě musí být vše v dané epoše, jedné správy (nejlépe Č(S)D, jako správný patriot) a hraje si na mašinfíru, nebo datla, výhybkáře...

V rámci těchto škatulek se všichni, co plácají něco kolem vláčků, motají, chtíc se většinou zařadit do třetí kategorie, a tím pádem modeláři prvních dvou kategorií jsou "velkoryse přezíráni". To má důvod v tom, že každý z nás, chlapů, potřebuje od někoho kousek toho obdivu a úcty, tak proč ne, že. Ale nic se nesmí přehánět. Navíc většina smrtelníků o (počítači něčeho velmi zdůrazňovaných a kategoricky vyžadovaných) podrobnostech a detailech z důvodu absolutní železniční negramotnosti nemá ani šajnu. Ti lepší ví, kolik stojí cesta z města do města, rozliší páru od motoráku, pozná elektrickou lokomotivu podle koše na střeše, ale jinak nic. Civí na to jak puk, protože pro ně je vláček jako vláček ("hele parní mašinka, jak se jí tam u koleček míhají ty drátky, a ty vagónky, každej má jinou barvu, hééézkýýý...") a musí tam mít mosty a tunely a stromečky... A že to jenom tak krouží beze smyslu krajinou, jim vůbec, ale vůbec nevadí, protože ani netuší, co by a jak by v reálu.
Takže jediná pochvala, která má cenu, je od spolupočítačů, jen ti to dokážou uznat a ocenit. Proto roste obliba modulů a setkání na nich, jinak totiž není šance se nějak pochlubit svým dílem a dostat nějakou tu pochvalu, nebo aspoň uznání, anebo se na umění někoho přiživit (další možností je vytvořit megakolejiště a zpřístupnit ho s patřičnou propagací veřejnosti, ale na to má (prostor, čas, finance) jen pár jedinců).

Mimochodem toto rozdělení kdysi, za mého mládí, neexistovalo, modelář byl každý, kdo dělal něco kolem vláčků. Což je podle mě správně, protože když si vezmu záměr modelaření ve všech oborech (v mládí jakási příprava na budoucí tvorbu, v dospělosti únik z reality do hry), tak není důvod nazývat modelářem jenom toho, kdo překročí v napodobování nějakou fiktivní hranici. Modeláři v jiných oborech to mají jednodušší, třeba leteckému modelu na gumu, který jen v náznaku připomíná letadlo, se říká taky model. Apropó, v modelářské soutěži vozidel existuje (alespoň dříve ano) kategorie tvorby vlastních vozů bez předlohy, podle své fantazie...
Já sám se počítám do druhé kategorie a zatím jsem nenašel důvod, proč bych měl chtít být v kategorii 3x (o obdiv se snažím v jiných oblastech).
Uživatelský avatar
knavi
 
Příspěvky: 57
Registrován: pon 15 pro, 2008 3:24 pm
Bydliště: Prostějovsko

Re: Kdo je modelář?

Příspěvekod Jeff Hopper » pát 23 kvě, 2014 9:21 am

Já bych tam dohodil ještě kategorii 2a. modelář - železničář - snaží se napodobit provoz na skutečné železnici za snahy dodržení základních provozních pravidel, krajina jako kategorie 2. Loko a vozový park - již nejde zcela do detailu kategorie 3 takže používá vozidla napříč sousedícími epochami, ale dokáže prohnat po kolejišti i vlak mimo epochu(není pravidlem - většinou se předvádí, nebo to odůvodní, že je to zkušební souprava a td.). Takovýchto modelářů je tu asi většina.

Pak ještě kategorie 4 - ultramodelář - teorii má zmáklou na super jedničku s hvězdičkou, ale praxe mu nejde a tak kritizuje okolí, které nemá dokonalé znalosti, ale již něco vytvořilo, nebo tvoří.
Jeff Hopper
 
Příspěvky: 577
Registrován: stř 05 led, 2011 6:32 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Kdo je modelář?

Příspěvekod milan ferdián » pát 23 kvě, 2014 10:17 am

Tak já nevím,co na to říct :mrgreen: .Tak to jsem potom já od bodu 1 až po bod 3 :D Jen ten bod 3a a 3b mi vůbec na mne nesedí,ale trefně vyjádřeno. :wink: (zlaté eN-ko)

No znám i pár lidí k bodu 4 :lol: ,ale nebudu zde jitřit vášně.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kdo je modelář?

Příspěvekod Barbucha » pát 23 kvě, 2014 10:23 am

Hlásím se k číslu jedna, protože si chci hrát. Výběrem vozidel bych asi atakoval číslo 3, ale to není podstatné. Jsem hračička.
DR, H0, epocha III c, v neplánované pauze.
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

Re: Kdo je modelář?

Příspěvekod Barbucha » pát 23 kvě, 2014 10:25 am

milan ferdián píše:Tak já nevím,co na to říct :mrgreen: .Tak to jsem potom já od bodu 1 až po bod 3 :D Jen ten bod 3a a 3b mi vůbec na mne nesedí,ale trefně vyjádřeno. :wink: (zlaté eN-ko)

No znám i pár lidí k bodu 4 :lol: ,ale nebudu zde jitřit vášně.


Ono by to ještě chtělo kategorii 0. Takzvaný "žvanil teoretik". Do všeho kecá, všechno ví, ale fyzicky nic nedělá :-D.
DR, H0, epocha III c, v neplánované pauze.
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

Re: Kdo je modelář?

Příspěvekod milostt » pát 23 kvě, 2014 10:26 am

Hlásím se do dvojky , akorát nechci jezdit jak se mi chce ale chci se učit jak se jezdit má :D
TT moje hobby http://www.mancicke-vlaky.wz.cz/
milostt
 
Příspěvky: 876
Registrován: úte 29 črc, 2008 4:01 pm
Bydliště: Kolín

Re: Kdo je modelář?

Příspěvekod D » pát 23 kvě, 2014 3:06 pm

knavi:
Nejdřív všechny železniční modeláře rozdělíš do škatulek a pak škatulkování odsoudíš. Shrnu to:
  1. Normální modelář je ten, kdo na vymyšlené krajině kombinuje vlaky více správ i období a zásadně nejezdí s modelem podle pravidel skutečné železnice. Zkráceně ten, kdo pohrdá realitou.
  2. Kdo se snaží realitu napodobit, ten není normální (modelář), ale zaručeně pohrdá těmi s jiným názorem. Určitě to tak musí být.
  3. Moduly se tvoří proto, aby autor lovil uznání a parazitoval.
--

Když dovolíš, vidím to trochu jinak. Škatulkování nemám rád. Sám mám na tvorbu krajiny i vozidel obě ruce levé a tvůrčí představivost mizivou. Rád si s vláčky hraju a nestydím se za to. Vozidla kupuju a jezdím s nimi, modeluji provoz, a tudíž se považuji za modeláře. Že nějaký postoj jiných lidí nechápu nebo se s ním neztotožňuji, mě ještě nemotivuje k pohrdání - vážím si každého slušného modeláře od vláčkodráhy po (asi na rozdíl od tebe) dokonalou kopii skutečnosti. Možná to bude znít neuvěřitelně, hlavní motivací modelaření u nás v klubu není ani pochvala od kolegů, obdiv, úcta, příživnictví, ale překvapivě jen to, že nás modelaření baví. Prozradím malé tajemství: kopírovat do modelu skutečnost je (nejen pro mě) jednodušší a ve výsledku obvykle hodnověrnější.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1357
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: Kdo je modelář?

Příspěvekod TonyHazard » sob 24 kvě, 2014 5:50 am

Podle základního "rozdělení" vláčkařů a modelářů (já nejsem ani jeden) splňuji podle části první věty pouze první kategorii, neboť s vnukem provozujeme (on je vlastník) vláčkodráhu Tomáš či Tomica. Občas mu vyrobím nebo upravím nějaký vláček, vagónky nebo most s přibližnou kvalitou jmenované vláčkodráhy. A jako majitel určuje, kdo s čím bude jezdit. :)
Koho by zajímaly ty úpravy a výrobky (více odkaz v podpisu), obrněný vlak, je to zářný příklad spěchu a nejasného cíle, může to zároveň sloužit jako varování.
S vnukem vláčkodráha Tomáš/Tomica,stavby http://www.panzernet.net/php/index.php/ ... 953.0.html
Uživatelský avatar
TonyHazard
 
Příspěvky: 42
Registrován: pon 12 kvě, 2014 3:12 pm
Bydliště: Hodonínsko

Re: Kdo je modelář?

Příspěvekod hank » sob 24 kvě, 2014 10:30 am

Barbucha: I když se ti to možná bude zdát divné, tak většina lidstva nejsou železniční modeláři a nespadají do žádné z kategorií, kterou jste tady v nějaké pošouplé snaze všechno a všechny škatulkovat vymysleli nebo ještě vymyslíte. A zároveň z té většiny významná část, určitě početnější, než je množina železničních modelářů i "železničních" "modelářů", ví o dráze víc než my všichni, kdo chodíme na toto fórum, dohromady. Proto by bylo dobře neposmívat se jim, že jsou nic nedělající žvanilové, a i od nich se snažit něco naučit.

Admine, tohle vlákno považuju za úplně zbytečné a jestli ho rovnou nesmažeš, tak tu za chvíli budeš mít flamewar jako z učebnice mediální teorie. Je to samozřejmě tvoje zodpovědnost, ale být na tvém místě, tak bych to hned teď zamkl a nejpozději za měsíc smazal. BTW, jiná fóra mají pro tento účel zákoutí zvaná třeba karanténa, smetiště nebo podobně, která slouží mj. právě pro tento účel: Hodit tam nepovedená nebo nežádoucí vlákna, nechat je chvíli tam ze studijních či výchovných důvodů (ať se každý, kdo to potřebuje, řádně poučí, zlomyslně potěší či zaslouženě zastydí) - přesunutím do takového subfóra by se tato vlákna zároveň automaticky zamkla, tj. znepřístupnila zasílání dalších příspěvků - a nastavit to tak, aby se za měsíc (nebo po jiné vhodné době) vždy sama vymazala. Dokonce bych navrhl, aby každý autor každého příspěvku měl technickou možnost přesunout svůj "nepodarek" do karantény sám.

Ale je to můj názor, nikomu ho nenutím, samozřejmě se mohu mýlit.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6116
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Kdo je modelář?

Příspěvekod milan ferdián » sob 24 kvě, 2014 11:09 am

hank píše:Admine, tohle vlákno považuju za úplně zbytečné a jestli ho rovnou nesmažeš, tak tu za chvíli budeš mít flamewar jako z učebnice mediální teorie. Je to samozřejmě tvoje zodpovědnost, ale být na tvém místě, tak bych to hned teď zamkl a nejpozději za měsíc smazal. BTW, jiná fóra mají pro tento účel zákoutí zvaná třeba karanténa, smetiště nebo podobně, která slouží mj. právě pro tento účel: Hodit tam nepovedená nebo nežádoucí vlákna, nechat je chvíli tam ze studijních či výchovných důvodů (ať se každý, kdo to potřebuje, řádně poučí, zlomyslně potěší či zaslouženě zastydí) - přesunutím do takového subfóra by se tato vlákna zároveň automaticky zamkla, tj. znepřístupnila zasílání dalších příspěvků - a nastavit to tak, aby se za měsíc (nebo po jiné vhodné době) vždy sama vymazala. Dokonce bych navrhl, aby každý autor každého příspěvku měl technickou možnost přesunout svůj "nepodarek" do karantény sám.

Ale je to můj názor, nikomu ho nenutím, samozřejmě se mohu mýlit.

V klidu,proto je zde off topic :mrgreen: Ani já toto škatulkování neberu vážně :wink: ,spíše je dané téma jen pro zasmání.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kdo je modelář?

Příspěvekod zdeno » sob 24 kvě, 2014 2:04 pm

dobre, pobavil jsem se ;-)
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Kdo je modelář?

Příspěvekod jirkan » sob 24 kvě, 2014 3:38 pm

Já bych k tomu ještě doplnil jednu otázku - která z těch kategorií jsou ti, co z "vláčků" mají největší radost? Já myslím, že ti z té první :D :D
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Kdo je modelář?

Příspěvekod Barbucha » sob 24 kvě, 2014 6:17 pm

hank píše:Barbucha: I když se ti to možná bude zdát divné, tak většina lidstva nejsou železniční modeláři a nespadají do žádné z kategorií, kterou jste tady v nějaké pošouplé snaze všechno a všechny škatulkovat vymysleli nebo ještě vymyslíte. A zároveň z té většiny významná část, určitě početnější, než je množina železničních modelářů i "železničních" "modelářů", ví o dráze víc než my všichni, kdo chodíme na toto fórum, dohromady. Proto by bylo dobře neposmívat se jim, že jsou nic nedělající žvanilové, a i od nich se snažit něco naučit.

Admine, tohle vlákno považuju za úplně zbytečné a jestli ho rovnou nesmažeš, tak tu za chvíli budeš mít flamewar jako z učebnice mediální teorie. Je to samozřejmě tvoje zodpovědnost, ale být na tvém místě, tak bych to hned teď zamkl a nejpozději za měsíc smazal. BTW, jiná fóra mají pro tento účel zákoutí zvaná třeba karanténa, smetiště nebo podobně, která slouží mj. právě pro tento účel: Hodit tam nepovedená nebo nežádoucí vlákna, nechat je chvíli tam ze studijních či výchovných důvodů (ať se každý, kdo to potřebuje, řádně poučí, zlomyslně potěší či zaslouženě zastydí) - přesunutím do takového subfóra by se tato vlákna zároveň automaticky zamkla, tj. znepřístupnila zasílání dalších příspěvků - a nastavit to tak, aby se za měsíc (nebo po jiné vhodné době) vždy sama vymazala. Dokonce bych navrhl, aby každý autor každého příspěvku měl technickou možnost přesunout svůj "nepodarek" do karantény sám.

Ale je to můj názor, nikomu ho nenutím, samozřejmě se mohu mýlit.


Šamrja, dědku, neber to tak vážně, Málem jsi mě vyděsil k smrti :-). Že se chytneš zrovna ty a zrovna v kategorii 0, to jsem nečekal. Čekal jsem nějakého jiného housera. Navrhuji zrušit všechna témata off topic, všechny příspěvky které nejsou k věci a Barbuchu přesunout na německé fórum, kam patří :-D.
DR, H0, epocha III c, v neplánované pauze.
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

Re: Kdo je modelář?

Příspěvekod Barbucha » sob 24 kvě, 2014 6:19 pm

jirkan píše:Já bych k tomu ještě doplnil jednu otázku - která z těch kategorií jsou ti, co z "vláčků" mají největší radost? Já myslím, že ti z té první :D :D

Ano, zrovna jsem přes debilní poznámky manželky dodělal výtopnu a jakou z toho mám radost. Nepopsatelnou.
DR, H0, epocha III c, v neplánované pauze.
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

Re: Kdo je modelář?

Příspěvekod milan ferdián » ned 25 kvě, 2014 8:35 am

Barbucha píše:
jirkan píše:Já bych k tomu ještě doplnil jednu otázku - která z těch kategorií jsou ti, co z "vláčků" mají největší radost? Já myslím, že ti z té první :D :D

Ano, zrovna jsem přes debilní poznámky manželky dodělal výtopnu a jakou z toho mám radost. Nepopsatelnou.

Radost máme všichni i z malé dokončené maličkosti a co se týče poznámek manželek?Lepší nějaké než žádné :lol: .
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Další

Zpět na Nezařazeno (off topic)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků