Všehochuť, plky a podobné ...

Co se nikam nevešlo, neni pro to téma apod.

Moderátoři: milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: OT: Jak moderátor prichazi o nervy (BASCOM BASIC a C++)

Příspěvekod JOHNZ » sob 27 říj, 2018 8:42 am

zdeno:
Áno tesáš. Alebo aspoň sa tak chováš. Niekoľko protiargumentov tu už padlo, ty si ich nevyvrátil ale odignoroval. Takto sa diskutovať nedá, takže to vzdávam.

Ale on ten Bascom plnohodnotný programovací jazyk fakt nie je, nevie nijak štruktúrovať dáta. To je proste fakt. Že sa dá pracovať aj bez toho, je zrejmé, ale fúre ľudí to bude (minimálne časom) vadiť. Dôkaz komerčnosťou nie je o nič lepší, ako dôkaz davom. Zober si, koľko kusov sa predalo napríklad tvojich obľúbených "Rocosmetí" :wink: (EDIT: Ja centrálu s MultiMouse považujem za niečo ako ten Bascom - ono to funguje, ale časom to veľkej časti ľudí začne vadiť a prestane stačiť, ale asi sa nájdu ľudia, ktorí sa budú do krvi biť za to, že oni k životu napr. vyčítanie CV nepotrebujú, tak ako sa nájdeš ty a budeš sa do krvi biť za to, že nepotrebuješ k životu štruktúrovať dáta v programe).

Jediný, kto tu zavádza a podráža si ty, už len v posledných príspevkoch argumentuješ proti niečomu, čo som netvrdil minimálne trikrát, takže zrovna od teba si akékoľvek slová o podrazáctve a zavádzaní vyprosujem.

P.S.: Napísal som o tom bakalársku prácu, určite tam nájdeš milión detailov chýb a neviem čoho, ale funguje to a titul mi za to dali. PC program slúži len na vizualizáciu, celá "bezpečnostná" logika a ovládanie je v jednočipe na tom FitKite. Dá sa to použiť aj bez PC (povely sa dajú zadávať aj z klávesniceFITKitu a má to aj displej). Je to napísané pre MSP430. Mám aj novšiu (mierne upravenú pre lepšiu obsluhu na modulovke, tá je zatiaľ len v PC, ale časom do jednočipu pôjde, len už to nepôjde do MSP430 ale do ARMu.
JOHNZ
 
Příspěvky: 140
Registrován: sob 05 led, 2008 9:24 pm

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod HonzaM » ned 28 říj, 2018 5:36 pm

Digikeijs má připraven modul vratné smyčky DR5013. Nyní jsou ve fázi testování první kusy. Modul určený pro sběrnici LocoNet funguje na principu detekce obsazení, disponuje ultrarychlým relé zatížitelným 3A a funkcí RailCom pro zobrazení adresy lokomotivy. Cena modulu bude 1790 Kč a je možná předobjednávka. Bohužel zatím nemám k dispozici návod k obsluze a bližší informace nemohu poskytnout.
Naposledy upravil HonzaM dne ned 28 říj, 2018 6:41 pm, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4070
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Příspěvekod zdeno » pon 29 říj, 2018 9:46 am

vvitty píše:
zdeno píše:Teda staci jen jedna promenna a ta se inicializuje pokazde jinak, presne podle potreby.
A vyhodnoceni je stale stejne.
Problem je rozliseni, kdo tuto cekaci smycku volal, proto pisem, ze to neni jednoduche a musi se to umet.

A kvuli tomu aby na tu jednu promennou nesahal kde kdo se pouziva systemovy cas ktery si funkce pozadujici pauzu precte, ulozi a cas od casu vyhodnoti.

nesahal, kde, kdo ??
to hadam nemuze napisat nikdo, kdo umi programovat !!
Program musim mit totalne pod kontrolou, jinak je to na dve veci !!
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Analog: detekce obsazeni (c) Tondakladno

Příspěvekod zdeno » pon 29 říj, 2018 11:43 am

sidlo píše: ale to už jsme se dostali na úroveň složitosti zdeno a jeho pultík, jak poznamenává tentýž autor.


muzes mi spocitat, kolik je na Pultiku rozsirujicich obvodu ??
Nebo je duvod jen si kopnut ? Tady by se fakt hodilo rozdavat BANany.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Elektronicka "lami" poradna

Příspěvekod tondakladno » pon 29 říj, 2018 1:29 pm

belgarat píše:
tondakladno píše:Sidlo mi ujastnil co potřebuješ a to, aby HW poslal změřenou hodnotu do kompárátoru.


Fajn, a ted se prosim neuraz, ale : precetl sis proc chci poslat hodnotu do komparatoru ? Odpoved zni: kvuli blokovani RESET. Pokud hodim na desku PICAXE (GME: 69,-), zvednu jeji cenu o polovinu. Proto jsem tam nechtel davat ani mini arduino, ktere koupim levneji. Proto jsem chtel _jednoduche_ HW reseni.

A zde je druhe nepochopeni: proc bych v "masteru" (ktery generuje RESET a tudiz jej muze i potlacit) pouzival nejake PICAXE a komparator, kdyz je tam navrzene arduino (viz jine souvisejici tema v diskusi), ktere ma ADC vstup a tudiz muze proste RESET neposlat ? Tak to take dopadlo - pred 2 mesici. A Ty nosis drivi do lesa.

Opravdu: pecliveji cti a peclive cti i odpovedi, ktere s Tebou nesouhlasi. Zvlast, pokud jsi, jak rikas, zacatecnik.

(edit: sorry, prosba o nedrazdeni diskutujicih patri do jineho tematu)


Číst se pečlivěji nauč hlavně Ty, protože moje první věta byla: "Vím, že mě neberete, ani Basic. Nevím, jestli jsem dobře pochopil Tvoje zadání." Tak jsi měl
odepsat, že nepochopil a já bych se už neangažoval. Zadání jsem již pochopil. Vem 555 zapoj ji jako Schmittův obvod a máš to co chceš. Jak jednoduché.
tondakladno
 
Příspěvky: 123
Registrován: sob 12 kvě, 2018 12:40 pm
Bydliště: Kladno

Re: Analog: detekce obsazeni (c) Tondakladno

Příspěvekod tondakladno » pon 29 říj, 2018 2:59 pm

JOHNZ píše:
tondakladno píše:Zaplať pánbůch, že jste mi tam ještě nepřidaly združené návěstidlo ze Severní Koreje. To má dvojitý stožár a na každém je 22 světel tj. 44 světel a kdyby byly
dva,tak to je bratru 88 světel. To se přiznávám, to bych to nezvládl !!!


Len som ti chcel naznačiť, že 40 výstupov je, v prípade stavby pultu na koľajisko, málo. Sakramensky málo. Nalož s touto informáciou ako uznáš za vhodné. 8)


Již podruhé Ti musím napsat, že pro moje potřeby až, až. Nejsem v žádném spolku, asi Ty ano. Nechápu proč se angažuješ, když jsi zarytý digitalista. Jen se
podívej na Tvoje urážlivé příspěvky na moji osobu v uzamčeném tématu tuším " DCC nebo analog "
tondakladno
 
Příspěvky: 123
Registrován: sob 12 kvě, 2018 12:40 pm
Bydliště: Kladno

Re: Elektronicka "lami" poradna

Příspěvekod tondakladno » pon 29 říj, 2018 3:19 pm

belgarat píše:
tondakladno píše:odepsat, že nepochopil a já bych se už neangažoval. Zadání jsem již pochopil. Vem 555 zapoj ji jako Schmittův obvod a máš to co chceš. Jak jednoduché.

No vidis ! A ted ses dostal tam, kde ja mam cernou tmu, ty ji mas zas jinde. Vzdycky je lepsi, kdyz se svec drzi sveho kopyta. Schema, nebo odkaz na nej, by nebylo ? Protoze TO je vec, co JA nevymyslim. Nanejvys okopiruji.

Jinak kolega Sidlo psal hned zes zadani nepochopil. Ja jsem totez psal v prvni reakci. Presto je tu xx dalsich prispevku jak generovat PWM pomoci PICAXE, a dokonce i nejake vykricniky za potenciometrem.


Pamatuješ na ten veletoč co jsi se mnou prováděl s tím schématem co jsem Ti zaslal na e-mail poštu. Tak se nediv, že Ti moc nevěřím, jestli to zase není trénink.
Rád řeším výzvy a tak se pokusím Ti pomoci. Nejde mi do hlavy k čemu to potřebuješ, když jsi digitál ?
tondakladno
 
Příspěvky: 123
Registrován: sob 12 kvě, 2018 12:40 pm
Bydliště: Kladno

Plky a zas plky

Příspěvekod belgarat » pon 29 říj, 2018 3:38 pm

tondakladno píše:Pamatuješ na ten veletoč co jsi se mnou prováděl s tím schématem co jsem Ti zaslal na e-mail poštu. Tak se nediv, že Ti moc nevěřím, jestli to zase není trénink.
Rád řeším výzvy a tak se pokusím Ti pomoci. Nejde mi do hlavy k čemu to potřebuješ, když jsi digitál ?


Jini tu trenuji ostatni, ja ne. Jinak opet pripominam peclive precteni pocatku vlaken, na ktere jsi reagoval:
Ja mam DOMA digital, V KLUBU analog. Dokonce jsem si to, i kvuli Tobe, dal i do signatury. Doufam, ze to neni tak tezke pochopit; v klubu clovek neni uplne vlastnim panem, musi se domluvit s ostatnimi. Mozna Te mate, ze cpu do analogoveho kolejiste Arduina ... ty zas PICAXE, jaky je v tom rozdil ?

Edit: Asi si fakt koleduju o ban, kdyz reaguju na trolla. Jsem vul.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Plky a zas plky

Příspěvekod belgarat » úte 30 říj, 2018 11:22 am

Pisu uz rovnou do Plku, protoze do puvodniho tematu to nepatri a fakt nema smysl. Stejne skonci zamcene.

zdeno píše:Jeste si toho nevidel ;-) Ja treba nevidel snezneho muze ;-)
Doporucuje se kazdych 1/2 metru dilatace 0,5mm, takze narust do 1 mm je v norme. A fakt jsem videl i vetsi.
Nezapomente na to, ze v teple se ta mezera zmensuje. Takze pokud je v hale nebo doma 20 st. tak nejsou problemy.
---
Ale vazne,
vyzkousel to nekdo, o kolik se posune do boku metrovy drat kolejiva pri ohrati treba o tricet stupnu, kdyz je pevne na koncich prichyceny ??
Z -10 st na +20st. Coz je realne pri transportu na setkani.


Rychlost svetla ani pohyb elektronu jsem nemeril. Nemeril jsem ani difuzni rychlost v elektrode shottkyho diody -- takze fyzikalni tabulky se odted budou delit na ty "kterym verime" a ktere jsou "blbe dristy". Doted jsem si myslel, ze panove, ktera mereni provadeli na rozdil ode mne vedeli co delaji, jak to delaji a (s udanou presnosti) merili spravne a opakovane.

Takze: vstupni parametry:
- drat = zanedbame roztaznost do smeru mimo osu vodice; prurez nehraje roli, do sirky at se roztahuje. Neni to plech roztaznost mimo osu nic moc neovlivni. mista je fura.
- delka = 1m; roztaznost med = 16,4, ocel = 11-13, pakfong asi take 16 - to vse * 1e-6 m/K

Pri delce 1m, a rozdilu 50st (uf!!!) se nam material roztahne (smrsti) o 16.1e-6 * 50 [K] * 1[m] = 0,8mm. Bude-li drat napnuty, hrrozi pri prevozu v mrazu vytrzeni z pajeneho kontaktu. Staci ale pouhe 2mm delky (viz dale) k dilataci. Male proveseni, smycka, Ucko jak na trubkach.

Budeme li uvazovat maximalni mozne "vyhnuti", bude mit drat (spolecne s puvodnim ulozenim) tvar rovnoramenneho trojuhelnika, nas zajima vyska na zakladnu (puvodni ulozeni), vrchol je nad stredem zakladny. Takze mame pravouhly trojuhelnik, jedna odvesna 50cm, prepona (nechce se mi to pocitat, tak konzervativne vemu prodlouzeni na cely metr) 50,08cm. Pythagorova veta = cca 2,9mm "vyhnuti". Takze to bychom meli tech 10cm
Kdyz se drat zkrouti blablabla, nevyhne se ani tech 3mm protoze se prodlouzeni spotrebuje na ruzne pruhyby sem a tam.

Jinymi slovy - dilatacni mezera mezi kolejema staci 2mm s obrovskou rezervou pac "drat" nema z upevnovadel kam uhnout. Navic na hranach modulu jsou dalsi dilatacni mezery. Netusim kdo pozna a hlavne bude resit 3mm vyhnuti na stranu.

Prosim najdete ve vyse uvedenem odhadu chybu ... Pokud nenajdete, je na case usporadat hlasovani o tom, ktera fyzikalni konstanta je duveryhodna a ktera ne. Rozhodce a pravo veta bude mit Zdeno.

Kluzna upevnovadla v modelu a ty megasrouby na draze taky asi nebudou fungovat UPLNE stejne.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Plky a zas plky

Příspěvekod BohousP » stř 31 říj, 2018 6:59 am

Celkem jsem se pobavil. Doposud jsem si myslel, že krev teče jen ve vláknech o DCC. Koukám, že stačí kus ocelového drátu. :mrgreen:
EDIT: Odkaz na vlákno: http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=7&t=11683
Naposledy upravil BohousP dne stř 31 říj, 2018 7:46 am, celkově upraveno 1
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Plky a zas plky

Příspěvekod belgarat » stř 31 říj, 2018 7:07 am

No ... mam namet na domaci ukol: statistika prispevatelu. Hodilo by se neco jako "pomerna sance na zamceni vlakna pokud prispel aspon jednou XX". Asi bych byl taky v Top Ten.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Plky a zas plky

Příspěvekod fulda » stř 31 říj, 2018 4:22 pm

tondakladno píše:Reakce na pana Fučíka k jeho příspěvku. Místo Vámi uvedených svorkovnic, které znám a umisťují se na DIN lištu, jak uvádíte v rozvaděčích, já používám toto.
Z měděné laminátové desky ustříhnu cca 4 - 5 mm. proužek. Ten pocínuji, aby protáhl větší proudy a také, že se lépe připájí vodič, který nejdříve také pocínuji.
Proužek si připevním na nejvhodnější místo.

Nechce se mi reagovat v původním vlákně. Ono se mi tedy moc nechce reagovat obecně, ale nedá mi to.
Vzhledem k tomu, že jedno z mých vzdělání zahrnuje elektrotechnologii, tak jsem velký nepříznivec pájení silových vodičů.
Pájka (cín) má horší měrnou vodivost než pájená měď a proto na takovém spoji dochází k lokálnímu ohřevu.
Při pájení dochází k lokálnímu ohřevu pájeného vodiče a to vede ke zménám jeho struktury, ta nejpodstatnější změna je, že vodič těsně za místem pájení křehne.
... a další důvody

Ale nutit nikoho nebudu.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Plky a zas plky

Příspěvekod fulda » stř 31 říj, 2018 4:27 pm

MiG píše:
tondakladno píše:Reakce na pana Fučíka k jeho příspěvku. Místo Vámi uvedených svorkovnic, které znám a umisťují se na DIN lištu, jak uvádíte v rozvaděčích, já používám toto.
Z měděné laminátové desky ustříhnu cca 4 - 5 mm. proužek. Ten pocínuji, aby protáhl větší proudy a také, že se lépe připájí vodič, který nejdříve také pocínuji.
Proužek si připevním na nejvhodnější místo.

Kdybych nedokázal najít "měděnou laminátovou desku" s větším obsahem mědi, tak bych místo cínování použil "CU-PASKA50 DPS".
Pochybuji, že jste schopen nacínovat 3.5mm cínu, abyste byl s "protahovacími" možnostmi na tom stejně, jako já při použití "CU-PASKA50 DPS".

Povězte neznalému, co je to "měděnou laminátovou desku"???
Já si to představuji tak, že je měděná tkanina spojená nějakým pojidlem? Asi na bázi epoxidu? Něco jako Uhlíko-laminát nebo snad kevlar?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Plky a zas plky

Příspěvekod MiG » stř 31 říj, 2018 4:35 pm

fulda píše:
MiG píše:
tondakladno píše:Reakce na pana Fučíka k jeho příspěvku. Místo Vámi uvedených svorkovnic, které znám a umisťují se na DIN lištu, jak uvádíte v rozvaděčích, já používám toto.
Z měděné laminátové desky ustříhnu cca 4 - 5 mm. proužek. Ten pocínuji, aby protáhl větší proudy a také, že se lépe připájí vodič, který nejdříve také pocínuji.
Proužek si připevním na nejvhodnější místo.

Kdybych nedokázal najít "měděnou laminátovou desku" s větším obsahem mědi, tak bych místo cínování použil "CU-PASKA50 DPS".
Pochybuji, že jste schopen nacínovat 3.5mm cínu, abyste byl s "protahovacími" možnostmi na tom stejně, jako já při použití "CU-PASKA50 DPS".

Povězte neznalému, co je to "měděnou laminátovou desku"???
Já si to představuji tak, že je měděná tkanina spojená nějakým pojidlem? Asi na bázi epoxidu? Něco jako Uhlíko-laminát nebo snad kevlar?

Je nutno se ptát autora toho podivuhodného názvu.
Já to nejsem. Nejspíš nějaký čistonosoplenec.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Plky a zas plky

Příspěvekod tondakladno » stř 31 říj, 2018 5:44 pm

fulda píše:
tondakladno píše:Reakce na pana Fučíka k jeho příspěvku. Místo Vámi uvedených svorkovnic, které znám a umisťují se na DIN lištu, jak uvádíte v rozvaděčích, já používám toto.
Z měděné laminátové desky ustříhnu cca 4 - 5 mm. proužek. Ten pocínuji, aby protáhl větší proudy a také, že se lépe připájí vodič, který nejdříve také pocínuji.
Proužek si připevním na nejvhodnější místo.

Nechce se mi reagovat v původním vlákně. Ono se mi tedy moc nechce reagovat obecně, ale nedá mi to.
Vzhledem k tomu, že jedno z mých vzdělání zahrnuje elektrotechnologii, tak jsem velký nepříznivec pájení silových vodičů.
Pájka (cín) má horší měrnou vodivost než pájená měď a proto na takovém spoji dochází k lokálnímu ohřevu.
Při pájení dochází k lokálnímu ohřevu pájeného vodiče a to vede ke zménám jeho struktury, ta nejpodstatnější změna je, že vodič těsně za místem pájení křehne.
... a další důvody

Ale nutit nikoho nebudu.


Já se bavím o napětí okolo 15 V a proudech cca 5 A. a né o 230 V a 20 A.
tondakladno
 
Příspěvky: 123
Registrován: sob 12 kvě, 2018 12:40 pm
Bydliště: Kladno

PředchozíDalší

Zpět na Nezařazeno (off topic)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků