Všehochuť, plky a podobné ...

Co se nikam nevešlo, neni pro to téma apod.

Moderátoři: milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Všehochuť, plky a podobné ...

Příspěvekod hank » sob 29 črc, 2023 7:12 am

OT z kdysi nejvýchodnějšího cípu ČSR, z kraje lesních úzkorozchodek smetených tisicíletou vodou v r. 1998, ze země, kterou i za války na život a na smrt kamarádi hlavy státu dále bezostyšně rabují:

https://www.advojka.cz/archiv/2023/12/b ... -o-karpaty

Vzpomínám si, že hned poté, co úzkorozchodku Teresva – Neresnice – Ust' Čorna - Ust' Turbat odnesla velká voda, se kromě místních aktivistů našel jediný veřejný činitel, který označil za hlavní viníky katastrofy ty, kdo ilegálně plundrují karpatské lesy: Místní patriarcha ukrajinské pravoslavné církve. Za 15 let se nezměnilo nic, holoseče - většinou ilegální - na karpatských hřebenech (nejen na Ukrajině, podobný stav je i v Rumunsku) celou dobu pokračují. Realizace plánů popsaných v mém odkazu kraj definitivně zničí.

A jenom připomenu, že český spisovatel a novinář Stanislav Kostka Neumann předpověděl nevyhnutelnou turisticko-podnikatelskou komercializaci Podkarpatské Rusi už v r. 1932.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6115
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Všehochuť, plky a podobné ...

Příspěvekod hank » ned 27 srp, 2023 2:37 pm

Nahlédnutí k modelářským sousedům:
https://www.stream.cz/serie-1/svet-rc-m ... o-64664887
...aneb kdo si hraje, nezlobí.
:lol:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6115
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Všehochuť, plky a podobné ...

Příspěvekod hank61 » ned 27 srp, 2023 5:38 pm

hank píše:Nahlédnutí k modelářským sousedům:
https://www.stream.cz/serie-1/svet-rc-m ... o-64664887
...aneb kdo si hraje, nezlobí.
:lol:


Podobné jsem viděl před několika léty na vlastní oči a bylo to úžasné :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2491
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Všehochuť, plky a podobné ...

Příspěvekod hank » úte 12 zář, 2023 2:23 pm

K-report je od dnešního (12. září) rána nedostupný. Nevíte někdo, co mají za potíže?

Edit 13. 09. ráno: Včera večer to zprovoznili. Od r. 2020 je to už třetí velký výpadek serveru, po kterém museli obnovovat data ze záloh a při kterém došlo k jejich ztrátě. Dál to raději nebudu komentovat.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6115
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Všehochuť, plky a podobné ...

Příspěvekod marian_r » stř 08 lis, 2023 5:04 pm

Neviete prosím čo je toto za vagón? Je to v TT a našiel som ho v mojej vitríne počas upratovania. 8)
Dá sa z toho urobiť nejaký ČSD?

20231108_152529.jpg


Edit:

Asi DR Glx, Glxu (fakt neviem čím sa líšia), ale nemá dole výztuhy.
marian_r
 
Příspěvky: 181
Registrován: sob 10 čer, 2023 1:59 pm

Re: Všehochuť, plky a podobné ...

Příspěvekod hank » stř 08 lis, 2023 7:31 pm

marian_r: On to je hlavně model z nějaké soupravy typu "start" pro děti, takže ani nemá ambici přesně znázorňovat něco skutečného.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6115
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Všehochuť, plky a podobné ...

Příspěvekod Jarda H. » čtv 09 lis, 2023 10:43 am

Jak píše hank, je to "zjednodušený" vagon ze START setů, mám dojem, že ještě z dob BTTP ... Navíc následně Tillig s tou skříní dokázal jako vždy čarovat, jednou řada GL (Glm, Glxu, ...) potom zase Dresden :D , zkrátka využití vlastně široké :D
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Všehochuť, plky a podobné ...

Příspěvekod prcek » ned 12 lis, 2023 8:00 am

Petr S. píše:
prcek píše:
Zlámalík píše:Práci Renauda Yvera asi znáš, mrkni kdyžtak na YouTube, má tam spoustu filmů ze svého parádního kolejiště.
Já jen, že mi to připomíná něco, co chci taky stavět a že by ti ty jeho skorofilmové triky mohly pomoct...
Mrkni sem: https://www.youtube.com/watch?v=9iGND5xU-Lk - jak na ulice, co mizí v dáli.


Nerozumím ani slovo, ale mám mindrák na dalších několik let.


Nic si z toho nedělej , MUDr Yver je chirurg a má tu přesnost všude . Jeho kolejiště taky v určitém okamžiku nekontrolovatelně bujelo , ale současný stav představuje cca 40 let práce .


Nechci víc plevelit původní vlákno

Nejde o to, že je vše precizně přesné, dokonce i v tom videu ukazuje jak zamaskovat nepřesně zastřižené pozadí, ale o to, co Zlámalík nazval skorofilmovými triky. Volba pozadí, jeho umístění/velikost/perspektiva, krásně to hraje dohromady a vlastně není moc poznat, kde končí 3D a začíná 2D. Navíc má vše patinované tak, jak se mi to líbí - člověk si toho na první pohled nevšimne,vypadá to přirozeně.
Časem budu nějaké pozadí chtít, tak aspoň mám inspiraci, ke které se mohu snažit přiblížit.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 507
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Všehochuť, plky a podobné ...

Příspěvekod zdeno » ned 12 lis, 2023 8:44 am

zkusim z jineho soudku a to ochrana barev pred vycivenim:
toto je zhruba po roku tapeta za posteli:
panel.jpg
panel.jpg (24.28 KiB) Zobrazeno 1494 krát

toto je original:
panel1.jpg
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Všehochuť, plky a podobné ...

Příspěvekod prcek » ned 12 lis, 2023 10:52 am

Důvodů může být více, většinou se uvádí vliv UV záření. Takže přestříkat nějakým bezbarvým lakem s UV filtrem. Je ale možné, že to nepomůže, nebo lak zreaguje s tiskem...
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 507
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Všehochuť, plky a podobné ...

Příspěvekod marian_r » ned 12 lis, 2023 11:23 am

A čo to je? Aká tlač? Moje fotografie na stenách držia farby roky v pohode.
marian_r
 
Příspěvky: 181
Registrován: sob 10 čer, 2023 1:59 pm

Re: Všehochuť, plky a podobné ...

Příspěvekod zdeno » ned 12 lis, 2023 11:40 am

marian_r píše:A čo to je? Aká tlač? Moje fotografie na stenách držia farby roky v pohode.

je to inkoustovy tisk na fotograficky papir a striknuty bezbarvym acrylovym UV lakem.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Všehochuť, plky a podobné ...

Příspěvekod kmet » pon 13 lis, 2023 1:54 pm

Dobrý den.
Ono asi záleží jaký papír se použije a hlavně jaká inkoustová tiskárna, nebo jak kvalitní inkoust je.
Mám na dost exponovaném místě pověšenou fotografii své vnučky když jí byly 4 roky a dnes je jí o 20 let víc a je pořád ke koukání. Nějaká degradace barev je tam samozřejmě vidět, ale nepatrná.
Tiskl jsem to na Canonu Pixma. Bohužel už si po těch letech už si typ té Pixmy nepamatuji, měl jsem jich víc a typ papíru už také nepamatuji.
Chce to zkoušet, ale jde to.
Nebo bych zkusil nějaké print studio.
kmet
 
Příspěvky: 22
Registrován: sob 27 led, 2018 2:48 pm

Re: Všehochuť, plky a podobné ...

Příspěvekod hank » pon 13 lis, 2023 3:58 pm

kmet píše:Ono asi záleží jaký papír se použije...


Tohle bez výhrad platilo v dobách, kdy se tisklo na sulfitové papíry vyráběné v kyselém prostředí (protože pryskyřičné klížení do hmoty nízké hodnoty pH papíroviny vyžadovalo a klížení je nutnou podmínkou potiskovatelnosti) a případně ještě s obsahem dřevoviny, tzn. řekněme do 70. - 80. let 20. století. Tehdy běžné knihtiskové i ofsetové papíry na denním světle zežloutly za několik měsíců, na přímém slunci za několik týdnů. Dnešní kvalitní sulfátové papíry deklarované pro ofsetový a inkoustový tisk se do hmoty klíží skoro výhradně syntetickými klížidly v neutrálním prostředí, navíc se často klíží i povrchově a většinou se i natírají. Tzv. křídové papíry obsahují až desítky % nátěru. Dřevovina se při výrobě grafických papírů používá už jen výjimečně. Je ale potřeba vyhýbat se různým těm LWC (= light-weight coated) a magazínovým papírům používaným pro tisk levných časopisů a reklamních letáků; ty se sice taky natírají, ale jen lehce, a jejich podložka bývá zčásti nebo zcela recyklovaná, takže na světle se chovají podobně jako ty staré knihtiskové papíry.

kmet píše:Tiskl jsem to na Canonu Pixma. Bohužel už si po těch letech už si typ té Pixmy nepamatuji, měl jsem jich víc a typ papíru už také nepamatuji.


Na typu inkoustové tiskárny (beru v úvahu běžné tiskárny pro domácnosti a malé kanceláře) dle mého soudu zas tak moc nezáleží, barvy bych volil značkové, papír deklarovaný pro tisk fotografií, ale mám takovou zkušenost, že i na obyčejném kancelářském papíru mi inkoustový tisk na denním světle vydržel více než 10 let. S barevným laserovým tiskem vlastní zkušenost nemám.

Jinak ale samozřejmě platí, že kdyby byly po ruce ofsetové plakáty, fototapety nebo jiné podobné tiskoviny, bez váhání bych sáhl po nich.

Na téma stálosti papíru, barviv a pigmentů na světle existuje rozsáhlá literatura. Zdejší chemický průmysl (Synthesia) patří v barvivářské branži už desítky let ke světové špičce a i jen zběžným nahlédnutím do útrob internetu lze najít snad stovky česky psaných prací různé úrovně, od diplomových prací pardubické university (dříve VŠCHT, po převratě na ní byla ustavena i první tuzemská polygrafická katedra - do té doby se polygrafie musela na VŠ úrovni studovat u soudruhů v NDR) až po publikace archivářů hodnotících z tohoto hlediska různé kombinace (nejen papírových) podložek a (nejen tiskových) barev. Já jako papírenský inženýr dokážu (teď už jen spíš obecně - jako důchodce už v oboru ztrácím kontakty...) poradit ve věci volby papíru. Volbu typu tiskárny a tiskové technologie bych radši přenechal někomu povolanějšímu.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6115
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Všehochuť, plky a podobné ...

Příspěvekod Petr Barchánek » čtv 16 lis, 2023 12:55 pm

Dá sa z toho urobiť nejaký ČSD?

Když na to přijdou vhodné obtisky, tak se z toho dá udělat cokoliv, nejenom ČSD, ale třeba i Pan Am.

Problém je v tom, že tento vagon nemá svými rozměry žádný reálný základ a dokonce je na něm vidět, že jeho autor skutečný nákladní vagon ani nikdy neviděl.
Je to freelance od začátku do konce. Ale ČSD se na to napsat dá.
Petr Barchánek
 
Příspěvky: 262
Registrován: úte 11 črc, 2017 3:54 pm
Bydliště: Zubrnice

PředchozíDalší

Zpět na Nezařazeno (off topic)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků