Všehochuť, plky a podobné ...

Co se nikam nevešlo, neni pro to téma apod.

Moderátoři: milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Všehochuť, plky a podobné ...

Příspěvekod JaroHo » úte 03 lis, 2020 7:34 am

TomHrom píše:Covid prý přeje mašinkám :D Jen jsem měl za to, že šotouši jsou hlavně fotografové, ne?
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/soto ... -internetu

to je prostě seznam, od jisté doby jej ignoruji! :roll:
Ale zase hezký že vyšel článek ohledně mašinek :wink: tu firmu neznám, jediný Airfix a Humbrol
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1430
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Všehochuť, plky a podobné ...

Příspěvekod Martin70 » úte 03 lis, 2020 7:44 am

No zase na druhou stranu nám cenově nepomáhá zvýšený kurz Eura nad 27,-Kč...
Seznam... Potírání neznám... :roll: :D :lol:
Začátečník a obdivovatel H0, nyní bez kolejiště. Hledám informace a uvidím zda se pustím do stavby.
Uživatelský avatar
Martin70
 
Příspěvky: 351
Registrován: sob 19 bře, 2016 9:07 am
Bydliště: Zlín

Re: Autíčka na TT

Příspěvekod czhunter » úte 03 lis, 2020 8:10 am

hank píše:Člověk by čekal, že tyhle cimrfrajové móresy z roku 1990 ze zdejšího kšeftu (nebo obecně živností) 30 let po převratě vymizí, ale ony je přebírají další generace.

Ne, tohle nejsou _staré móresy_ které nevymyzely, tohle jsou _nové móresy_ které tu byly zavedeny díky páně Babišoji.

Popravdě se vůbec freekeyovi nevidím.
Dělám něco podobného jako on, a za současné situace byrokratické zaklekávací mašinérie to ani náhodou nechci vytáhnout na "oficiální a profesionální level".
On totiž když to dělá "pokoutně", "amatérsky" a "jako hobby" a jen se tváří, že občas prodá pár přebytků ze své dílny, tak se vyhne mraky papírování, datové schránce, vedení účetnictví, sledováním stupidních diskuzí politiků o tom, jestli EET pro něj bude nebo ne, telefonátům od FÚ a mnoha dalším nepříjemnostem, které ho akorát otravují.

A takhle Český stát zadupává drobné podnikání hned v počátku - pro jistotu ještě než vůbec začne.
Protože každý, kdo si může trochu vydělávat bokem, aniž by se na něj přišlo (což vyžaduje i určitou dávku manifestovaného amatérismu), tak je pro něj supervýhodné to tak dělat.
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 559
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: Všehochuť, plky a podobné ...

Příspěvekod hank » úte 03 lis, 2020 9:14 am

czhunter píše:...


Ale no tak já nevím.

Prodávám a fakturuju své služby přímo do Německa, takže jsem chtě nechtě letos poprvé spadl do kategorie tzv. identifikovaných osob, i když plátce DPH samozřejmě nejsem a faktury jsou v režimu přenesené daňové povinnosti. (Česky řečeno, DPH odvádí zákazník.) Účetní(ho) ani daňového poradce nemám. Znamená to za každý měsíc, kdy je fakturace, poslat berňáku hned dva dokumenty, přiznání a kontrolní hlášení. Datová schránka byla první věc, kterou jsem si zřídil, takže letos jsem osobně na berňáku ještě nebyl. Veškeré papírování probíhá elektronicky a nemám pocit, že by to pro mě byla nějaká zátěž - na portálu finanční správy je pro vyplňování každého "e-papíru" průvodce pro blbý, který člověka vede za ruku a nenechá ho udělat chybu. Každý měsíc nad tím strávím asi tak půl hodiny. Se svou úřednicí jsem v telefonickém styku, když mi něco nebylo jasné, ochotně mi to vysvětlila, a když jsem jeden měsíc na něco zapomněl, hned mi volala, aby mi to připomněla. (Náš berňák je z těch menších, takže jsem pro ně byl něco jako exot, prý první identifikovaná osoba v jejich obvodu... Taky se to museli učit.) Žádné zaklekávání, žádná buzerace.

Ale tohle není ta věc, o které jsem psal minule. Chovat se slušně k zákazníkům snad můžou i amatéři. Ani já už se po 5 letech v důchodu nepovažuju za prodejního profesionála, pro mě je to přivýdělek k důchodu. Nicméně "kdo chce s vlky býti, musí s nimi výti", což by snad mělo platit i pro vztah prodávající - kupující. Myslím, že když berňák bude chtít na někoho "zakleknout", předstírání amatérismu ho od toho neodradí. Koneckonců je to vždycky o lidech. Ty odpudivé případy z poslední doby (například FÚ Vsetín) svědčí spíš o úrovni konkrétních lidí. (Samozřejmě: Chyba systému je, že ty lidi neumí/nechce postihovat. Ale taková falešná solidarita se vyskytuje i jinde.) Netvrdím, že je ten zdejší systém dobrý nebo že nepotřebuje zásadní změny, ale beru ho jako počasí nebo jiné dopuštění vyšší moci. Na daně se koneckonců nadává od chvíle, kdy se poprvé začaly vybírat...

A pak je tu ještě klasická otázka, jestli slepice nebo vejce. Není ten systém náhodou obrázek nás všech? Je to všudypřítomné odrbávání státu a snaha lidí vyhýbat se povinnostem příčina nebo důsledek chování (některých) orgánů státu?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6106
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Všehochuť, plky a podobné ...

Příspěvekod Barbucha » úte 03 lis, 2020 9:54 am

hank píše:
Ale no tak já nevím.



Zato já vím. Platil jsem vždycky poctivě, někdy až moc, jenže pak přišlo cosi, co nemá úctu k tvrdě vydělaným penězům daňových poplatníků a od té doby se snažím důsledně, abych nezaplatil ani halíř navíc. Ideální by bylo neplatit nic, ale u DPH je to poněkud těžké. Nicméně i to se dá řešit nákupy v zahraničí, aspoň u významnějších položek. Až toto odezní, vrátím se i já zpět ke svému zyvku, platit poctivě a včas.
DR, H0, epocha III c, v neplánované pauze.
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

Re: Všehochuť, plky a podobné ...

Příspěvekod hank » úte 03 lis, 2020 10:08 am

Barbucha píše:[qIdeální by bylo neplatit nic...


... a tím si zajistit totální zhroucení státu. Nakonec letos nejvíc natahují ruce ke státu ti, kdo předtím nejvíc řvali, že ho na nic nepotřebují...

Problém nejsou daně jako takové. Problém je, kde je stát bere. Střední třída to donekonečna neutáhne. Není třeba na čase donutit politiky, aby vybírali i odjinud? Třeba od horního 1%? Od nadnárodních firem?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6106
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Všehochuť, plky a podobné ...

Příspěvekod czhunter » úte 03 lis, 2020 10:35 am

hank píše:Na daně se koneckonců nadává od chvíle, kdy se poprvé začaly vybírat...

Já ale na daně nenadávám, já několik desítek tisíc měsíčně platím na daních a povinných pojištěních už z HPP.
Já nadávám na to byrokratickou zátěž, kdy když mám nějaký koníček, který mi mimojiné kromě zábavy přináší i drobný zisk (řekněme do 5000 Kč měsíčně), tak tak otravná "overhead" zátěž (neproduktivní činnost čistě pro oblažování úředníků), kterou při tom náš stát na občany klade kdyby to chtěli dělat "legálně a čistě" je naprosto _neadekvátní_ a v rámci zemí EU také naprosto _nenormální_.
A mohl bych mluvit třeba o své předloňské anabázi s FÚ a mým 50 Kč PŘEPLATKEM na daních z příjmu, jehož "vyřešení" mě stálo asi 8 hodin života (Protože víte, že si FÚ nemůže přeplatek nechat a použíh ho jako zálohu v dalším roce? A víte, že vám můžou přeplatek vrátit na účet? Ale ne na ten účet, ze kterého jste daně posílali, ale pouze na ten, který je "registrovaný"? Jo aha, vy nemáte registrovaný účet, protože jste to nikdy nepotřebovali - tak to nemůže nadiktovat po telefonu, ale můžete buď jet osobně asi 200 km daleko a vyřešit to osobně, a nebo poštou - s ověřeným podpisem. Jo a víte, že to je účet, na který se může FÚ kdykoliv z rozmaru podívat, takže je dobré si založit nový, speciální? Mě z nich fakt málem je*lo - i když chápu, že ten malý úředník se kterým jsem mluvil s tím nic nenadělá, ten jede podle stupidních notiček, které dostává shora.)

Možná se to zlepší teď, pokud po mnoha a mnoha letech přijdou s velkou slávou s tou paušální daní, ale zatím to je jak to je.
Místo jakékoliv podpory se mě snaží úředníci co nejvíc otravovat a udělat vše co nejkomplikovanější.

A ano, máš pravdu, chovám se k "zákaznímům" slušně i na této amatérské úrovni.
Ale pokud to správně chápu - ty jsi nikdy nebyl freekayův "zákazník" (protože jste mezi sebou nikdy neměli žádné vzájemné plnění).
Maximálně "potenciální" a možná tu "potenci" neviděl tak velkou, aby mu dávalo smysl se tím zabývat.
Ale nechci mluvit za něj.
Naposledy upravil czhunter dne úte 03 lis, 2020 10:47 am, celkově upraveno 1
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 559
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: Všehochuť, plky a podobné ...

Příspěvekod Trixt » úte 03 lis, 2020 10:46 am

czhunter píše:Možná se to zlepší teď, pokud po mnoha a mnoha letech přijdou s velkou slávou s tou paušální daní, ale zatím to je jak to je.

No paušální daň ti při výši uvedeného příjmu nepomůže! Ale to co děláš vede jen na konci roku na součet příjmů, použití paušálních nákladů procentem (vše za tebe spočítá EPO), nepřihlášení se k sociálnímu pojištění, protože tvoje hlavní činnost je pracovní poměr, a odvedení zdravotního pojištění. Na nic navíc nemusíš platit zálohy, takže během roku si jen zapisuješ příjmy a pak v březnu dalšího roku jsi schopen to během dvou tří hodin vše udělat. Tedy pokud to člověk nedělá poprvé a nemá z toho hrůzu. ;)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Všehochuť, plky a podobné ...

Příspěvekod Barbucha » úte 03 lis, 2020 11:14 am

hank píše:
Barbucha píše:[qIdeální by bylo neplatit nic...


... a tím si zajistit totální zhroucení státu. Nakonec letos nejvíc natahují ruce ke státu ti, kdo předtím nejvíc řvali, že ho na nic nepotřebují...

Problém nejsou daně jako takové. Problém je, kde je stát bere. Střední třída to donekonečna neutáhne. Není třeba na čase donutit politiky, aby vybírali i odjinud? Třeba od horního 1%? Od nadnárodních firem?


Nejde o to odkud vybírat. Mají o 50% víc jak měl Kalousek a stejně jim to nestačí. Jde o bezedné uplácení, rozkrádání a naprostou rezignaci na vývoj ve světě při sestavování rozpočtu. Řídí to skupina lidí, která to absolutně neumí, nicméně na tom chtějí královsky vydělat. Dal by se citovat Cimrman, Vyšetřování ztráty třídní knihy.

Edit: To zhroucení státu by nám velmi pomohlo, jen netuším, kdo by měl chuť, se do toho znovu pustit.
DR, H0, epocha III c, v neplánované pauze.
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

Re: Všehochuť, plky a podobné ...

Příspěvekod Barbucha » úte 03 lis, 2020 11:23 am

czhunter píše:
hank píše:Na daně se koneckonců nadává od chvíle, kdy se poprvé začaly vybírat...

Já ale na daně nenadávám, já několik desítek tisíc měsíčně platím na daních a povinných pojištěních už z HPP.
Já nadávám na to byrokratickou zátěž, kdy když mám nějaký koníček, který mi mimojiné kromě zábavy přináší i drobný zisk (řekněme do 5000 Kč měsíčně), tak tak otravná "overhead" zátěž (neproduktivní činnost čistě pro oblažování úředníků), kterou při tom náš stát na občany klade kdyby to chtěli dělat "legálně a čistě" je naprosto _neadekvátní_ a v rámci zemí EU také naprosto _nenormální_.
A mohl bych mluvit třeba o své předloňské anabázi s FÚ a mým 50 Kč PŘEPLATKEM na daních z příjmu, jehož "vyřešení" mě stálo asi 8 hodin života (Protože víte, že si FÚ nemůže přeplatek nechat a použíh ho jako zálohu v dalším roce? A víte, že vám můžou přeplatek vrátit na účet? Ale ne na ten účet, ze kterého jste daně posílali, ale pouze na ten, který je "registrovaný"? Jo aha, vy nemáte registrovaný účet, protože jste to nikdy nepotřebovali - tak to nemůže nadiktovat po telefonu, ale můžete buď jet osobně asi 200 km daleko a vyřešit to osobně, a nebo poštou - s ověřeným podpisem. Jo a víte, že to je účet, na který se může FÚ kdykoliv z rozmaru podívat, takže je dobré si založit nový, speciální? Mě z nich fakt málem je*lo - i když chápu, že ten malý úředník se kterým jsem mluvil s tím nic nenadělá, ten jede podle stupidních notiček, které dostává shora.)

Možná se to zlepší teď, pokud po mnoha a mnoha letech přijdou s velkou slávou s tou paušální daní, ale zatím to je jak to je.
Místo jakékoliv podpory se mě snaží úředníci co nejvíc otravovat a udělat vše co nejkomplikovanější.

A ano, máš pravdu, chovám se k "zákaznímům" slušně i na této amatérské úrovni.
Ale pokud to správně chápu - ty jsi nikdy nebyl freekayův "zákazník" (protože jste mezi sebou nikdy neměli žádné vzájemné plnění).
Maximálně "potenciální" a možná tu "potenci" neviděl tak velkou, aby mu dávalo smysl se tím zabývat.
Ale nechci mluvit za něj.


Jednou jsem omylem poslal navíc čtvrtletní silniční daň. Jenže jsem ten rok vyňal auto z podnikání a radši to táhl ze svýho, než si komplikovat život. Přeplatek jim zůstal, já nepodal přiznání, protože mě nenapadlo se přiznat k něčemu, co nedělám. Skončilo to po dlouhém dohadování tak, že státu zůstala záloha a ještě jsem zapaltil pokutu 500 Kč. Následující rok jsem přešel na paušál a už s nima nechci nic mít. Kdybych měl znovu zakládat živnost, tak vím, že do toho nepůjdu. Teď už to nějak ze setrvačnosti doklepu, ale mám nulové ambice něco rozšiřovat, někoho zaměstnávat a podobně. Od té doby došlo k dalšímu posunu k "lepšímu". Radši toto téma opustím, už tak mě štve, že nemůžu modelařit :-). Ještě se rozčilovat nad tím, co za zmetky se nás snaží ovládnout.
DR, H0, epocha III c, v neplánované pauze.
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

Re: Všehochuť, plky a podobné ...

Příspěvekod prcek » úte 03 lis, 2020 11:28 am

hank píše:
... Nakonec letos nejvíc natahují ruce ke státu ti, kdo předtím nejvíc řvali, že ho na nic nepotřebují...



Nevim sice presne koho mate na mysli, ale bylo by dobre take rict, ze nekterym stat do jejich podnikani dost citelne zasahnul (nerkuli rovnou hodil vidle).
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 507
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Všehochuť, plky a podobné ...

Příspěvekod hank » úte 03 lis, 2020 1:04 pm

prcek píše:...nekterym stat do jejich podnikani dost citelne zasahnul (nerkuli rovnou hodil vidle).


Protože AB nemá žádnou koncepci. Používají se plošná opatření ovlivňující celé skupiny, mezi nimiž by se mělo a mohlo rozlišovat - tedy kdyby nějaká koncepce existovala. Problém je v tom, že kroky této vlády (resp. jejího šéfa, kterému se nikdo z vlády neopováží odporovat) se řídí čistým oportunismem. Ten jeho marketingový a PR podržtaška každé ráno nasliní prst, zjistí, odkud fouká vítr veřejného mínění většiny jeho voličů a podle toho mu radí s dalšími kroky a veřejnými vystoupeními. Tomuto přístupu vláda podřídila i rozhodování o (ne)používání nástrojů krizového řízení. To je jako s tím Murphyho zákonem o kladivu: Když někdo neumí zacházet s jiným nástrojem než s kladivem, tak se mu všechny problémy světa zredukují na hřebíky. Nebo jako s dřevorubcem majorem Terazkym: Píliť treba, píliť... Rozhodně se nám za posledního 3/4 roku dostalo bohatě dost důkazů o tom, že AB se vůbec neměl stát premiérem. (A spousta lidí to říkala včas.)

A mimochodem, v některých branžích epidemie jenom urychlila vývoj, který stejně už nastal dávno dřív - jenom si ho jejich notáblové nechtěli připustit. Jestli zkrachuje například většina aerolinií, uškodí to možná jejich akcionářům, ale zeměkouli i lidstvu to rozhodně prospěje.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6106
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Všehochuť, plky a podobné ...

Příspěvekod hank » úte 03 lis, 2020 1:13 pm

Barbucha píše:To zhroucení státu by nám velmi pomohlo...


Tak to ještě zkus vysvětlit těm 2,5 miliónům důchodců a tomu půl miliónu ekonomicky činných lidí, které má stát na svých výplatnicích...
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6106
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Všehochuť, plky a podobné ...

Příspěvekod BohousP » úte 03 lis, 2020 1:26 pm

loscarlos píše:pěkný článek, jen by mne zajímalo, který odborník to psal - citace:
"Během posledního půl roku si nejlépe vedla značka letadel Airfix a Humbrol, která vyrábí speciální barvy na potírání modelů."
Jsem zvědav, co všechno v této době budem ještě potírat :-)

Mě ten článek připadá, jako by ho psal jistý Láďa Hruška. Zřejmě nějakej lepší oddíl. Překlad z angličtiny, i to špatný.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Všehochuť, plky a podobné ...

Příspěvekod hank » úte 03 lis, 2020 2:05 pm

Barbucha píše:Mají o 50% víc jak měl Kalousek a stejně jim to nestačí.


To je vina parlamentu a tím pádem i nás všech, že jim otevřel bianco účet a nezeptal se jich, jak s tou částkou hodlají naložit... Od parlamentu se toho možná moc čekat nedá, koneckonců je to věrný obrázek průměrné populace a kdyby byl obsazován losováním, asi by to v něm nedopadalo zásadně jinak. Kampaň proti vládě sice lze přenést i do ulic, ale nikoli stylem té morální paniky, jejíž vyvolávání opakovaně používají různé kampaně jako svou hlavní akční metodu už dobrých 20 let - počínaje hnutím Děkujeme, odejděte a slavnou TV krizí. Volat, že vláda je fuj fuj fuj, protože je fuj fuj fuj, jako argument evidentně nikdy nestačilo a nestačí ani dnes, od Mejstříka, Pánka & spol. přes ProAlt až po Mináře. A třeba zrovna způsob, jak vláda chce utrácet z té schválené 500miliardové sekery, by se dal veřejně věcně dost snadno roznést na kopytech, tedy za předpokladu, že by to aspoň nějakou významnou část národa zajímalo víc než to, že v neděli nemůžou zabíjet čas v supermarketech a celý týden v hospodách. Jenže ono i ten zájem je nutno vyvolat a v tom selhávají média všeho druhu včetně internetu a sociálních sítí i nejrůznější influenceři a opinion-makeři, skuteční i rádoby.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6106
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

PředchozíDalší

Zpět na Nezařazeno (off topic)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků