Všehochuť, plky a podobné ...

Co se nikam nevešlo, neni pro to téma apod.

Moderátoři: milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Všehochuť, plky a podobné ...

Příspěvekod mar-roc » ned 11 srp, 2019 6:33 am

S konverzí měn se lze setkat podle mého názoru relativně běžně všude tam, kde je domácí měna držitele karty jiná než měna, kterou se tam platí. Kolegové ze Slovenska se s ní potkají tím pádem asi méně, neb jejich domácí měna je €.

Já se s ní potkal v zahraničí i v z modelářského hlediska zajímavých lokacích, neb mi ji vnucoval jak bankomat na výstavišti v Drážďanech na výstavě Erlebniss Modelbahn, tak i bankomat v Lipsku na veletrhu Modell Hobby Spiel. Vždy tam byla možnost odmítnout, ale nebylo to tam česky (což mně osobně nevadí). S konverzí se lze běžně setkat na internetu, kdy vám servery jako Aliexpress, Booking, Steam, Origin atp. nabízejí ceny rovnou v CZK spočítané jejich kurzem (ne vždy je to nevýhodné).

Někde výše bylo zmíněno, že se to nestalo ani v Číně. To mohu potvrdit, ale bylo to tím, že se mi v Shanghai nepodařilo nikde zaplatit kartou (neakceptují zahraniční karty, jen svoje) a bankomaty pro cizince provozuje pouze státní banka, která nabízí výběr v RMB a nic víc.

S "přirážkou" za platbu kartou v domácí měně jsem se setkal několikrát. Třeba u nás v ZOO v Liberci to bylo uvedeno přímo v ceníku vstupného. Jinde (prodejna IT) to bylo tak, že cena byla stanovena nějak a při platbě v hotovosti byla několik procent sleva.

MR
mar-roc
 
Příspěvky: 22
Registrován: čtv 05 říj, 2017 11:22 am

Re: Zkušenosti s BEN-ZERBA

Příspěvekod Martin70 » ned 11 srp, 2019 7:31 am

PajaF píše: ......

Nevím zda jsem odpověď pochopil správně, ale zajímá mě zda je nějaké podobně modelářsky zaměřené fórum i na Slovensku? Nepátral jsem tedy. :idea:
Začátečník a obdivovatel H0, nyní bez kolejiště. Hledám informace a uvidím zda se pustím do stavby.
Uživatelský avatar
Martin70
 
Příspěvky: 351
Registrován: sob 19 bře, 2016 9:07 am
Bydliště: Zlín

Re: Zkušenosti s BEN-ZERBA

Příspěvekod dudlifuk » ned 11 srp, 2019 7:43 am

Martin70 píše:Nevím zda jsem odpověď pochopil správně, ale zajímá mě zda je nějaké podobně modelářsky zaměřené fórum i na Slovensku? Nepátral jsem tedy. :idea:

stranka ma sice sirsi zaber ale mame . Mam nespocetne vela priatelov v cechach, rad k vam chodim, mam rad vasu mentalitu a humor. Verim ze je to v mnohych pripadoch obojstranne. Prosim vykaslime sa na tie zabomysie vojny.
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: Všehochuť, plky a podobné ...

Příspěvekod Sandy » ned 11 srp, 2019 8:22 am

Jedna úsměvná od našich sousedů.
Před pár lety jsem si někde na Spiši v místní sámošce kupoval svačinu asi za 20E. Vytáhl jsem peněženku, ve které jsem měl také spoustu českých drobáků. Ty se mi, samozřejmě, vysypaly na podlahu. Rány jako z kulometu.... Pokladní vstala, naklonila se nad pokladnu a ptala se mě, co to je. Řekl jsem jí, že to jsou české mince. A ona hned volala, aby se všichni přišli podívat, čím Češi platí. Vysbírali mi je do poslední koruny. Když jsem je chtěl vrátit, že zaplatím v eurech, tak mi řekli, ať to nechám být. Byla to má nejvýhodnější směna. Euro tak za 10 - 12 Kč.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Všehochuť, plky a podobné ...

Příspěvekod hank » ned 11 srp, 2019 4:11 pm

No, tak to už by snad stačilo... Prosím admina, aby ten česko-slovenský šovinistický flamewar smazal.



EDIT moderátor :
To Tax + Brejla : vyřiďte si vaše problémy v mailu, telefonicky, osobně, .... ale hlavně neobtěžujte ostatní lidi na fóru !!

PS : vaše "příspěvky" :roll: smazány !

Jarda H.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6109
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Všehochuť, plky a podobné ...

Příspěvekod RadekTandler » pon 12 srp, 2019 11:00 am

mar-roc píše:S konverzí měn se lze setkat podle mého názoru relativně běžně všude tam, kde je domácí měna držitele karty jiná než měna, kterou se tam platí. Kolegové ze Slovenska se s ní potkají tím pádem asi méně, neb jejich domácí měna je €.

Já se s ní potkal v zahraničí i v z modelářského hlediska zajímavých lokacích, neb mi ji vnucoval jak bankomat na výstavišti v Drážďanech na výstavě Erlebniss Modelbahn, tak i bankomat v Lipsku na veletrhu Modell Hobby Spiel. Vždy tam byla možnost odmítnout, ale nebylo to tam česky (což mně osobně nevadí). S konverzí se lze běžně setkat na internetu, kdy vám servery jako Aliexpress, Booking, Steam, Origin atp. nabízejí ceny rovnou v CZK spočítané jejich kurzem (ne vždy je to nevýhodné).

Někde výše bylo zmíněno, že se to nestalo ani v Číně. To mohu potvrdit, ale bylo to tím, že se mi v Shanghai nepodařilo nikde zaplatit kartou (neakceptují zahraniční karty, jen svoje) a bankomaty pro cizince provozuje pouze státní banka, která nabízí výběr v RMB a nic víc.

S "přirážkou" za platbu kartou v domácí měně jsem se setkal několikrát. Třeba u nás v ZOO v Liberci to bylo uvedeno přímo v ceníku vstupného. Jinde (prodejna IT) to bylo tak, že cena byla stanovena nějak a při platbě v hotovosti byla několik procent sleva.

MR


Rozšířil bych zkušenosti uvedené mar-roc-em o pár mých postřehů:

1. Nákup jízdenky v Holandsku, kartou maestro (bez vystouplých písmenek) nějaká cena, platba embosovanou kartou vydanou ke stejnému účtu cena + 0,5 EUR poplatek. Vozil jsem pak obě karty. Rok 2015.
2. Platba za parkování auta v Holandsku, Eindhoven. Maesto si automat vzal, s embosovanou Master Card si nerozuměl. Pomohlo maestro, které jsem vozil kvůli drahám. 2015
3. Platba "něčeho" ve Vysokých Tatrách kartou k účtu v EUR, ale z ČR. Terminál nabízel dynamickou konverzi na Kč (které by pak banka další směnou slavně zúčtovala v EUR). Informaci jsem pobral a nepodlehl. 2019.
4. Slovensko, výběr EUR z některých bankomatů z karty k účtu vedeném v EUR ale z ČR. Před výběrem upozornění, že výběr eur z účtů mimo oblast SEPA, poplatek v řádu 3-5 EUR. Daly se najít bankomaty bez této vymoženosti. 2019
5. Pro nováčky cestující do USA. Občas se terminál ptá, jestli to, co jste do něj vrazili, je debetní nebo kreditní karta. A občas při problémech s placením / rozpoznáním karty pomáhá říct mu přesně opačnou informaci. Mimochodem naše debetní karty tam všeobecně moc nefungují. 2015
6. Olomoucký dopravní podnik si účtoval (možná stále účtuje) 1,55% k platbě kartou. Bankomat je naproti.

Je to taková roztomilá vlastnost služeb, co jsou prezentované jen pro naše dobro a leckdy poskytované naoko zadarmo. Hotovost pro tyto hrátky skýtá neskutečně méně příležitostí. Nejspíš proto je proti ní potřeba vést svatou válku.
Uživatelský avatar
RadekTandler
 
Příspěvky: 59
Registrován: stř 12 zář, 2012 9:26 pm

Re: Všehochuť, plky a podobné ...

Příspěvekod Jarda H. » pon 12 srp, 2019 11:14 am

RadekTandler píše: ..... a leckdy poskytované naoko zadarmo. .....


Nic není "zadarmo" :lol: :lol: za všechno se platí, někdy více, někdy méně, občas skrytě, že máš dojem že je to "zadara" ....
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Všehochuť, plky a podobné ...

Příspěvekod BohousP » pon 12 srp, 2019 11:53 am

I svou banku můžete mít rádi. Ale proč byste to dělali? Moje letošní zkušenost (z Chorvatska). Platba v obchodě českou kartou RB, vše v pořádku. Můj syn hned za mnou, karta Slovenská sporiteľňa, v obchode vše ok. V mobil bankingu pak měl navíc manipulační poplatek mateřské banky asi 0.5 eur za platbu v zahraničí. Proč ne, někde v podmínkách na straně 9 to určitě malým písmem najdete...
Naposledy upravil BohousP dne pon 12 srp, 2019 2:31 pm, celkově upraveno 1
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Všehochuť, plky a podobné ...

Příspěvekod fulda » pon 12 srp, 2019 1:07 pm

RadekTandler píše:1. Nákup jízdenky v Holandsku, kartou maestro (bez vystouplých písmenek) nějaká cena, platba embosovanou kartou vydanou ke stejnému účtu cena + 0,5 EUR poplatek. Vozil jsem pak obě karty. Rok 2015.
Ano, to souvisí s otázkou "debetní/kreditní" karta. Ve velkém množství států mají debetní karty nějakého určitého charakteru. Například v Německu je to Geltkarta, ve Francii je to CB a tak. Pro debetní karty neúčtují přirážku, ale pro kreditní ano.
V některých státech mají ty jejich debetní karty "cobrand" na nějakou konkrétní asociační (Maestro ve tvém případě, někdy je to Visa Electron). Terminál špatně identifikoval tvou kartu jako zahraniční a dal ti transakci bez poplatku jako jejich debetní.
RadekTandler píše:2. Platba za parkování auta v Holandsku, Eindhoven. Maesto si automat vzal, s embosovanou Master Card si nerozuměl. Pomohlo maestro, které jsem vozil kvůli drahám. 2015
Stejná situace, jen obchodník odmítl dělat přirážky, takže mu zakázali ostatní karty než to maestro. S tím se často setkáš v Německu i v Rakousku mimo turistické oblasti (pokaždé jiný typ karet).
RadekTandler píše:3. Platba "něčeho" ve Vysokých Tatrách kartou k účtu v EUR, ale z ČR. Terminál nabízel dynamickou konverzi na Kč (které by pak banka další směnou slavně zúčtovala v EUR). Informaci jsem pobral a nepodlehl. 2019.
Tohle vnutila na display banka toho obchodníka, dělají to s radostí v turisticky exponovaných oblastech. Mnohdy nutí toho obchodníka, aby DCC propagoval, dávají mu za to nižší nájem za terminál. Často v hotelích. Obchodník pak odmítá dát cenu v € a na něco se vymlouvá.
RadekTandler píše:4. Slovensko, výběr EUR z některých bankomatů z karty k účtu vedeném v EUR ale z ČR. Před výběrem upozornění, že výběr eur z účtů mimo oblast SEPA, poplatek v řádu 3-5 EUR. Daly se najít bankomaty bez této vymoženosti. 2019
Ano, bankomat je něco, kde provozovatel má snahu hoblovat "cizího". Čili použití bankomatu cizí banky, nebo dokonce použití nebankovního bankomatu, tam je to v podstatě vyhnané do extrému.
RadekTandler píše:5. Pro nováčky cestující do USA. Občas se terminál ptá, jestli to, co jste do něj vrazili, je debetní nebo kreditní karta. A občas při problémech s placením / rozpoznáním karty pomáhá říct mu přesně opačnou informaci. Mimochodem naše debetní karty tam všeobecně moc nefungují. 2015
Naše karty jsou pro ně vždy "kreditní". Pro ně debetní znamená "lokální" a "kreditní" znamená "z jiného státu (state)", je jasné, že slovu "jiná země (country)" vůbec nerozumí. Ale stejnou otázku dostaneš i v evropských zemích. Jak jsem říkal, Německo, Francie, Itálie (tam je debetní pagobankomat) a další.
RadekTandler píše:Je to taková roztomilá vlastnost služeb, co jsou prezentované jen pro naše dobro a leckdy poskytované naoko zadarmo. Hotovost pro tyto hrátky skýtá neskutečně méně příležitostí. Nejspíš proto je proti ní potřeba vést svatou válku.
Chápej, nějak se ty zábavné a "nezávislé" fintech společnosti co se starají o tvé dobro musí živit. Ideální je, když se do toho přimotá ještě nějaký věrnostní program, pak to začíná být mazec.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Všehochuť, plky a podobné ...

Příspěvekod hank » pon 12 srp, 2019 1:52 pm

S platebními kartami je to zkrátka neskutečný chaos, a to i v rádoby civilizovaných zemích.

Zažil jsem vrcholně trapnou situaci při služební cestě ve Francii, kdy mi půjčovna odmítla půjčit auto s tím, že kauci (v řádu stovek EUR) nelze platit debetní kartou, ale jenom kreditní... A to přesto, že šlo o firemní kartu podniku s miliardovým ročním obratem, prokazatelně dostatečně podezděnou stavem bankovního účtu, nota bene u české dcery nadnárodní banky dobře známé a zavedené i ve Francii. Ta půjčovna zkrátka nepovažovala debetní kartu za dostatečnou záruku. Údajně šlo o to, že kdyby ta kauce propadla, tak na našem bankovním účtu by si ji mohli zablokovat jedině v případě použití kreditní karty. (Nebo mi to takhle aspoň vysvětlil náš francouzský obchodní zástupce po svém delším vzrušeném dohadování s pracovníkem té půjčovny, které proběhlo ve francouzštině, takže jsem mu samozřejmě vůbec nerozuměl. Dodnes nevím, nakolik v tom posouzení důvěryhodnosti hrál roli můj původ z divokého východu...)

Vcelku si neumím představit, jak by podobné situace probíhaly, kdyby se někdy prosadil ten idiotský nápad zcela zrušit hotovostní platby.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6109
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Všehochuť, plky a podobné ...

Příspěvekod MiG » pon 12 srp, 2019 2:14 pm

Co je na tom vrcholně trapné?

Půjčovna chtěla mít jistotu, že dostane dohodnuté poplatky (kauce) nad rámec platby za službu bez toho, abyste jí to znovu dovoloval nebo abyste musel mít na kontě dostatečné prostředky.
Při tom nechtěla převádět kauci na svůj účet, aby ji nemusela opět převádět zpět v očekávaném případě, že není nutno na kauci "sahat".
A to u debetní karty možné není, ať je na ní jakýkoliv zůstatek a je majetkem jakkoliv bohaté společnosti.

Dělá to tak i spousta hotelů po světě i u nás. (aby případně dostali storno poplatek bez dalších administrativních akcí)
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Všehochuť, plky a podobné ...

Příspěvekod fulda » pon 12 srp, 2019 2:54 pm

hank píše:S platebními kartami je to zkrátka neskutečný chaos, a to i v rádoby civilizovaných zemích.

Zažil jsem vrcholně trapnou situaci při služební cestě ve Francii, kdy mi půjčovna odmítla půjčit auto s tím, že kauci (v řádu stovek EUR) nelze platit debetní kartou, ale jenom kreditní... A to přesto, že šlo o firemní kartu podniku s miliardovým ročním obratem, prokazatelně dostatečně podezděnou stavem bankovního účtu, nota bene u české dcery nadnárodní banky dobře známé a zavedené i ve Francii. Ta půjčovna zkrátka nepovažovala debetní kartu za dostatečnou záruku. Údajně šlo o to, že kdyby ta kauce propadla, tak na našem bankovním účtu by si ji mohli zablokovat jedině v případě použití kreditní karty. (Nebo mi to takhle aspoň vysvětlil náš francouzský obchodní zástupce po svém delším vzrušeném dohadování s pracovníkem té půjčovny, které proběhlo ve francouzštině, takže jsem mu samozřejmě vůbec nerozuměl. Dodnes nevím, nakolik v tom posouzení důvěryhodnosti hrál roli můj původ z divokého východu...)

Vcelku si neumím představit, jak by podobné situace probíhaly, kdyby se někdy prosadil ten idiotský nápad zcela zrušit hotovostní platby.

Viz ta informace o tom, co Frantíci považují za debetní a kreditní kartu.
Pokud je na kartě carte bancaire, tak máš kreditku a je úplně jedno, jak jí tvoje banka účtuje.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Všehochuť, plky a podobné ...

Příspěvekod hank » pon 12 srp, 2019 3:59 pm

MiG: Vrcholně trapné to bylo pro mě, protože jsem měl pocit, že mě firma nechala na suchu a ještě ze mě udělala blbce... Upozornit mě na takovou možnost dopředu samozřejmě nikoho ve firmě ani nenapadlo. V ten moment jsem nevěděl, co dělat, a překážela mi i jazyková bariéra. Dodatečně jsem zjistil, že někteří (vyvolení) měli firemní karty kreditní, ale ti obchodní a techničtí pěšáci, kteří nejvíc jezdili po světě a byli v cizině vystaveni největším rizikům, měli karty jenom debetní.

Zvláštní je, že v hotelu jsem se s tím nesetkal nikde. (Nejvíc jsem jezdil do Indie a na Střední Východ.)
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6109
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Všehochuť, plky a podobné ...

Příspěvekod fulda » pon 12 srp, 2019 5:05 pm

Tam byl problémový element ten překládající Frantík. Respektive také ten půjčovatel.
Oba tradiční francouzští zabedněnci, kteří za svůj život byli jednou v Německu a jednou v Londýně. obou zemích na ně mluvili cize, tak se rychle vrátili.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Všehochuť, plky a podobné ...

Příspěvekod hank » pon 12 srp, 2019 6:36 pm

fulda: :lol:

Skoro přesně jsi odhadl situaci... Až na to, že ten "náš" Francouz, který to zastoupení dělal jako přivýdělek k důchodu, byl ve světě nejdál ve francouzsky mluvící části Kanady... A ten půjčovatel byl přistěhovalec z frankofonní subsaharské Afriky. :mrgreen:

Obecně, kdo nemluví francouzsky, tak má ve Francii dost často smůlu. Jako turista to neumím posoudit, byl jsem tam jen pracovně. Výjimkou byly nadnárodní společnosti, ale když jsme jezdili po venkovských fabrikách místních vlastníků, tak to byla jedna hrůza. Sice byli milí a pohostinní, jedlo a pilo se tam dobře, ale pracovalo se tam dost těžko. A lepší byla domluva s mladšími lidmi, ti přece jen anglicky mluvili natolik, aby se daly řešit obchodně-technické záležitosti. S lidmi 50+ to bylo horší. Ještě že inženýrům většinou pro domluvu stačí papír, tužka, náčrtky, schémata a výkresy... :lol:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6109
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

PředchozíDalší

Zpět na Nezařazeno (off topic)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků