Všehochuť, plky a podobné ...

Co se nikam nevešlo, neni pro to téma apod.

Moderátoři: milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Plky a zas plky

Příspěvekod Tkadlec Jaroslav » čtv 15 srp, 2013 9:57 am

proto sem to založil a souhlas máš prachy a máš starosti jestli jak je dobře rozmnožit koupíš nemovitosti a pořád musíš opravovat udržovat ,máš firmu musíš se starat o lidi o prodej zboží nebo práci atd .
plno lidí si myslí ,že prachy jsou vše ,ale zdraví to je to přednější abys mohl si ten život užít ..,jiná stránka je ,že plno lidí na sociálce nebo mají práci za minimální mzdu ti řeknou nemám peníze 2-3 děti ,ale v hubě cigáro a řvou že mají málo..tak nehul vole (krávo) jim mám sto chutí říct ..
Tkadlec Jaroslav
 
Příspěvky: 1086
Registrován: sob 19 pro, 2009 1:38 pm
Bydliště: Javorník u Jeseníku

Re: Plky a zas plky

Příspěvekod PaMi » čtv 15 srp, 2013 11:54 am

Nakupuji věci na eBay v Německu a z důvodu poštovného si to nechávám posílat k sestřenici, která žije v Bavorsku. Jednou k ní přišla návštěva a na poličce uviděli nějaké vagonky a lokomotivy. Překvapeně se jí zeptali, pro koho to má, protože jim bylo jasné, že ona by si s tím nehrála. Odpověděla, že pro bratrance do česka. Návštěva ihned opáčila, "To jsme netušili, že máš tak bohatého bratrance, který si může dovolit mít tak náročného koníčka".
Ano, všude v rozvinuté Evropě (nepočítejte do toho východní Německo a ostatní postkomunistické země, kde je toto stejně jako u nás ze setrvačnosti rozšířená zábava) se tento koníček považuje za extrémně finančně náročný a pouští se do něj pouze lidé, kteří jsou jak se říká totálně za vodou. Shodou okolností když jsem byl v Bavorsku na návštěvě, tak v televizi běžel dokument o nějakém těžkém milionáři, majiteli několika průmyslových podniků. A byl tam také jeho příjemně strávený den: ráno po snídani na golf, potom dobrý oběd a odpoledne domů zavřít se do garáže a budovat svoje kolejiště. A i tam zmiňovali, že toto je koníček pouze pro "horních 10 tisíc".
Tímto příspěvkem jsem jenom chtěl říct, jaký je pohled na toto hobby ve světě. Nic víc a nic míň.
-- TT -- ČSD -- Jenom pro radost -- TrainController 8.0 Gold -- Moduly
Uživatelský avatar
PaMi
 
Příspěvky: 487
Registrován: úte 04 bře, 2008 1:57 pm

Re: Plky a zas plky

Příspěvekod Jirka_US » čtv 15 srp, 2013 2:32 pm

Nevím jestli železniční modeláři ve světě mají kromě “mašinek” ještě dalśí zálibu a sice, že by jezdili na svá setkání (měřítka H0 a menśí) ve “veteránech”, tak aby nikdo nepoznal, źe jsou “totálně za vodou”. V každém připadě nic nenasvědčuje tomu, že by železničnímu modelářství ve světě bylo výsadou lidí, kteří jsou "totálně za vodou”. A dovolil bych si tvrdit, źe to platí obecně pro země železničnímu modelářství zaslíbené. Bohužel takovéto informace (jedna paní povídala, Franta to včera slyšel v televizi atd.) pak často mohou vést k různým ”fámám” a “pověrárm”, které s realitou nemají mnoho společného.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Plky a zas plky

Příspěvekod Jiri Dvoracek » čtv 15 srp, 2013 5:57 pm

Zdravim,

reknu to asi takhle. Penize nejsou vsechno. Netvrdim, ze nejsou dulezite, ale rozhodne nejsou vsechno. :wink: Viz. napriklad tento clanek:

http://www.novinky.cz/koktejl/299804-vi ... yhral.html

A rozhodne neni jediny, takovych clanku jsou mraky a vsechny konci stejne. A jeste by mne zajimalo, jak tady nekdo rikal, ze duchodci v CR se maji spatne. Viz. tento clanek:

http://zpravy.idnes.cz/duchod-zena-peni ... zpravy_ddt

A spousta dalsich clanku o tom, jak duverivy duchodce dava penize uplne cizim lidem jenom proto, ze jejich pribuzny mel udajne nehodu, potrebuje na nove auto apod. A nebo jak jsou duchodci okradani o statisicove castky, ktere mely doma schovane. Chapu, ze cely zivot poctive pracovali a setrili, ale to znamena, ze jim z jejich prijmu a nebo duchodu vzdycky neco zbylo. Atd. A to nemluvim o filmu Smejdi, ktery mluvi taky sam za sebe. Ja myslim, ze se zase lide v CR tak spatne zase nemaji. :wink:
TT - digital, CD, ZSR a OBB, epocha V a VI, Digitrax a JMRI
Jiri Dvoracek
 
Příspěvky: 1166
Registrován: ned 03 čer, 2012 12:20 pm
Bydliště: Valašské Meziříčí, CZ

Re: Plky a zas plky

Příspěvekod chameleon » čtv 15 srp, 2013 8:29 pm

PaMi píše:?...se tento koníček považuje za extrémně finančně náročný a pouští se do něj pouze lidé, kteří jsou jak se říká totálně za vodou. .

To říkám pořád, že to tu je samý milionář, a všichni tu jen mlží :wink:

Jirka_US píše:Nevím jestli železniční modeláři ve světě mají kromě “mašinek” ještě dalśí zálibu a sice, že by jezdili na svá setkání (měřítka H0 a menśí) ve “veteránech”, tak aby nikdo nepoznal, źe jsou “totálně za vodou”..

To je většina! Na pár setkáních jsem byl :!: Z jedný strany tělocvičny parkujou s obyč károu s přívěsem, z druhé strany jejich manželky (u některých navíc i milenky, že) s Porsche. Před dálnicí si s manželkama auta vymění, to je jasný, abychom je moc nerozmazlovali :wink:

To tak pro odlehčení...

Abych ale zůstal v tématu, napište mi prosím (já tu dobu moc nepamatuji), jak to bylo s mašinkou - s cenou a kvalitou - dříve vs. dnes:

Za komoušů: plácnu BTTB třeba 150,- Kčs, výplata 1.300.- Kčs, kvalita OK? Mě se teda v dětství bttb dost zasekávaly...ale třeba na vině byly spíš nedokonalé koleje
Dnes: mašina cca 2.500.-, výplata cca 20.000,-, kvalita vzhledem k novým technologiím asi dostatečná ne?...

Pokud nezohledňuji životní úroveň, tak mašinka pořád stojí cca 10% výplaty, a myslíte, že kvalita tomu neodpovídá? Jasné, dnes se šidí kvalita subdodavatelem z Číny, ale třeba obdobně BTTB šidil dodávkami "kvalitních" dílů ze zemí RVHP? O snaze o modelovost asi nemluvě...
Dnes je výhoda, že mám na výběr víc modelů v různých cenových relacích/kvalitách
Dřív byla "výhoda", že se nedalo utrácet za nadstandarní zbytečnosti jako dnes, a tedy možná proto bylo v domácnostech víc vláčků než dnes :wink:

Mašinky si tedy drží svůj standard, kvalita vs. cena odpovídá minulosti, a jen my musíme bojovat s životní úrovní :?:
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Plky a zas plky

Příspěvekod milan ferdián » čtv 15 srp, 2013 9:38 pm

No já jsem nosil výplatu jako šéf 1900,- Kč měsíčně.Byl jsem tehdy HO-nulkář,takže si pamatuji,že nejdražší parní lokomotiva BR52 s kondenzačním tendrem stála 105,-Kč.Vozy "Y" od SCHICHTU jsem kupoval za 25,-Kč.Ceny za nákladní vozy průběžně kolem 20,- Kč.Trafo FZ1 stálo též 105,-Kč a vzpomínám si na LUX-KONSTAT,zajišťovalo stále osvětlení vozů a lokomotiv.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Plky a zas plky

Příspěvekod mlha » pát 16 srp, 2013 12:29 am

Tak vidíš Milane,vytáhni co máš doma schované a hurá do Kunčic.....:-):-):-)
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: Plky a zas plky

Příspěvekod Trainmaniak » pát 16 srp, 2013 5:24 am

Jiri Dvoracek: Co se týče té důveřivosti důchodců, to je dáno tím, že ve vyšším věku klesá schopnost soudnosti a rozlišení pravda/lež a naopak stoupají obavy (předváděčky - když nepodepíšete, neodvezeme vás domů apod.). V nějakém pořadu na téma šmejdů to jasně vysvětlovala psycholožka.

Že se tihle prodejci zboží a služeb (i pouliční a podomní) uchylují záměrně ke lžím, to je jasné, mám vlastní zkušenosti. Když se vyrojila hromada firem nabízejících levnější energie, vtírají se do domů pod záminkou, že jsou od energetiky a jdou opsat elektroměr. Pak couraj po baráku, prokazují se jako zaměstnanci ČEZu, průkazku ukážou tak, že není vidět, a hned chtějí smlouvu, že ji potřebují zkontrolovat. Neuspěli. Na to konto v našem městě vyšla vyhláška zakazující podomní a pouliční prodej bez povolení.
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1463
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Plky a zas plky

Příspěvekod Tkadlec Jaroslav » pát 16 srp, 2013 7:25 am

přesně jak píše Trainmaniak taky prý chodí dvě žensky a potom důchodce okradou ,tady dnes to roznesla vyhlášku paní z obce, už se na ně těším až otevřu a vyfotím jejich ksichty a dám policii
Tkadlec Jaroslav
 
Příspěvky: 1086
Registrován: sob 19 pro, 2009 1:38 pm
Bydliště: Javorník u Jeseníku

Re: Plky a zas plky

Příspěvekod Radek Strnad » pát 16 srp, 2013 8:01 am

Pravda,podvodníků jsou mraky,ale je třeba si objektivně přiznat,že lidé jsou upozorňováni na takovéto křiváky dnes a denně v televizi a v novinách(což jsou hlavní média pro starší generaci).Ale to by právě tato generace nesměla sledovat jen TVnovy,cinemy,šlágry,telky apod a nekupovat a nečíst pořád jen ty aha a blesky,kde již skoro 10let je vše o Ivetě Bartošové,ale normální informace pro život chybí.Potom dají všechny své úspory do banky,která sice nabízí úrok 25%,ale za rok zkrachuje.A těm lidem vůbec není divné,že dávají 25%, když normální úrok jsou 3%.Podvodníci působí tam,kde je pro ně živná půda finanční a obchodní negramotnosti a lidé,kteří si nechají všechno líbit.Věřím,že moje generace až zestárne ,už bude jiná.Jinak ještě k TT v 80-tých letech.Rosnička byla za 50,-,bobina za 100,-,V36 za 105,-,BR23za 90,BR81 a 92 za 60,-,ragulin za 150,nohabka 160,- ,krokodýl 190,- a v roce 1991 se objevila ponorka za 280,-a BR250 za 310,-.Asi týden jsem se na ně chodil dívat v Bratislavě do Modelára,ale byly to pro studenta neskutečné peníze.Člověk musel nejdřív peníze našetřit,což byl menší problém,ale horší bylo něco z toho ,co chci sehnat.Ale potom ta radost,když jsem si domů vezl vytouženou mašinku...Když jsem jezdil ze Žiliny ze školy,tak místo abych jel po noci strávené ve vlaku co nejrychleji domů,šel jsem(no spíš běžel) ráno rovnou na Julisku na burzu.Nebo jsem frčel rovnou přímým rychlíkem(tehdy 480/481 Kriváň)rovnou na burzu do Drážďan.Tam to tehdy pro mě bylo jako na jiné planetě.Vše na co so vzpomeneš,jen mít dost peněz.Jízdenka z Prahy na sešitek SMGS byla tuším za 55,- a do Lipska za 83,-.Dneska mám také radost,ale už to není úplně ono.Přeci jen si můžu koupit z pestřejší nabídky a víc věcí,a to už není ten adrenalin.Ale připomínám,že pokud člověk nějaký peníz má,není to důvod pro to ,aby mě o ně nějaký vykuk lacino připravil.Chce to sledovat trhy a vyhýbat se křivákům a upozorňovat na ně.Tím jim živná půda mizí.Sleva typu:Nejprve zboží zdražíme o 50% a pak na to dáme velkou slevu 25%,u mě opravdu na úrodnou půdu nepadne.Stejně tak :Rychle nakupte nejlépe do druhého dne do 12:00 a máte model o 15% levnější.A ona je mašinka stejně ještě o 2.000,-dražší jak za hranicema.Tak tímto rohlíkem se tedy opravdu už drahná léta opít nenechám.
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: Plky a zas plky

Příspěvekod BohousP » pát 16 srp, 2013 8:41 am

Radek mne předběhl. Ty ceny, které uvádí, jsou skutečné přesné, také si je pamatuji. Jen dodám - v TT dvounápravový vagonek (cisterna Shell) 7 Kčs, kolej 57 mm 1 Kčs, 114 mm 1,50 kčs, 228 mm 2,50 Kčs. Trafo FZ1 105 Kč. To byly ceny v polovině šedesátých let. Jaké byly platy nevím, byl jsem puberťák. Otec byl učitel na vysoké škole a tak dvakrát měsíčně jsem dostal 10-20 Kčs. Když jsem chtěl pistolovou páječku za 100 Kčs, musel jsem modlikat půl roku a dostal jsem ji až z nějaké roční odměny. Skončený vysokoškolák měl tehdy kolem tisícovky. Ale vzhledem k cenové politice státu (centrální schvalování cen) se tyto ceny nikdy nezměnily, t.j. platily až do r. 1989. Bylo to proto, že rozbíhat nějaký proces přeceňování pár stovek mašinek prodaných ročně nikoho nezajímalo. Navíc to bylo v kategorii hraček a zboží pro děti se považovalo za preferované. V 80tých letech, když jsem stavěl druhé kolejiště již svým dětem, byly ceny stejné, jen novější věci už byly výš - tak lokomotivy do dvou stovek (Ragulin, Noháb, BR11). Můj plat v r. 1979 po skončení VŠ - 1950 Kčs brutto, cca 1400 netto. V polovině 80tých let 2500 brutto.
Skutečně ten poměr, kolik mašinek si můžu koupit za měsíční plat, se moc nezměnil. Jen tehdy mašinky nebyly, dnes jsou, ale peníze jdou jinam (bydlení, energie, zdraví).
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Plky a zas plky

Příspěvekod milan ferdián » pát 16 srp, 2013 9:04 am

mlha píše:Tak vidíš Milane,vytáhni co máš doma schované a hurá do Kunčic.....:-):-):-)


Všechny vlakové soupravy díky slavné hektické době devadesátých let zmizelo v propadlišti své blbosti :evil:Dnes bych byl multimilionářem :lol: :lol: :lol:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Plky a zas plky

Příspěvekod _pavel_ » pát 16 srp, 2013 9:34 am

chameleon píše:dnes: mašina cca 2.500.-, výplata cca 20.000,-,

No tu výplatu poděl koeficientem 1,6 až 2 a máš průměrnou čistou mzdu :evil:

Jinak ty ceny co se tady psaly odpovídají, co se táče kvality - jak co, ale na tu dobu to bylo vždy propracovanější než obyč. hračky.
Finanční gramotnost je vlastně bohužel u většiny lidí negramotnost - vidím příklady tady z okolí a mám to i jiných dobrých zdrojů, jak se finančně lidé chovají. To člověk až žasne. Kolik mohou mít a kolik mají.
A co se týče toho, že koníček je pro horních deset tisíc - a zase budu u té gramotmosti. Doplňte si sami.
_pavel_
 
Příspěvky: 220
Registrován: stř 05 čer, 2013 8:35 am
Bydliště: okres ostrava

Re: Plky a zas plky

Příspěvekod Trainmaniak » pát 16 srp, 2013 9:42 am

Já pamatuji jen ceny z let osmdesátých. Vůz Y za 41 Kčs (jídelňák ČSD), Gbs za 22 Kčs, set s BR 92 4- nápravovou telenou, k tomu 3 os. a 2 nákl. vozy, ovál +1 výhybka, šturc, šroubováček s magnetem a trafo TT-Strat => 305 Kčs (Prior Hradec Králové). Výhybka jednoduchá elektromagnetická za 25 Kčs, oblouková za 34 Kčs, křižovatková za 72 Kčs. BR 56 tuším za 180 Kšs, BR 119 za 280 Kčs - první model s červenými světly na konci (spolu s BR 250). Výše uvedené ceny praticky souhlasí, alespoň pokud má paměť dosahuje. :) Hezky se vzpomíná, není-liž pravda?
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1463
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Plky a zas plky

Příspěvekod Tkadlec Jaroslav » pát 16 srp, 2013 9:53 am

jo ohledně TT v NDR narvané obchody v roce 1987 -88 a ceny super pár marek ,ala 3kčs za jednu a v 91 v Mnichově tak na TT skoro nic tak stromky Vero ,koberce a občas zapomenutý vagonek jinak narvaný zbožím H0
Tkadlec Jaroslav
 
Příspěvky: 1086
Registrován: sob 19 pro, 2009 1:38 pm
Bydliště: Javorník u Jeseníku

PředchozíDalší

Zpět na Nezařazeno (off topic)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků