Světla při posunu

Co se nikam nevešlo, neni pro to téma apod.

Moderátoři: milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Světla při posunu

Příspěvekod Vladimír_B » pon 09 dub, 2012 8:02 pm

ondras píše:
Jeňa Sova píše:Když už jsme u těch 362/363, neví někdo, proč nerenovovaným Esům svítí na každé straně levá pozička (žárovka) míň než pravá? Myšleno při pohledu z čela proti mašině.

Zajímavé,pokud myslíme oba stejný pohled - Čelo lokomotivy zvenčí (prostě stojím před mašinou) tak mě se zdá,že levá svítí více než pravá a u jiného,že svítí obě stejně.
A nemůže za to směrové seřízení světel? Stejně jako na osobáku. Když seřizujete světla a postavíte se před ně v určité vzdálenosti, tak poznáte, že jedno třeba svítí trochu bokem...
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Světla při posunu

Příspěvekod Jeňa Sova » úte 10 dub, 2012 2:55 am

No, ono je to vidět už docela ze slušné dálky, kde by směr svícení asi takový vliv neměl. Jedno prostě svítí víc. A navíc je to jediná řada, u které to tak je. Resp. jediná, u které jsem si všimnul.
Uživatelský avatar
Jeňa Sova
 
Příspěvky: 967
Registrován: stř 25 srp, 2010 10:43 am
Bydliště: pod Hostýnem...

Re: Světla při posunu

Příspěvekod ondras » úte 10 dub, 2012 1:51 pm

No mě by to taky zajímalo.Koukl jsem do příručky a ono nic o tom,že by bylo třeba jedno svělo zapojeno jinak :
Do "šematek" se mi divat nechce.Rád klidně poskytnu k prozkoumání :idea:
Příručka píše:Návěstní světla E104, E105, E106, E107 mají bílé a červené světlo, jichž volba se provádí jednotlivě příslušným spínačem
S143, S144, S145, S146. Pomocí spínačů S147, S148, S149, S150 je možné zapínat rovněž návěstní světla zadní. Pomocí
rozpínacích kontaktů 3-4 spínače řízení S101.B, S102.B se vyřazují z činnosti ovládací spínače návěstních světel na neobsazeném
stanovišti. K témuž účelu slouží diody V118, V119. Pomocí spínačů S201, S202 nebo S205, S206 je zapínáno
osvětlení strojovny E151 nebo E153 pomocí spínačů S203 pak osvětlení podvozku E152.

Dneska jsem zkoumal 742-ku a ono i tam jsem to našel,stejně jak jsem to popisoval u esa.Poté jsem se koukl na 363 169-4 ,když jsem jel domů, a tam to bylo naopak.Tak já už nevím.
Asi se zeptám nějaké chytřejší osoby.
H0 , DCC , III. a IV. ep. , ČSD , Segmentovka
1:8 - SDŽ, o.s. 310.017 a 275.021
Uživatelský avatar
ondras
 
Příspěvky: 735
Registrován: ned 15 čer, 2008 1:03 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Světla při posunu

Příspěvekod Jeňa Sova » úte 10 dub, 2012 3:19 pm

Já si myslím, že to má něco společného s tím, že se při posunu dřív svítilo jen jedním světlem. U takové 850 jde nastavit intenzita předních bílých pozičních světel, zadních ne. Na druhém stanovišti samozřejmě naopak. To bude taky něco, co s tím důvodem má něco společného. U 742 jsem to nezkoumal. Taková 380 má nastavení jasu led diod v bílých světlech na všech třech pozicích, ale tam důvod znám a rozhodně to nemá s Esama ani jinou naší "komunistickou" mašinou nic společného. Ve schématkách nevím, Esa doma nemám, ale najít obvody pozičních světel není nic složitého. Asi bude nejlepší se někoho chytřejšího zeptat, ale obávám se, že to asi ani nikdo ze Škodovky vědět nebude :D
Uživatelský avatar
Jeňa Sova
 
Příspěvky: 967
Registrován: stř 25 srp, 2010 10:43 am
Bydliště: pod Hostýnem...

Re: Světla při posunu

Příspěvekod ondras » pon 23 dub, 2012 6:33 pm

Tak v schématkách nic není.Vše bez odporů či jiných součástek.Ještě jsme to probírali s kolegou a obě světla by měla svítit stejně.
Taky je možnost,a ta je opravdu velmi malá,že jsme měli štěstí (smůlu) na mašiny,kterým prostě žárovka svítí jinak než ta druhá no.
H0 , DCC , III. a IV. ep. , ČSD , Segmentovka
1:8 - SDŽ, o.s. 310.017 a 275.021
Uživatelský avatar
ondras
 
Příspěvky: 735
Registrován: ned 15 čer, 2008 1:03 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Světla při posunu

Příspěvekod Jeňa Sova » úte 24 dub, 2012 5:52 am

Je to tak u každého starého Esa, co jsem viděl...
Uživatelský avatar
Jeňa Sova
 
Příspěvky: 967
Registrován: stř 25 srp, 2010 10:43 am
Bydliště: pod Hostýnem...

Re: Světla při posunu

Příspěvekod jipol57 » sob 02 čer, 2018 4:21 pm

Je to staré téma, ale nikde tady nezaznělo, že se svítilo jen v noci a za deště a mlhy. A to jestli se nepletu tak i při posunu. Takže kdo staví IV. epochu, tak ve dne jezdit bez světel. Jen koncová. A rozsvěcování nebylo jen tak na fírovi, jak si umanul. Na to byla tabulka s časama k různým dobám v roce. A celodenní svícení bylo tuším až za kapitalizmu, podobně jako na silnicích. Takže až V. epocha.
Předpis z r.1983. To už se taky začalo svítit v noci do trojúhelníku, pokud to lok. umožňovala. Ale to bylo snad jen pro ESA, které měly u reflektoru malé žárovky:
OSV.jpg
jipol57
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Světla při posunu

Příspěvekod Ferda » ned 03 čer, 2018 10:09 am

Nějak tam nevidím ta posunová světla...
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Světla při posunu

Příspěvekod hummus » ned 03 čer, 2018 11:49 am

D1 z roku 1983 k návěsti "Hnací vozidlo při posunu" říká:
Denní znak - Žádné zvláštní označení (tedy všechna světla zhasnutá).
Noční znak - Vpředu i vzadu alespoň jedno bílé světlo (takže klidně mohli být rozsvícené dvě bílé světla, jako je to teď. Ale většinou se rozsvěcovalo jen jedno).
HO - DCC, IVb
Uživatelský avatar
hummus
 
Příspěvky: 574
Registrován: pon 04 pro, 2006 8:13 am
Bydliště: Praha 9

Re: Světla při posunu

Příspěvekod jipol57 » ned 03 čer, 2018 7:45 pm

Ferda píše:Nějak tam nevidím ta posunová světla...

Fakt jsem to v tom předpise nenašel, ale hledal jsem jen podle obrázků. Ale pamatuju si že i posun byl ve dne bez světel a v noci jen jedno a nezáleželo na tom na které straně. Takže jak píše hummus, který předpis neprohlížel podle obrázků, ale pročetl ho.
V paměti mám obrázek ze starší D1, kde ta posunová návěst byla taky vyobrazena s jedním světlem. Ale knížku teď nemůžu najít. Předpisy - nejoblíbenější knížka mého dětství. Taťka býval fíra na všech trakcích. A ty starší D1 měly hodně barevných obrázků. A teď ji nemůžu najít. :(
jipol57
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Světla při posunu

Příspěvekod jakokozel » sob 13 lis, 2021 11:31 am

Dobrý den, zkoušel jsem hledat na internetu, ale přiznám se, že jsem to nikde nenašel a tematicky podobné mi přišlo toto vlákno, tak se chci zeptat tady. Na rovinu říkám, že jsme v tomhle laik a v drážních předpisech se nevyznám, jen by mě to zajímalo.

Pravidelně se setkávám s jedním konkrétním vlakem, kdy vlak přijede do stanice a má světla jako při běžné jízdě - bílá vpředu, červená vzadu. Stanice je pro tento vlak konečná a jakmile vystoupí cestující, vlak pokračuje v jízdě k návěstidlu - potřebuje projet za nejbližší výhybku, kde změní směr jízdy a "zaparkuje se" na jinou kolej. Na návěstidlu se mu rozsvítí bílé světlo, které by mělo znamenat posun a vlak jede směrem za výhybku. A teď ta část, která mi není jasná - vlak projede návěstidlo s posunem ve stavu, jak přijel do stanice - bílá vpředu, červená vzadu. Neměl by po vystoupení cestujících přepnout zadní světla na bílou barvu a dále s vlakem jet v režimu posunu? Nebo je tohle v pořádku?
jakokozel
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát 12 lis, 2021 7:15 pm

Re: Světla při posunu

Příspěvekod look23 » sob 13 lis, 2021 7:41 pm

Měl, ale asi na to kašlou.
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1177
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: Světla při posunu

Příspěvekod juroH0 » sob 13 lis, 2021 11:49 pm

Otázne je, čo je to za súpravu a či sa dajú koncové svetlá ovládať z predného stanovišťa. Pri zaťahovaní panťákov do depa sme na to tiež kašľali, komu by sa chcelo kvôli nejakým svetlám utekať dozadu že...
H0(e), DCC, epocha II-III
7", 1:4
Uživatelský avatar
juroH0
 
Příspěvky: 900
Registrován: stř 11 dub, 2007 12:59 pm
Bydliště: Slovensko

Re: Světla při posunu

Příspěvekod Ove » ned 14 lis, 2021 1:03 pm

Na ulož.to jsem nahrál “návěstidla”, třeba někomu pomůže…
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Předchozí

Zpět na Nezařazeno (off topic)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: kubrt a 7 návštevníků