Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzle ?

Co se nikam nevešlo, neni pro to téma apod.

Moderátoři: milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod mizl » ned 04 bře, 2012 12:26 pm

JBr píše: Ono se stejne ve finale ukazalo, ze treba Timesaver udelany presne podle toho jak ho publikoval John Allen zabere i v TT vic jak 120 cm. To uz neni moc kapesni velikost.


I já jsem si zkoušel nakreslit nějaké návrhy které mě zaujali ve WinTracku. Vycházelo mi to rozměrově taky okolo 120 cm. Proto se v zahraničí asi přeorientovali na úzkorozchodky. Tam jsou lokotky a vagóny menší.
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod pavel » ned 04 bře, 2012 12:57 pm

mizl píše:Proto se v zahraničí asi přeorientovali na úzkorozchodky. Tam jsou lokotky a vagóny menší.

Máš nějaké odkazy ? Koukl by na to.
pavel
 
Příspěvky: 379
Registrován: stř 24 zář, 2008 7:53 pm
Bydliště: okres ostrava

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod mizl » ned 04 bře, 2012 1:46 pm

pavel píše:
mizl píše:Proto se v zahraničí asi přeorientovali na úzkorozchodky. Tam jsou lokotky a vagóny menší.

Máš nějaké odkazy ? Koukl by na to.


Vycházím s toho co jsi mi poslal ty za odkazy.
http://www.carendt.com/scrapbook/page42/index.html - tady jich je hodně jen se musíš proklikat přes více stran. Připadá mi to jako databáze ukázek kolejišť s celého světa.

http://www.carendt.com/microplans/pages ... page2.html - tady je pár malých návrhů

http://www.precisionlabels.com/shunt/home.html - toto je taky dobrá stránka, ale musíš jí prostudovat celou
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod pavel » ned 04 bře, 2012 1:59 pm

mizl : jo stránky carendt.com ty znám, je pravdou, že většinou jsem na měřítko až tak nehleděl. Těch měřítek tam je spousta. Ale zajímaly mne i jiné odkazy takže za ten druhý odkaz dík, prostuduji :P
pavel
 
Příspěvky: 379
Registrován: stř 24 zář, 2008 7:53 pm
Bydliště: okres ostrava

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod czhunter » ned 04 bře, 2012 2:39 pm

mizl píše:Tohle by se dalo řešit stupněm obtížnosti.
Třeba stupeň obtížnosti : 1. - 5 až 10 tahů
2. - 10 až 20 tahů
3. - 20 až 30 tahů

To se obávám, že zas tak moc těch kolejišť nebude, aby mělo smysl dělit je do kategorií.
Ale dalo by se to udělat třeba jako v golfu - že na každé kolejiště bude nějaký (tvůrcem stanovený) ideální počet tahů (par), přičemž soutěžící by dostal body "nad par" (pokud se mu to nepodaří ideálně), nebo i mínusové "pod par" (když to zvládne třeba i lépe než sám tvůrce) ... ale to je věc mechaniky soutěže, kterou má dopředu smysl řešit jen tehdy, pokud ovlivňuje samotný návrh kolejišť.

Ale je to zajímavá věc, já třeba mám doma pár TT-zbytků, které se mi nechce zahodit ani prodávat, na celé kolejiště to není, ale takto by se to dalo pěkně zrecyklovat :)
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 559
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod Vladimír_B » ned 04 bře, 2012 3:28 pm

czhunter píše:Tohle by se dalo řešit stupněm obtížnosti.
Třeba stupeň obtížnosti : 1. - 5 až 10 tahů
2. - 10 až 20 tahů
3. - 20 až 30 tahů
A není to málo Antone Pavloviči 2 sestry? :D Třeba jednu povedenou http://www.precisionlabels.com/shunt/jpage330.html jsem dal za 80 tahů. :shock: Na tomhle příkladu je vidět, že hodně záleží na postavení vozů a z toho pochopitelně vyplývá minimální počet tahů.
A u tůtoho http://www.precisionlabels.com/shunt/jpage320.html jim chybí rozpojovače ve šturcech.
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod mizl » ned 04 bře, 2012 3:58 pm

Vladimír_B píše:http://www.precisionlabels.com/shunt/jpage330.html jsem dal za 80 tahů. :shock: Na tomhle příkladu je vidět, že hodně záleží na postavení vozů a z toho pochopitelně vyplývá minimální počet tahů.
A u tůtoho http://www.precisionlabels.com/shunt/jpage320.html jim chybí rozpojovače ve šturcech.


JJ tyhle odkazy jsem sem dával :D . Taky jsem si to zkusil. S těmi stupněmy obtížnosti jsem dal jen příklad jak by to mohlo vypadat. Musí se to vše doladit.
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod Vladimír_B » ned 04 bře, 2012 4:16 pm

Vladimír_B píše:A u tůtoho http://www.precisionlabels.com/shunt/jpage320.html jim chybí rozpojovače ve šturcech.
Nechybí, ono jde totiž zatlačit do šturcu i rozpojený vůz. :D jó Amérika, na to jsou naše očková a jiná spřáhlá krátká...
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod jafobe » ned 04 bře, 2012 5:26 pm

Vladimír_B píše: nějaké utajování soutěžních modulů by bylo asi zbytečné, když stejnak budeme znát naše moduly navzájem a budeme vědět, kdo s čím přijede

Zamýšlel sem to tak že by bylo zajímavější kdyby ostatní víceméně do poslední chvíle nevěděli na jakém rozestavení kolejí se soutěž bude konat. Znali by princip o co půjde a to stačí. Když si poprvé pustíme nějakou hru na compu, tak taky nevíme co nás čeká, musíme se to učit i když si předtím přečteme jak se to ovládá. Z takové představy jsem vycházel já, ale nechci ji nikomu vnucovat. Ale jak zde již bylo zmíněno dalšími stačí i to že budou znát po jakém zapojení budou jezdit ale nebudou vědit jaká je čeká situace na řešení. Je prostě víc možností jak to řešit a záleží na tom na čem by se domluvilo, případně se dá nezávazně zkusit víc možností a to co by se osvědčilo by se pak mohlo používat, ale to záleží na více lidech.

Asi takový byl můj záměr, viz náčrt.Skládací modul na jehož vrchní straně by byla polovina suchého zipu (ve složeném stavu na vrchní straně takže by byla lepší ta měkčí část), na kolejích by byli kousky druhé strany suchého zipu (těch tvrdších háčků). Panel ze dvou částí uprostřed s pantem by v zavřeném stavu byl zároveň i jakousi přepravní bednou pro koleje, vozy a další věci co by byli k danému modulu. Rozměr by mohl být v zavřeném stavu 40x60, v rozloženém 40x120 což by mohly být pro účel použitelná plocha, a bylo by to i přenosné (ale asi ba se rozměr dal měnit podle použitého měřítka. Tím by se vyžešil trochu řešený rozměrový problém.
mizl píše:
JBr píše: Ono se stejne ve finale ukazalo, ze treba Timesaver udelany presne podle toho jak ho publikoval John Allen zabere i v TT vic jak 120 cm. To uz neni moc kapesni velikost.

I já jsem si zkoušel nakreslit nějaké návrhy které mě zaujali ve WinTracku. Vycházelo mi to rozměrově taky okolo 120 cm. Proto se v zahraničí asi přeorientovali na úzkorozchodky. Tam jsou lokotky a vagóny menší.

Postavit by se dalo kdekoli na stůl, případně zajistit v rozevřené poloze, koleje by se sestavili bokem a složené přichytili pomocí suchého zipu, a připojilo napájení, vyhybky by se mohli ovládat ručně čímž by se minimalizovalo elektrické zapojování a minimalizovala poruchovost, a rozpojování vagónů taky ručně podle typu spřáhel, magnetem či nejakým udělákem. Víceméne by do poslední chvíle, krom autora, bylo tajemstvím pro soutěžící )třeba i pro ostatní z jednoho klubu) jaké bude zapojení jaký provoz. Takže by bylo i víc lidí na soutěžení. Bylo by to i poměrně dost variabilní protože by se nemusel dělat další pevný modul pro jiné zapojení, jen by se složili koleje jinak.
modul.jpg
modul.jpg (29.52 KiB) Zobrazeno 8105 krát


Vladimír_B píše: Dále předpokládám, že jsme všici dospělý a plně si uvědomujeme hodnotu věcí, tak si ty vláčky a moduly nebudem poškozovat.

Dá se předpokládat že většina bude dospělých, ale i dospělí když jsou v zápalu soutěžení (boje), můžou být nervózní a spěchat, tak se může i nějaká újma přihodit. To se asi vyloučit nedá a stačí že někdo bude kouka přes rameno a dotyčného drkne. Neříkám že by jste nemohli věřit těm které znáte, ale soutěž se může rozšířit i do řad návštěvníků, pokud by to bylo v rámci výstavy či třeba burzy kam přijdou i lidi které neznáme. Ale taky se může zkusit i nějakou variantu pro děti, které taky s některými jezdí na společné akce, a když uvidí že soutěží ročiče tak budou chtít taky, a asi by to byla i přínosná náhrada za jejich "zlobení".

A jedna zajímavá inspirace pro puzle z čech na kterou jsen narazil když jsem hledal něco úplně jiného. areál nějaké fabriky v obci Zdislavice. http://mapy.cz/#x=14.969609&y=49.689794 ... 577_1&l=15
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 698
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod Vladimír_B » ned 04 bře, 2012 7:58 pm

mizl píše:
JBr píše: Ono se stejne ve finale ukazalo, ze treba Timesaver udelany presne podle toho jak ho publikoval John Allen zabere i v TT vic jak 120 cm. To uz neni moc kapesni velikost.

I já jsem si zkoušel nakreslit nějaké návrhy které mě zaujali ve WinTracku. Vycházelo mi to rozměrově taky okolo 120 cm. Proto se v zahraničí asi přeorientovali na úzkorozchodky. Tam jsou lokotky a vagóny menší.


A v H0 to vychází na cca 140-150 cm. Což se při rozložení zkrátí na 70-75 cm. Při použití 2n nákladních vozů (staré Piko, Vacek...) a malé lokomotivy (T203.05, T21X.X, T334.0, V60)... a trojcestnou výhybkou, s velkým sebezapřením, by to šlo udělat ještě kratší :D
Kapesní téčko ani H0 nikdy nebudou :D To by to muselo být N, Z a méně...
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod mizl » ned 04 bře, 2012 8:09 pm

jafobe píše:Asi takový byl můj záměr, viz náčrt.Skládací modul na jehož vrchní straně by byla polovina suchého zipu (ve složeném stavu na vrchní straně takže by byla lepší ta měkčí část), na kolejích by byli kousky druhé strany suchého zipu (těch tvrdších háčků). Panel ze dvou částí uprostřed s pantem by v zavřeném stavu byl zároveň i jakousi přepravní bednou pro koleje, vozy a další věci co by byli k danému modulu. Rozměr by mohl být v zavřeném stavu 40x60, v rozloženém 40x120 což by mohly být pro účel použitelná plocha, a bylo by to i přenosné (ale asi ba se rozměr dal měnit podle použitého měřítka. Tím by se vyžešil trochu řešený rozměrový problém.Postavit by se dalo kdekoli na stůl, případně zajistit v rozevřené poloze, koleje by se sestavili bokem a složené přichytili pomocí suchého zipu, a připojilo napájení ...


Mě osobně se líbí tvůj návrh způsobu řešená hracího hřiště. Myslím, že hrací hřiště by mělo být rozměrově omezené dle měřítka, stejně jako je tomu u jiných her či sportu. Ano, někdo určitě namítne, že to bude jisté omezení a nebude tato hra tolik záživná. Ovšem když si vezmete kolik variací zadání se dá udělat na jednom návrhu vlečky ??? Samozřejmě, že by asi muselo být dány dva rozměry. Jeden pro posun, kdy máte seřadit nějaký vlak a druhý pro posun, kdy máte vyměnit vagóny za jiné na určité místo. Toto téma rozměrů hřiště je samozřejmě diskutabilní a určitě se nebude líbit nikomu z účastněných. Ovšem myslím, že by tomu tak mělo být už z důvodu, aby kolejiště bylo přehlednější a nebylo rozměrově megalomanské. Prostě, aby se to vlezlo na stůl.

jafobe píše:... vyhybky by se mohli ovládat ručně čímž by se minimalizovalo elektrické zapojování a minimalizovala poruchovost ...


S těmi výhybkami to bude trochu problematické, co se týká přídrž jazyků ke kolejnicím. Není zaručeno silné přidržení. Pokud by jazyky nebyli přehozeny dobře, mohlo by dojít k vykolejení posunovací soupravy. Navíc bych v tom viděl i problém dobrého elektrického vedení proudu. A co teprve srdcovka ?? To by se muselo nějakým způsobem vyřešit.

jafobe píše:A jedna zajímavá inspirace pro puzle z čech na kterou jsen narazil když jsem hledal něco úplně jiného. areál nějaké fabriky v obci Zdislavice. http://mapy.cz/#x=14.969609&y=49.689794 ... 577_1&l=15


No vida :D americký návrh v českém podniku :lol:
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod czhunter » ned 04 bře, 2012 9:30 pm

jafobe píše:Když si poprvé pustíme nějakou hru na compu, tak taky nevíme co nás čeká, musíme se to učit i když si předtím přečteme jak se to ovládá.
No to sice ano, ale takto můžeš přistupovat jen ke hře jednoho hráče kde je jedno, jak dlouho se v tom bude rochnit. Když má hrát víc lidí po sobě, musí to "odsýpat" a bylo by tedy spíš vhodné, kdyby layouty znali dopředu.

jafobe píše:Asi takový byl můj záměr, viz náčrt.Skládací modul na jehož vrchní straně by byla polovina suchého zipu ...
Není to ovšem kanón na komára? Pro tvůj záměr (variabilní koleje bez prostředí atd.) stačí pytlík nějakého "geoline" kolejiva, krabička s mašinkou a pár vagónkama a trafo. A máš to pořešené ještě jednodušeji.
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 559
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod TTmili » ned 04 bře, 2012 10:32 pm

Ve mě furt hlodá myšlenka převázání (respektive napodvalníkování) normálněrozchodných vozů na úzkou. Pokud by to nikomu nevadilo tak se tohohle rád chytím, posun by probíhal ve stylu "vyměň vozy za vozy" přičemž by si dotyčný musel korigovat provoz jak úzkou lokomotivou tak normálně rozchodnou. Vše pak pěkně zabalit i mezi brzdící vozy, na široké straně naopak v určitém pořadí napojit na vlak na druhé koleji (po první by musel být zachovaný průjezd). Na podvalníkovou jámu by směl maximálně jeden čtyřnápravový vůz a nebo dva dvounápravové, posun na široké by byl omezen na délku od první vyhýbky po označník na trati, na úzké by se smělo hýbat maximálně s dvěma vozy. Pravda je že to vychází přibližně na 3 moduly o délce 70cm a šířce cca 50cm. Ale podle mě by to byla bomba, a takřka jediný u nás reálný příklad na prohazování vozů mezi sebou.
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod mizl » ned 04 bře, 2012 10:33 pm

zajímavý web zabývající se tímto tématem http://www.jehubbard.com/shoebox_inglenook.htm
Naposledy upravil mizl dne ned 04 bře, 2012 10:58 pm, celkově upraveno 1
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod mizl » ned 04 bře, 2012 10:37 pm

To: TTmili

Můžeš hodit nějaký náčrt jak by jsi si to představoval ??? nějak nemám fantazii si to pořádně představit. Díky

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

PředchozíDalší

Zpět na Nezařazeno (off topic)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků