Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzle ?

Co se nikam nevešlo, neni pro to téma apod.

Moderátoři: milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod pavel » pát 02 bře, 2012 5:46 pm

Jen tak ze zvědavosti by mne zajímalo, kolik lidí tady na foru se na kolejišti více zajímá o posun oproti jízdě. Hlaste se :D
pavel
 
Příspěvky: 379
Registrován: stř 24 zář, 2008 7:53 pm
Bydliště: okres ostrava

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod Netáhlo » pát 02 bře, 2012 6:15 pm

pavel píše:Jen tak ze zvědavosti by mne zajímalo, kolik lidí tady na foru se na kolejišti více zajímá o posun oproti jízdě. Hlaste se :D



:!: , a to, jakože moc :wink:

Mě by třeba taková soutěž v posunovacím puzzle hodně oslovila, nehledě na to, že bych se jí zúčastnil třeba i jako autor nějakého posunovacího hřiště.

Třeba toto by byl hodně dobrý námět. Zadání by znělo asi takto:

Jak v co nejméně tazích a nejrychlejším čase vyměnit "Smmps" za "Paov" s tím, že řazení vlaku před odjezdem by bylo:

T334 - Ds - Paov.

Správně k obrázku takto:

Paov - Ds - T334
Přílohy
puzzle.jpg
Uživatelský avatar
Netáhlo
 
Příspěvky: 149
Registrován: pon 28 lis, 2011 3:52 pm

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod pavel » pát 02 bře, 2012 7:32 pm

Zatím čtyři. Ještě tři a je tady "sedm statečných" :lol: :lol: :lol:
Začíná se to tady zajímavě vyvíjet :P

Netáhlo: jo to je "základní" verze. A ta se pak dá rozšiřovat a .... tak dále :D Máš to pěkně vymyšleno.
pavel
 
Příspěvky: 379
Registrován: stř 24 zář, 2008 7:53 pm
Bydliště: okres ostrava

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod TTmili » pát 02 bře, 2012 8:45 pm

Mizl: Něco zkusím hodit na papír, nebo dejme tomu zplácat ve WinTracku, uvidím co mi půjde líp a bude rychlejší. V hlavě mám naprosto dokonalou představu na "dioráma" 150x45cm, tříkolejná stanička a bokem dvoukolejná továrnička, vpodstatě podle skutečné předlohy. Byly by možné dva způsoby obsluhy, buď T211 nebo T334 z továrny, a nebo traťovou T435.0/T458.1 nebo podobnými co "přijela" s vlakem.

pavel Čtyři? Já napočítal 5, ale třeba jsem se jen přepočítal. Tak nebo tak nás málo není, a pokud by se to nějakým způsobem zformovalo, udělalo by se jedno takové předváděcí dioráma a třeba kdyby se domluvilo v rámci nějaké větší akce nějaké předvádění s propagací, určitě by se to chytlo.
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod mizl » pát 02 bře, 2012 9:00 pm

Netáhlo píše:
pavel píše:Jen tak ze zvědavosti by mne zajímalo, kolik lidí tady na foru se na kolejišti více zajímá o posun oproti jízdě. Hlaste se :D



:!: , a to, jakože moc :wink:

Mě by třeba taková soutěž v posunovacím puzzle hodně oslovila, nehledě na to, že bych se jí zúčastnil třeba i jako autor nějakého posunovacího hřiště.

Třeba toto by byl hodně dobrý námět. Zadání by znělo asi takto:

Jak v co nejméně tazích a nejrychlejším čase vyměnit "Smmps" za "Paov" s tím, že řazení vlaku před odjezdem by bylo:

T334 - Ds - Paov.

Správně k obrázku takto:

Paov - Ds - T334


V podstatě si vystihl základ této hry. S tím , že základní rozmístění minivlečky v areálu je jednoduší. Sice není striktně dán, ale základem je vzorec 5/3/3. Samozřejmě se ten vzorec dá upravovat. V podstatě je na vlečce rozmístěno 8 vozů a jedna lokomotiva. Komplikace jsou dány délkou kolejí a jejich kapacitou které dokáží pojmout jednotlivé vagóny. Dá se i přidat další komplikace. Projíždějící vlak v určitém časovém intervalu.

První princip je jednoduchý jak jsem již psal. Seřadit vlak s daných vagónů v co nejkratším čase s co nejmenšími úkony v pohybu lokomotivy.
Druhý princip je posunout vagón na určité místo v co nejkratším čase s nejmenšími úkony v pohybu lokomotivy.

Základní rozmístění kolejí bývá dle přílohy, s tím že se různě kombinují a spojují k sobě. Maloval jsem to narychlo.

Edit: pro lepší zobrazení klikněte na odkaz. Dá se to zvětšit http://mizl.rajce.idnes.cz/Serazovaci_h ... navrhy.jpg
Přílohy
4 základní  návrhy.jpg
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod mizl » pát 02 bře, 2012 9:20 pm

Ještě k těm pravidlům. Já mám přesně v hlavě jak to celé funguje, jaká by mohli být pravidla. Problém je, že to dokážu vysvětlit přítelkyni ale nedokážu vám to zdělit písemně.... :roll:

Ono to toitž není tak jednoduché jak to na první pohled vypadá. Vyřešení jednoho zadání trvá i 4 hodiny než se doberete výsledku. Pokud se podíváte na návrhy které jsem nakreslil, tak je vždy jedna kolej hlavní. Dá se totiž přidat další komplikace. Jak sem již naznačil. Dá se totiž nadefinovat odpočet, kdy musí být hlavní kolej volná pro průjezd vlaku. Ve skutečnosti fyzicky vlak projet nemusí. Pokud po uplynutí časového limitu nebude Hlavní kolej volná, hráč automaticky vypadne ze hry, jelikož způsobil fiktivní kolizi projíždějícího vlaku.

Námět na dioráma jsem v čera večer spíchnul na rychlo pro představu .
Přílohy
Pravidlo.jpg
Naposledy upravil mizl dne pát 02 bře, 2012 9:29 pm, celkově upraveno 1
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod TTmili » pát 02 bře, 2012 9:29 pm

Mizl: Nevím jak dobře je na tom tvá přítelkyně z hlediska železnice a logiky, a nechci jí ani podceňovat, ale nedá mi to neříct: Když to pochopí ženská, tak my taky :lol: . Faktem je že písemná forma vysvětlení je kolikrát větší problém než ústní podání, ale zkus to sepsat třeba ve Wordu s tím že to napíšeš tak jak to máš v hlavě. Někdo to pak určitě upraví jakože na body a články s pravidly, a někdo se pak zajisté chytí i jazykové korekce. Stejně tak se najdou rýpalové co ještě domyslí detaily k daným pravidlům a tak.
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod mizl » pát 02 bře, 2012 9:34 pm

TTmili píše:Mizl: Nevím jak dobře je na tom tvá přítelkyně z hlediska železnice a logiky, a nechci jí ani podceňovat, ale nedá mi to neříct: Když to pochopí ženská, tak my taky :lol: . Faktem je že písemná forma vysvětlení je kolikrát větší problém než ústní podání, ale zkus to sepsat třeba ve Wordu s tím že to napíšeš tak jak to máš v hlavě. Někdo to pak určitě upraví jakože na body a články s pravidly, a někdo se pak zajisté chytí i jazykové korekce. Stejně tak se najdou rýpalové co ještě domyslí detaily k daným pravidlům a tak.


Přítelkyně tomu nerozumí vůbec, ale poctivě dělá že ano :-D. Když jsem jí to vysvětloval pouze vyřkla slova "To je mazec".
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod pavel » sob 03 bře, 2012 9:50 am

TTmili píše:Čtyři? Já napočítal 5...


Kdo tedy ?
Jenom taková poznámka : nechat todle vlákno v off topic nebo jej přesunout do modelových kolejišť ? S tím že by se trochu upravil název.
pavel
 
Příspěvky: 379
Registrován: stř 24 zář, 2008 7:53 pm
Bydliště: okres ostrava

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod Netáhlo » sob 03 bře, 2012 10:39 am

mizl píše:.... Vyřešení jednoho zadání trvá i 4 hodiny než se doberete výsledku....


Tady mám obavy, že 99% zúčastněných by to po půl hodině přestalo bavit, proto si myslím, že by to chtělo něco jednoduššího, co se dá zvládnout do těch 30ti minut.
Ale můžu se mýlit :wink:
Mě by to třeba nevadilo a i ty 4 hodiny bych u toho se zájmem vydržel.
Uživatelský avatar
Netáhlo
 
Příspěvky: 149
Registrován: pon 28 lis, 2011 3:52 pm

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod mizl » sob 03 bře, 2012 10:49 am

Netáhlo píše:
mizl píše:.... Vyřešení jednoho zadání trvá i 4 hodiny než se doberete výsledku....


Tady mám obavy, že 99% zúčastněných by to po půl hodině přestalo bavit, proto si myslím, že by to chtělo něco jednoduššího, co se dá zvládnout do těch 30ti minut.
Ale můžu se mýlit :wink:
Mě by to třeba nevadilo a i ty 4 hodiny bych u toho se zájmem vydržel.


Mě by to také nebavilo sedět u posunu 4 hodiny. To jsem psal jako příklad, pokud by se přidali co nejvíce komplikací na řešení. Čili stupně obtížnosti. Samozřejmě pro ukázku by to chtělo co možná nejednoduší variantu. Chtělo by to nejprve něco postavit v reálu, vyzkoušet a doladit. Teď se bavíme pouze teoreticky. Nějaké ty základní pravidla už sepisuji. Spíš než pravidla by to bylo doporučení. Zatím mám tři stránky i s návrhy.
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod jafobe » sob 03 bře, 2012 1:53 pm

mohu jen souhlasit že takovéto soutěžení má něco do sebe, když vynechám to že se u toho dá dobře zabavit, tak pro rozvíjení logického myšlení i matematiky by se to hodilo i v rámci vyučování na školách
není to ale až tak nic nového už v knížce KNIHA HLAVOLAMŮ od Miloše Zapletala vydané nakladatelstvím Albatros z roku 1983, se podobná problematika probírala
posuny.jpg

trochu jsem to sestříhal do jednoho obrázku a vynechal kus psaní před tím (můžu také dodat, ale není k tomuto tématu až tak podstatné), ale třeba i toto může posloužit k inspiraci, když né pro naše pobavení, tak k tomu jak mladší generace nenásilně učit logicky přemýšlet a počítat
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 696
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod mizl » sob 03 bře, 2012 2:18 pm

Netvrdím, že je tento hlavolam novinkou. Pokud jsem se dobře dočetl z internetu a pochopil to správně. tak první zmínka tohoto hlavolamu byla okolo 1929 nebo tak nějak ve Velké Británii. A zmínka přímo v časopise Model Railroader roku 1972. Defakto vznik můžeme přisuzovat myšlence postavit malé funkční kolejiště takzvané "Kufříkové kolejiště".

Nevýhodu spatřuji v tom , že z důvodu kompatibility musí být určeny limity Max. a Min. rozměry vagónů a lokomotiv které smí být použít. Je to z toho důvodu, že pokud by byly vagóny a lokomotivy různě dlouhé, byl by problém s kapacitou na kolejích a nemohlo by to být kompatibilní v rámci setkání různých stavitelů. Tento nedostatek by se musel nějakým způsobem doladit.

Mám něco sepsané ale nevím jak to sem dost, jelikož sem nejde dát formát *.doc.
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod jafobe » sob 03 bře, 2012 4:34 pm

mizl píše:Netvrdím, že je tento hlavolam novinkou. Pokud jsem se dobře dočetl z internetu a pochopil to správně. tak první zmínka tohoto hlavolamu byla okolo 1929 nebo tak nějak ve Velké Británii.

Nemyslel jsem to přímo tak že by to byla novinka. Je to víceméně problematika spojená s železniční dopravou už téměř od jejiho prvopočátku. Bral jsem to jako ukázku toho že taková problematika se u náš řešila i dříve, byť ne jako soutěžní disciplína v provedení modelevohého kolejiště.

mizl píše: Nevýhodu spatřuji v tom , že z důvodu kompatibility musí být určeny limity Max. a Min. rozměry vagónů a lokomotiv které smí být použít. Je to z toho důvodu, že pokud by byly vagóny a lokomotivy různě dlouhé, byl by problém s kapacitou na kolejích a nemohlo by to být kompatibilní v rámci setkání různých stavitelů. Tento nedostatek by se musel nějakým způsobem doladit.

Nějaké pravidla to určitě musí mít pokud to má být jako soutěž, aby se dala zaručit určitá rovnost pro ostatní soutěžící.
Moje úvaha k tématu v SZ ale klidně ji můžete použít i veřejně tady na fóru.
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 696
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod Netáhlo » sob 03 bře, 2012 5:13 pm

mizl píše:...

Nevýhodu spatřuji v tom , že z důvodu kompatibility musí být určeny limity Max. a Min. rozměry vagónů a lokomotiv které smí být použít. Je to z toho důvodu, že pokud by byly vagóny a lokomotivy různě dlouhé, byl by problém s kapacitou na kolejích a nemohlo by to být kompatibilní v rámci setkání různých stavitelů. Tento nedostatek by se musel nějakým způsobem doladit. ....


Já bych to takto neviděl. Kompatibilita není až tak důležitá, snad jen v případě, že by se celorepublikově stavěl pouze jeden soutěžní námět, s přesně danými rozměry a pravidly. A tady si myslím, že by to byla škoda. Vždyť co námět, to nové možnosti a hlavně úplně jiné pojetí. A každý tvůrce svého puzzle by si k němu i přivezl svá vozidla. Nehledě na to, že jeden to může stavět v TT, druhý v H0 a třetí třeba v Zku.
Myslím, že by nebylo od věci, přijet někde na nějakou akci a tam si vyzkoušet puzzle, zcela jiného námětu, než to, co mám doma. Pokud by se totiž razil jeden či dva náměty, tak si myslím, že by to hodně lidí odradilo.
Myslím, že by tady nebyl problém uvést databázi všech dostupných hlavolamů a majitelé by sem mohli psát i výsledky, kterých bylo dosaženo. Alespoň prozatím, pokud se to nechytne natolik, že by se v tom opravdu pořádala nějaká celorepubliková soutěž.

Mimo jiné, já už své puzzle začal stavět. Posbíral jsem doma nějaké zbytky a nějaké chybějící věcičky už jsem i objednal a počítám, že do měsíce bude první hlavolam na světě :mrgreen:
Uživatelský avatar
Netáhlo
 
Příspěvky: 149
Registrován: pon 28 lis, 2011 3:52 pm

PředchozíDalší

Zpět na Nezařazeno (off topic)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků