Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzle ?

Co se nikam nevešlo, neni pro to téma apod.

Moderátoři: milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod TTmili » ned 04 bře, 2012 10:51 pm

Mizl: Jo, zítra (snad, mám dvouhodinovku matiky, takže na náčrtky času dost) to nějak načrtnu, jen zlehka na papír, potom to možná přepracuju ve wintracku nebo spíš mojí mnohem oblíbenější metodou, a to papír, tužka, pravítko, kružítko, guma a centrofix :D .
Jen pro představu, když si najeden v mapách na ŽST Obrataň, tak přibližně tak nějak by to mohlo vypadat, jen ne do oblouku, a zmenšený a osekaný o dost kolejí.
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod jafobe » ned 04 bře, 2012 11:50 pm

czhunter píše:
jafobe píše:Když si poprvé pustíme nějakou hru na compu, tak taky nevíme co nás čeká, musíme se to učit i když si předtím přečteme jak se to ovládá.
No to sice ano, ale takto můžeš přistupovat jen ke hře jednoho hráče kde je jedno, jak dlouho se v tom bude rochnit. Když má hrát víc lidí po sobě, musí to "odsýpat" a bylo by tedy spíš vhodné, kdyby layouty znali dopředu.

Tak asi by se dalo předpokládat, že kdo navrhne nějaké konkrétní zapojení kolejí a situaci posunu na něm, bude mít i svou zkušenost v jakém časovém limitu se to dá realizovat aniž by spěchal. Pokud ví že se to dá do pěti minut, a pro soutěž se nastaví limit do 10 minut, tak se dá vystřídat za hodinu minimálně šest lidí pokud by se soutěžilo na jednom panelu. Pokud někdo vymyslí návrh který on sám nezvládne za půl hodiny, tak se to dost dobře do soutěže dát nedá, maximálně že by se vyřazovali lidi a dva nejlepší se utkali na takovém panelu. Nebylo to zamýšleno aby se v tom někdo rochnil, ale pokud se někdo chce takové věci věnovat měl by mít už nějaké zkušenosti, měl by se podívat na jemu dosud neznámé rozestavení a podle toho by měl být aspoň trochu představu co kam a jak.
Pro příklad: "Když nemám rád počty, nebudu se vrhat na soutěž v sudoku. "

czhunter píše:
jafobe píše:Asi takový byl můj záměr, viz náčrt.Skládací modul na jehož vrchní straně by byla polovina suchého zipu ...
Není to ovšem kanón na komára? Pro tvůj záměr (variabilní koleje bez prostředí atd.) stačí pytlík nějakého "geoline" kolejiva, krabička s mašinkou a pár vagónkama a trafo. A máš to pořešené ještě jednodušeji.

Ano, určitě by stačil pytlík kolejiva, mašinka , pár vagónků a postavit to někde přímo na stole.

mizl píše:Mě osobně se líbí tvůj návrh způsobu řešená hracího hřiště. Myslím, že hrací hřiště by mělo být rozměrově omezené dle měřítka, stejně jako je tomu u jiných her či sportu. Ano, někdo určitě namítne, že to bude jisté omezení a nebude tato hra tolik záživná. Ovšem když si vezmete kolik variací zadání se dá udělat na jednom návrhu vlečky ??? Samozřejmě, že by asi muselo být dány dva rozměry. Jeden pro posun, kdy máte seřadit nějaký vlak a druhý pro posun, kdy máte vyměnit vagóny za jiné na určité místo. Toto téma rozměrů hřiště je samozřejmě diskutabilní a určitě se nebude líbit nikomu z účastněných. Ovšem myslím, že by tomu tak mělo být už z důvodu, aby kolejiště bylo přehlednější a nebylo rozměrově megalomanské. Prostě, aby se to vlezlo na stůl.

Neříkám že se můj návrh musí všem líbit, je to jen návrh, jedna z možných cest řešení, takže i s kritikou počítám. Rozměr by na jednu stranu mohl být univerzálnější, není totiž řečeno že vždy koleje musí končit u kraje panelu, ani že musí bý na celé jeho ploše, i proto to beru jako univerzální panel, protože se na něj dá pokažé postavit něco jiného.

mizl píše:
jafobe píše:... vyhybky by se mohli ovládat ručně čímž by se minimalizovalo elektrické zapojování a minimalizovala poruchovost ...

S těmi výhybkami to bude trochu problematické, co se týká přídrž jazyků ke kolejnicím. Není zaručeno silné přidržení. Pokud by jazyky nebyli přehozeny dobře, mohlo by dojít k vykolejení posunovací soupravy. Navíc bych v tom viděl i problém dobrého elektrického vedení proudu. A co teprve srdcovka ?? To by se muselo nějakým způsobem vyřešit.

Tak pokud by se bralo v potaz profilové kolejivo, asi by se to pak řešilo hůř, pokud by se bralo v potaz staré kolejivo (U profil) tak by se to tak moc řešit nemuselo. Ale je otázkou, co je důležitější? Jestli to jak modelově a podle reality to bude vypadat, nebo jestli to splní princip soutěže v řešení posunování, kde je důležitější rychlé logické rozhodování a nějaká představivost.
Mě osobně tak trochu přijde z toho co se tu řeší, že modelovost vítězí nad principem. Je mi ale jasné že modeláři chtějí ukázat co tvoří. Ale ono vytvořit vhodné zapojení pro takovou soutěž není o tvoření krajiny (práce jemné motoriky a citů), ale hlavně o tvoření modelových situací a hledání jejich řešení (práce hlavně mozkem, pokud si nepostaví koleje a nebude šibovat vagónkama).

Omlouvám se, jsem trochu rejpal, ale klidně mě rozneste na kopytech, nebo spíš na kolech lokomotiv.
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 698
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod Netáhlo » pon 05 bře, 2012 1:50 am

mizl píše:
jafobe píše:...
jafobe píše:... vyhybky by se mohli ovládat ručně čímž by se minimalizovalo elektrické zapojování a minimalizovala poruchovost ...


S těmi výhybkami to bude trochu problematické, co se týká přídrž jazyků ke kolejnicím. Není zaručeno silné přidržení. Pokud by jazyky nebyli přehozeny dobře, mohlo by dojít k vykolejení posunovací soupravy. Navíc bych v tom viděl i problém dobrého elektrického vedení proudu. A co teprve srdcovka ?? To by se muselo nějakým způsobem vyřešit.

...


V H0 žádný problém. Výhybky PECO mají pružinku, takže jazyky jsou docela pevně aretovány a když pod výhybku přidáš mikrospínač, tak je vyřešena i srdcovka :wink:
Uživatelský avatar
Netáhlo
 
Příspěvky: 149
Registrován: pon 28 lis, 2011 3:52 pm

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod TTmili » úte 06 bře, 2012 1:29 pm

Takže přikládám návrh jak by taková stanička s úzkou mohla vypadat. Je to jen orientační náčrt, rozměry by ale mohly odpovídat. S rozměry jsem to počítal tak aby se daly použít EW1 a ta nová třícestná (tu tam prostě chci :D ) a nebo případně WL/R20 od Kuehna. Na úzké části je to hodně orientační hlavně proto, že nevím jaké vyhýbky budou od DK k dispozici (a jestli) a Filigrany se mi vzhledem k ceně a tomu že se prodávají jen jako hotové nechce používat.
Obrázek
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod Michal Šuhajda » stř 07 bře, 2012 10:58 am

Co se týká přechodové stanice, doporučuju se kouknout na Beroun Vládi Vacka ze Zababova. Je to dopravna kde se potkává H0e a H0, stanice je stavěna tak, že kromě funkční podvalníkové jámy je zde spoustu dalších možností pro posun - překládka z vozu na vůz, skladiště atd. Vláďa určitě rád poskytne víc informací.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod mizl » pon 18 čer, 2012 10:47 pm

Tak nějak ticho po pěšině.

Už někdo něco postavil ??

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod Vladimír_B » čtv 10 říj, 2013 6:55 pm

Tak já si dovolím vytáhnout kostlivce ze skříně. Předně předesílám, že ani já nic hmotného nevytvořil, jen vše důkladně promyslel. :D Potřebný park stejně dlouhých vozů by tvořily vozy dvounápravové o rozvoru 6 metrů. Na výběr je jich spousta - zetky, uhláky, Utz, cisterny, plošiny, Stz/Tpps na cukr/slad a lokomotiva třeba V60, nebo rosnička... Měřítko H0 a taky nesmí chybět točna a angličan. Jako na každém správném kolejišti. :D Snažil jsem se něco kloudného, smysluplného a representativního vymyslet, ale jak správně tušíte v H0 to není sranda kvůli prostoru. Nakonec jsem dospěl k celkem rozumnému kompromisu na 1500*400 (resp. 2*750*400). Případné posunové čety by z toho měly asi dlouho neklidné spaní. :D Použité kolejivo CODE 100 (flexi PECO) a výhybky Pilz, kvůli ceně a úhlu odbočení. Leč takové dioráma (nechci použít slovo moduly) je krajně neskladné a vzhledem k uklízení (které by sice asi zatím nehrozilo) by to taky nebylo ke každodennímu ježdění... Tak mě napadlo využít knihovničku o vnitřních rozměrech 260*965. Pochopitelně se to tam kloudně nacpat nedá. Nakonec jsem alespoň vymyslel dva postavitelné hlavolamy na prostoru metr x 20-25cm. V případě prvém jsou napravo tři kusé koleje, každá o délce 45cm - tedy na tři vozy, nebo mašinu a dva vozy a vlevo je buď přesuvna, nebo německá "polo točna" také o délce 45cm. Nebo můžete použít trojitou výhybku. Hlavolam nám tedy umožňuje třídit po dvou vozech.
Případ druhý je alespoň plnotučný. Obsahuje vše potřebné a důležité - angličana a točnu (takové to Pepsi úplně vpravo). Délka každé koleje je zhruba námezníkových 30cm - tedy na dva vozy. Pokud by byla lokomotiva ve výchozím stavu na kusých kolejích vlevo, tak nemáme příliš možností posunu, jen takové kátrování po jednom vozu. Tedy nic moc. Ale k obratu dochází pokud by lokomotiva stála na počátku na točně a na kolejích bychom měli třeba 6 vozů. To už se nám otevírají úplně jiné možnosti... Případně může mít mašina vlastní domeček na jednom z dalších paprsků točny...
Výhodou obou hlavolamů je skladnost a pokud by měly vlastní "rakvičku", tak i snadná přenositelnost...
IMGa.jpg
IMGa.jpg (12.47 KiB) Zobrazeno 8663 krát

A teď si představte, že v druhém hlavolamu máte na kusých kolejích vlevo po dvou vozech, na jedné z kolejí mezi angličanem a točnou další dva vozy a lokomotivu na točně. Úkol by byl prostý: vzájemně vyměnit zátěž na dvou kusých kolejích. :twisted: :D Tak kolikrát přesunete dvou vozové soupravy?
Osobně se mi začíná líbit případ druhý, ale to ještě nic neznamená...
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod Jiri Dvoracek » čtv 10 říj, 2013 7:10 pm

Vladimír_B píše: A teď si představte, že v druhém hlavolamu máte na kusých kolejích vlevo po dvou vozech, na jedné z kolejí mezi angličanem a točnou další dva vozy a lokomotivu na točně. Úkol by byl prostý: vzájemně vyměnit zátěž na dvou kusých kolejích. :twisted: :D Tak kolikrát přesunete dvou vozové soupravy?
Osobně se mi začíná líbit případ druhý, ale to ještě nic neznamená...


Ja bych rekl, ze 5krat :D :mrgreen:
TT - digital, CD, ZSR a OBB, epocha V a VI, Digitrax a JMRI
Jiri Dvoracek
 
Příspěvky: 1166
Registrován: ned 03 čer, 2012 12:20 pm
Bydliště: Valašské Meziříčí, CZ

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod TTmili » pát 11 říj, 2013 8:47 am

Jiri Dvoracek píše:
Vladimír_B píše: A teď si představte, že v druhém hlavolamu máte na kusých kolejích vlevo po dvou vozech, na jedné z kolejí mezi angličanem a točnou další dva vozy a lokomotivu na točně. Úkol by byl prostý: vzájemně vyměnit zátěž na dvou kusých kolejích. :twisted: :D Tak kolikrát přesunete dvou vozové soupravy?
Osobně se mi začíná líbit případ druhý, ale to ještě nic neznamená...


Ja bych rekl, ze 5krat :D :mrgreen:


Tak buď jsi přišel na něco jiného, nebo neumím počítat. Pokud mám prohodit ty soupravy na kusých tak mi to vychází na 6 posunů.
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod Jiri Dvoracek » pát 11 říj, 2013 1:06 pm

TTmili píše:Tak buď jsi přišel na něco jiného, nebo neumím počítat. Pokud mám prohodit ty soupravy na kusých tak mi to vychází na 6 posunů.


Samozrejme, ze 6x je spravna odpoved. :lol: Chtel jsem jenom nekomu pripravit bezesnou noc :lol: :lol:
TT - digital, CD, ZSR a OBB, epocha V a VI, Digitrax a JMRI
Jiri Dvoracek
 
Příspěvky: 1166
Registrován: ned 03 čer, 2012 12:20 pm
Bydliště: Valašské Meziříčí, CZ

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod TTmili » pát 11 říj, 2013 5:30 pm

Jiri Dvoracek píše:
TTmili píše:Tak buď jsi přišel na něco jiného, nebo neumím počítat. Pokud mám prohodit ty soupravy na kusých tak mi to vychází na 6 posunů.


Samozrejme, ze 6x je spravna odpoved. :lol: Chtel jsem jenom nekomu pripravit bezesnou noc :lol: :lol:


Hmm, a já blbec jsem se nachytal :lol: . Hurá, taky mi to mohlo dojít :lol: .
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod romino » pát 11 říj, 2013 7:58 pm

Ak dovolite, jedna otazka trochu bokom. Nepoznate niekto nieco podobne ale ako SW aplikaciu najlepsie pre Android. Ze by sa clovek cestou do roboty mohol bavit posunom :D .
Uživatelský avatar
romino
 
Příspěvky: 238
Registrován: ned 11 kvě, 2008 12:28 pm
Bydliště: Nove Mesto nad Vahom, SR

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod polarniliska » pon 30 pro, 2013 8:18 pm

Ahoj. Pročetl jsem si tohle vlakno a docela mě to zaujalo. Kdyby taková soutěž byla rozhodně bych se zůčastnil :mrgreen: chci se zeptat, dospěli jste k nějakemu cíly, jak by mělo vypadat to "závodiště"? Myslim délka kolejí po kterých by se posunovalo. Nebo celá délka to "dioramatu" prostě nějaký základní rozměry. Chtěl by jsi něco takového postavit :D v TT. Tak abych to nepostavil moc velký nebo malý :mrgreen:
Uživatelský avatar
polarniliska
 
Příspěvky: 63
Registrován: úte 12 lis, 2013 9:57 pm
Bydliště: Kraslice

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod Vladimír_B » pát 10 led, 2014 7:10 pm

Ahoj, výsledek je nulový...
Leč čistě subjektivně si můžeš postavit co chceš, jen budeš limitován možností přepravy ("modul(y)" + kolejová technika + budovy zvlášť případně), vlastním prostorem, vlastními financemi a vlastními nápady (provoz).
Ani nevím, po té době, jestli byla shoda ohledně nějakého rozumného českého pojmenování této zábavy...
Dřív odpovědět jsem si nevzpomněl... :D
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod mizl » úte 11 lis, 2014 6:36 am

Trochu oživím toto hezké a velmi zajímavé téma. Možná už jste zaregistrovali malou aplikaci na posun, možná né. Pro informaci těm, kdo aplikaci nezaregistroval přikládám link: http://games.mi9.com/play_railroad-shunting-puzzle/cs. Osobně jsem tuto hru dohrál /21 levelů/ asi tak za hoďku a půl. Docela makačka na mozek, než si uvědomíte jak na to.

Michal

Ps: mám jeden projekt v hlavě na posun. Pokud se mi to podaří dotáhnout do zdárného konce, Mohli by se vejít vláčky do kapsy :D . Hrací kolejišťátko mi totiž vychází na cca 6x17 cm a 8x15 cm.
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

PředchozíDalší

Zpět na Nezařazeno (off topic)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků