Čeština v příspěvcích - vážně i nevážně

Co se nikam nevešlo, neni pro to téma apod.

Moderátoři: milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Čeština v příspěvcích - vážně i nevážně

Příspěvekod Jarda H. » ned 05 úno, 2012 3:44 pm

Tohle vlákno vlastně vzniklo kdesi jinde, jako reakce na jazykovou kvalitu příspěvku, protože se to absolutně odchýlilo od původního tématu, ve smyslu pravidel fóra jsem diskuzi upravil = přesměroval tam, kam patří :!: Konkrétně šlo o tyto příspěvky :

Hekttor píše:OT: Nezlobte se, jako učitel češtiny mám prostě nutkání ...... sloveso viklat není ani příbuzné s žádným vyjmenovaným slovem po v, ani neobsahuje předponu vy- . Čeština je krásný jazyk, a spisovná pak ohrožený druh, je třeba ji chránit. :-)


a tento jako následující ...
Colonel32 píše:Když si vzpomenu jak Ondra programoval funkci pro porovnání dvou prvků a nazval ji "schoda()"...


Znalost rodného jazyka stále klesá, je to vidět na psaném projevu - bohužel. Obecně tady vidím tři základní neduhy, které občas berou dech !!

1) totální hrubky, "trhající" oči :roll: - 3-osí vůz, víhipka ( ! ! ), skriťák, vytrýna, uvyděl jsem, dyzpozice, nenásylně - tak tohle nenásilí mně už vzalo ... (zdroj - tohle diskuzní forum, modelbazar)
2) neznalost rozdílu podobně znějících slov - absolutně rozšířený nešvar zde na fóru - HOLT a HOLD, každé slovo znamená něco jiného ! ! ! Kdo neví, ať použije třeba internetový vyhledávač ...
3) rozšíření cizích slov do našeho jazyka, často dle mého násilnou formou - namodifikovat trasu, prolongovat průkazku, .... (odposlechnuto z TV vysílání, pořady o železnici), dýlovat drogy - holt slovo dealer se úplně počeštilo, pak mně dojalo manažování času .... dále raději No comment !

Chybička v psaném projevu se dá omluvit, přehlédnout, někdy ale čeho je moc, toho je příliš. Zkrátka je ten náš jazyk při čtení občas k breku ....

PS : na fóru by se uživil i učitel češtiny, který by opravoval chyby :lol: :lol: :lol:
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Čeština v příspěvcích - vážně i nevážně

Příspěvekod radekkrupka » ned 05 úno, 2012 3:54 pm

Přesto nezbyde, než se s tím smířit. Psaný projev jest vizitkou každého, a podle toho je také vnímán okolím. Horší je, když si to někdo po sobě neumí ani přečíst.
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: Čeština v příspěvcích - vážně i nevážně

Příspěvekod MirekTT » ned 05 úno, 2012 4:13 pm

Myslím že jste příliš vyhrocení pánové. Já tohle fórum vnímám (a vnímat budu) jako technické debatiště, kde stavím obsah nad formu projevu. Sám sice po sobě čtu a opravuju, ale trpím jakousi divnou obrazovkově internetovou slepotu. Zkrátka chybu uvidím až po třech dnech a ne při psaní. A je mi to fuk. Ti co mně čtou, většinou zjistí, co jsem chtěl sdělit. Tvrdá měká (měkká?) Í jsou mi ukradená. Krev mi ale pijou příspěvky bez čárek a háčků. Vím, že to někteří mastí na mobilech, ale ke čtení to není.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Čeština v příspěvcích - vážně i nevážně

Příspěvekod Jarda H. » ned 05 úno, 2012 4:20 pm

MirekTT píše:Myslím že jste příliš vyhrocení pánové. Já tohle fórum vnímám (a vnímat budu) jako technické debatiště, kde stavím obsah nad formu projevu. ....


Mirku, v nadpisu je vážně i nevážně :lol: Neber to tak tragicky ! Existuje jedno hezké pořekadlo - Neberte život vážně (tragicky) , stejně z něj nevyjdeme živí :lol: Na druhou stranu - ano, je to diskuzní forum, technické debatiště, ale to neznamená, že by se zde měla vytratit čeština :D
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Čeština v příspěvcích - vážně i nevážně

Příspěvekod miroslav lengyel » ned 05 úno, 2012 4:39 pm

No je fakt,že z některých příspěvků docela štípou oči :lol: ale to ještě není nic proti volným diskuzím u některých novinových článků na netu o FCB ani nemluvě,tam se teprve dějí věci. :mrgreen:
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Čeština v příspěvcích - vážně i nevážně

Příspěvekod TTmili » ned 05 úno, 2012 4:40 pm

No říkáš že by se neměla vytratit čeština. Já jsem jedině pro. Ale já mám takovou svojí definici té pravé češtiny, a to že ta pravá čeština je jakási hovorová verze, to jak každý z nás mluví, různými nářečími, různě "kratce" nebo naopak "dlóuze", jiní se zase "snažíjou" mluvit/psát co nejlíp, další prostě píše jako "zabedněnej" vidlák. A to je ta čeština, ať v psané nebo mluvené formě, to je na ní to krásný, a ne ta znásilněná verze nějakými češtináři z Prahy :lol: .
Druhá stránka věci jsou I/Y, a musím přiznat že ty mi nikdy nešly, a někdy od třetí třídy kdy se berou vyjmenovaná slova je pro mě čeština docela náročná, a to jí používám každý den.
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Re: Čeština v příspěvcích - vážně i nevážně

Příspěvekod Jarda H. » ned 05 úno, 2012 5:14 pm

Kromě I / Y má čeština i další úskalí :lol: např. mě / mně a podobně ! Tam jsem často vedle, jak to vlastně má být ....
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Čeština v příspěvcích - vážně i nevážně

Příspěvekod miroslav lengyel » ned 05 úno, 2012 5:23 pm

Teď si děláš legraci,viď?Koho,co/komu,čemu si ze školy nepamatuješ? :D
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Čeština v příspěvcích - vážně i nevážně

Příspěvekod radekkrupka » ned 05 úno, 2012 5:26 pm

Jarda H. píše:Kromě I / Y má čeština i další úskalí :lol: např. mě / mně a podobně ! Tam jsem často vedle, jak to vlastně má být ....

Jednoduché pravidlo

mě (2 písmena) - 2./4. pád
mně (3 písmena) - 3./6. pád :)

Já bych byl šťastný i jen za ty i-y, nemusíme z toho dělat kroužek tvůrčího psaní :)
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: Čeština v příspěvcích - vážně i nevážně

Příspěvekod milan ferdián » ned 05 úno, 2012 5:33 pm

Co jste mi tu založili,čtenářský kroužek nebo doučovací hodiny češtiny :?: :wink:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Čeština v příspěvcích - vážně i nevážně

Příspěvekod Jarda H. » ned 05 úno, 2012 5:40 pm

Kroužek néé, jen snaha odlehčit celkově diskuzní fórum :lol:
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Čeština v příspěvcích - vážně i nevážně

Příspěvekod Starej » ned 05 úno, 2012 6:08 pm

Bohužel nezbývá než souhlasit. Sem tam nějaká chybka ulítne každému, to je jasné, nikdo z nás není dokonalý. Co mě ale v poslední době opravdu rozčiluje je skloňování číslic. Tedy napsání číslice s koncovkou. Autor snad promine, ale toto už je moc, cituji:
... Při kontrole 2hý, 5tý, 10tý, 50tý, 100tý kusů to nemůže projít. ...
Starej
 
Příspěvky: 47
Registrován: úte 31 led, 2012 8:59 am

Re: Čeština v příspěvcích - vážně i nevážně

Příspěvekod Petr Šimáček » ned 05 úno, 2012 6:17 pm

Myslím, že jak se zde člověk prezentuje, je jeho věc. Nikdo by tu myslím neměl mít ambice kvůli pravopisu druhé mentorovat. Mám v živé paměti, jak zde někteří ( po všemi urgovaném urychleném vydání knihy plánků kolejišť od M. Ferdiána minulý rok na Vánoce ) kritizovali gramatickou a stylistickou kvalitu té knihy. Přišlo mi to tehdy dost smutné...
HO, konec 1. + začátek 2. epochy v českých zemích
Petr Šimáček
 
Příspěvky: 70
Registrován: úte 30 pro, 2008 3:55 pm
Bydliště: Praha

Re: Čeština v příspěvcích - vážně i nevážně

Příspěvekod MirekTT » ned 05 úno, 2012 6:23 pm

Pořád si neuvědomujeme jednu věc, a sice že tahle diskuze nahrazuje standardní hovor. Není to úplně věc textu a pravopisu. Psaný text je zde nezbytné technicky nutné zlo (alespoň pro některé z nás), které zde nahrazuje přímou slovní komunikaci. A proto si myslím, že je zcela přípustné tomuto aspektu přizpůsobit i psaní. Třeba mně ty koncovkočíslovky nevadí vůbec. Ale nesmí se přehnat. Třeba z5 už je úchylárna (ikdyž to zrovna není číslovka). Esemesky taky vyvinuly zcela nový psaný "pravopis", protože se tím nahradilo mluvené slovo, přičemž nešlo o psaný dopis. A k tomu všemu se musí přičíst překlepy a nechtěné hrubky.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Čeština v příspěvcích - vážně i nevážně

Příspěvekod czhunter » ned 05 úno, 2012 6:38 pm

Když udělá chybu někdo "vzdělavatelný" (to se pozná jak podle obsahu, tak podle formy příspěvku), tak pokud zároveň mám co odpovědět, v citaci mu chybu zvýrazním a doufám, že se poučí a nebude ji opakovat.

Pokud chybu udělá někdo zjevně nevzdělavatelný, nechám to být, šlo by o házení hrachu na stěnu.


Častou výmluvou pro chyby jsou "psal jsem to rychle" (jako by napsání Y trvalo déle než I, případně T než D, a např. u "kdyby jste" je napsání chybné verze pomalejší, než napsání správné) nebo "nejde o pravopis, jde o informace" - ovšem ze zkušenosti víme, že tam kde je naprd forma, tam ani obsah nebývá žádný zázrak.
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 559
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Další

Zpět na Nezařazeno (off topic)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků