Modelářský kroužek Povrly

Co se nikam nevešlo, neni pro to téma apod.

Moderátoři: milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Modelářský kroužek Povrly

Příspěvekod ladiznet » pon 09 led, 2012 4:42 am

Dobrý den,

na naší škole (www.zspovrly.cz) vedu modelářský kroužek pro děti (v současnosti děti od 4. - 6. třídy). Máme jednu místnost, kde se každý týden scházíme. Můj záměr byl vybudovat velké modelové kolejiště. Vzali jsme tedy staré lavice a spojili je. Máme plochu o rozměrech 1,30 x 4,0 m. Kroužek vypadá tak, že děti přijdou, rozdám jim kolejničky, postaví si svoje kolejiště, na ně dáme mašinky a jezdíme. Již jsem měl mnoho projektů co a jak vybudovat. Nedávno jsem si uvědomil, že kdybych začal stavět kolejiště "na pevno" na tu plochu, tak ty malý špunti, který mi na kroužek chodí, by neměli kde stavět. Rozhodl jsem se tedy, že začnu kolejiště stavět segmentově, abych mohl desky z tý plochy odstranit a děti si mohli stavět.

fotografie z kroužku I. část - https://picasaweb.google.com/zspovrly/M ... 2431215234
fotografie z kroužku II. část - https://picasaweb.google.com/zspovrly/M ... 5776236034

No a moje prosba či výzva : Nenašel by se někdo, kdo by daroval či věnoval staré kolejničky (H0) či nějaké staré mašinky nebo vagonky našemu kroužku?

Materiál, se kterým si děti hrají, jsem přinesl já a asi dva rodiče mi přinesli nějaké staré kolejničky. Máme dvě analogové mašinky a několik vagonků. Jsme z Povrlů (nedaleko Ústí nad Labem).
www.usTTi.cz - ústečtí modeláři
Uživatelský avatar
ladiznet
 
Příspěvky: 692
Registrován: sob 25 črc, 2009 4:04 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Modelářský kroužek Povrly

Příspěvekod pekl024 » pon 09 led, 2012 7:24 am

Ahoj, co udělat kolejiště modulové.
Každý člen kroužku má svůj modul /rovný. oblouk , to je jedno/ a ty třeba nádraží. Mohl by mít Vaše rozharaní, nemusí být ani dle normy. Poskládáte moduly i třeba do oválu/a můžete si zajezdit.
Výhoda je , že každý vidí jen svoji práci, není to tak nákladné, rodiče mohou financovat jen svého modelaříka. Kolik těch dětí máš ?

Udělal jsem pro jistotu náčrt jak si to představuji.
Základ je 7 modulů, pak by šlo místo modulu 2 a 3 vložit další nádraží a modul 2 dát mezi 4,5 , modul 3 mezi 6,7.
Nádraží by stálo postavit ta,k aby mohlo být i koncové a vytvořit "hada".

Petr

PS: Bohužel dělám TT, z HO nemám nic :?:

modul skola.JPG
modul skola.JPG (15.18 KiB) Zobrazeno 8568 krát
Uživatelský avatar
pekl024
 
Příspěvky: 900
Registrován: čtv 11 lis, 2010 2:40 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Modelářský kroužek Povrly

Příspěvekod ladiznet » pon 09 led, 2012 4:56 pm

to Pekl024 : děkuji za odpověď a za dobrý nápad. Každý by si tak vyzkoušel stavbu svého vlastního úseku. Něco takového jednoduchého udělám - určitě to pro ně bude zkušenost.
Jen taková technická - jakej je rozdíl mezi modulem a segmentem?

Těch dětí (špuntů) mi tam v současnosti chodí v průměru 4. Jak jsem říkal, teď to jsou spíše děti z prvního stupně ... těm pájku do ruky dát nemůžu ;) takže si spíš jen tak hrajeme. Ale oni dorostou. Nějaký materiál na stavbu cucáme z prstu. Např. celá ta plocha je postavená ze starých lavic :) Prkýnka mi daroval jeden rodič. Nedávno jsem třeba sehnal kus zeleného koberce na plochu trávníku. Musíme žít z toho co nám kdo dá. Možná bych uvítal nějaké nápady na "nízkorozpočtovou" tvorbu krajinky, ale to zřejmě nebude takový problém :)
www.usTTi.cz - ústečtí modeláři
Uživatelský avatar
ladiznet
 
Příspěvky: 692
Registrován: sob 25 črc, 2009 4:04 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Modelářský kroužek Povrly

Příspěvekod miroslav lengyel » pon 09 led, 2012 5:21 pm

No můžu Ti zapůjčit formy na odlévání skal,mám také nějaké zbytky ze stavby viaduktu od Nocha co by se daly použít třeba na oběrnou zeď a nějakou bižuterii. :D
Kolejničky máš U plech nebo už normální prutové koleje?Mohu také pomoci z ukázkou pletení stromečků,to by caparti zvládnout mohli,ne?
Míra
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Modelářský kroužek Povrly

Příspěvekod pekl024 » pon 09 led, 2012 5:32 pm

ladiznet píše:to Pekl024 : Něco takového jednoduchého udělám - určitě to pro ně bude zkušenost.
Jen taková technická - jakej je rozdíl mezi modulem a segmentem?


Asi nejsem ten pravý, ale pokusím se

1. modul má na dvou stranach normované čelo, šířky dle měřítka a libovolné délky /ale aby šlo přepravit autem, nádraží je třeba ze čtyř modulů/ a jde sesadit s jiným modulem. Koukni na Zababov, je tam vše popsané.

2. segment je libovolných rozměrů, není normovaný, pak se dají složit segmenty třeba do šuplíku pod postel a sestavením vznikne kolejiště např. download/file.php?id=2915&t=1
nebo kolejiště do tvaru L ze dvou částí např. download/file.php?id=2959&t=1 atd.


Jinak pracoval jsem na konceptu pro modelářský kroužek a pokud se budete učit vyrábět např. listnáče, keře, smrky návody zde na fóru/, skály z dřevěného uhlí , silnice z hmoty DAS a další , máte náplň na hodně dlouho za min. peněz. Projdi si vlákno MIrekTT a Slunečnice atd.

Petr
Uživatelský avatar
pekl024
 
Příspěvky: 900
Registrován: čtv 11 lis, 2010 2:40 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Modelářský kroužek Povrly

Příspěvekod ladiznet » pon 09 led, 2012 5:43 pm

miroslav lengyel píše:No můžu Ti zapůjčit formy na odlévání skal,mám také nějaké zbytky ze stavby viaduktu od Nocha co by se daly použít třeba na oběrnou zeď a nějakou bižuterii. :D
Kolejničky máš U plech nebo už normální prutové koleje?Mohu také pomoci z ukázkou pletení stromečků,to by caparti zvládnout mohli,ne?
Míra


kolejničky mám ty staré ... U plech předpokládám. To by mohli zvládnout ... caparti :D
www.usTTi.cz - ústečtí modeláři
Uživatelský avatar
ladiznet
 
Příspěvky: 692
Registrován: sob 25 črc, 2009 4:04 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Modelářský kroužek Povrly

Příspěvekod pekl024 » pon 09 led, 2012 5:46 pm

miroslav lengyel píše:Mohu také pomoci z ukázkou pletení stromečků,to by caparti zvládnout mohli,ne?Míra


Vzal bych pana :mrgreen: Míru za slovo, je šikovný :wink:
Uživatelský avatar
pekl024
 
Příspěvky: 900
Registrován: čtv 11 lis, 2010 2:40 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Modelářský kroužek Povrly

Příspěvekod Myšpulín » pon 09 led, 2012 7:37 pm

Řeším obdobný problém. Taky vedu kroužek u nás v DDM, taky mám většinou čtvrťáky a jsou taky 4. Samostatná práce u nich zatím nepřichází v úvahu. Podařilo se mě domluvit se s šéfovou a dohodli jsme se na následujícím. Zakoupí se start set (HO) s oválem a dvěmi výhybkami (aby měli děcka na čem jezdit). Zároveň se kontaktoval truhlář, který by měl vyrobit dva zjednodušené rámy na segmenty 50 x 100 cm. Spolu s tím připraví ještě dvě čela s kouskem rovinky. A na mne zbude, abych na těch dílech vytvořil nádraží. S tím mě budou pomáhat ti šikovnější. A jak je poznám? Každý si začal malovat plánek na diorámku 50 x 50 cm, kterou budou stavět na polystyrenu (sehnal jsem tloušťky 4 cm) a kousky slabších. Zatím bych to chtěl taky udělat tak, aby to šlo spojit, ale nevím jak a jak to hlavně zakomponovat do budoucího oválu. Jinak ten ovál ze startsetu budeme stavět na stole a v jednom místě se to napojí na segmenty nádraží (výška se upraví na nohách). Ale ty polystyrenové mají jinou výšku oproti kolejivu ze startsetu, proto ten problém se zakomponováním. No, nevím, jestli je z toho mého plácání poznat, co vlastně zamýšlím.

Jinak si myslím, že v kroužku s takhle malými dětmi nemá cenu stavět kolejiště (v životě by se to nedostavělo) a pro zjednodušení to chce jezdit digitálně. Tak dva strojvedoucí a dva výhybkáři nebo výpravčí nebo tak něco. Jinak výhybky stavěné ručně (něco jako vymýšlí MirekTT).
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Modelářský kroužek Povrly

Příspěvekod pekl024 » pon 09 led, 2012 7:51 pm

Já osobně si myslím, že děti ve 4 třídě by práci na modulu zvládli.
Pokud by se jim připravil rám modulu a pomohla položit kolej tak vytvarování krajiny z polystirenu a barvení, vyrobu stronků a jiné lehčí práce.
Uživatelský avatar
pekl024
 
Příspěvky: 900
Registrován: čtv 11 lis, 2010 2:40 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Modelářský kroužek Povrly

Příspěvekod ladiznet » pon 09 led, 2012 7:56 pm

zkusit se to může ... co bych za to dal kdybych já v jejich věku mohl něco takového dělat ... vždy jsem jen slintal a koukal na ty starší! Jen ať to zkusí!
www.usTTi.cz - ústečtí modeláři
Uživatelský avatar
ladiznet
 
Příspěvky: 692
Registrován: sob 25 črc, 2009 4:04 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Modelářský kroužek Povrly

Příspěvekod Myšpulín » pon 09 led, 2012 7:57 pm

pekl024 píše:Já osobně si myslím, že děti ve 4 třídě by práci na modulu zvládli.

Ano, na modulu jo, kolejiště je už moc velké.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Modelářský kroužek Povrly

Příspěvekod miroslav lengyel » úte 10 led, 2012 4:21 am

Myslím,že ty děti zbytečně podceňujete,když budou mít motivaci a bude je to bavit,tak se naučí leccos.Jedno je jisté,budou si chtít občas zajezdit :D Ty samostatné moduly,aby si mohl každý pracovat na svém určitě špatný nápad nejsou,troška soutěže neuškodí.V každém případě,pokud bys potřeboval nějak helfnout,tak se ozvi.Míra
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Modelářský kroužek Povrly

Příspěvekod lokorkt » úte 10 led, 2012 9:08 pm

Souhlasím s pekl024 že výroba doplňků do kolejiště jako jsou stromky a keře, a máte práci pro děti na několik měsíců.
Apropo naše klubovna má rozměr 3x9m a do kroužku mě chodí 10 kluků.
lokorkt
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon 19 zář, 2011 11:30 am

Re: Modelářský kroužek Povrly

Příspěvekod Michal Šuhajda » čtv 12 led, 2012 9:10 pm

Ahoj, před půl rokem jsme řešili něco podobného. Škoda, že to nevyšlo, ale pořád doufám, že to není úpně mrtvé - cona to Pekl024?
Rozhodně bych udělal modulové kolejiště, ale pro prcky radši menší moduly. aby je to nepřestalo bavit dřív než budou hotovi. Doporučuju knížku od V. Zusky Modely železnice v terénu. Myslím, že kapitola o stavebnicových kolejištích je výborná inspirace. Případně mohu poslat scan. Ovál je jen začátek, až budou dvě stanice, spojíte je tratí a už se dá jezdit i podle grafikonu.
Navíc s moduly (dostatečným množstvím) můžete pokračovat v zaběhlém systému - když děti přijdou a začnou si stavět kolejiště, pokaždé může být trochu jiné..
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2379
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Modelářský kroužek Povrly

Příspěvekod pekl024 » čtv 12 led, 2012 9:33 pm

Michal Šuhajda píše:Ahoj, před půl rokem jsme řešili něco podobného. Škoda, že to nevyšlo, ale pořád doufám, že to není úpně mrtvé - co na to Pekl024?


KCo já, ale MartinHO a spol.. Ještě to neumřelo, chuť je, nástřel modulového kolejiště jsi už dal také do placu.
Tak jen prostory a čas. Každopádně cesta je přes moduly.

A přemluvit Vás do TT-éčka :mrgreen: :mrgreen:
Uživatelský avatar
pekl024
 
Příspěvky: 900
Registrován: čtv 11 lis, 2010 2:40 pm
Bydliště: Plzeň

Další

Zpět na Nezařazeno (off topic)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků