ŽELEZNIČNÍ MAGAZÍN - názory

Co se nikam nevešlo, neni pro to téma apod.

Moderátoři: milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: ŽELEZNIČNÍ MAGAZÍN - názory

Příspěvekod czhunter » čtv 13 úno, 2014 2:19 pm

Já myslím že neuživí.

ŽM jsem kupoval někdy v letech 1998-2004 a pak jsem přestal (vlastně jsem tehdy přestal kupovat úplně všechny časopisy).
Papír se webu nemůže vyrovnat. Rozsah digitálního prostoru je téměř "nekonečný", takže zatímco třeba na napíře může být pár fotek koukatelných bez lupy, na webu jich můžou být tisíce.
Na webu může být veřejná diskuze, často mnohem hodnotnější než článek - na papíře není možné.
Na webu je vyhledávání - což je mnohem lepší než ztrácet čas zoufalým listováním stovkou časopisů hledajíce jednu konkrétní informaci.
Když máte víc "domovů", web máte všude sebou, krabici s časopisama pořád převážet nebudete.

Obecně si myslím, že papír je pro tak spotřební věci jako časopis nebo noviny už mrtvé médium (tím nemyslím, že už si nikdo žádné nekoupí, ale že už se nebude nikam vyvíjet, nic nového nepřijde a náklady už nebudou růst).
Na knihy s trvalými hodnotami (nebo tak kvalitními fotkami, jaké displeje neumí reprodukovat) fajn, ale jinak škoda lesů.

PS: Pokud vím, ŽM nikdy nebyl časopis pro železniční modeláře - vždy to byla pouze okrajová rubrika (přestože někdy zabírala i 1/3 časopisu),a když už, tak spíš pro sběratele vozidel než "bastlíře". Minimálně od toho roku 1996 ... co pamatuju.


Edit: I když přiznám - papírový časopis má jednu výhodu - když firma přestane platit za hosting nebo doménu, vše co bylo na webu pro vás okamžitě nenávratně zmizí v propadlišti dějin.
Takto už z Internetu zmizelo obrovské množství informací. Tedy pokud si celý web nezálohujete k sobě. Ale kdo by to dělal?
Ale zase když vás vyplaví řeka nebo vyhoříte, přijdete o papír. Asi je to šlu-nul. Ideální je pak kombinace obojího.
Naposledy upravil czhunter dne ned 16 úno, 2014 9:18 am, celkově upraveno 2
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 559
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: ŽELEZNIČNÍ MAGAZÍN - názory

Příspěvekod JaroHo » čtv 13 úno, 2014 3:45 pm

Já se přikládám k papíru a jeho vůni.
Není nad to si zalistovat v časáku ať už s babama, autama, veteránama a železnicí nebo starým modelářským časopisem!
Na druhou stranu si nedovedu představit, že by internet nebyl, ale časopis má u mě pořád velkou váhu. Světy motorů,Autotip a Automobil mám schovaný, zrovna tak stereo-video.Nic jsem nevyhodil a rád v tom někdy zalistuji.
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1430
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: ŽELEZNIČNÍ MAGAZÍN - názory

Příspěvekod Radek Strnad » pát 14 úno, 2014 1:33 pm

Pro mě jsou staré časopisy také cosi magického. Mám třeba Železničáře z 60-tých let. To jsou velmi zdařilá dílka s typickou vůní starého zažloutlého papíru. Pak je na tomto časopisu vidět, jak jeho kvalita jde dolů a dolů ruku v ruce s tím, jak tam přibývají články o BSP, pracovních kolektivech a zápisů ze schůzí té jediné politické strany. Minimálně jednou do roka si to vždycky všechno prolistuju a vždycky objevím něco nového a inspirujícího. Po revoluci šla kvalita zase nahoru a je velká škoda že to skončilo posledními 6-ti čísly v roce 1991. Jinak ŽM kupuju pravidelně snad od počátku. Věřím, že redakci asi nezbývá nic jiného, než držet skladbu časopisu co nejširší, třeba právě na úkor modelařiny, aby byla distribuce schopná prodat tolik výtisků, aby to stačilo na pokrytí nákladů popř. tvořilo nějaký zisk. Dneska jsem si koupil první letošní číslo. Z 50-ti stran je jich 18 o modelech. No, jen mi modeláři je asi neuživíme, tak se ten časopis musí přizpůsobit ještě jiné skupině zákazníků tím, že jsou tam zajímavosti ze skutečné železnice. Já za sebe bych přivítal víc o té české, ale na druhou stranu, co je zde v provozu zajímavé....?? Zase v něm máme možnost my modeláři publikovat svá kolejiště, tak jako už podruhé já vloni. Tím máme možnost si tu modelářskou rubriku spoluvytvářet. Ovšem ne každý má tu odvahu "jít s vlastní kůží na trh".Zase na rozdíl od Dráhy,kterou jsem kvůli sáhodlouhým článkům o tramvajích a trolejbusech přestal kupovat(nevím, jestli to tak je i v současnosti) si nepřipadám ochuzen o spoustu stran, které se tomuto tématu věnovaly. Svět železnice se hlavně tramvajím začíná z velké části věnovat také. Podle mého tyto druhy doprav mezi železnici nepatří, osobně mě vůbec nezajímají a měly by být v časopisech o městské dopravě. A pokud mám časopis s železnicí v názvu ze čtvrtiny vyplněn tramvajemi nebo trolejbusy, připadám si okraden. Jen tak na okraj-ta nová úprava ŽM je podle mě velmi nešťastná. Pokud má časopis v dnešní době nějak zaujmout, tak musí zaujmout hlavně titulní strana. Ještě minule to tak bylo-terč mech. předvěsti ,červené pole a zajímavá fotka=na první pohled upoutává pozornost. Obzvlášť pokud je časopis v igelitovém přebalu a nelze v něm listovat. Čím chce zaujmout nenápadný modrý podklad tedy nevím, ale rád bych se mýlil a dočkal se zvýšení nákladu a zbytnění časopisu.
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1187
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: ŽELEZNIČNÍ MAGAZÍN - názory

Příspěvekod Trainmaniak » sob 15 úno, 2014 8:24 pm

Nová grafická úprava titulky ŽM opravdu není vhodně zvolena. Ta původní byla ideální, výstižná, po tolika letech už tradiční, měla svoji hodnotu a i při letmém "přeletu" pultu očima ji prostě člověk nepřehlédnul. V mnoha případech bývá takovýto krok "k novým zítřkům" spíše krokem zpět. Toto je jeden z těch případů. Titulka je tuctová, zapadne mezi ostatními časopisy, nevynikne. Je to škoda. Obsah časopisu je pro mně někdy zajímavý, jindy méně, ale nelze se vždy všem zavděčit. Kamarád jej odebírá pravidelně, vždy mi jej půjčí, já si jej prohlédnu, zajímavosti pročtu (modelářskou část většinou kompletně bez ohledu na měřítko) a vrátím. Nemá však pro mne takovou informační hodnotu, abych jej kupoval.
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1463
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: ŽELEZNIČNÍ MAGAZÍN - názory

Příspěvekod ales.kovar » ned 23 úno, 2014 8:28 pm

Když na stánkách vidím, jaké minority mají svuj pravidelný magazín, tak si trufám tvrdit, že by se i u nás jeden modelářský uživil.
ales.kovar
 
Příspěvky: 30
Registrován: pát 21 čer, 2013 9:57 am

Re: ŽELEZNIČNÍ MAGAZÍN - názory

Příspěvekod alf » sob 12 dub, 2014 10:03 pm

Zatoulal jsem se do tohoto tématu náhodou..no..ŽM kupuji od samého začátku..Kvůli modelům..bohužel už dávno to není časopis pro modeláře a pokud by vycházelo něco jiného tak s ním končím..Většinou se stejně předvádějí cizí modely,spíše mě to někdy přijde jako návod pro sběratele co kde bude (je) ve výrobě,ale často není ani orientační cena..Občas nějaké to české kolejiště ok..Když vidím kolik časopisů mají např. modeláři letadel..milovníci militarií..Svého času jsme ŽM přezdívali "reklamní magazín" ale chápu,že z něčeho žít musí..Ekonomická část a novinky jsou někdy zajímavé,pokud tedy je něco od nás..Která firmička má kontrakt na dvě pobřežní trati v Británii je mi celkem fu(c)k..stejně jako x-tá verze Tauruse zapůjčená dopravci kdesi v Německu na půl roku.Technika našich drah je mi bližší,neb ji profesně používám :) a je to občas hezké porovnání teorie a praxe..
Zpět k časopisu..dokážu si představit(když vezmu modelářskou omáčku ŽM jako základ) rubriky ve stylu Skutečnost a model,viz.popis vozidla(stavby,zařízení..) a nějaký ten výkres.Technika..jak např.urč.zařízení fungují a jak to znázornit v modelu tip,nebo kdo to vyrábí..nebo seriál něco ve stylu Jak na to..např.digitál..ne každému je hned z návodu k obsluze vše jasné..Já úplně rostu když někde čtu že má zařízení intuitivní ovládání :lol: (satelit,mobil..) asi mám v 39 letech jinou intuici :D Taky jsme lidé různě nároční,tak i ukázky modelů vlastní stavby můžou potěšit..Nebo např.kolejová schémata stanic a pod. jako inspiraci se základním hist.vývojem..Je mnoho "modelářů" kteří s prominutím o historii vědí prd..Pravda.pokud někdo dělá současnou epochu asi to tak není třeba,ale myslím základy by měl mít každý..Sakra to jsem se rozepsal jak mi to tak plynulo hlavou..je mi jasné že v kapitalismu vše něco stojí a základem by musel být (kromě "drobných" na rozjezd)solidní kolektiv autorů znalých věci a ochotných se o své znalosti podělit..a to není snadné..
alf
 
Příspěvky: 222
Registrován: úte 01 led, 2008 11:43 pm
Bydliště: Letohrad

Re: ŽELEZNIČNÍ MAGAZÍN - názory

Příspěvekod Radek Strnad » sob 22 lis, 2014 6:48 pm

Tak jsem tak čekal, co nového nám změna obalu ŽM přinese a těšil jsem se, hlupák stará, že by snad mohl začít vycházet přesně. Tedy zpočátku(první modrá čísla) tomu i leccos nasvědčovalo. Ale už to jede zase v obvyklých kolejích - číslo 10 vyjde 26.11. Doufám, že nás tam pozvou třeba na burzu 8.11.do Prahy nebo na nějakou výstavu, která proběhla minulý nebo tento týden. Škoda, moc mě to mrzí, vždycky se na každé číslo těším. Jediný časopis s rozsáhlejší modelovou částí a vypadá to, že nám hezké vánoce popřeje asi tak v únoru.
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1187
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Předchozí

Zpět na Nezařazeno (off topic)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků