Připomínky ke druhému dílu "PLÁNY KOLEJIŠŤ II"

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Připomínky ke druhému dílu "PLÁNY KOLEJIŠŤ II"

Příspěvekod milan ferdián » úte 28 čer, 2011 9:54 am

Vážení modeláři,jak jistě víte chystá se další pokračování plány kolejišť.Původně se uvažovalo o názvu"Segmentová kolejiště",ale protože mezitím vznikali další plánky stacionárních kolejišť,bylo by škoda je tam nedat.Proto ten reko název.Segmentovky ale tam zůstanou.Tato publikace nemá za úkol psát o způsobu technologických zpracování různých modelářských metod.To hned jen na okraj.Protože se blíži i doba prázdnin a dovolené,doufám že si najdete chvilku a přispějete slovíčkem danému tématu.Začátkem září by jsme vyhlásili objednávkové období.
Kdyby jste byli laskavi a vyjádřili se v diskusi co vám chybělo v prvním díle.Budeme rádi za každé vaše připomínky i návrhy.
Neřešte prosím,již vazbu,papír,formát a atd.

Prosím vyjadřujte se......Děkujeme
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Připomínky ke druhému dílu "PLÁNY KOLEJIŠŤ II"

Příspěvekod Jarda H. » úte 28 čer, 2011 10:27 am

Podstatnou částí knihy budou plánky segmentovek, domácích modulovek apod., bylo by (možná jen pro mne :D ) zajímavé znát - pokud se to Milane v rámci předávání plánků ale vůbec dozvíš - způsob uložení a ochrana proti prachu u takových domácích kolejišť :?:
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Připomínky ke druhému dílu "PLÁNY KOLEJIŠŤ II"

Příspěvekod radekkrupka » úte 28 čer, 2011 11:02 am

Mě by možná zajímala taková nějaká informace (nebo doporučení), kolik bys jako ostřílený návrhář doporučoval nám amatérům některé parametry kolejiště - zejména orientační doporučené délky staničních kolejí, vzdálenost stanic (myšleno po ose koleje, ne vzdušnou čarou) a tak. Můžeš udělat třeba srovnání co umožňuje modulovka, segmenty a co třeba u pevných kolejišť. Neříkám, že to nelze vypozorovat jinde, ale takový nějaký přehled by třeba byl zajímavý. Zvlášť při srovnání s realitou... V Zababově určitě překypujete zkušenostma :)

Stejně jako třeba srovnání běžné délky soupravy v modelu a ve skutečnosti - manipulák, osobák, rychlík, ucelený nákladní.... Byl by z toho vidět ten poměr redukce, který model chtě nechtě musí podstoupit...
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: Připomínky ke druhému dílu "PLÁNY KOLEJIŠŤ II"

Příspěvekod MirekTT » úte 28 čer, 2011 11:12 am

Já asi takto:

Kniha se jmenuje PLÁNKY...... Čili bych se držel plánků - návrhů layoutů. Ano, tématicky nechť se to klidně přikloní do segmentovek. Dodržel bych kontinualitu formou i fyzickým formátem s první knihou. Jako velmi přínosné jsem v první knize shledal plánky reálných stanic. Velmi dobře u plánků působí popis provozu s výčtem použitých vozidel. Ta lyrická poezie u toho mně osobně moc nebere. Pokud jsou plánky takto dobře zpracovány - říkejme tomu "jako od Milana" - nepovažuju za nutné do knihy cpát výklady norem a návěstní předpisy. Dále není nezbytně nutné dávat do knihy jakékoliv návody na zhotovení čehokoliv, jsou to přeci "jen" PLÁNKY KOLEJIŠŤ.
Do budoucna:
Nevím, jak moc půjdou kreslit plánky normomodulovky. Jako modulovkář bych tohle téma i oželel, protože je to velmi individuální a zpravidla se návrh řídí konkrétní předlohou. Těžko lze tady něco navrhovat ve smyslu plánků kromě už zmíněných reálných stanic.
Co bych uvítal:
Návrhy vleček, ať už opravdových, nebo smyšlených, ale s popisem smysluplného provozu. Určitě více tzv. individualit, jako byly lesní železnice v první knize, ale zaměřených na všechny oblasti, tedy nejen les, ale i zemědělství, průmysl a pod.
Dále by se mi líbilo, kdyby k železničním stavbám použitým v pláncích byly odkazy na možné ekvivalenty předloh z reálu. Nejlépe přiložené CD s fotkama mostu, propustku atd a též se souřadnicemi, kde se reálná stavba opravdu nachází.
Taky bych si nechal líbit náčrtky železničních budov, zejména normálií s alespoň orientačními rozměry a opět příklady jejich umístění z reálu.

Tož tolik asi ode mně...
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Připomínky ke druhému dílu "PLÁNY KOLEJIŠŤ II"

Příspěvekod milan ferdián » úte 28 čer, 2011 11:43 am

Já ještě přidám,což mi dost chybí,celkový vizuální pohled na kolejišti.Jenomže já nejsem Michael Meinhold nebo již zesnulý Rolf Knipper.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Připomínky ke druhému dílu "PLÁNY KOLEJIŠŤ II"

Příspěvekod TTmili » úte 28 čer, 2011 11:55 am

Tak pokud mají většinouvou část tvořit segmenty, tak bych se přiklonil hlavně k těm stanicím, depům, vlečkám a podobně. Mě by se asi nejvíc hodila právě ta depa, ať už smyšlená nebo reálná. Je to to jediné k čemu nějak nemůžu najít pořádné podklady a neumím si to pořádně představit. Ještě mě napadá plánek seřaďovacího nádraží které by stálo úplně stranou od osobního, byli by tam svážné pahrbky (i třeba jednostranné) a dalo by se tam vyžít při posunu. Ono je sice pěkné sledovat vinoucí se soupravu dlouhého náklaďáku podél říčky, ale to mám ty vagony na ty koleje dávat rukou?
Jen trochu odbočím, existuje nějaké modelové spádoviště? Je to vůbec možné aby to fungovalo?
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Re: Připomínky ke druhému dílu "PLÁNY KOLEJIŠŤ II"

Příspěvekod vmucha » úte 28 čer, 2011 12:24 pm

Přimlouval bych se za členění kapitol podle epoch. Tím se vymezí vybavení stanic, dep, vozový park, návěstní systém atd.
Doupovská dráha 2. epocha TT
vmucha
 
Příspěvky: 643
Registrován: stř 10 bře, 2010 11:42 am
Bydliště: Mšené-lázně

Re: Připomínky ke druhému dílu "PLÁNY KOLEJIŠŤ II"

Příspěvekod MirekTT » úte 28 čer, 2011 12:26 pm

milan ferdián píše:což mi dost chybí,celkový vizuální pohled na kolejišti.

Myslíš takové ty celkové pohledy na kolejiště, jak je známe z příruček Modela Malá Železnice? To rozhodně ano.

Já jsem ještě zapoměl na vlakodromy. Zkrátka hřiště pro mašinky, nebo kulantně - zkušební okruhy pro postavená vozidla. Tohle je moje prapůvodní zaměření. A myslím, že se najde spousta příznivců tohoto žánru. Mě v minulosti strašně unavovaly a znechucovaly debaty o věrnosti, znázorněné skutečnosti apod. Bytostně jsem toužil jako malej jezdit na něčem, co bude mít hodně kolejí, hodně výhybek, mostů, tunelů. Zkrátka co nejpřeplácanější malý prostor. Ale líbivý, roztomilý, navržený trošičku rozumně.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Připomínky ke druhému dílu "PLÁNY KOLEJIŠŤ II"

Příspěvekod radula63 » úte 28 čer, 2011 1:49 pm

Milane F. a spol.(protože to nedělá Milan sám)
Moc fandím druhému dílu... První díl je EŇO ŇUŇO FANTASTICO!!!
Pokud už začnete sestavovat seznam zákazníků, tak MNE PŘIPIŠTE ZÁVAZNĚ TAKY!
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1306
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: Připomínky ke druhému dílu "PLÁNY KOLEJIŠŤ II"

Příspěvekod Jarda H. » úte 28 čer, 2011 2:27 pm

To radula63 :

Radku, špatně čteš, nedělej tady paniku :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

milan ferdián píše: .....Začátkem září by jsme vyhlásili objednávkové období. ....



PS : takových rychlých zájemců je tady (naštěstí) už více ...
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Připomínky ke druhému dílu "PLÁNY KOLEJIŠŤ II"

Příspěvekod radula63 » úte 28 čer, 2011 2:34 pm

Jarda H. píše:To radula63 :

Radku, špatně čteš, nedělej tady paniku :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

milan ferdián píše: .....Začátkem září by jsme vyhlásili objednávkové období. ....



PS : takových rychlých zájemců je tady (naštěstí) už více ...


:oops: Já su vůůůůlll. Čtu špatně. Tak tedy promiňte. A mimochodem, mimo téma. "Jarouši" , někdy sakra už musíme my dva společně s Lubošem Dudečkem zajít na pivko.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1306
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: Připomínky ke druhému dílu "PLÁNY KOLEJIŠŤ II"

Příspěvekod radeksindy » úte 28 čer, 2011 6:45 pm

Jenomže já nejsem Michael Meinhold nebo již zesnulý Rolf Knipper.

Bohužel i před jméno MM už můžeš napsat "již zesnulý". Že nejseš MM nebo RK je jen dobře, oni totiž nikdy nenakreslili nic ČSD :lol:
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Připomínky ke druhému dílu "PLÁNY KOLEJIŠŤ II"

Příspěvekod vojtas » úte 28 čer, 2011 6:52 pm

Já ti to nakreslím(černobíle),ukázku dodám možná ještě dnes!
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Připomínky ke druhému dílu "PLÁNY KOLEJIŠŤ II"

Příspěvekod vojtas » úte 28 čer, 2011 7:20 pm

Už se to skenuje...
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Připomínky ke druhému dílu "PLÁNY KOLEJIŠŤ II"

Příspěvekod vojtas » úte 28 čer, 2011 7:27 pm

No a je to tu
Přílohy
MOBIL 364.jpg
MOBIL 364.jpg (105.5 KiB) Zobrazeno 10116 krát
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Další

Zpět na Diskuze k plánkům kolejišť

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků