Náklady na modelaření

Co se nikam nevešlo, neni pro to téma apod.

Moderátoři: milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Roční náklady na modelaření - jen železnice

do 3 tis
15
9%
do 5 tis
14
8%
do 10 tis
42
24%
do 20 tis
45
26%
do 50 tis
38
22%
nad 50 tis
21
12%
 
Celkem hlasů : 175

Příspěvekod George V. » úte 01 zář, 2009 9:47 am

To alf:

No tak to já např Roco (a teď i Fleischmann) kupuju zásadně od prodejců z Prahy. Jsou nejlevnější...
H0/DCC - zatím sbírám co se dá... IV.-V.(i VI.) epocha,
TT - stavím pro radost svoji a dětí z Kadaně
George V.
 
Příspěvky: 3198
Registrován: úte 19 úno, 2008 6:30 am
Bydliště: Kadaň

Příspěvekod petrh » úte 01 zář, 2009 11:19 am

tak spis by me zajimalo, kdy i sem naplno dorazi trend nakupte, zaplatte 1/10 a zbytek od homecreditu ci cetelemu;) tusimze uz to jeden shop nabizi. ale kdy bude i tady tento boom to je dle meho jeste tak leden unor 2010, kdy prodejci zjisti, ze uz lidi nemaji a steri tak zacnou lakat takto...
H0 se synem
1981-2001 dom. st. Včelnička | 2001-4 Slaný | 2004-6 Nelahozeves | od 2006 Kralupy n.V.
Uživatelský avatar
petrh
 
Příspěvky: 1429
Registrován: čtv 26 čer, 2008 11:14 am
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Příspěvekod George V. » úte 01 zář, 2009 12:02 pm

No Roco už něco takového nabízí; tuším to bylo v novinkovém katalogu 2008/2009...
H0/DCC - zatím sbírám co se dá... IV.-V.(i VI.) epocha,
TT - stavím pro radost svoji a dětí z Kadaně
George V.
 
Příspěvky: 3198
Registrován: úte 19 úno, 2008 6:30 am
Bydliště: Kadaň

Re: Náklady na modelaření

Příspěvekod Mantra40 » stř 27 úno, 2013 10:56 am

Koukám a čtu tady o tomto tématu.Téma je to opravdu velmi zajímavé a zároveň i velmi ožehavé.V případě že si na tento koníček musím vydělávat sám,nemohl by jsem si jej dovolit ani náhodou.Při dnešní průměrné mzdě na kterou nedosáhne téměř 70 procent obyvatel je to tristně smutné.Další kapitolou jsou prodejci.Někteří neví kolik si za ten který model naúčtovat.Jsem schopen pochopit,že také chtějí být z něčeho živi.Uvedu příklad.Já sám koupím stavebnici např. od bývalého LPH v ceně cca100 - 150 Kč.Když mám svůj den jsem schopen jej jakž tak složit dohromady za cca 4 hodinky( nepočítám v to schnutí barev a pod).K tomu přikoupím obtisky v ceně cca 50- 60 Kč.Celý jej prodám na Aukru za cca 300 - 350 Kč.Přijde to někomu drahé?Mně ne ale najdou se tací kteří si myslí že je.Kde je pravda?
Asi nikde neboť co člověk a modelář obzvláště to jiný názor na věc.A to sem nezatahuji diskuse na téma počítání nýtů a podobné lahůdky.
No nějak jsem se rozkecal.
Mantra40
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte 19 úno, 2013 6:33 pm
Bydliště: Zeměchy 10 440 01 LOUNY

Re: Náklady na modelaření

Příspěvekod milancsd » pát 12 dub, 2013 7:04 pm

Roční náklady cca 8-15000 kč. Celkem mám v kolejišti a vozovém parku asi 100 000 kc.
Abych nezatěžoval rodinný rozpočet tak občas přivydělám na brigádě. Je pravda ,že pracovat třeba 9 dní po 12 hodinách
je brutus, ale co by člověk neobětoval pro koníčka , že ?
čus Milan
milancsd
 
Příspěvky: 81
Registrován: čtv 24 pro, 2009 2:53 pm
Bydliště: Beroun

Re: Náklady na modelaření

Příspěvekod Tomáš » stř 24 dub, 2013 9:13 pm

Zajímavé téma :lol: já to raději nikdy nepočítal. Před pěti lety jsem to neřešil, žádné velké závazky. Z platu jsem pokryl náklady na bydlení jídlo a zbytek pěkně do vláčků. Nyní je situace jiná. Dvě děti, žena bez práce. Zatím to řeším buď dalším zaměstnáním, nebo jednorázovou brigádou. Tímto stylem sice na vláčky vydělám, ovšem pak nějak není čas se z nich těšit. Poslední dobou mi navíc schází potřebná energie. Na Albíny MTB jsem vydělával brigádou. Ráno ve 3:20 do práce ve 13h z práce a hned na brigádu do 19h. Takže alibi jsou na světě.Dlouho se to vydržet nedá, ale občas to jde.
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Náklady na modelaření

Příspěvekod Honza168 » pát 23 srp, 2013 8:16 pm

Na tohle téma jsme se dostali i při několika modelářských besedách v Naganu. Jeden z našich moudrých diskutérů, který prokázal schopnost vydělat slušné jmění, vyjevil názor, který mne trošku překvapil, že všude na Západě jsou vláčky hobby jen pro velmi bohaté lidi. Ostatně, prý jen bohatí jsou tam schopní provozovat i jiné obdobné koníčky... Nevím, tuhle zkušenost nemám.
U nás naopak se modelaření věnují lidé šikovní, kutilstvím nadaní, a kupodivu nemusí mít miliony v bance. Bylo tomu tak v české kotlině (a na slovenských kotároch) vždycky, i když v minulé době třeba takový Svazarm trošku pomohl.. To se ale už dneska nechce moc slyšet.
Nechci toto zajímavé (skoro sociologické) téma shazovat ani bagatelizovat, ale ze zkušeností prodejce na burze mám v posledních cca 12 měsících pocit, že se zchudlý národ český, moravský i slezský opět vrací k modelaření pouze s pomocí rezavého hřebíku a zlomeného listu od pilky na želeno. Pokud jde o mateirály, tak snad už jen obarvené piliny nejsou v kurzu. Ano, je to nadsázka, ale peněz na koníčky u nás prostě většině lidí nezbývá. Nemyslím si ale, že po vymetení Kalouska to bude lepší. Musíme totiž rozlišovat mezi Modeláři a modeláři. Těch s velkým "M", jenž si své modely sochají sami, je minimum. Ti podle mne přesně vědí, co chtějí a jak toho dosáhnout. A to i za cenu velkých investic. Více je však těch, co si modely nakupují. No, a ti musí hodně a dlouho šetřit..
Pokud jde o statistiku v úvodu této diskusní nitky, nemám to přesně spočítané, ale myslím si, že už jsem těch prvních 100tis. taky překročil... Ale bába to neví!
Chudé i bohaté zdraví hlav
Uživatelský avatar
Honza168
 
Příspěvky: 131
Registrován: ned 13 zář, 2009 1:06 pm
Bydliště: Praha

Re: Náklady na modelaření

Příspěvekod MaHa » pon 14 říj, 2013 5:58 pm

Honza168 píše:Na tohle téma jsme se dostali i při několika modelářských besedách v Naganu. Jeden z našich moudrých diskutérů, který prokázal schopnost vydělat slušné jmění, vyjevil názor, který mne trošku překvapil, že všude na Západě jsou vláčky hobby jen pro velmi bohaté lidi. Ostatně, prý jen bohatí jsou tam schopní provozovat i jiné obdobné koníčky... Nevím, tuhle zkušenost nemám.
U nás naopak se modelaření věnují lidé šikovní, kutilstvím nadaní, a kupodivu nemusí mít miliony v bance. Bylo tomu tak v české kotlině (a na slovenských kotároch) vždycky, i když v minulé době třeba takový Svazarm trošku pomohl.. To se ale už dneska nechce moc slyšet.
Nechci toto zajímavé (skoro sociologické) téma shazovat ani bagatelizovat, ale ze zkušeností prodejce na burze mám v posledních cca 12 měsících pocit, že se zchudlý národ český, moravský i slezský opět vrací k modelaření pouze s pomocí rezavého hřebíku a zlomeného listu od pilky na želeno. Pokud jde o mateirály, tak snad už jen obarvené piliny nejsou v kurzu. Ano, je to nadsázka, ale peněz na koníčky u nás prostě většině lidí nezbývá. Nemyslím si ale, že po vymetení Kalouska to bude lepší. Musíme totiž rozlišovat mezi Modeláři a modeláři. Těch s velkým "M", jenž si své modely sochají sami, je minimum. Ti podle mne přesně vědí, co chtějí a jak toho dosáhnout. A to i za cenu velkých investic. Více je však těch, co si modely nakupují. No, a ti musí hodně a dlouho šetřit..
Pokud jde o statistiku v úvodu této diskusní nitky, nemám to přesně spočítané, ale myslím si, že už jsem těch prvních 100tis. taky překročil... Ale bába to neví!
Chudé i bohaté zdraví hlav

Tak nějak to asi nebude. V zahraničí na západ od nás vyšší minimálka cca 28 000,- Kč (1120eur) a nový model loko HO ve výprodeji i za 40 eur. Pokud člověk vidí zahradní železnice na západ od nás které jsou neoplocené a na každé leží cca 25-50 kg mosazi a je to nehlídané, tak to asi bude o něčem jiném. Je ale fakt, že i začínající tuzemský zájemce o tuto činnost se vleze v pohodě do cca 4-6 tis/rok(v velikosti HO, v TT nemám takový přehled), pokud člověk nedělá přímo za minimálku......Zkusme být optimisté - povodně a doktoři to možná již zařídí..... :idea:
Naposledy upravil MaHa dne sob 19 říj, 2013 6:16 am, celkově upraveno 3
Modelová železnice
DCC na zahradní železnici patří od roku 2013 do archeologického výzkumu bohužel
MaHa
 
Příspěvky: 240
Registrován: stř 01 lis, 2006 10:09 pm
Bydliště: Šalingrad-Brno

Re: Náklady na modelaření

Příspěvekod Martin Justiz » úte 15 říj, 2013 6:22 pm

já to vyřešil jednoduše když sem se po létech vracel k vláčkum tak jsem prestal kouřit ( cca krabička denne) a ušetřené penize davam do vlaku s tím si vystačím
ČD v Nku
Martin Justiz
 
Příspěvky: 445
Registrován: pon 07 zář, 2009 11:19 am
Bydliště: praha slivenec

Re: Náklady na modelaření

Příspěvekod cipisekmp » úte 15 říj, 2013 6:43 pm

Ahoj, alespon rozumny duvod proc skoncit se zlozvykem jako je koureni. Drzim palce Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1583
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Náklady na modelaření

Příspěvekod milan ferdián » úte 15 říj, 2013 8:19 pm

Já se lepší vyjadřovat nebudu,protože bych měl otlučenou hlavu (né od manželky pánvi,teflónovou). :mrgreen:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Náklady na modelaření

Příspěvekod peter_vy » stř 16 říj, 2013 5:11 am

Ja doma hovorím, že si svojho koníčka financujem z ušetrených gastrolístkov (nemám potuchy, či mi aj veria :lol: ).
TT analog, ČSD ep. III.-IV.
peter_vy
 
Příspěvky: 280
Registrován: pon 08 srp, 2011 3:50 pm
Bydliště: Bratislava

Re: Náklady na modelaření

Příspěvekod Jeff Hopper » stř 16 říj, 2013 6:43 am

Já to raději ani nepočítám. I když v poslední době se také krotím neboť se mašiny začaly prát o vagóny. Teď už jenom vyčkávám, zda se výrobce trefí do barevné mutace která jezdila u nás v depu. Dále jsem zavrch el. trakci(přes brejlovce a sergeje nějak na ní nezbývalo). A také už nic nevyrábím - páč to pracně dodělám a nějakej šmudla ve fabrice se to vzápětí rozhodne vyrábět(brejlovce - mračenky). Takže čekám a šetřím - čmelák(schválně kdo první Roco - Piko a za jak dlouho - v TT)749, 742 a 735 a poslední z pár - 556(tady je to zatím sen - stavět se mi jí nechce a 10000,- za kolik se tak zhruba pohybují najednou do kupy zatím nedám - nebo spíše nezbude - to je samej brejlovec, sergej, hektor, Y) a poslední na co určitě čekám je sergej s 60 pruhem od Roca.

Jinak mě pobavila poslední reakce manželky, když s dětmi vyrazila do modelsklepa a děti rabovali šuplata - po zásahu u jednoho šuplíku s informací o tom co zrovna drží ve svých drobunkých ručičkách(leč vše drtících) a ceně, kdy následně manželka provedla oční kontrolu šuplete tak zůstala stát z vyvalenýma očima, ve kterých bylo vidět jak se to přepočítává na kabelčičky, botičky a ............. Naštěstí je pně tolerantní a je občas nějako takovou věcí uplacena.
Jeff Hopper
 
Příspěvky: 577
Registrován: stř 05 led, 2011 6:32 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Náklady na modelaření

Příspěvekod MaHa » sob 19 říj, 2013 10:35 am

Honza168 píše:Na tohle téma jsme se dostali i při několika modelářských besedách v Naganu. Jeden z našich moudrých diskutérů, který prokázal schopnost vydělat slušné jmění, vyjevil názor, který mne trošku překvapil, že všude na Západě jsou vláčky hobby jen pro velmi bohaté lidi. Ostatně, prý jen bohatí jsou tam schopní provozovat i jiné obdobné koníčky... Nevím, tuhle zkušenost nemám. .....
.......
Chudé i bohaté zdraví hlav

...a že ještě otravuji. Tady je jedna vesnická zahradní železnice v Německu. Majitel, obyvatel německého venkova má poměrně malou nemovitost (asi zas tak bohatý nebude, leda duchovně....), ale co je poměrně zajímavé že mosazné pruty kolejí kterých může být 150-200m (75-100m kolejí) nejsou ani za plotem, ani je nehlídá bezpečnostní kamera či infračervený ohradník nebo pohybové čidlo - zkrátka nic a přitom leží na zemi cca 30-50 tis Kč (z hlediska sběrných surovin cca 5000,- Kč). Zkuste toto nebo toto provozovat u nás, když mizí měděné okapy nebo jen kanálové mříže. :lol:
Možná že bude zapotřebí poněkud snížit tu nezaměstnanost.......

Jeff Hopper píše:Já to raději ani nepočítám. I když v poslední době se také krotím neboť se mašiny začaly prát o vagóny. Teď už jenom vyčkávám, zda se výrobce trefí do barevné mutace která jezdila u nás v depu. Dále jsem zavrch el. trakci(přes brejlovce a sergeje nějak na ní nezbývalo). A také už nic nevyrábím - páč to pracně dodělám a nějakej šmudla ve fabrice se to vzápětí rozhodne vyrábět(brejlovce - mračenky). Takže čekám a šetřím - čmelák(schválně kdo první Roco - Piko a za jak dlouho - v TT)749, 742 a 735 a poslední z pár - 556(tady je to zatím sen - stavět se mi jí nechce a 10000,- za kolik se tak zhruba pohybují najednou do kupy zatím nedám - nebo spíše nezbude - to je samej brejlovec, sergej, hektor, Y) a poslední na co určitě čekám je sergej s 60 pruhem od Roca.

Jinak mě pobavila poslední reakce manželky, když s dětmi vyrazila do modelsklepa a děti rabovali šuplata - po zásahu u jednoho šuplíku s informací o tom co zrovna drží ve svých drobunkých ručičkách(leč vše drtících) a ceně, kdy následně manželka provedla oční kontrolu šuplete tak zůstala stát z vyvalenýma očima, ve kterých bylo vidět jak se to přepočítává na kabelčičky, botičky a ............. Naštěstí je pně tolerantní a je občas nějako takovou věcí uplacena.

....tady jsou úplatky opravdu nezbytné......... :lol:

Chudé i bohaté, zaměstnané i nezaměstnané pozdravuje MaHa
Modelová železnice
DCC na zahradní železnici patří od roku 2013 do archeologického výzkumu bohužel
MaHa
 
Příspěvky: 240
Registrován: stř 01 lis, 2006 10:09 pm
Bydliště: Šalingrad-Brno

Re: Náklady na modelaření

Příspěvekod JaroHo » sob 19 říj, 2013 12:46 pm

No, jsme doma zatím s manželkou a kloučkem tři.
Teď je to s prachama horší a horší. Před dvěma lety jsem z výplaty dal 12000,- za krásně zdravou a plně pojízdnou Škodu 100 L, další rok jsem koupil T478.3187, pak osobní ČD digi set s brejlovcem, Br120 od roco, Rivarossiho CC brejlovce na Aukru, BR 111 pro budoucí přeznačení na ČSD, v loni Ozvučenou Bertu, Letos jsem střelil BR120 abych pořídil Sergeje ČSD se zvukem, koupil jsem 3 vozy Y od Tilliga, dvoupatráky ČD od PIKA , mám objednanýho PIKO čmeldu, objednány dvě Baiky od Šikulů, mám připravený k expedici vagony i jako stavebnice v jednom e-shopu, zablokoval jsem si BR 130. Rád bych pořídil nějaký lepty, třebás ušatou, m 810. Jediný štěstí je, že BAIky se pozdržely a čmelák taky. Nedovedu si představit, že by to všechno mělo být příští měsíc. Kupoval jsem postel, zábradlí na schody, Měl bych zateplit půdu a udělat tam čistou podlahu pro budoucí kolejiště, zatím jen hračkárnu :mrgreen: . Zaměstnavatel nechce platit přesčasy a je to setsakramentsky znát.Melouch bude až v listopadu.Teď jsem bez ouplně peněz. Ještě že žena se vrátila do práce !
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1430
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

PředchozíDalší

Zpět na Nezařazeno (off topic)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků