Fotografování a natáčení modelů

Co se nikam nevešlo, neni pro to téma apod.

Moderátoři: milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Fotografování a natáčení modelů

Příspěvekod xtepn01 » čtv 18 pro, 2008 9:27 pm

Množily se mi prosby (nejen na tomto fóru) o poskytnutí rad, jak dobře fotit modely. Nakonec jsem se dokopal k tvorbě třídílného seriálu, jehož první díl je čerstvě na blogu.

Fotografování modelů - I: Základy fotografie
Fotografování modelů - II: Focení modelů
Fotografování modelů - III: Postprocessing, digitální úpravy
Naposledy upravil xtepn01 dne úte 13 led, 2009 9:46 pm, celkově upraveno 2
xtepn01
 
Příspěvky: 35
Registrován: pát 29 srp, 2008 12:46 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod Houmr » pát 19 pro, 2008 8:36 am

No, je to moc dobré a napsané jednoduše, takže to pochopí každý, už se těším na další pokračování. Super nápad :!: :D
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod pan.martinek » pát 19 pro, 2008 8:37 am

Taky se mi to líbilo, už alespoň vím, co znamenají ty hory tam a jak by měli vypadat. :wink:
H0, III./IV., Modul, Brejlovec, Zamračená, Hektor, Kufr, Hurvínek
pan.martinek
 
Příspěvky: 166
Registrován: ned 27 črc, 2008 10:47 am
Bydliště: Jihlava-Jihlavsko-Vysočina-Morava

Příspěvekod kvasha » pát 19 pro, 2008 10:26 am

téééda. Tak jsem konsternován. :? Vůbec jsem netušil, že na tomto fóru může někdo sledovat také technickou kvalitu fotografií. Okamžitě tomu začínám přizpůsobovat své focení. Focení mám jako druhého koníčka a tím pádem se okamžitě za své výtvory stydím, jelikož je opravdu hodně flákám a snad až na hloubku ostrosti a občas vyvážení bílé se nestarám o nic :oops:

bohužel jsou věci, např. dioráma, které se do fotostanu nevejdou :-(

článek je určitě super a může hodně pomoci.
H0 - digitál - RailCo 7.0 Gold - ep.V
kvasha
 
Příspěvky: 551
Registrován: pon 05 bře, 2007 2:16 pm
Bydliště: KLADNO, Ústí n.L.

Příspěvekod radekkrupka » pát 19 pro, 2008 11:20 am

kvasha píše:téééda. Tak jsem konsternován. :? Vůbec jsem netušil, že na tomto fóru může někdo sledovat také technickou kvalitu fotografií. Okamžitě tomu začínám přizpůsobovat své focení. Focení mám jako druhého koníčka a tím pádem se okamžitě za své výtvory stydím, jelikož je opravdu hodně flákám a snad až na hloubku ostrosti a občas vyvážení bílé se nestarám o nic :oops:

bohužel jsou věci, např. dioráma, které se do fotostanu nevejdou :-(

článek je určitě super a může hodně pomoci.

Snad nebude tak zle, fotky máš dobré - čím fotíš?
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Příspěvekod kvasha » pát 19 pro, 2008 1:02 pm

radekkrupka píše:
kvasha píše:téééda. Tak jsem konsternován. :? Vůbec jsem netušil, že na tomto fóru může někdo sledovat také technickou kvalitu fotografií. Okamžitě tomu začínám přizpůsobovat své focení. Focení mám jako druhého koníčka a tím pádem se okamžitě za své výtvory stydím, jelikož je opravdu hodně flákám a snad až na hloubku ostrosti a občas vyvážení bílé se nestarám o nic :oops:

bohužel jsou věci, např. dioráma, které se do fotostanu nevejdou :-(

článek je určitě super a může hodně pomoci.

Snad nebude tak zle, fotky máš dobré - čím fotíš?


jsem duší "Nikoňák". Používám dvě těla D80 a D700. Detaily (třeba ty Taurusy) fotím s makro objektivem Nikkor AF-S Micro, 105 mm 1:2,8 G ED. Ostatní většinou Sigmou 24-70 mm, D, 1:2,8, EX DG. No a když je potřeba něco většího zblízka, tak opět Sigma, tentokrát širokoúhlá 12-24 mm, 1:4,5-5,6 DG HSM. Když potřebuji pořádně přiblesknout tak zpátky k Nikonu SB 800 a SB 900. Samozřejmě v repertoáru jsou nějaká pevná skla 50 mm, 70 mm, 125 mm, pak nějaké zoomy 28 -70 mm, 18-200 mm a možná trošku extrémnější věci: zoom 80 - 400 mm (s mezikroužkem za dobrého počasí fotím z Ládví lidi na Žižkovsé věži :P ) a asi největší extrém pevnej Nikon (Nikkor) 600 mm, 4G, AF-S, IF-ED (tím fotím třeba závody DTM nebo vodní slalom)
H0 - digitál - RailCo 7.0 Gold - ep.V
kvasha
 
Příspěvky: 551
Registrován: pon 05 bře, 2007 2:16 pm
Bydliště: KLADNO, Ústí n.L.

Příspěvekod xtepn01 » pát 19 pro, 2008 7:33 pm

kvasha píše:téééda. Tak jsem konsternován. :? Vůbec jsem netušil, že na tomto fóru může někdo sledovat také technickou kvalitu fotografií.


Přiznávám, že je to psané spíš na naléhání lidí z Kostek, kde se nekvalitní foto netrpí a začátečníci často dostávají za uši. Ale i zde se pár lidí o rady přihlásilo :)
xtepn01
 
Příspěvky: 35
Registrován: pát 29 srp, 2008 12:46 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod Houmr » sob 20 pro, 2008 8:35 am

No podle mě je to dobře na to taky poukázat, aby jsme fotili mi všichni co možná nejlépe ono pak fotka řekne mnohem víc, než samotné povídání na stránku. Podle mne čím lepší fotka tím líp, ono se pak těžko dost hodnotí něčí práce, když je třeba nafocená s bleskem a fotka se vůbec s originálem neschoduje. Já třeba fotím s Minoltou Z20, žádnej zázrak, ale i s docela obyčejným foťákem jdou udělat slušné fotky, já taky nemám peněz nazbyt, abych si mohl koupit něco kvalitnějšího, takže možná by bylo i dobré poradit, jaký foťák koupit a třeba to i nějak rozdělit co se týká peněz :?:
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod kvasha » sob 20 pro, 2008 9:17 am

Houmr píše:No podle mě je to dobře na to taky poukázat, aby jsme fotili mi všichni co možná nejlépe ono pak fotka řekne mnohem víc, než samotné povídání na stránku. Podle mne čím lepší fotka tím líp, ono se pak těžko dost hodnotí něčí práce, když je třeba nafocená s bleskem a fotka se vůbec s originálem neschoduje.


S tím samozřejmě souhlasím

Já třeba fotím s Minoltou Z20, žádnej zázrak, ale i s docela obyčejným foťákem jdou udělat slušné fotky, já taky nemám peněz nazbyt, abych si mohl koupit něco kvalitnějšího, takže možná by bylo i dobré poradit, jaký foťák koupit a třeba to i nějak rozdělit co se týká peněz :?:


V dnešní době je to docela těžké dělit na peníze. Takové rady se hodně rozvětvují a stávají se nepřehledné. Na mne samotného se obrací spousta kamarádů a chce poradit. Vím jak je to strašně těžké, jelikož dneska je výběr fakt obrovský a za 5.000 CZK se dá pořídit foťáček, který na spoustu věcí dostačuje. Je nutné si říct, co od toho očekávám. Pokud jezdím často na hory a fotím převážně rodinu na svahu, tak si asi nebudu na sjezdovku brát zrcadlovku. Naopak, pokud budu fotit výhradně modely mašinek, pak je kompakt úplně na nic, resp. je spousta příjemnějších zařízení. To je asi hlavní počáteční úvaha. Může se to zdát jako klišé, ale opravdu je to to nejdůležitější. V naší rodině je asi 6 foťáků :-) Malým kompaktem počínaje a velkou zrcadlovkou s mnoha objektivy konče. A podle situace si vezmeme příslušný foťák. Uznávám, že jsme v tomhle (asi nejen v tom) ujetá famílie. Můj dlouhodobější názor na digit. foťáky je asi takový: pokud si člověk chce pořídit něco jednoduššího, mobilního, pak jakýkoliv kompakt kolem 6.000 CZK je uspokojivý. Pokud si člověk chce pořídit něco univerzálnějšího, pak bych sáhl např. po nějakém Olympusu. My máme SP-550 UltraZoom. Dnes už je řada 570. To je věc, která je dostačující pro většinu focení. Dobrý snímač, velký zoom, stabilizátor, čeština, přednastavené režimy, ... No a pak je třetí kategorie a to jsou zrcadlovky. Tam je to na další dvě strany povídání a rozhodují už opravdu jen peníze a to, jak je kdo na co zvyklý. Mám kamaráda, se kterým věčně bojujeme na téma Canon vs. Nikon :-)

Pokud si člověk plus/mínus rozmyslí, ve které z těchto kategorii foťáků se chce pohybovat, potom je možné doporučení konkretizovat a to včetně cenových relací. Ceny se totiž dnes prolínají ve všech kategirích. Dá se třeba pořídit lepší kopakt za cenu základnější zrcadlovky.

Toliko můj názor :-)
H0 - digitál - RailCo 7.0 Gold - ep.V
kvasha
 
Příspěvky: 551
Registrován: pon 05 bře, 2007 2:16 pm
Bydliště: KLADNO, Ústí n.L.

Příspěvekod xtepn01 » stř 07 led, 2009 9:31 pm

Publikoval jsem druhou kapitolu:
Fotografování modelů - II: Focení modelů
xtepn01
 
Příspěvky: 35
Registrován: pát 29 srp, 2008 12:46 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod Martin HO » čtv 08 led, 2009 7:13 am

Poslední mé foťáky :
Cca před 12 lety Canon EOS 300, výborný foťák, kteý jsem nikdy dříve nezamýšlel obměňovat, dokud se nerozšířilo digitální fotografování.

Cca před 6ti lety digitální kompakt s automatickými i manuálními programy Fuji E 510. Výhoda levného provozu, úprav v počítači, malý - skladný, na kolejišti se všude vešel. Většina fotek na mém webu nafocena tímto foťákem. Nevýhoda : formát snímku (poměr stran) odlišný od běžných fotografických rozměrů.

Před Vánoci jem neodolal a koupil poslední foťák Canon 1000D. Posledním impulsem byla i pohotovost (rychlost) focení a seriové snímky.
Výhody : Zrcadlovka, poměr stran 4:3 (čili shodný s běžnými fotoformáty), přesné ostření, vynikající parametry vystavěného blesku, ....., spousta dalších funkcí, které jsem ještě nestačil vyzkoušet, levný provoz. S ním se chystám nafotit nové fotky mého kolejiště po jeho dalším vyšperkování někdy na přelomu jara a léta. Cena: 11000,- Kč včetně 4GB karty a brašny.
Martin HO
 

Příspěvekod Jarda » čtv 08 led, 2009 2:38 pm

To jsem rád, že i tady je někdo kdo preferuje Nikon. :lol: :lol:

Já mám také Nikon D80, k tomu setový objektiv Nikkor 18-70mm, dále na cesty Nikkor 18-200mm, širokou Sigmu 10-20mm a Nikkor 105mm Micro, který používám většinou i na modely. Na focení modelů jsem si koupil malý fotografický stůl s nekonečným pozadím + světla

Občas také používám systémový blesk Nikon SB-600 :wink: :wink:
Uživatelský avatar
Jarda
 
Příspěvky: 83
Registrován: pát 20 dub, 2007 6:19 pm
Bydliště: Český Brod

Příspěvekod radekkrupka » čtv 08 led, 2009 2:43 pm

Já taky Nikoňák :)

D70s + 18-70 Nikkor + Sigma 70-200 f2.8
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Příspěvekod xtepn01 » pát 09 led, 2009 9:19 pm

Vidím, že je tu spousta fotografů, máte-li nějaké tipy na domácí focení, nebo opravy či upřesnění článku, hoďte je buď do komentářů článku nebo sem. Díky.
Jinak příští týden bude hotové dokončení - úpravy na počítači
xtepn01
 
Příspěvky: 35
Registrován: pát 29 srp, 2008 12:46 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod Houmr » sob 10 led, 2009 6:13 am

xtepn01 píše:Vidím, že je tu spousta fotografů, máte-li nějaké tipy na domácí focení, nebo opravy či upřesnění článku, hoďte je buď do komentářů článku nebo sem. Díky.
Jinak příští týden bude hotové dokončení - úpravy na počítači

Tak to se těším na další díl.
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Další

Zpět na Nezařazeno (off topic)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků