Uprava velkosti obrazkov

Co se nikam nevešlo, neni pro to téma apod.

Moderátoři: milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Uprava velkosti obrazkov

Příspěvekod PASKVAL » úte 22 lis, 2022 8:18 pm

Ako casty problem prispievatelov tohto fora citam staznost na limit velkosti nahravanaeho obrazku na 1MB.

Taky maly postup respktive rada ako postupovat pri zmensovani obrazkov. Urcite to dokazete vyuzit aj inde nez len na tomto fore :)
Ako prve si stiahnete program PAINT.NET
https://www.getpaint.net/
Program je zadarmo, neobsahuje reklamy, je velmi intuitivny a pre mna osobne uzitocny a pravidelne ho pouzivam.

Tak teda postup:
Mnou vybrata fotka ako prikladova ma pred upravou velkost 1956kB (zaokruhlene budeme popisovat 2MB) a rozlisenie 4096x1218 pixelov.
vlastnosti1.jpg


Nakolko limit fora je nastaveny na 1MB, upravime velmi jednoducho velkost a to bez zmeny rozlisenia. Problemom hlavne modernych telefonov je velkost suborov (fotiek). Nakolko toto nie je fotograficke forum, je mozne zmensit velkost pod limit 1MB bez nejakeho vazneho zasahu do "kvality fotky" pre bezne prehliadanie na fore. Na ukladanie viacerych fotiek v plnom rozliseni odporucam nahravnie fotiek napriklad do aplikacie Google fotky a nasledne zdielanie galerie.
Ale neodbacajme od temy.
Otvorime si fotku ktoru planujeme upravit (viacero moznosti, klasicke dialogove okno, drag and drop, kontektova ponuka priecinka a.t.d.).

Ako som spominal, vacsinu fotiek nam postaci zmensit takzvanou kompresiou, bez zmeny rozmerov. Na toto pouzijeme po otvoreni / nahrati fotky hned funkciu ULOZIT AKO / SAVE AS.
Vyberieme format suboru ako JPEG (ak potrebujeme, premenujeme subor aby nedoslo k prepisaniu originalu ak si chceme ponechat aj ten) a v dalsom okne nam vybehne okno v ktorom mozeme nastavit kompresiu. Uz pri nastaveni 95% kvality povodneho obrazku nam klesla datova velkost pod 1MB ako vidiet na prilozenom obrazku:
vlastnosti2.jpg


Fotka nestratila viditelne takmer nic na kvalite potrebnom na bezne prehliadanie. Teda jednoduchou upravou sme velkost zmensili z 2MB pod 1MB, rozlisenie ostalo bez zmeny.

Po ulozeni uz bez problemov fotku nahrame. Hodnotu kompresie volime samozrejme podla potreby aby sme sa dostali pod 1MB (limit tohto fora).
Samozrejme je mozne pouzit kombinaciu zmeny rozlisenia + kompresie pre extra velke fotky. Ale ako urcite zistite po par pokusoch, aj kompresia okolo 50% dokaze zachovat pouzitelnost obrazku pri velkej redukcii jeho datovej velkosti.
Program ma aj velmi dobru funkciu kde pri skopirovani suboru do schranky (CTRL+C) a pri jeho vkladani do programu automaticky prisposobi "pracovnu plochu" velkosti vkladaneho obrazku. Plus nespocetne mnozstvo dalsich funkcii.

Samozrejme, podobny princip umoznuju viacere programy a dokonca pri hromadnych upravach. Avsak ak potrebujete rychlo zmensit 2 alebo 3 fotky na ich "datovej velkosti", javi sa mi prave tento program ako idealny.

Snad to niekomu pomoze a umozni to menej zatazovat datove ulozisku serveru. Mozno aj pribudne viac fotiek, ci uz zo stavieb, recenzii, alebo beznych modelarskych dni.
PASKVAL
 
Příspěvky: 194
Registrován: pát 12 úno, 2016 7:04 am
Bydliště: Martin

Re: Uprava velkosti obrazkov

Příspěvekod PASKVAL » úte 22 lis, 2022 8:36 pm

A pre porovnanie kvality PRED a PO uprave:
Pred upravou:
https://photos.app.goo.gl/waBnerhxynnqmLwu9

Po uprave:
854.jpg


Vidite nejaky vyrzany rozdiel? Ja myslim ze nie :)
PASKVAL
 
Příspěvky: 194
Registrován: pát 12 úno, 2016 7:04 am
Bydliště: Martin


Zpět na Nezařazeno (off topic)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: JanoH0e a 31 návštevníků