Daň a clo pro zásilky ze třetích zemí

Co se nikam nevešlo, neni pro to téma apod.

Moderátoři: milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Daň a clo pro zásilky ze třetích zemí

Příspěvekod kapmor » sob 05 úno, 2022 6:56 pm

elvis.jarous píše:I já jsem se dočkal z Alika, dnes už dávno po skončení ochrany ,se futral na mobil objevil ve schránce. Myslím že šel dva měsíce?


hezkéé, mě přišel minulej tejden, necelý 3 měsíce od objednání
TT - V. epocha
Uživatelský avatar
kapmor
 
Příspěvky: 69
Registrován: úte 23 črc, 2019 7:20 pm
Bydliště: střední Haná

Re: Daň a clo pro zásilky ze třetích zemí

Příspěvekod hank » pát 27 led, 2023 1:47 pm

Další zářez na pažbě České pošty a českých celních orgánů.

15. 11. m.r. jsem si objednal publikaci britského modeláře Jamese Hiltona, která je v podstatě souhrnem nejlepších témat z jeho blogu o mikrokolejištích a kolejištích/diorámatech jevištního typu (cameo). Publikaci vydalo specializované britské vydavatelství Wild Swan Books a distribuuje kamenné a internetové knihkupectví Titfield Thumderbolt Bookshop v Bathu. Koncem prosince jsem ještě nic neměl v ruce, tak jsem se knihkupce dotázal, jak to s knihou vypadá. Ani on nic nevěděl. Teprve až tento týden se mu kniha vrátila z celního úřadu při České poště s datem odeslání z Prahy 19. prosince, s nálepkou s jediným českým slovem "nepřípustné" a bez jakéhokoli dalšího vysvětlení. Poukázal mi peníze zpět a zařadil Čechii (a taky Slovensko) mezi země, kam knihy neposílá.

Úspěšně a v narůstajícím tempu pokračujeme po cestě směrem ke státům balkánského, kavkazského a středoasijského typu. Už do jejich vybrané společnosti nemáme daleko. Dalších komentářů jistě není třeba.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6145
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Daň a clo pro zásilky ze třetích zemí

Příspěvekod radeksindy » pát 27 led, 2023 2:04 pm

hank: Rozhodně bych pátral po tom, co to znamená. Jenom upozorňuji, že budeš muset ověřit, co napsal do celní deklarace, protože chyba může být i tam. Jsem zvědavý co to bude. Jinak mě se prakticky každý rok vrátí alespoň jedna zásilka v rámci EU. Většinou kvůli neschopnosti partnera v ČR mi dát vědět, že je to tady, občas zaboduje celní pošta v Chebu, přes kterou chodí zásilky některé zásilky z Evropy a vrátí ji pro neexistující adresu.
radeksindy
 
Příspěvky: 2517
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Daň a clo pro zásilky ze třetích zemí

Příspěvekod jirie123 » pát 27 led, 2023 2:07 pm

No, mám docela jinou zkušenost. Léta jsem si nechával posílat hudební nosiče z různých částí světa, hlavně z Japonska. Jakmile začaly platit ta zlodějská opatření a byl zrušen limit pro dovoz bez DPH, tak mi pošta poslal návrh na zastupování ve věci celní deklarace a s tím spojených úkonů. Vyplnil jsem formulář, a tak kdykoliv je kdekoliv na světě zaregistrována zásilka směřující na mou adresu, tak mě pošta vyzve k doplnění údajů. Pak jen čekám na to až zásilka dorazí. Možná byl s tvou zásilkou nějaký pokus učiněn, ale mohl skončit ve spamu.
Před Vánoci se velký čurbes nejen na poště, proto se snažím omezit objednávky v tomto období, ale i letos jsem musel objednat z obavy, aby se kniha (z hudební tématikou) nevyprodala. Došlo to po předchozí proceduře v pohodě v docela krátké době bez dalších poplatků.
Ještě musím připomenout, že vždy využívám dražší, ale sledovanou službu.
jirie123
 
Příspěvky: 475
Registrován: úte 23 lis, 2010 8:01 pm

Re: Daň a clo pro zásilky ze třetích zemí

Příspěvekod hank » čtv 18 dub, 2024 2:46 pm

V lednu 2023 jsem napsal:
hank píše:15. 11. m.r. [tj. 2022] jsem si objednal publikaci britského modeláře Jamese Hiltona, která je v podstatě souhrnem nejlepších témat z jeho blogu o mikrokolejištích a kolejištích/diorámatech jevištního typu (cameo). Publikaci vydalo specializované britské vydavatelství Wild Swan Books a distribuuje kamenné a internetové knihkupectví Titfield Thumderbolt Bookshop v Bathu. Koncem prosince jsem ještě nic neměl v ruce, tak jsem se knihkupce dotázal, jak to s knihou vypadá. Ani on nic nevěděl. Teprve až tento týden se mu kniha vrátila z celního úřadu při České poště s datem odeslání z Prahy 19. prosince, s nálepkou s jediným českým slovem "nepřípustné" a bez jakéhokoli dalšího vysvětlení. Poukázal mi peníze zpět a zařadil Čechii (a taky Slovensko) mezi země, kam knihy neposílá.

Nakonec se mi publikaci Small Layout Design Handbook podařilo získat via eBay. (Nabízel ji i Amazon, ale na eBay jsem našel levnější.) O daňové a celní náklady se postaral britský odesílatel (evidentně obchodník) a celé to trvalo 11 dní od zaplacení. Spokojenost. :)
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6145
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Daň a clo pro zásilky ze třetích zemí

Příspěvekod michal_n_cz » stř 08 kvě, 2024 5:08 pm

hank píše:V lednu 2023 jsem napsal:
hank píše:15. 11. m.r. [tj. 2022] jsem si objednal publikaci britského modeláře Jamese Hiltona, která je v podstatě souhrnem nejlepších témat z jeho blogu o mikrokolejištích a kolejištích/diorámatech jevištního typu (cameo). Publikaci vydalo specializované britské vydavatelství Wild Swan Books a distribuuje kamenné a internetové knihkupectví Titfield Thumderbolt Bookshop v Bathu. Koncem prosince jsem ještě nic neměl v ruce, tak jsem se knihkupce dotázal, jak to s knihou vypadá. Ani on nic nevěděl. Teprve až tento týden se mu kniha vrátila z celního úřadu při České poště s datem odeslání z Prahy 19. prosince, s nálepkou s jediným českým slovem "nepřípustné" a bez jakéhokoli dalšího vysvětlení. Poukázal mi peníze zpět a zařadil Čechii (a taky Slovensko) mezi země, kam knihy neposílá.

Nakonec se mi publikaci Small Layout Design Handbook podařilo získat via eBay. (Nabízel ji i Amazon, ale na eBay jsem našel levnější.) O daňové a celní náklady se postaral britský odesílatel (evidentně obchodník) a celé to trvalo 11 dní od zaplacení. Spokojenost. :)

Zepám se když to bylo z UK přes ebay, měl ten obchodník uvedeno, že má ten Worldwide Shipping Program? Jinak stejně paradox teď po 1. lednu - jak by to asi vypadalo kdyby podobnou zásilku s knihou doručily, když je teď na knihy dph 0% a clo bylo 0% u předtím. To by si asi pošta vzala jen to svoje výpalné?
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 848
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Daň a clo pro zásilky ze třetích zemí

Příspěvekod hank » stř 08 kvě, 2024 6:38 pm

michal_n_cz píše:Zepám se když to bylo z UK přes ebay, měl ten obchodník uvedeno, že má ten Worldwide Shipping Program?

Ano.

Edit: Ještě mě napadlo toto. Tentýž autor bude publikovat další věc, tak jsem se o ni přihlásil přímo u něho a popsal mu svou anabázi s nákupem jeho první knihy přes jejího vydavatele. Odpověděl mi, že to bude rozesílat sám, a to jako nějaký speciální druh listovní zásilky, u kterého všechny formality potřebné u balíků odpadají. Načež jsem si vzpomněl, že i přes ten eBay mi to přišlo jako dopis. Takže ten zásadní rozdíl bude asi v tom, co a kdy jde/nejde poslat jako dopis a co se musí posílat jako balík.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6145
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Daň a clo pro zásilky ze třetích zemí

Příspěvekod michal_n_cz » čtv 09 kvě, 2024 12:05 am

hank píše:
michal_n_cz píše:Zepám se když to bylo z UK přes ebay, měl ten obchodník uvedeno, že má ten Worldwide Shipping Program?

Ano.

Edit: Ještě mě napadlo toto. Tentýž autor bude publikovat další věc, tak jsem se o ni přihlásil přímo u něho a popsal mu svou anabázi s nákupem jeho první knihy přes jejího vydavatele. Odpověděl mi, že to bude rozesílat sám, a to jako nějaký speciální druh listovní zásilky, u kterého všechny formality potřebné u balíků odpadají. Načež jsem si vzpomněl, že i přes ten eBay mi to přišlo jako dopis. Takže ten zásadní rozdíl bude asi v tom, co a kdy jde/nejde poslat jako dopis a co se musí posílat jako balík.


Zjednodušeně řečeno - doporučeně lze většinou poslat do 2kg a tloušťky 5cm + nějaký max. součet všech rozměrů. I doporučená zásilka je pojištěná - z Česka do ciziny 800,- po Česku 500,- což je možná více, ptal jsem se na poště a paní říkala že je to dnes trohu více. Samozřejmě z jiných zemí do česka to může být trochu jinak, ale plus minis je to tak. V minulosti mi několikrát přišly drobnosti z Německa buď doporučeně, výmečně i obyčejně za příznivé poštovné. Dokonce knihy měli něco jako Büchersendung International, což je dneska asi Presse International https://www.deutschepost.de/dam/jcr:5bd ... 012024.pdf Teď to většinou řeším přes bednu v Žitavě a i do té dojdou vnitrostátní zásilky po Německu poslané doporučeně i obyčejně, za dopravu cca do 4EUR po Německu. Několikrát došla krabička doporučeně a na ní vylepené klasické poštovní známky - prostě rarita. Úplně nejlevnější doprava po Německu je asi toto https://www.deutschepost.de/de/w/bueche ... ndung.html, ale už dlouho jsem nenarazil na nějakou nabídku, která tento způsob dopravy nabízí. No a s tou Británií teď po Brexitu nemám žádnou zkušenost.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 848
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Daň a clo pro zásilky ze třetích zemí

Příspěvekod rawen » čtv 09 kvě, 2024 5:04 am

Pro doplnění a zajímavost:
Letos jsem kupoval dvě knížky o živé páře od Kozo Hiraoky, shodou okolností obě antikvariát z GB. Doručení nedávalo výběr, v obou případech to přebrala UPS a chtěla podklady pro proclení. U obou podobná cena +-3000Kč plus 500Kč pošta.
V prvém případě jsem v celní deklaraci vybral nějaký kód produktu (který si bohužel nepamatuju) - papírenské zboží, cosi... a prošlo to zadarmo.
Ve druhém případě jsem zadal jen ten kód jinak a hned to bylo za nějakých 800Kč clo a vyřízení. :(

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1704
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Daň a clo pro zásilky ze třetích zemí

Příspěvekod vvitty » čtv 09 kvě, 2024 7:28 am

Doporucene psani po CR ma omezeni vysky na 5cm. U zahranicnich zasilek toto omezeni odpada a je tam jen obecny rozmer do ktereho se bezne veci jako par knih nebo H0 masinka bez problemu vejdou. Pojisteni je pausalem do 1440,- po CR a do 890,- do ciziny a narozdil od jinych prepravcu v pripade ztraty proste uhradi pausalni castku a nepozaduji dolozit faktury ke kazdemu sroubku.

TARIC nomenklatury je treba zadavat presne a spravne, protoze nektere vedou na clo a DPH 0% a tim padem odpadne drahe celni rizeni, zatimco jine podpolozky ze stejne skupiny toto nesplnuji a pro par korun cla si priplatis 500 za celni rizeni. Ale s ohledem na to ze to vetsinou neproclivate sami je vhodnejsi se s deklarantem dohodnout na tom ze obsahem jsou knihy a tudiz by to melo projit bez celniho rizeni nez delat praci za nej a vybirat mu kody.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2636
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Předchozí

Zpět na Nezařazeno (off topic)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Miloš Pavlát, romansis a 10 návštevníků

cron