Zjištění sklonu tratě

Co se nikam nevešlo, neni pro to téma apod.

Moderátoři: milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Zjištění sklonu tratě

Příspěvekod HonzaM » pon 19 črc, 2021 8:37 am

U Čínana (aliexpress: https://www.aliexpress.com/item/4000005 ... b7d255b-40) jsem objevil zajímavou pomůcku k měření sklonu tratě. Cena je přijatelná, 9,40 USD + DPH, doprava zdarma. Výhodou je malý rozměr (délka 55 mm), lze tak měřit i velmi krátké úseky třeba i v oblouku. Lze přepínat vyjádření ve stupních nebo v procentech a lze kalibrovat, tedy nastavit nulový sklon základní tratě. Omlouvám se za nepříliš kvalitní snímky, potřeboval bych aby mi někdo svítil, takto jsem si svým tělem bránil světlu. Bylo pro mne docela překvapením když jsem zjistil skutečný sklon některých tratí vzhledem k základní desce, jízda vlaku totiž souvisí i s gravitací, nejen se sklonem k nádraží nebo jinému úseku tratě. Takže už vím, proč mi jeden vlak nevyjede stoupání v oblouku nebo proč RailJet se sedmi vozy nevyjede úsek, kde je na krátkém úseku větší stoupání.
Přílohy
úhloměr kalibrace.jpg
úhloměr lokálka.jpg
úhloměr hlavní trať.jpg
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Zjištění sklonu tratě

Příspěvekod BohousP » pon 19 črc, 2021 10:27 am

84519_R-01.jpg
84519_R-01.jpg (28.95 KiB) Zobrazeno 3986 krát
Něco podobného jsem před léty zakoupil u MicroMark-u. https://www.micromark.com/Miniature-Digital-Level Je to bylo o dost dražší :x .
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Zjištění sklonu tratě

Příspěvekod Ivan » pon 19 črc, 2021 10:50 am

Myslím, že na tohle stačí aplikace do telefonu. Technologie bude pravděpodobně stejná.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Zjištění sklonu tratě

Příspěvekod BohousP » pon 19 črc, 2021 10:59 am

Ivan píše:Myslím, že na tohle stačí aplikace do telefonu. Technologie bude pravděpodobně stejná.

Asi ano, jen to bude náročnější na prostor.
Existuje fúra nejrůznějších udělátek, které člověk použije párkrát v životě a pak mu už jen leží v šuplíku. Typicky různé měrky a šablony, clampy a pod.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Zjištění sklonu tratě

Příspěvekod HonzaM » pon 19 črc, 2021 10:18 pm

Ivan píše:Myslím, že na tohle stačí aplikace do telefonu. Technologie bude pravděpodobně stejná.

Nevím jakou aplikaci máš na mysli, především se ale domnívám, že mobily nemají HW prostředky umožňující snímat jeho vlastní polohu jinak než jen pro otočení obrazu o 90 stupňů. Ale možná se pletu a modeláři snadné měření sklonu ocení.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Zjištění sklonu tratě

Příspěvekod vojtas » pon 19 črc, 2021 10:37 pm

Telefony mají vestavěný akcelerometr, právě pro překlápění obrazu, ale taky například pro závodní hry, kde se telefon používá jako "volant" a existují aplikace které umožňují použít je jako vodováhu.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Zjištění sklonu tratě

Příspěvekod HonzaM » úte 20 črc, 2021 5:04 am

vojtas píše:Telefony mají vestavěný akcelerometr, právě pro překlápění obrazu, ale taky například pro závodní hry, kde se telefon používá jako "volant" a existují aplikace které umožňují použít je jako vodováhu.

Podle názvu bych předpokládal že jde spíš o detekci pohybu, změny polohy, což pro volant stačí, ale možná umožnují si poslední polohu zachovat, i když si nedovedu představit jak se bude kalibrovat poloha roviny na kolejišti (která ne vždy souhlasí s vodorovnou polohou podle klasické vodováhy.) Ale určitě bude dobré ty aplikace tady publikovat.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Zjištění sklonu tratě

Příspěvekod Ivan » úte 20 črc, 2021 6:15 am

HonzaM píše:
vojtas píše:Telefony mají vestavěný akcelerometr, právě pro překlápění obrazu, ale taky například pro závodní hry, kde se telefon používá jako "volant" a existují aplikace které umožňují použít je jako vodováhu.

Podle názvu bych předpokládal že jde spíš o detekci pohybu, změny polohy, což pro volant stačí, ale možná umožnují si poslední polohu zachovat, i když si nedovedu představit jak se bude kalibrovat poloha roviny na kolejišti (která ne vždy souhlasí s vodorovnou polohou podle klasické vodováhy.) Ale určitě bude dobré ty aplikace tady publikovat.


Honzo, je to jak píše vojtas, telefony mají zabudovaný akcelerometr a gyroskop (přesně technické detaily ty však neřeknu, na techniku nejsem). Možná není špatné než vyneseš nějaký soud dát dotaz do Googlu.
Aplikaci je celá řada, stačí zadat do Google play nebo Apple store např heslo "vodovaha".

Článek např. zde.
https://www.etuo.cz/blog/vodovaha-v-tel ... pnout/1191

Kupodivu to docela funguje, ale dům bych podle toho radši nestavel. Problém může být u více zaoblených telefonu, kde není rovina na přiložení.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Zjištění sklonu tratě

Příspěvekod look23 » úte 20 črc, 2021 6:25 am

Kdo si chce trochu zabastlit, tak si může vyrobit měřící vagon od Paco Caňady bez displeje a s displejem.
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1180
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: Zjištění sklonu tratě

Příspěvekod Johny96 » stř 21 črc, 2021 2:12 pm

HonzaM píše:
vojtas píše:Telefony mají vestavěný akcelerometr, právě pro překlápění obrazu, ale taky například pro závodní hry, kde se telefon používá jako "volant" a existují aplikace které umožňují použít je jako vodováhu.

Podle názvu bych předpokládal že jde spíš o detekci pohybu, změny polohy, což pro volant stačí, ale možná umožnují si poslední polohu zachovat, i když si nedovedu představit jak se bude kalibrovat poloha roviny na kolejišti (která ne vždy souhlasí s vodorovnou polohou podle klasické vodováhy.) Ale určitě bude dobré ty aplikace tady publikovat.


Akcelerometr je skutečně zařízení pro zjišťování změny polohy, konkrétně její druhé derivace podle času - tedy zrychlení. Nicméně máme to štěstí, že na Zemi máme k dispozici všudypřítomné tíhové zrychlení, které působí směrem (téměř) do středu Země, tedy kolmo na podložku. Výpočet sklonu je tedy potom jen triviální školní případ tělesa na nakloněné rovině, například dvouosého akcelerometru, který měří svoji svislou a podélnou složku zrychlení vznikající rozkladem právě tíhového zrychlení. Není teda potřeba mít nějakou poslední polohu pro kalibraci.
Johny96
 
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 13 úno, 2014 8:55 am

Re: Zjištění sklonu tratě

Příspěvekod Jirka Černý » úte 27 črc, 2021 4:02 pm

Díky za inspiraci, aktuálně mám njaké práce na baráku s potřebou měřit sklon alespoň se zednickou přesností. Tak jsem si stáhl první aplikaci která to nabízí a docela překvapilo s jakou přesností se tváří že pracuje. Nedalo mi to a protože jediné co mám doma opravdu důvěryhodné je njaká vodováha po otci na usazování soustruhu musím uznat že minimálně nulu to umí poznat velmi přesně.
Jirka Černý
 
Příspěvky: 123
Registrován: úte 05 led, 2021 5:17 pm

Re: Zjištění sklonu tratě

Příspěvekod HonzaM » úte 27 črc, 2021 8:28 pm

Aplikace které jsem zatím našel umožňují zjistit a zobrazit úhel ve stupních, sklon v procentech si musí uživatel spočítat. Možná existuje i aplikace která umožňuje zvolit 0 pro základní rovinu a vyhodnocovat sklon k této rovině přímo v procentech. Ten jednoúčelový přístroj mi připadá praktičtější.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Zjištění sklonu tratě

Příspěvekod Pawlik » stř 28 črc, 2021 3:06 pm

K akcelerometrům zážitek z praxe...
Svého času jsem zjistil, že telefony skutečně mají akcelerometr. Bylo by skvělé udělat si přehled o tom, jak jednotlivé typy vozů jezdí, řekl jsem si. Stáhnul jsem aplikaci, telefon položil na podlahu železničního vozu a za jízdy provedl měření, změřená data vyhodnotil, vypadalo to velmi věrohodně.
Ale jaká je přesnost?
Poprosil jsem kolegy, aby při měřicí jízdě nákladního vozu přilepili můj telefon na podlahu vedle kalibrovaného akcelerometru.
Telefon jízdu přežil a porovnáním obou signálů (jak časové průběhy, tak frekvenční spektrum) se zjistilo, že ta zařízení v našich telefonech jsou špičkové technické součástky a procesem kalibrace by prošly zcela bez potíží.
Od té doby používám telefon vždy a všude jako měřidlo - ačkoliv to nelze použít pro vážnou práci, na jejímž konci je kulaté razítko, pro volnočasové aktivity je přesnost více než postačující a pro mnohé překvapující.

Jen pro pobavení - jízda v Railjetu mezi Blanskem a Skalicí n. S. - celkové příčné a kvazistatické příčné zrychlení na podlaze vozu (červená čára je limit příčného zrychlení při jízdě podle dolních rychlostníků, modrá podle horních).
ScreenShot1609.jpg
Pawlik
 
Příspěvky: 223
Registrován: úte 30 čer, 2015 2:32 pm

Re: Zjištění sklonu tratě

Příspěvekod hank » stř 28 črc, 2021 4:09 pm

Já nevím, no... Mně by na zjištění sklonu na kolejišti ve většině případů stačil skládací nebo svinovací metr (možná i školní pravítko), tužka a papír... Dělit, násobit a počítat procenta/promile tužkou na papíře ještě umím. Kalkulačka se základními funkcemi, vodováha, olovnice, úhloměr a goniometrické tabulky už by byly luxus.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6111
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm


Zpět na Nezařazeno (off topic)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků