Firmy vyrábějící nejrealističtější modely.

Co se nikam nevešlo, neni pro to téma apod.

Moderátoři: milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Firmy vyrábějící nejrealističtější modely.

Příspěvekod Jirka Černý » čtv 14 led, 2021 7:21 pm

Zdravím všechny.
Jako naprostý amatér který si hrál s vláčky před cca 30ti lety jsem se díky potomkům dostal k vláčkům znovu a jak tady asi nemusím vysvětlovat trošku mně to opět chytlo. Přečetl jsem co se dalo a došel k obvyklému názoru že vše je snadné a jednoduché dokud se o to nezačnete opravdu zajímat. Těžko dostanu do hlavy byť jen zlomek toho co tu mnozí mají v malíku a tak mně zajímá který výrobce má podle vás nejreálnější modely, lhostejné zda světoznámá firma nebo malá dílna. Osobně chci HO epochu lV. Československo ale to jen nástřel. Jde o to kdybych se do modelařiny pořádně zakousnul abych se za pár let nechytal za hlavu co jsem nakoupil.
Díky za odpovědi. Jirka
Jirka Černý
 
Příspěvky: 123
Registrován: úte 05 led, 2021 5:17 pm

Re: Firmy vyrábějící nejrealističtější modely.

Příspěvekod Michal Šuhajda » čtv 14 led, 2021 7:38 pm

Ahoj Jirko, položil jsi jednoduchou otázku, ale nevím, zda dostaneš jednoduchou odpověď.
Přesto se o ni pokusím. Nakupuj podle toho co se Ti líbí. Protože Tvůj pocit je důležitější než par desetin mm.
Co člověk to názor, takže mám obavu, ze se to tu zvrhne v dohadování. Taky neplatí, ze někdo děla jen skvěle kusy, jiný jen nepodarky. Nejedna firma vyrobí jeden model lépe, jiný se jim nepovede. Nejprestižnější a nejpřesnější modely stojí tisíce € a nebývají zrovna určeny pro běžný domácí provoz, pro ježdění s dětmi už vůbec ne.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Firmy vyrábějící nejrealističtější modely.

Příspěvekod hank » čtv 14 led, 2021 8:24 pm

Nejdřív si polož otázku: Chceš na modelech počítat nýty (k čemuž právě hánulkáři mívají sklon častěji než provozovatelé jiných velikostí) nebo ti jde o celkový dojem?

Koneckonců realisticky mohou působit třeba i free-lance modely nebo modely kategorie what-if...

Já jsem loni přišel k nějakým mimořádným penězům navíc, tak jsem si v TT pořídil tři parní lokomotivy fy Beckmann, které jsou velice realisticky vypracované a z trhu i přes vyšší ceny většinou mizí jako pára nad hrncem. Musím přiznat, že mám strach vůbec je brát do ruky, natož s nimi jezdit.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6118
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Firmy vyrábějící nejrealističtější modely.

Příspěvekod Jirka Černý » pát 15 led, 2021 11:28 am

Protože na H0 přecházím z TTček vyrobených v 80tych létech ještě dlouho budu paf z detailů aniž bych byl schopen posoudit jejich reálnost, ale ne nýtky a nějaký detail řešit nebudu, k přechodu na H0 byl jediný důvod a to že jsem po letech dostal do ruky Sergeje v tomhle měřítku. U reálnosti předlohy mi jde o to aby to pro člověka co se vyzná nebyla vyloženě jak se říká pěst na oko. Navíc modely se liší i jízdními vlastnostmi což je pro mně dost nové a taky dobré vědět zda to nějaký výrobce řeší víc a líp než jiný.
Jirka Černý
 
Příspěvky: 123
Registrován: úte 05 led, 2021 5:17 pm

Re: Firmy vyrábějící nejrealističtější modely.

Příspěvekod Miloš_P » pát 15 led, 2021 12:36 pm

Já jsem byl v podobné situaci jako ty, když jsem se po letech vrátil k hobby klukovských let. Postupem času jsem začal nakupoval a stále nakupuji nové lokomotivy.
Sergej od ROCO byl můj první kousek a od této firmy mám několik modelů včetně Brejlovce. Jízdní vlastnosti vždy vynikající a provedení modelů mně naprosto uspokojuje. Nejsem počítač nýtů, takže drobné odchylky od reálných předloh pro mě nejsou podstatné a ve většině případů je ani nepoznám.
Protože chci na kolejišti provozovat stroje hlavně ČSD a ČD, tak jsem nakoupil část lokomotiv od českého výrobce MTB. Bardotky a Kocoura. Tady už je situace horší a je potřeba vybrat ten správný kus. Pokud se to podaří, tak jízdní vlastnosti jsou vynikající, ale chce to šťastnou ruku. Ze 4 zakoupených lokomotiv se u 2 projevily velmi brzo závady. Kocourovi přestal na jedné straně svítit horní leflektor. Tady stačilo jen vlastními silami proletovat studené spoje na plošném spoji. U jedné Bardotky odešel motor a bylo třeba to řešit záruční opravou, která byla úspěšná. Poslední Bardotka, kterou jsem kupoval minulý rok má na rozdíl od předchozích verzí kuličková ložiska, dle výrobce pro zlepšení jízdních vlastností. Opak je pravdou. Model je daleko hlučnější.
Pokud jde o provedení modelu, tak je tam více i mnou viditelných nepřesností a horší přesnost a kvalita povrchové úpravy. Plusem je, že MTB nabízí daleko větší počet českých modelů.
Tolik moje subjektivní, zaujatá, osobní zkušenost.

Kritiku a poznámky k firmě MTB pište prosím do k tomu účelu založenému vláknu.
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: Firmy vyrábějící nejrealističtější modely.

Příspěvekod Zippich » pát 15 led, 2021 2:32 pm

...to je ono, pánové. HO znamená sice více detailů, ale analogicky také daleko méně odpuštění. Každá nemodelovost je daleko víc vidět a ruší. Zatímco v malých měřítkách si můžeš dovolit daleko více zjednodušovat, bez negativního vlivu na celkový dojem.
Kromě modelů vozidel, bys měl také Jirko zvážit, kde a jak s nimi chceš jezdit. HO je v podstatě zahradní železnice a realistický oblouk a smysluplnou staniční kolej doma nepostavíš.
Tolik skromný příspěvek přeběhlíka od HO k TT.
Zippich
 
Příspěvky: 385
Registrován: pát 05 led, 2007 8:00 am
Bydliště: Českolipsko

Re: Firmy vyrábějící nejrealističtější modely.

Příspěvekod Zippich » pát 15 led, 2021 2:34 pm

hank píše: ...tak jsem si v TT pořídil tři parní lokomotivy fy Beckmann, které jsou velice realisticky vypracované a z trhu i přes vyšší ceny většinou mizí jako pára nad hrncem. Musím přiznat, že mám strach vůbec je brát do ruky, natož s nimi jezdit.

Ty první dvě tuším, Hanku. Prozradíš, jaká je ta třetí Beckmannka?
Zippich
 
Příspěvky: 385
Registrován: pát 05 led, 2007 8:00 am
Bydliště: Českolipsko

Re: Firmy vyrábějící nejrealističtější modely.

Příspěvekod Miloš_P » pát 15 led, 2021 3:22 pm

Zippich píše:...to je ono, pánové. HO znamená sice více detailů, ale analogicky také daleko méně odpuštění. Každá nemodelovost je daleko víc vidět a ruší. Zatímco v malých měřítkách si můžeš dovolit daleko více zjednodušovat, bez negativního vlivu na celkový dojem.

Ono i H0 se s přibívajícím věkem, slábnoucím zrakem a neklidným hmatem, stává stále menším a menším a detaily také pomalu mizí :lol:
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: Firmy vyrábějící nejrealističtější modely.

Příspěvekod Jirkátor » pát 15 led, 2021 4:45 pm

Jestli do toho chceš vrazit opravdu hodně peněz, tak zkus třeba něco takového: http://www.blm-model.cz/index.php
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1043
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Firmy vyrábějící nejrealističtější modely.

Příspěvekod hank » pát 15 led, 2021 5:21 pm

Zippich: Klidně prozradím všechny tři. Mamuta, saskou 94.2xxx a saskou 75.5xx. Ty jsou bazarové přes eBay, všechny ve stavu wie neu. A ještě se jako čtvrtá zadařila fungl nová z exkluzivní 100kusové limitky pro e-shop Elriwa, sice ne Beckmann, ale zato taky saská - MWU (na zmodernizovaném pojezdu PMT) 89.283 ze série z roku 1914, s výše položeným kotlem a uhlákem za kuchyní. Prý snad dokonce konkrétně tento kus zůstal v r. 1945 v Záluží u Mostu na vlečce "hydráku" aka Stalinových závodů.

No a tím jsem vyčerpal vyhrazený rozpočet, takže dlouho-dlouho nebude nic nového... :cry:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6118
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Firmy vyrábějící nejrealističtější modely.

Příspěvekod Sandy » sob 16 led, 2021 7:57 am

Zippich píše:...to je ono, pánové. HO znamená sice více detailů, ale analogicky také daleko méně odpuštění. Každá nemodelovost je daleko víc vidět a ruší. Zatímco v malých měřítkách si můžeš dovolit daleko více zjednodušovat, bez negativního vlivu na celkový dojem.
Kromě modelů vozidel, bys měl také Jirko zvážit, kde a jak s nimi chceš jezdit. HO je v podstatě zahradní železnice a realistický oblouk a smysluplnou staniční kolej doma nepostavíš.
Tolik skromný příspěvek přeběhlíka od HO k TT.


"Šacuju", že v této republice je tak deset jedinců, kteří jsou schopni rozeznat drobné rozdíly mezi modelem a předlohou. Nepočítám do toho věčné rebely, jimž není žádná černá dost černá....
Jestli chceš, aby tě to bavilo, tak si najdi třeba stránky kolegy s nickem "Vovo", jehož životním krédem (v modelařině) je: "..drobné odchylky od skutečnosti neřeším"
Pak je na K-reportu v komunitě TT jeden týpek s nickem "353", který našim "expertům" dost pije krev.
Jo, a zábavné jsou taky "přestřelky" mezi Tempotaxim a jeho oponenty.
Každý z nás chce být, samozřejmě, co nejlepší. Ale každý máme své limity. Ať ty "vnitřní" - co jsem ještě ochoten tolerovat, tak "vnější" - co dokáži, jak jsem šikovný, i třeba jak vidím.
Jedno české úsloví říká: " V noci je každá kočka černá" a jiné zase: " Na kolejišti z metru nerozeznáš nic" :roll:
Pokud hned na začátku popřeješ sluchu "počítačům nýtů", tak se celou dobou, než dosáhneš jejich úrovně, jenom protrápíš a nebude tě to bavit.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Firmy vyrábějící nejrealističtější modely.

Příspěvekod sidlo » sob 16 led, 2021 10:33 am

Nenech se odradit a běž do toho https://www.youtube.com/watch?v=SZuZGwcwBDE

P.S. ty bílé rukavice jsou v ceně modelu
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3609
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Firmy vyrábějící nejrealističtější modely.

Příspěvekod hank » sob 16 led, 2021 10:34 am

Sandy píše: Pak je na K-reportu v komunitě TT jeden týpek s nickem "353", který našim "expertům" dost pije krev.


No ale to tady přece píšu pořád dokolečka: Každý by se měl předem rozhodnout, zda si chce "jenom" hrát nebo "seriózně" modelovat. On odjakživa deklaruje, že si hraje, a jeho invenci při vymýšlení příběhů, do nichž to hraní zasazuje, bychom mu mohli všichni závidět. Potvrzuje tak myšlenku, jejíhož autora už jsem zapomněl, ale dá se s ní souhlasit: Co děláš, dělej pořádně, i když je to jenom hra. Podívejte se na pětileté děti, jak své hry berou vážně a jak pořádně je provozují. Bohužel škola i společnost tuto stránku lidské osobnosti cílevědomě potlačují. V této i budoucích krizích (a ony přijdou a ještě budeme na covid vzpomínat jako na procházku růžovou zahradou...) by se nám vlastnosti, které vyžaduje a rozvíjí, určitě dost hodily.

A mimochodem, ten "týpek" je jedním z aktivních členů toho spolku, který v Pardubicích zachraňuje staré kolejové autobusy, takže ví dost o skutečné železnici i její historii.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6118
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Firmy vyrábějící nejrealističtější modely.

Příspěvekod jirkan » sob 16 led, 2021 11:51 am

Jestli můžu poradit, tak si jako první krok stáhni prospekty několika běžně dostupných velkovýrobců (asi ROCO a PIKO) a udělej si základní přehled o sortimentu a o rozměrech. (Též lze navštívit jejich stránky).
Dále zvaž, kolik máš reálně místa, času a peněz. Ono to sice není tak, že nutně musíš realistické poloměry, jak zde kdosi naznačoval (a tady na tom TT není o mnoho lépe), ale přece jenom H0 chce svoje a to je třeba respektovat. Pokud budeš mít k dispozici nějakého 2,5 m2 plochy, tak asi Sergeje s třicetivozovým vlakem neuživíš.
V případě Tvé volby ČSD je třeba se zamyslet i nad trakcí. Zejména elektrické lokomotivy vyžadují spoustu další přídavné práce.

Nakonec odhaduji, že pro začátek z toho vypadne nějaká vedlejší trať s provozem malých motorových vozů a menších dieselů, může tu dosluhovat i nějaká starší pára. Ve všech kategoriích se dají sehnat celkem zdařilé modely jak přemalovaných "kořistích" strojů, tak i ryze našich předloh, určitě své vzory najdeš.
Další rozhodnutí, které Tě čeká, je způsob ovládání. V dnešní digitální době bych aspoň pro lokomotivy volil digitál (a zvuk), výhybky a příslušenství bych zatím klidně nechal "postaru", ovšem v dnešní době, kdy jednoduché kolejiště se dá krásně zobrazit třeba na tabletu, je i toto na zvážení. Zejména vzhledem k dětem...
K tomu digitálu bych si dovolil jednu radu danou vlastní zkušeností. Když jsem s ním před lety začínal, tak jsem se rozhodl, že bez ohledu na cenu budu používat pouze vybavení renomovaných firem, a to pouze takové, kde je zaručena výrobcem kompatibilita. Tvrdím, že díky tomu se mi nestalo, že by nějaké zařízení nefungovalo napoprvé tak, jak výrobce popisuje. A to i přes to, že v otázkách elektroniky jsem naprostý laik, elektronika je můj osobní nepřítel a běžná zařízení přestávají fungovat již díky mé přítomnosti v jejich okolí. :mrgreen:

A úplně na závěr: buď velmi opatrný k tomu, co se zde dozvíš. Já osobně, kdybych začínal na základě toho, co zde v některých příspěvcích čtu, tak už dávno pěstuju rybičky...
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Firmy vyrábějící nejrealističtější modely.

Příspěvekod Sandy » sob 16 led, 2021 12:15 pm

hank píše:
Sandy píše: Pak je na K-reportu v komunitě TT jeden týpek s nickem "353", který našim "expertům" dost pije krev.


No ale to tady přece píšu pořád dokolečka: Každý by se měl předem rozhodnout, zda si chce "jenom" hrát nebo "seriózně" modelovat. On odjakživa deklaruje, že si hraje, a jeho invenci při vymýšlení příběhů, do nichž to hraní zasazuje, bychom mu mohli všichni závidět. Potvrzuje tak myšlenku, jejíhož autora už jsem zapomněl, ale dá se s ní souhlasit: Co děláš, dělej pořádně, i když je to jenom hra. Podívejte se na pětileté děti, jak své hry berou vážně a jak pořádně je provozují. Bohužel škola i společnost tuto stránku lidské osobnosti cílevědomě potlačují. V této i budoucích krizích (a ony přijdou a ještě budeme na covid vzpomínat jako na procházku růžovou zahradou...) by se nám vlastnosti, které vyžaduje a rozvíjí, určitě dost hodily.

A mimochodem, ten "týpek" je jedním z aktivních členů toho spolku, který v Pardubicích zachraňuje staré kolejové autobusy, takže ví dost o skutečné železnici i její historii.

Hanku, možná jsem měl napsat "TÝPEK" velkými písmeny. Nemyslel jsem to nijak pejorativně. Obdivuji lidi, kteří umí, dokáží si hrát a sami sebe neberou moc vážně.... Do vlákna TT jsem většinou zabloudil kvůli němu. Jeho nápady vždy vyloudí úsměv na tváři a člověk má pocit, že svět je ještě normální.

To ostatní by klidně mohlo být v záhlaví tohoto fora.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Další

Zpět na Nezařazeno (off topic)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků