Start sety - je to opravdu výhodné?

Co se nikam nevešlo, neni pro to téma apod.

Moderátoři: milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Start sety - je to opravdu výhodné?

Příspěvekod HonzaM » stř 16 pro, 2020 7:52 am

Mnoho začínajících modelářů začne start setem. Zdá se to výhodné, protože celková cena je o něco nižší než při koupi jednotlivých prvků, jenže:
Centrála:
- nemá samostatný výstup pro programovací kolej
- má pro detekci obsazení kolejí pouze sběrnici R-bus, vyžadující dražší dekodéry
- pro připojení k počítači je třeba dokoupit odblokovací kód
- pro bezdrátově ovládání z mobilu, tabletu nebo bezdrátověho ovladače je navíc nutné dokoupit ještě router
Znám hodně modelářů, kteří následně stejně koupili sice o něco dražší, ale technicky nsrovnatelně
V setu je kolejivo které je méně “modelové” než modelové PECO a spojení mezi tímto kolejivem a modelovým PECO je problematické.
V některých případech jsou v setech lokomotivy i vozy nesrovnatelné s modely kupovanými samostatně. V poslední době jsou hodně žádané zvukové lokomotivy, zvuk ale nelze dodělat dodatečně, pokud tedy chcete zvukové modely, je lépe jít do samostatného nákupu.
Je také třeba počítat s tím, že je modelová železnice drahý koníček a když spočítáte na kolik vás přijde kolejivo, výhybky, dekodéry pro ovládání výhybek a návěstidel, další vozidla, ukáže se, že úspora koupí start setu je ve srovnání s tím zanedbatelná.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4071
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Start sety - je to opravdu výhodné?

Příspěvekod Michal Šuhajda » stř 16 pro, 2020 10:10 am

Ahoj Honzo,
nevím, co Tě vede k zakládání tohoto tématu, protože tohle se nedá zobecnit. Tady platí, jak který start set a jak pro koho.
Takže si to musí každý posoudit sám.
Uvedu příklad. Přestože už jsem digitál měl, přesto jsem si svého času koupil start set se z21 a T478.2 a třemi Eas, protože nakupovat samostatně lokomotivu a vozy (které v prodeji samostatně ani nebyly) by vyšlo dráž. z21 s kolejemi doteď leží v krabici. Mmch. je k dispozici, pokud by o ní měl někdo zájem.*)

*) - Sice bych to měl dát spíš do sekce prodej, ale když už Honza začal s marketingem, tak se svezu :D :D :D
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2384
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Start sety - je to opravdu výhodné?

Příspěvekod prcek » stř 16 pro, 2020 10:12 am

Je tam ale nezanedbatelny (pro zacatecnika) faktor, ze to bude fungovat dohromady.
Kdo to uz jednou nastudoval, nekde se optal atp., tak rychle zapomene, jake to je nevedet, co vlastne potrebuje ...
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 507
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Start sety - je to opravdu výhodné?

Příspěvekod milan008 » stř 16 pro, 2020 10:24 am

[quote=" Mmch. je k dispozici, pokud by o ní měl někdo zájem.*)
D[/quote]
Já bych asi zájem měl, poslal jsem SZ
Ale nějak mi nejde odeslat zpráva :evil:
milan008
 
Příspěvky: 168
Registrován: ned 01 led, 2017 2:06 pm
Bydliště: Olomouc/Skřípov

Re: Start sety - je to opravdu výhodné?

Příspěvekod hopeter » stř 16 pro, 2020 12:13 pm

Určitě jsou výhodné startsety. Cena vždy , funkčnost ihned po rozbalení je k nezaplacení a vše co není využito se nechá jednotlivě prodat bez finanční ztráty. Samozřejmě je třeba si vybrat vhodný startset podle vkusu a potřeby.
Svoji zahradní železnici buduji převážně ze startsetů. Už jsem koupil čtyři , všechno zužitkoval a ušetřil dost tisícovek. V podstatě když sečtu cenu dvou vagonů , trafo s ovladačem a kruh kolejí tak mám lokomotivu zadarmo.
U setů kolejiva už to tak lukrativní není ale pár korun se taky nechá ušetřit.
Ještě bych rád doplnil , že pokud chci modelařit "špičkově" tak bych se startsetu vyhnul. Dovolím si ale tvrdit , že pro 90 % nadšenců , kteří začínají od nuly nebo se po letech vrací k modelařině je startset dobrá cesta. Vlastně proto je výrobci dělají , nalákají a vydělají na dalších nákupech komponentů , protože většina modelářů u startsetu nezůstane a rozšíří. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Start sety - je to opravdu výhodné?

Příspěvekod milan008 » stř 16 pro, 2020 1:10 pm

Také jsem pokukoval po startsetu, cenově asi zajímavý je, nicméně obsahově jsem žádný vyhovující nenašel.
milan008
 
Příspěvky: 168
Registrován: ned 01 led, 2017 2:06 pm
Bydliště: Olomouc/Skřípov

Re: Start sety - je to opravdu výhodné?

Příspěvekod JaroHo » stř 16 pro, 2020 2:18 pm

bohužel pro většinu z nás zajímavé startsety dávno přestali dělat. Já začal s brejlovcem a dvěma rychlíkovými vagony ČD a to před těma 8 lety nebo možná dýl, už byla nesehnatelná položka. díky tomu jsem se odpíchnul. Krabice je na půdě a polystyrenový obsah mám ve skříni u budovaného kolejiště.Centrála a trafo leží ladem. Ještě v tý době jsem pokukoval po setu sergeje s vagony na uhlí, ale již nebylo možné sehnat.Cena v tu dobu proti dnešku směšná.
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1429
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Start sety - je to opravdu výhodné?

Příspěvekod BohousP » stř 16 pro, 2020 2:58 pm

HonzaM píše:Mnoho začínajících modelářů začne start setem...
- pro bezdrátově ovládání z mobilu, tabletu nebo bezdrátověho ovladače je navíc nutné dokoupit ještě router.

Toto není pravda. Např. router od mé Z21 nikdy neopustil původní krabici. Kdo má doma wifi, má i router a ten lze použít. Stačí nastavit parametry sítě.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice


Zpět na Nezařazeno (off topic)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků