Jen takové zamyšlení

Co se nikam nevešlo, neni pro to téma apod.

Moderátoři: milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Jen takové zamyšlení

Příspěvekod dfrolek » sob 05 pro, 2020 12:28 pm

Co takhle založit vlákno, něco jako "Oldtimer", či "U" kolejivo. Jako kluk jsem měl taky ovál, vydrželo mi to bez cukání jezdit tak tři roky.. Rád bych se třeba dozvěděl, jak jste to tehdy řešili vy, pamětníci. Kdybych tehdy věděl co s tím, tak mi to možná vydrželo ještě dalších 5 let a teď bych se v železničním modelářství pohyboval někde jinde.. Taky se mi toho na půdě válí plná bedna a kdybych věděl co s tím.. Nehledě na spoustu vagónků a mašinek, které jsou už na "normálním" kolejišti ostuda.
Uživatelský avatar
dfrolek
 
Příspěvky: 148
Registrován: pon 30 srp, 2010 6:58 am

Re: Jen takové zamyšlení

Příspěvekod hank » sob 05 pro, 2020 12:33 pm

Ve srovnání se zahraničními modelářskými diskusemi, kam občas nakouknu, a) tady se lidi berou moc vážně, b) je tu nadprůměrný výskyt jedinců, kteří sem chodí s cílem někoho naštvat. A to je zdejší úroveň ještě dost vysoko nad úrovní jiných tuzemských diskusí (které raději nebudu jmenovat) a typický troll se tu vyskytuje dost vzácně...

Pořád mějme na paměti, že si především hrajeme.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6098
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Jen takové zamyšlení

Příspěvekod hank » sob 05 pro, 2020 12:38 pm

dfrolek píše:Co takhle založit vlákno, něco jako "Oldtimer", či "U" kolejivo.


Na K-reportu tohle někoho napadlo už před 3 lety. Však se tam zkus podívat:
https://www.k-report.net/discus/message ... 80638.html
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6098
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Jen takové zamyšlení

Příspěvekod milan ferdián » sob 05 pro, 2020 1:49 pm

A co vám v tom brání požádat majitele fóra o založení tématu "Oldtimer" :?: :?: :?:
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Jen takové zamyšlení

Příspěvekod hank » sob 05 pro, 2020 2:02 pm

Mně takové téma nechybí, já jsem jenom chtěl upozornit, že jinde už něco takového existuje. Jinak proti tomu samozřejmě vůbec nic nemám...
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6098
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Jen takové zamyšlení

Příspěvekod jipol57 » sob 05 pro, 2020 3:11 pm

Trixt píše:Znovu se ale vrátím k úvodnímu příspěvku. Po mnoha letech vracející se modelář s touhou postavit modelové kolejiště má doma plechové kolejivo.

Když se to zase stáčí k problému plech/profil, tak k tomu ještě přidám svoje letité zkušenosti. Týkají se teda jen pro H0.
Už v době hojného používání plechových Uprofilů, to bylo spíš jen pro kobercové ježdění. Kdo to myslel s postavením kolejiště vážně, tak už stavěl na profilovém PILZ. Jen nebylo lehce k sehnání. Tak to taky někdo riskl, a stavěl na plecháčích.
Ale jednu dobu bylo pražcových podloží v Brně na Běhounské dost, jen nebyly kolejové pruty. Pro ty jsem jezdil do DDR, něco na burzách, hlavně výhybky.
To se dělo před 40 lety, když jsem zatoužil, že bych chtěl něco postavit. Ke stavbě došlo až po několika desítkách let, kdy už jsem si zase nebyl jistý, jestli to není zastaralé. Ale jde to.
Tak znovu opakuji. Už v železničním starověku, se vědělo, že plecháče H0 není to nejlepší. Existovaly starší s papírovým podložím. Ty měly lepší vodivost ve spojích, než novější s plastovým podložím. Ty na tom byly s vodivostí dost špatně, ale vypadaly trochu líp. Ale když se spoje zapájí, tak je po problému.
S jinými, než H0, nemám zkušenosti.
jipol57
 
Příspěvky: 1185
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Jen takové zamyšlení

Příspěvekod zirecek » ned 06 pro, 2020 5:33 pm

boy.rough: Základem psychické rovnováhy uživatele nejen internetového fóra je být nad věcí a být tolerantní vůči sobě i ostatním. Zdejší fórum je velmi dobré. Nikdo zde nikoho neodrazuje, neodsuzuje, nenadává. Vše ostatní je v normě. Není potřeba exemplárně odcházet. Myslím si, že tvé rady k analogu a ke staršími kolejivu jsou přínosné.
zirecek
 
Příspěvky: 16
Registrován: sob 18 úno, 2012 8:06 pm

Re: Jen takové zamyšlení

Příspěvekod jirkan » ned 06 pro, 2020 8:29 pm

Ono to zase uhnulo do diskuse o něčem jiném, jak zakladatel vlákna předpokládal.
Ale opravdu, proč hned vše staré zatracovat. U našich německých sousedů, zejména u příznivců Maerklina, jsou stále velmi populární nostalgická kolejiště budovaná nebo restaurovaná, stavěná na bázi starého M kolejiva a soudobých produktů, tedy z něčeho, co je zhruba 60 let staré. A vzhledem k tamní situaci je určitě těch kolejišť daleko víc, než je všech funkčních kolejišť u nás.
A jistě i mezi námi staršími je spousta vlastníků lokomotiv z padesátých a šedesátých let, které si na dnešním kolejivu moc nezajezdí. Tak proč to taky nezkusit. Ony ty produkty z bývalé NDR zas tak špatné nebyly, aspoň ve srovnání se stejně starou "západní" konkurencí.

A jen pro ilustraci dávám odkaz na jedno kolejiště, které asi znáte z katalogu Maerklin. A k tomu zkušební dotaz pro nepamětníky, kteří vše staré šmahem odepisují - z kterého roku to pochází?

https://www.youtube.com/watch?v=liw5mQxiFrc
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Jen takové zamyšlení

Příspěvekod jardaficz » pon 07 pro, 2020 6:09 pm

Taky sem musím přispět, protože už je to opravdu k zbláznění, jak odborníci odcházejí. A je pravda, že se najdou příspěvky, které spíše jen odrazují, ale to je všude na každém fóru v každých komentářích. Všude se najdou lidi, kteří si jen musí honit ego. Věřím ale, že si jich lidi nebudou všímat a budou brát v potaz jen věcné příspěvky. Je ale škoda, že kvůli tomuto lidi odcházejí.
TT, DCC + analog, III - IV epocha
jardaficz
 
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 15 zář, 2016 5:46 pm

Re: Jen takové zamyšlení

Příspěvekod sidlo » úte 08 pro, 2020 9:18 am

  • Uživatel A se v sociální skupině zeptá na β (doplň postup, materiál, technologie, …)
  • Uživatelé B, C, D mu odpoví, že je β je už zastaralé, ať použije δ (doplň postup, materiál, technologie, …)
  • Uživatel E se ozve, že používá β bez jakýchkoliv problémů
  • Uživatel E oznámí, že už ho nebaví neustále vyvracet mýty o β, postěžuje si že se zastánci δ stále ozývají, a proto se rozhodne demonstrativně opustit sociální skupinu
  • Uživatel F morálně odsoudí uživatele B, C, D a vyjádří lítost nad odchodem odborníka E

Výše uvedený scénář se v sociálních skupinách vždy vyskytoval, vyskytuje a bude vyskytovat. Nejedná se o nic mimořádného.

Každý další uživatel sociální skupiny pak podle konkrétní instance β a δ následně sympatizuje se skupinou uživatelů E, F nebo skupinou uživatelů B, C, D.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3599
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Jen takové zamyšlení

Příspěvekod hank » úte 08 pro, 2020 9:21 am

sidlo píše:Každý další uživatel sociální skupiny pak podle konkrétní instance β a δ následně sympatizuje se skupinou uživatelů E, F nebo skupinou uživatelů B, C, D.

Já si myslím, že existují i neutrálové...
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6098
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Jen takové zamyšlení

Příspěvekod Colonel32 » úte 08 pro, 2020 10:43 pm

boy.rough píše:Jak to má tedy tazatel udělat, když vlaky doma má, ale hned dostane doporučení všeho se zbavit a že vše z dob minulých je na hovno :roll: a jsou s tím jen problémy.
Já se starými věcmi nemám vůbec žádný problém a světe div se postavil jsem několik kolejišť vždy na účkách :shock: a vždy mi to jezdilo. Pokud tedy napíšu svůj názor do zmíněné diskuze, že na účkách mi to jezdí a bez problémů, tak jsem nařčen že nabádám toho nového k problémům.


Já se omlouvám, ale já si dovolím v základu nesouhlasit s tvým pohledem na svět.

Vysvětlím

Pokud se na staré U-profily sejde více názorů a spousta z nich je, že zkušenosti s nimi jsou špatné, pak je možné, že ty si měl prostě štěstí. Je možné, že ty máš doma nějaké speciální podmínky, kde koleje méně oxidují (teplota, vlhkost vzduchu, etc). Je taky možné že něco děláš lépe a pečlivěji než ostatní a tak ti to prostě lépe drží. Ale nepřijde mi správné z toho vyvozovat, že s u-profily nejsou problémy a snažit se tím pádem bagatelizovat negativní zkušenosti jiných lidí.

Pokud tedy někdo přijde s tím, že má doma staré vlaky a že by s nima chtěl něco dělat, je validní ho upozornit na to, že si o problémy koleduje. Je totiž možné, že tomu vůbec nerozumí a myslí si, že staré vlaky a koleje se od nových prostě liší jen cenovkou, ale ne provedením. A že kolejiště ze starých kolejí prostě postavit jde, ale má smysl to dělat jen ve chvíli, kdy dotyčný ví co dělá.

Pokud najdete v garáži po dědečkovi Moskviče a nevíte nic o autech, zeptáte se na diskusním fóru o autech jestli je možný jet Moskvičem na dovolenou do Chorvatska, pak je celkem logické, že lidi odpoví, že v principu by to šlo, ale že to není dobrý nápad, pokud je váš cíl "jet na dovolenou do Chorvatska" a ne "jet na dovolenou do Chorvatska Moskvičem".

Jestli mi rozumíte.

Takže mi přijde trochu škoda fórum z tohoto důvodu opouštět.
Colonel32
 
Příspěvky: 860
Registrován: čtv 24 pro, 2009 12:43 pm

Re: Jen takové zamyšlení

Příspěvekod Pavel-HP » stř 09 pro, 2020 10:24 am

Nedá mi to abych taky trochu nepřispěl.
Modulovku mám na I profilu a dvě stará, hodně stará kolejiště na U-čku. U-čko jsem doplnil o malé vychytávky a s provozem není žádný vážný problém. Nic co by se nevyskytlo na I-čku modulovky.

PS.
Některé hóódně staré modely na novém profilu provozovat zkrátka nejde.
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1022
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Jen takové zamyšlení

Příspěvekod Pavel 152 » stř 09 pro, 2020 12:41 pm

Jeden ze spolku choceňských modelářů provozuje X let kolejiště na účku Adršpach ,Rakousko a ještě miniokruh, zúčastňují se výstav a dle majitele se nevyskytují žádné problémy. Samozřejmě je k účku také jinak přistupovat, více přípojných bodů, nejlépe koleje téměř nové lesklé, NEBROUSIT a nepoužívat chemikálie, pozor i na duvilax, absolutně se vyhnout silikonovému oleji (sežere pocínování) Ani kyselinu a pájecí vodičky. U TT někdy zoxiduji spojky(jsou pozinkované) Je je nutno vyndat očistit a ošetřit olejem, pak namontovat zpět.
Tak nehanit a zatracovat, ale spíše poradit. Těch rádců /jen já mám pravdu/ tady je nějak mnoho a znechucují ostatní a nejisté začátečníky i zkušené a starší matadory.
NEDEJTE SE ODRADIT

Pavel
Pavel 152
 
Příspěvky: 419
Registrován: ned 09 led, 2011 5:24 pm

Předchozí

Zpět na Nezařazeno (off topic)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků