Jen takové zamyšlení

Co se nikam nevešlo, neni pro to téma apod.

Moderátoři: milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Jen takové zamyšlení

Příspěvekod boy.rough » pát 04 pro, 2020 5:48 pm

Ahoj všem diskutérům a pozorovatelům.
Bude to můj poslední příspěvek na tomto fóru, další už určitě nenapíšu. Určitě to nebude gramaticky správně a určitě se v něm objeví ještě další chyby. Češtináři, buďte prosím shovívaví. Děkuji.
Dost často se zde objevují příspěvky typu - jak oživit starou železnici, nebo jak zprovoznit staré vláčky po tátovi, po dědovi atd.
Hned se tazateli ozve dost pomocníků, kteří chtějí být nějak nápomocní. OK, to beru.
Co mi ale vadí je rada - VŠECHNO VYHOĎ A KUP NOVÉ, A NEJLÉPE V DIGITÁLU. Panečku, to je agitace. Ano, je to také rada, ale už tak nějak nenavazuje na první dotaz, jak oživit tu starou železnici.
Máme tady dost složitou dobu, kdy jsou lidé nuceni být doma. Ať už, že sami onemocněli tou čínskou chřipkou Covid 19 (ano, také mne to potkalo, jsem pozitvní :oops:), nebo přišli o práci právě kvůli tomu Covidu. Z toho mi vyplývá, že peněz není dost a že ten dotyčný by to chtěl tedy nějak zachránit.
Jak to má tedy tazatel udělat, když vlaky doma má, ale hned dostane doporučení všeho se zbavit a že vše z dob minulých je na hovno :roll: a jsou s tím jen problémy.
Já se starými věcmi nemám vůbec žádný problém a světe div se postavil jsem několik kolejišť vždy na účkách :shock: a vždy mi to jezdilo. Pokud tedy napíšu svůj názor do zmíněné diskuze, že na účkách mi to jezdí a bez problémů, tak jsem nařčen že nabádám toho nového k problémům. Že nemám standartní kolejiště (hm, asi nová norma :lol: ), ale jen mini (1 x 1 a noodli) a to že je něco jiného.
Tak je mi z toho dost smutno.
Tak Vám přeji všeho dobrého a moc se tady neperte a pomáhejte těm začínajícím.
Ahoj.
A od teď už ani čárku.
O.
Jezdím na účkách (asi poslední mohykán???) a nemám s nimi problém.
boy.rough
 
Příspěvky: 620
Registrován: stř 13 čer, 2007 6:47 pm

Re: Jen takové zamyšlení

Příspěvekod Miloš_P » pát 04 pro, 2020 8:11 pm

Tohle fórum se jmenuje Diskuzní fórum železničních modelářů. Rozumím tomu tak, že když sem někdo dá dotaz, tak se mu sejde obvykle více odpovědí a často velmi rozdílných. Každý vidí danou věc z jiného úhlu a má svoje zkušenosti. Někdy se jedná o naprosto protichůdné názory. Ale o tom to přece je. Když něco řeším, tak chci mít informace z různých stran, nakonec je na tazateli, co si z toho odnese.
Tobě U kolejivo funguje ok, ušetřil jsi za nové kolejivo. Já jsem použil staré kolejivo, dokoupil nové výhybky a chybějící koleje (taky v Učku). Stálo to pár tisíc a mnoho hodin práce a za rok to šlo do popelnice. Možná jsem udělal něco špatně nebo jsem měl prostě smůlu. Ať si tazatel porovná oba názory a zařídí se podle svého. Jsou to jeho peníze i čas. Jako plus vidím, že zná přednosti i rizika řešení.
To samé platí o tradičním sporu DCC vs. analog. Já jsem mnoho let žil na analogu, protože jsem k tomu měl svoje důvody a v určitý čas jsem pořídil DCC, protože to pro mě mělo smysl. Tady na fóru jsem i z těch zapálených debat nesmiřitelných odpůrců získal spoustu cenných informací. Myslím, že v tom je právě velká hodnota každého diskuzního fóra, získat pohled na věc, který by mě samotného vůbec nenapadl. Kdyby tohle fórum existovalo před 20ti lety, tak by moje kolejiště určitě vypadalo úplně jinak :D a myslím, že by to rozhodně nebylo k horšímu :D .
Pokud nevidíš důvod sem psát příspěvky, které pro někoho můžou být užitečné, je to tvoje rozhodnutí.
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: Jen takové zamyšlení

Příspěvekod jipol57 » pát 04 pro, 2020 8:45 pm

Souhlasím. A už jsem to napsal taky na tom zmíněném vlákně. Že je podle mně dobře, když se sejde více názorů, se svými pro a proti a tazatel si z těch rizik udělá vlastní názor.
Přece se nebudu urážet, když má někdo jiný názor než já. To pak ztrácí diskuze smysl.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Jen takové zamyšlení

Příspěvekod Miloš_P » pát 04 pro, 2020 8:49 pm

Já myslím, že nemá smysl se urážet nejen, když má někdo jiný názor, ale i když ten svůj militantně prosazuje :D . To jenom ukazuje na jeho limity...
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: Jen takové zamyšlení

Příspěvekod Trixt » pát 04 pro, 2020 9:45 pm

Ahoj Oldo, je škoda, že ses rozhodl napsat poslední příspěvek. Každý názor zde publikovaný má svou váhu a nováčci si pak mohou z těchto názorů vybrat to, co je nejbližší jejich srdci. To, že někteří na základě svých zkušeností nedoporučují U kolejivo je logické. Materiály i technologie byly tenkráte někde jinde než dnes. Z vlastních zkušeností vím, že cena za položení vlastních kolejí je sice vysoká, ale podle mně cena dokončovacích prací a doplňků je ve výsledku obdobná nebo ještě vyšší. Proto je dobře, že každý zodpovědně zváží, zda to, že použije staré koleje mu nezpůsobí do budoucna větší investice, než kdyby použil rovnou kolejivo nové. Osobně bych řekl, že staré kolejivo je vhodné na zkušební nebo nějaký jednoduchý okruh. Pokud ale chci krajinu modelovat co nejvěrněji, použil bych i kolejivo co nejkvalitnější.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Jen takové zamyšlení

Příspěvekod vojtas » pát 04 pro, 2020 11:21 pm

Na rovinu. Když mi bylo 10 let, postavil jsem kolejiště na plechu. Po zaštěrkování a oježdění je vhodné maximálně jako dioráma, provozní vydrželo možná půl roku. Jedna věc je někomu něco nutit, druhá je ušetřit trápení. Digitál snad nikomu nikdo nenutí, i když dneska s nanox a laisDCC je to skoro za stejnou cenu, jako pulzní regulátor ze stavebnice. Já si na stole taky většinou hraju analogově.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Jen takové zamyšlení

Příspěvekod HonzaM » sob 05 pro, 2020 6:39 am

Vojtas to řekl přesně, pokud se mne někdo zeptá zda může zůstat u analogu a plechových kolejí, řeknu mu že to jezdit bude, ale pokud bude chtít aby to umělo všechno co umí digitální kolejiště a mašiny s možností perfektních jízdních vlastností, tak to bez digitálu nepůjde. A je proto dobré při nákupu dalšího vybavení počítat s tím, aby byla pozdější digitalizace možná. Řadu mašin jsem digitalizoval i když přípravu pro digitál neměly. Dá se i nechat část na plechových kolejích, technicky to možné je. Ovšem když jsem vstoupil do Zababova a přesvědčil jsem se o tom o kolik je modelové kolejivo lepší, starý panel jsem prodal a postavil nový.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Jen takové zamyšlení

Příspěvekod hank61 » sob 05 pro, 2020 6:40 am

Hoši. Tady přece vůbec nejde o plechové, či profilové kolejivo, ani o analog versus digitál. Pokud kdokoliv z nás něco veřejně publikuje, musí počítat s tím, že se mu můžou dostat krom uznání, i návrhy jiných řešení a případně se na něho může snést i vlna kritiky. Každý z nás si následně s těmito informacemi naloží dle svého uvážení a svého naturelu. V tom je i podstata takovýchto diskusních fór. Někdo se poučí, někdo to ignoruje, nebo se tomu i zasměje a jde si dál svoji cestou a někdo, když to řeknu diplomaticky jiné názory nepřijme a prostě rezignuje. Tím vůbec nehodnotím, co je dobře a co je špatně. Hold každý jsme jen z jiného těsta. Hezký den všem :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2491
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Jen takové zamyšlení

Příspěvekod milan ferdián » sob 05 pro, 2020 9:19 am

Pozorně jsem přečetl jak Oldovo zamyšlení, tak i vaše, kluci. Řada z vás má pravdu, jde o diskusní fórum se všemi plusy a mínusy. Když modelář vloží své náměty, pochlubí se s modely a položí otázky, musí očekávat jak pozitivní, tak i negativní reakce. Existuje však horší věc a to cílena neobjektivní kritika. Modelář může cokoliv udělat, snaží se a přesto tzv. cílené skupině stále není něco vhod a ve skutečnosti oni nejsou schopni nic sami pro modeláře udělat, pomoc nebo poradit, nedej bože aby sami své díla prezentovali. Co jim náramně ale jde, je ta cílena neobjektivní kritika, pomluvy v zákulisí a skryté štvaní pomocí SZ nebo emailů, když není v souladu jejich světobornému názoru a nejlépe blábolení ve svých vláknech svými příspěvky. Co udělá modelář ? Dojde mu trpělivost, sbalí si pár švestek a odejde. A tady z fóra odešlo již hodně modelářů, kteří mají um, zkušenosti z praxe, umí poradit a něco už dokázali na rozdíl od tzv. "kritiků". Oldovo rozhodnutí respektují, zvolil si svoji cestu. Oldo, měj se a díky za tvůj přínos zkušeností dalším modelářům, které jsi zde předal.

Já jen dodatečně napíši něco k mé osobě, protože patřím k těm lidem, co z fóra odešli. V poslední době, spolu s uživate-
lem jafobe, jsem trochu pomohl na svět námětu "Československý carendt", protože by byla škoda, aby jafobův nápad zapadl. Nad svoji tvorbou jsem nezanevřel. Kreslím a tvořím dál. Vznikly nové náměty, "Metrovky", "Mini, mikro", spoustu dalších nových kolejišť a další. Radují se z nich jiní lidé a modeláři, kteří umí též vyjádřit svoji nejen pochvalu, ale i kritiku. Jenomže jejich kritika, nápady a rady mě posouvají dál a dál. Stále ale mám na paměti a respekt z hesla "Každý jsme nahraditelný", platí i pro mne.
Na závěr Vám popřeji Veselé Vánoce, bohatého Ježíška s hodně modelářskými dárky, bujarého a bouřlivého Silvestra a v Novém roce 2021, všechno nej, samozřejmě samé pozitiva a hlavně pevné zdraví.
S pozdravem
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Jen takové zamyšlení

Příspěvekod Trixt » sob 05 pro, 2020 9:55 am

No, Milane, z tvého příspěvku mám pocit, jakoby se zde začátečníkovi většinou pomoci nedostalo. I já jsem zde začínal a musím říct, že rad a podnětů, a to i díky tobě, se mi na tomto fóru dostalo a stále dostává hodně a myslím si, že dobrých rad. Za tu dobu, co se zde pohybuji, mám pocit, že boje se neodehrávají ve vztahu začátečníci vs. zkušení modeláři, ale spíše mezi těmi zkušenými navzájem, a to je opravdu někdy škoda. V poslední době se mi to ale zdá výrazně lepší. Někdy může mít začátečník těžkou hlavu z toho, kolik rad se mu sejde (např. Dancer v návrhu svého kolejiště ;)), ale podle mě jsou vždy ku prospěchu věci, jen se jimi musí začínající modelář prokousat.

Znovu se ale vrátím k úvodnímu příspěvku. Po mnoha letech vracející se modelář s touhou postavit modelové kolejiště má doma plechové kolejivo. Nikdo mu jeho použití nebude rozmlouvat. On postaví nádherné kolejiště a tedy investuje do něho hodně peněz, kde ve výsledku cena kolejiva je jen drobnou položkou. Poté zjistí, že není schopen, zvláště ve skrytých částech, udržet kolejiště provozuschopné. Já si myslím, že je dobře, když ho před tímto někdo varuje, a když si uvědomí veškeré cenové souvislosti. Jiná věc je, když bude stavět něco jednoduchého, třeba posunovací puzzle nebo jednoduché kolejiště bez skrytých částí a složité krajiny, kde cena kolejiva je podstatná, a má plechové kolejivo doma. Tady bych řekl, že jeho použití je opodstatněné.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Jen takové zamyšlení

Příspěvekod Ove » sob 05 pro, 2020 10:00 am

já to obrátím z druhé strany: ANO, rady typu “vše vyhoď a kup nové” jsou zcestné, ALE...
Já měl to štěstí, že jsem nakoupil profi kolejivo od FL před dvaceti lety v Norimberku v podnikové prodejně a taky jsem tam nakoupil lokomotivy, točnu..... akupodivu po dvaceti letech vše fungovalo na první Ampér, co jsem do něj zase pustil.... ale i tak jsem koleje “vyhodil” (jsou připraveny na odprodej) a stejně tak výhybky a další... a proč? Jednak jsem nechtěl být vázán “normovanými oblouky”, výhybky neměly napájené srdcovky, ale hlavně - Protože stavím na “důchod”, čili na příštích dvacet let. Spoustu věcí na kolejišti už jsem stihl několikrát předělat - např. pravou část kolejiště (zahradnictví pro mou drahou polovičku) už jsem předělal nejméně čtyřikrát, a každá předělávka mne stojí dost energie, hlavně z pohledu “bourání starého/nepovedeného/nefunkčního). A nejvíc mne “děsí” představa, že bych musel trhat koleje ve stanici, v tunelu anebo na výhybkách. Proto jsem nejvíc peněz vložil právě sem, aby kolejivo bylo “nadoživotí”. A každému, když přijde na radu, říkám to samé. Rozhodnutí ale je na něm....
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Jen takové zamyšlení

Příspěvekod HonzaM » sob 05 pro, 2020 10:16 am

U plechového kolejiva jsem se v praxi setkal s problémem s vodivostí kovových spojek, některé prostě po čase ztratily vodivost. Je to horší u kusového kolejiva a u plechového kolejiva bude spojů mnohem víc.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Jen takové zamyšlení

Příspěvekod milan ferdián » sob 05 pro, 2020 10:22 am

Trixt píše:No, Milane, z tvého příspěvku mám pocit, jakoby se zde začátečníkovi většinou pomoci nedostalo. I já jsem zde začínal a musím říct, že rad a podnětů, a to i díky tobě, se mi na tomto fóru dostalo a stále dostává hodně a myslím si, že dobrých rad. Za tu dobu, co se zde pohybuji, mám pocit, že boje se neodehrávají ve vztahu začátečníci vs. zkušení modeláři, ale spíše mezi těmi zkušenými navzájem, a to je opravdu někdy škoda. V poslední době se mi to ale zdá výrazně lepší. Někdy může mít začátečník těžkou hlavu z toho, kolik rad se mu sejde (např. Dancer v návrhu svého kolejiště ;)), ale podle mě jsou vždy ku prospěchu věci, jen se jimi musí začínající modelář prokousat.

O tom s tebou nechci polemizovat a co já vím Olda není začátečník. :wink:
Trixt píše:ale spíše mezi těmi zkušenými navzájem, a to je opravdu někdy škoda.

Záleží na úhel pohledu, příklad instalatér radí pokojovému malíři jak má vymalovat a pokojový malíř radí instalatérovi, jak má opravit vodovodní kohoutek. :mrgreen:
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Jen takové zamyšlení

Příspěvekod Trixt » sob 05 pro, 2020 10:37 am

milan ferdián píše:co já vím Olda není začátečník

To je mi jasné, já vůbec nepsal o něm, ale tak jako on o začátečnících, co si sem přijdou pro radu. ;)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Jen takové zamyšlení

Příspěvekod Ronoath » sob 05 pro, 2020 12:04 pm

Shrnul bych to takto: Je to diskuzní fórum, nikoli FAQ = často odpovězené otázky. Když si tu dám dotaz, může kdokoli z fóra se k němu vyjádřit. Ať starý, či mladý, hloupý nebo chytrý, Američan, Čech i Prajzák. A prostě s tím při zadávání dotazu musím počítat. Že ten druhý má o řád více peněz na modely, než já, a podle toho radí; nebo taky naopak. Že se zajímá více o stavbu vozidel, a já zase o krajinu. Že se pohádal s manželkou, nebo urazil pár dvanáctek. Najde se člověk vyhledávající konflikty, nebo submisivní jedinec utlačovaným kýmkoli a zoufale hledající skupinu, kam by zapadl. Vše je možné!

Prostě, kdokoli z fóra může jakkoli odpovědět. Na to musí být každý tazatel psychicky připraven. Přinejmenším na to, že se najde někdo, kdo chce pomoci, a někdo, kdo si chce pomoci (třeba k vylepšení ega).

Z toho také vyplývá - většinou to, s čím člověk doufá, že se setká s kladným projevem ostatních, dopadne přesně opačně :lol:
H0, se zamračenými někde mezi roky 2001 - 2005 na Šumavě. V digitálu.
Uživatelský avatar
Ronoath
 
Příspěvky: 226
Registrován: úte 22 led, 2013 9:05 am
Bydliště: Prajzsko

Další

Zpět na Nezařazeno (off topic)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků