FB

Co se nikam nevešlo, neni pro to téma apod.

Moderátoři: milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: FB

Příspěvekod petrh » stř 21 srp, 2019 5:43 am

rýpu do sršního hnízda:
1) sleduje vás váš ISP (internet service provider) takže ten co vám ty dráty či vzduch dodal.
2) sleduje vás váš prohlížeč
3) sleduje vás každý kdo má stránky (taková ta hláška o cokkies)
4) sleduje vás váš telefon - proto je os v něm zdarma, ačkoliv do pc je placený (linux)
5) sleduje vás vaše navigace, auto, sportovní hodinky, televize, lednice...
6) sleduje vás i zdejší forum a není nikde daný, že to, co zde smažete někde není a někdo s tim nedělá (pouze morální hranice důvěry)
7) sleduje vás soused/ka

Každý si musí říct, co chce nebo nechce komu dát.
H0 se synem
1981-2001 dom. st. Včelnička | 2001-4 Slaný | 2004-6 Nelahozeves | od 2006 Kralupy n.V.
Uživatelský avatar
petrh
 
Příspěvky: 1429
Registrován: čtv 26 čer, 2008 11:14 am
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: FB

Příspěvekod belgarat » stř 21 srp, 2019 6:05 am

petrh píše:rýpu do sršního hnízda:
4) sleduje vás váš telefon - proto je os v něm zdarma, ačkoliv do pc je placený (linux)

Dovolim si upresnit: Linux obvykle nikoho nesleduje. To co mate v telefonu je Android, ktery je sice zalozeny na linuxu, ale za smiracke prostredi muzete podekovat Googlu (ktery mel firemni heslo "Don't be Evil" ?). Do PC je linux take neplaceny (a nesmirujici) - ackoliv firmy vyuzivaji placene varianty s tech. podporou. Jestli ty obsahuji smiraka nemohu soudit :-D
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: FB

Příspěvekod hank » stř 21 srp, 2019 6:58 am

belgarat píše:Dovolim si upresnit: Linux obvykle nikoho nesleduje. To co mate v telefonu je Android, ktery je sice zalozeny na linuxu, ale za smiracke prostredi muzete podekovat Googlu (ktery mel firemni heslo "Don't be Evil" ?). Do PC je linux take neplaceny (a nesmirujici) - ackoliv firmy vyuzivaji placene varianty s tech. podporou. Jestli ty obsahuji smiraka nemohu soudit :-D


Do linuxu se navíc snadno dá včlenit SW, který naopak tomu šmírování zabraňuje už na úrovni OS. (Nejjednodušší je zašifrovat si přístup k HD.) A potvrzuji, že za zhruba 7 let práce v linuxu jsem za OS ani za odborné rady komunity nezaplatil ani korunu.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: FB

Příspěvekod czhunter » čtv 22 srp, 2019 5:59 pm

belgarat píše: Linux obvykle nikoho nesleduje.

Linux možná ne, ale operátor pohyb telefonu sleduje - a je mu úplně jedno, jaký (nebo zda vůbec) máš operační systém. Čínská vláda to třeba ráda dělá, aby zjistila, kdo v Honkongu chodí na demonstrace (proto tam zkušení demonstranti chodí bez telefonů).

Jinak mi tedy "mravokárná" diskuze o 15 let starém Facebooku, jehož uživatelé mají dnes průměrný věk cca 40 let, v době TikToku a Twitche (už i Instagram a YouTube jsou moc staré) přijde docela legrační.

Samozřejmě je tam něco mnohem horší (dohledatelnost starých informací) a něco mnohem lepší (třeba vkládání fotek a videí - na vývoj phpBB se už přes 10 let docela kašle, takže už tu ani nikdy nic nového nebude) než zde. Kdyby nebylo, bylo by to to stejné, a to stejné 2x je k ničemu.
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 557
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: FB

Příspěvekod hank » čtv 22 srp, 2019 6:13 pm

czhunter: Odpusť nám nevědomým... :roll:

No tak dobře. Všude, kde jsem napsal "FB", si to nahraď pojmem "sociální média". Protože jsem to vlastně takhle myslel. Asi jako když se řekne "lux" a myslí se tím obecně vysavač, přestože Electrolux je jen jednou z mnoha značek vysavačů.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: FB

Příspěvekod Ruda72 » čtv 22 srp, 2019 6:24 pm

Myslím, že tohle vlákno bylo založeno za účelem zjištění nějakých konkrétních věcí ohledně FB. Jako obvykle, se situace stočila k něčemu úplně jinému. Bohužel, problém tohoto fóra je ten, že většina témat je zahlcena nesmyslnými příspěvky. Takže při hledání konkrétních informací musím ve většině vláken pročíst 95% blábolivého nicneříkajícího balastu. Opravdu hodnotných a užitečných konkrétních rad je zde mnohem méně. Opravdu si ještě někdo myslí, že debata v tomto vláknu je k něčemu dobrá?
Ruda72
 
Příspěvky: 202
Registrován: ned 14 led, 2018 10:11 pm

Re: FB

Příspěvekod czhunter » čtv 22 srp, 2019 6:59 pm

hank píše:No tak dobře. Všude, kde jsem napsal "FB", si to nahraď pojmem "sociální média". Protože jsem to vlastně takhle myslel. Asi jako když se řekne "lux" a myslí se tím obecně vysavač, přestože Electrolux je jen jednou z mnoha značek vysavačů.

Když si to nahradím, tak to je stejně diskuze o 15 let staré věci, která by byla naposled před 10 lety možná aktuální a zajímavá a přinášela nové informace.
Ne, fakt tu není napsáno nic, co by nevěděli snad všichni a už strašně dlouho, protože je to toho už dávno plný internet a to ještě mnohem podrobněji a fundovaněji (protože se tématu sociálních médií už mnoho let věnují desetitisíce lidí od IT přes psychologii až po sociologii a matematiku)

Ale klidně se může vést dál a znovu za dalších 10 let - nakonec zbytečné kecání je maximálně ... zbytečné.

Co k tématu?

Že jako neregistrovaní máte třeba mnohem větší šanci vidět něco na FB než na TTboard.de.
Co se z toho dá vyvozovat? Asi nic.

Edit: A to že Facebook "nikdy nezapomíná" je dvojsečná zbraň - tedy SAMOZŘEJMĚ i pozitivní.
Také máte rádi ty odkazy, co už dávno nefungují? Obrázky linkované z Imageshacku, které tam už dávno nejsou (a místo nich vidíte koťátka a fitness svačinky)?

Edit2:
No a čistě pragmaticky - (česko-slovenská) N-ková komunita na FB žije, tady ne (ani tu nikdy nebyla). Je tam dokonce i využívaný N-kový bazar, tady ne (ani tu nikdy nebyl).
Naposledy upravil czhunter dne pát 23 srp, 2019 6:56 am, celkově upraveno 1
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 557
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: FB

Příspěvekod Trixt » čtv 22 srp, 2019 8:21 pm

czhunter: No, FB je skvělý nástroj na propagaci, koordinaci skupiny lidí, pokec a sdílení momentálních nálad. Nic proti němu nemám, ale ve většině případů na něm nenajdeš informaci, která tam kdysi zazněla a kterou potřebuješ. Jedinou možností je se zeptat znovu. Pokud FB sleduješ průběžně, určitě je to zdroj zajímavých informací. Pokud ale do vlaku "Modelová železnice" nastoupíš v nějakém čase a hledáš nějaké informace, jako já před rokem, kdy jsem ani nevěděl, že existuje nějaké DCC. tak je fórum mnohem lepším zdrojem informací. Samozřejmě k tomu patří i stránky o železnici, které jejich majitele nezištně průběžně udržují. Na FB toho moc nenajdeš. Takže závěr. FB je skvělý, ale jen pro komunikaci v daném čase, alespoň dle mě. ;)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: FB

Příspěvekod Trixt » pát 25 říj, 2019 8:51 pm

Osobně bych nezatracoval ani jednu platformu. Na FB je možná o něco méně příspěvků než zde, ale to není podstatné, Každá platforma má své připěvovatele a obě poskytnou informace pro začínající i pokročilé modeláře s to je to nejdůležitější. ;)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: FB

Příspěvekod milan ferdián » stř 08 lis, 2023 3:14 pm

Kolegovi se objevila na profilu facebook tato sranda. Co s tím ? Tak se vás ptá, co máte profil na FB, kolik budete platit za přístup bez reklam ? A co to obnáší, když vaše údaje budou využívány na reklamy, když zvolíte volbu zdarma ? Předem děkuje.
-m-
Přílohy
2023-11-08 16_06_17-Window.png
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: FB

Příspěvekod ladiznet » stř 08 lis, 2023 4:15 pm

milan ferdián píše:Kolegovi se objevila na profilu facebook tato sranda. Co s tím ? Tak se vás ptá, co máte profil na FB, kolik budete platit za přístup bez reklam ? A co to obnáší, když vaše údaje budou využívány na reklamy, když zvolíte volbu zdarma ? Předem děkuje.
-m-


cituji z článku z lupy.cz:

"Meta změnu prezentuje jako novou možnost výběru: lidé buď mohou dál Facebook a Instagram používat zdarma (a dál na těchto sociálních sítích vídat reklamy), nebo si mohou zaplatit předplatné a reklam se zbavit. Ve skutečnosti jde spíš o vynucený krok. Evropské úřady na ochranu osobních údajů totiž firmě zakázaly dosavadní praxi, kdy data o jejich chování používala k cílení reklam bez jejich výslovného souhlasu. Tvrdila, že stačí, když je tento souhlas součástí podmínek používání, případně že má k využívání dat tzv. oprávněný zájem. Pro firmu to bylo pohodlnější. Praxe ukazuje, že když uživatelé dostanou přímou otázku, zda s využíváním dat souhlasí, řada z nich souhlas nedá. Evropští regulátoři na základě stížností rakouského právníka Maxe Schremse rozhodli (a podpořil je i Soudní dvůr EU), že postup Mety nevyhovuje GDPR a firma musí výslovné souhlasy získávat. Uživatelé navíc musí mít možnost Facebook či Instagram používat i bez toho, že by souhlas s využíváním svých dat k cílení reklamy dali, a firma jim musí i v takovém případě umožnit služby (v určitém rozsahu) používat, řekl soud.Zároveň ale dodal, že alternativní používání služeb bez využívání osobních údajů pro cílení reklam může firma nabídnout i za přiměřenou odměnu. Meta se této možnosti chytla a výsledkem je nové předplatné."

odkaz na celý článek : https://www.lupa.cz/clanky/placeny-face ... -ma-hacky/
www.usTTi.cz - ústečtí modeláři
Uživatelský avatar
ladiznet
 
Příspěvky: 692
Registrován: sob 25 črc, 2009 4:04 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: FB

Příspěvekod milan ferdián » stř 08 lis, 2023 4:33 pm

Díky za odpověď a vy jste jak postupovali se svým profilem ?
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: FB

Příspěvekod ladiznet » stř 08 lis, 2023 4:55 pm

Přátelé modeláři,

také bych se vyjádřil k tomuto tématu neb sám administruji a vytvářím naše webové stránky (ustti.cz), administruji také profil ustti.cz na sociálních sítích (FB). Nasázím sem několik svých myšlenek napadnuvších mě při pročítání tohoto tématu.

Ten, kdo něco takového dělá (nebo dělal) ví, co obnáší virtuální prezentace značky, klubu, samotného modeláře, apod. Je velmi jednoduché založit si profil na sociální síti a prezentovat tam svoji práci - nemusíte totiž dělat nic okolo. Chrlíte obsah, na který vám ostatní "registrovaní" reagují, prezentujete se a lajky a reakce vám vytváří v těle hormon (nevim jak se jmenuje). Někdo pak je na tom hormonu závislej. Ale zpět.

Pokud svoji práci nechrlíte na sociální sítě, ale máte svoji webovou prezentaci (tzn. ne/platíte si webhosting, ne/platíte si doménu) a rozhodně si neplatíte čas za to, že vaše prezentace vypadá, jak vypadá a obsahově obsahuje to, co ne/obsahuje. Jestli mi rozumíte, je potřeba dost časových prostředků na to, aby web byl aktualizovaný a nějak vypadal. Investujete svůj čas, peníze a energii.

Ze začátku jsem měl jen doménu ustti.cz (bez FB). Velmi si vážím toho, že jsem vystudoval střední školu oboru informačních technologií ve Šluknovském výběžku (ve Varnsdorfu) a tam jsem zažil dobu nástupu internetu (naučil jsem se HTML a WEBDESIGN). V tom to mám jednodušší, vím co a jak a dokážu se hravě přizpůsobovat moderním trendům - a mám to rád, nový věci, nový finesy a celkově mám rád nový technologie. Webová prezentace mi běží na wordpressu a dokážu web udržovat tak, aby byl "hezký" ale OBSAHem to chce stejně pořád ten ČAS!

Když to nějak shrnu :

* na WEB si dávám hodnoty, které zrají a neztrácí lesk. Hodnotné informační články, které nestárnou a které je občas aktualizovat o nové poznatky. Plakátky na akci. Je to taková vaše vizitka. Je VAŠE. VIZITKA! VÁŠE ZNAČKA! Ta vás tvoří. (nakonec to bude vaše vzpomínka na vás, dokud bude někdo platit hosting a doménu)

* na FB (nebo obecně sociální sítě) si házím občas nějakou fotku, něco aktuálního ze stavby, aktuálního z přípravy na nějakou akci, prostě aktuality. Zaznamenal jsem v tomto vláknu diskuze na téma odkazy na FB. To jsem třeba nikdy neudělal, protože chápu že v "bublině", která je zde na DF ne každý ten profil má. Za sebe nerozumím obavám, které ze sociálních sítí někdo má (případně čím to zdůvodňuje). Proč bych se měl bát toho, že o mě někdo něco zjišťuje? Proč bych měl mít obavu z toho, že moji fotku FB někde použije? Proč bych měl mít obavu z toho, že informace, které uveřejňuji na web budou v budoucnu použité proti mě? Tahle fóbie je pro mě nepochopitelná a nerozumím ji. Za mě je používání FB jednoduché, přehledné, rychlé, moderní, současné a bezpečné (nedělám nic nelegálního). To, že to může FB někde použít je mi FUK!

* Mediální výchova na školách samozřejmě probíhá (učím na základní škole). Děti vědí, že co zveřejní může být použito proti nim. Děti vědí, že nejsou anonymní a vše co se tváří, že je zadarmo, NIKDY zadarmo není (koblihu vám nikdo nikdy zadarmo nedá i když si kolikrát myslíme, že ano). Děti vědí, jaké jsou nástrahy sociálních sítí. Vidím mnohem větší nebezpečí současnosti, ale to je na jiné vlákno na jiném fóru.

* Poslední hvězdička : DF je super a jsem rád, že ještě žije!
www.usTTi.cz - ústečtí modeláři
Uživatelský avatar
ladiznet
 
Příspěvky: 692
Registrován: sob 25 črc, 2009 4:04 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: FB

Příspěvekod Colonel32 » čtv 09 lis, 2023 10:25 am

A nedělal facebook to co nabízí zdarma doteď? Tedy že používal vaše data pro cílenou reklamu a že jedinej rozdíl teď je, že nabízí, že to dělat nebude? (když mu zaplatíte)
Colonel32
 
Příspěvky: 855
Registrován: čtv 24 pro, 2009 12:43 pm

Re: FB

Příspěvekod hank » čtv 09 lis, 2023 10:47 am

Colonel32 píše:A nedělal facebook to co nabízí zdarma doteď? Tedy že používal vaše data pro cílenou reklamu a že jedinej rozdíl teď je, že nabízí, že to dělat nebude? (když mu zaplatíte)


Nicméně ať mu člověk zaplatí nebo ne, nikdo nemá záruku, že se ta data nedostanou ke třetí straně, která s nimi naloží zcela podle vlastního uvážení, bez ohledu na to, co si člověk dohodl/zaplatil na FB.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

PředchozíDalší

Zpět na Nezařazeno (off topic)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: proky1 a 10 návštevníků