FB

Co se nikam nevešlo, neni pro to téma apod.

Moderátoři: milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

FB

Příspěvekod milan ferdián » pon 19 srp, 2019 7:44 am

Poslední dobou jsem si všiml častých odkazů na FB.Má to ale pár háčků.Ne každý má přístup.Důvody mohou být tyto.

- vidíte jen název stránky - a čtete toto.
"...Odkaz,který jste použili už možná neplatí nebo je tato stránka dostupná jen pro určitý okruh uživatelů do kterého nepatříte..."
- vidíte jen úvodní stránku -
"...vidíte jen úvodní fotky.."
- vidíte stránku -
"....můžete sledovat cvrkot,ale nemůžete do diskuse zasahovat..."
- vidíte stránku volně přístupnou (otevřenou) -
".....můžete nejen sledovat ale i vkládat příspěvky za předpokladu,že svůj profil na FB už máte..."

Jestliže chcete přispívat do stránek,které jsou pro vás normální uživatele nedostupné,máte možnost vstoupit do této skupiny,která projde schvalovacím zařízením majitelem stránky.Zde pozor,ne každý zájemce se na tyto stránky (skupiny) dostane.Budete se divit,ale majitel z různých a možná ověřených důvodů a získaných zkušeností,vás prostě do skupiny nepřijme.
Když už se dostanete do skupiny,nemyslete si,že cokoliv v této skupině můžete plácat,jak sám vám chce.Smaže vám nevhodné příspěvky a když plácáte dále,tak vás blokne a je vymalováno.
Velkou nevýhodou vidím v tom,že příspěvky se načítají jedna za druhou,takže nevíte vlastně o jakém tématu se před více hodinami bavilo.
Další zajímavostí je to,že i na FB vystupuje velká většina uživatelů pod smýšlenými nicky.

Nevím proč,ale já vidím zde hluboký příkop mezi FB a DF a při tom,když jsem měl možnost se dostat na FB stránky,viděl a četl jsem dost zajímavých příspěvků od lidí,kteří fungují i zde.

Doufám,že jsem neotevřel "Pandořinu skříňku",jestli ano,vlákno smažu :!: .Musím podotknout,že já nemám svůj profil na FB,tudíž své stránky.

Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: FB

Příspěvekod milan ferdián » pon 19 srp, 2019 8:09 am

Ahoj,
modelarTT/TTe píše:Je pravda, že je poněkud úsměvné, když někdo zde dává odkaz na příspěvek na uzavřené skupině na FB. Ale když ta skupina má přes dva tisíce účastníků, tak zase tak uzavřená nebude, že.

Proto jsem vlákno založil,aby se někteří uživatelé nedivili,proč vlastně se jim odkaz neotevřel.Ano může mít dvatisíce účastníků,ale byli schválení majitelem FB.
modelarTT/TTe píše:Já bych se FB nevzrušoval. Jak správně napsal kolega hank: na sbírání lajků dobrý, na hodnotné příspěvky, co poučí, však nikoli. Je to laciné masové médium s velmi malou přidanou hodnotou, pokud nejde o cílový marketing prodejce.

Zdravím

Můžeme souhlasit ale i nesouhlasit a až tak bych uživatele FB nepodceňoval.

Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: FB

Příspěvekod belgarat » pon 19 srp, 2019 8:14 am

ad FB: ta platforma "trpi" tim samym co (jakekoliv) DF ovsem v daleko vetsi mire: "informativni" prispevek zapadne. Tady na DF, s clenenim na okruhy a temata to je jeste jakz - takz dobre, da se postupovat tematicky podle vlastnich zajmovych okruhu. Ale co na FB, kde se ve skupine (ekvivalent fora) mixuji prispevky jeden na duhy ... a predevsim za 2 dny utecou mnoho obrazovek dolu ?

Vede to k:
- musim neustale sledovat "aby mi neco neuteklo" (a proto FB vypada jak vypada, aby lide konzumovali okolni reklamu pokud mozno porad)
- informace zapadnou a uz je zejmena zacatecnik nikdy nenajde: na to abych nasel potrebuji klicova slova. Kdyz ale jeste neznam spravne otazky nebo postupy, jak je najdu ?

To druhe je bohuzel take inherentni vlastnost diskusnich for: byla vymyslena a funguji k _diskusi_ nikoliv jako informacni baze. Mimochodem - vite po padu Zababawiki (krome LokoPina) o necem slusne obsahlem kam by se treba dalo i prispivat ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: FB

Příspěvekod hank » pon 19 srp, 2019 9:58 am

Vážení, zapomínáte na jednu zcela zásadní věc: Facebook je podnikatelský projekt a nic víc. Tento projekt byl založen možná aspoň částečně v dobré vůli, ale Zuckerberg velice rychle zjistil, co to jsou Big Data a že FB je ideálním nástrojem, jak z nich vyrazit prachy; a to prachy pohádkové pro nás obyčejné smrtelníky, ale i pro většinu českých podnikatelských subjektů zcela nepředstavitelné a taky nedosažitelné. Jestliže média obecně už dnes dávno nejsou - jak se kdysi hezky česky říkalo - sdělovacími prostředky, ale stříbrným táckem pro přinášení reklamy jejich publiku až pod nos, tak FB je o level výš, protože ten dělá nejen to, co odjakživa média, ale navíc svoje publikum prodává, a to způsobem vrcholně podrazáckým, bez vědomí těch prodávaných, a navíc subjektům, jimž byste informace o sobě při zdravém rozumu nikdy ani náhodou neposkytli, kdybyste to měli v rukách.

Z uvedených důvodů by mělo být normální na FB nebýt, ať si o tom dnešní mlaďoši myslí, co chtějí.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: FB

Příspěvekod BohousP » pon 19 srp, 2019 12:07 pm

Hanku, kdyby DF mělo možnost "lajkovat", tak bys měl u mne ten největší lajk. Konto na Ksichtoknize jsem měl asi měsíc, i když bez osobního obsahu a pak jsem ho pracně likvidoval.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: FB

Příspěvekod MiG » pon 19 srp, 2019 12:09 pm

No, udělal jste z toho pěknej kompot...

FB není sdělovací prostředek, takže litánije o mediích a sdělovacích prostředcích je trošku mimo.
Ale uznávám, nadávat na něco se musí.

A podrazáckost.
Já vám nevím, pokud se objeví změněná pravidla, ve kterých se explicitně hovoří, že vše, co na FB uživatel uloží se stává !majetkem" FB a ten si s tím může dělat co chce, třeba prodávat, tak to nenazvu podrazáctvím.
Že se pak objevilo spoustu postů, že když s tím uživatel nebude výslovně souhlasit, tak to neplatí je jen dáno velmi názkým právním vědomím.
V podstatě jediná možnost je/byla ukončit účinkování na FB a nechat profil zrušit.

Pokud nechcete, aby se něco dostalo do "ruk" někomu, kdo vám "nevoní", nesmíte to něco dávat na internet!
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: FB

Příspěvekod hank » pon 19 srp, 2019 12:48 pm

MiG: FB samozřejmě je médium, stejně jako internet.

Samozřejmě že to je podrazáctví. Možná někdo souhlasí s tím, že jeho data FB prodá, většině lidí to je nejspíš jedno nebo to zkrátka až tak daleko nedomýšlejí, ale co se s těmi daty děje dál, nad tím už nemá kontrolu ani FB. I když je otázka, jak by se na to lidi tvářili, kdyby jim FB do těch pravidel o ochraně dat napsal, že do toho vyjádření "máme ke tvým datům vlastnické právo" patří "prodáme je každému, kdo za ně zaplatí, a ten, kdo zaplatí, si s nimi dál může dělat co chce, protože i kdybychom se pokrájeli, tak ho stejně neuhlídáme". A pak se dotyčný nestačí divit, odkud mu chodí spam nebo jak mu mohli hacknout PC.

Jednou nám ve firmě klekl poštovní server a tak jsem napsal jedné kolegyni do Číny pracovní e-mail ze soukromé adresy. Od té doby mi na tu adresu už asi 6 let několikrát týdně chodí z Číny spamové nabídky od nejrůznějších subjektů na všechno možné, co souvisí s mou bývalou profesí, od odlitků, výkovků a ložisek přes aktuátory a "polní" instrumentaci regulačních obvodů až po chemikálie pro výrobu papíru a čištění vody. Já samozřejmě dost dobře chápu, že se tomu nedá zabránit. Ale nevím, proč bych měl aktivně podporovat šíbry, kteří si z toho udělali nejlepší kšeft na světě. Je to otázka zvážení pro a proti. A to si každý soudruh (i každá soudružka, samozřejmě :mrgreen: ) musí zvážit sám/sama, co mu/jí stojí za to a co ne.

Někdo přirovnal současný stav internetu ke stavu letectví před WW I. Tenkrát stavěl letadla a lítal každý, kdo na to měl prachy, manuální zručnost a (dámy prominou) koule. Mnohým z těch báječných mužů na létajících strojích by zřejmě dnes usednout za knipl a jejich výtvorům vzletět vůbec nebylo dovoleno. Jakmile chaos ve vzdušném prostoru začal přesahovat rozumné meze, začala se vytvářet pravidla a vymáhat jejich dodržování. Podobně tomu bylo s radiotechnikou. Nepochybuju o tom, že časem dojde i na internet. Možná se to některým nebude líbit, ale ten stav bez pravidel a jejich vymahatelnosti nebude trvat věčně. Zůstává jen otázkou, kde se v kyberprostoru ustálí ty meze považované za rozumné... A taky které prostředky vymáhání těch pravidel budou považovány za přiměřené a pro většinu lidí za přijatelné.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: FB

Příspěvekod MiG » pon 19 srp, 2019 1:01 pm

Neni.
Pokud někomu prodáte svoji sbírku rodinných foto, tak nad nimi ztrácíte moc.

Prostě spoustě lidí nedochází, co znamená, že něco "vyvěsí" na web.

A FB je korektní v tom, že jasně píše "co sem dáte, pošleme komu budeme chtít".
A vy se rozčilujete, přitom z FB ta data klidně stáhne i někdo jiný bez placení a se stejným výsledkem.
Budou v rukách někoho, koho nechcete.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: FB

Příspěvekod milan ferdián » pon 19 srp, 2019 1:22 pm

MiG píše:Pokud někomu prodáte svoji sbírku rodinných foto, tak nad nimi ztrácíte moc.
Prostě spoustě lidí nedochází, co znamená, že něco "vyvěsí" na web.

Tak proto trat3b na svém FB profilu (MŽPODKRKONOŠÍ) přestala od roku 2017 vkládat příspěvky?(poslední ad nick Boco 20.01.17.) Ale proč jste tedy nesmázli vše a nezrušili FB?
A co ostatní železniční modelářské kluby co mají FB a jejich dost.

Přemýšlím zda by nebylo vhodné zde na DF odkazy na FB spíše mazat,protože jsou jen na zlost.Málokdo se tam dostane,když není ve skupině.
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: FB

Příspěvekod vvitty » pon 19 srp, 2019 1:29 pm

MF:

"Co peklo jednou schvátí, nikdy nenavrátí."
Z FB se data nemažou, pouze "zneviditelňují".

O způsobech jakým s nim FB zachází (včetně například doplňování identifikace umožňující určit u fotky kterou někdo z FB stáhnul a dal sem na fórum kdo to byl a o jakou šlo fotku) jsou popsány stovky megabajtů...
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2622
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: FB

Příspěvekod milan ferdián » pon 19 srp, 2019 1:34 pm

vvitty píše:MF:
"Co peklo jednou schvátí, nikdy nenavrátí."
Z FB se data nemažou, pouze "zneviditelňují".

No nazdar,Viktore umíš potěšit :wink: .Doufám,že to není jak upsat svoji duši krví :mrgreen: .
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: FB

Příspěvekod vvitty » pon 19 srp, 2019 1:35 pm

Ne. Horsi. :twisted:
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2622
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: FB

Příspěvekod hank » pon 19 srp, 2019 1:42 pm

MiG: Tak mediální teorie má v těch definicích jasno, což se dá na netu dohledat na první kliknutí. Viz třeba tady:
https://www.mediaguru.cz/slovnik-a-medi ... va/medium/
A zná i pojem "sociální média". Viz tady:
https://wikisofia.cz/wiki/Sociální_média
(pozor, link se zase nezkopíroval celý, zřejmě kvůli diakritice...)

"Pokud někomu prodáte svoji sbírku rodinných foto..."
...on mi za ni FB zaplatí?

"Prostě spoustě lidí nedochází, co znamená, že něco "vyvěsí" na web."
V tomhle přece nejsme ve sporu. Ale jestli je to pro něco argument, tak je to vzdělávání v této oblasti. Proč se ve školách aspoň dvě hodiny týdně neučí něco jako mediální výchova?

"A vy se rozčilujete..."
To ani náhodou, když se rozčiluju, vypadám úplně jinak... :lol: Jestliže ovšem moji nesouhlasnou argumentaci, nota bene nepříliš expresivní, považuješ za rozčilování, pak ti není pomoci... Jak bych měl dávat najevo svůj nesouhlas, abys to nevnímal jako rozčilování? Nebo ono se tady automaticky předpokládá, že všichni se všemi budou ve všem souhlasit?
(A nemusíš mi vykat.)

Což je mimochodem další velká nevýhoda sociálních médií a internetu obecně: Lidi tam většinou nechodí hledat pravdu, ale souhlas... A proto na sebe oponenti místo věcné diskuse poštěkávají ze svých sociálních bublin a příslušníci jiných bublin jsou považováni za veřejné nepřátele č. 1...

Koneckonců spor je historicky jedna z nejstarších metod dialogu - a taky vědeckého výzkumu. Kde by byla věda bez falsifikovatelnosti teorií? Umění sporu se učilo už ve starém Řecku a patřilo k základnímu vzdělání. A když byli nositelé "nesprávných" názorů všelijak perzekvováni, nikdy to k ničemu dobrému nevedlo.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: FB

Příspěvekod hank » pon 19 srp, 2019 1:51 pm

milan ferdián píše: Přemýšlím zda by nebylo vhodné zde na DF odkazy na FB spíše mazat,protože jsou jen na zlost.Málokdo se tam dostane,když není ve skupině.


Tak to by především mělo být zodpovědností - a taky součástí slušného chování - těch vyvěšujících, že by sem buďto odkazy na uzavřené skupiny neměli vůbec dávat nebo by aspoň měli vždy upozornit, že jde o uzavřenou skupinu. Chtít po moderátorech, aby to třídili oni a odkazy na uzavřené skupiny mazali, by asi bylo přece jen moc...

Ono to taky něco říká o těch, kdo ty uzavřené skupiny provozují. Nicméně ne všechny skupiny jsou uzavřené.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: FB

Příspěvekod jamik22 » pon 19 srp, 2019 4:26 pm

Nejspíš můj příspěvěk s prolinkem na FB inicioval toto vlákno.
A teď už jen pobaveně pozoruji jak ti co FB nemusí si to tady opět užívají.
to Hank:
Mám rád tvé příspěvky k historii a oceňuji jejich odborný rozsah. A protože jsme nejspíš stejného věku jako já dovolím si nasledující repnutí. Rozšiř si komentář " I dědci mohou být někdy užiteční... ale někdy i protivní" :)

to Milan: úvaha o mazání příspěvků s linkem na FB hodně zavání dobou, kterou už máme naštěstí za sebou. I když jsi moderátor fora.

A něco faktického: Kdo chce, založí si na FB minimální profil a navštěvuje vybraná fora, která ho zajímají. Většinou tam bývají rychleji presentované info, než kde jinde. Kdo nechce tak nedělá.
Každý kdo kdy něco hledal na Internetu už má někde záznam/y/, a minimální účet na FB to už moc nezmění.

A k uvedenému příspěvku. Bylo tam info, že model už je používán/stavěn a kdo chce ten se může podívat i na podrobnosti na FB, třeba registrací do uvedeného fora. A kdo nechce tak to ignoruje.

/Ostatně příspěvků k ignorování je tady hafo, zejména v oblasti elektro/

Tak a teď do mne :o
jamik22
 
Příspěvky: 477
Registrován: pát 22 úno, 2008 9:05 pm

Další

Zpět na Nezařazeno (off topic)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků