MP1

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: MP1

Příspěvekod jamik22 » pon 30 bře, 2020 12:27 pm

Jestli se s tím někdo setkal a poradí budu rád.

Nevím čím to ovládáš, ale občas může pomoci vylepšit chování prodloužení doby ovládacího impulsu. Jinak je to jen zařízení, které občas prostě odejde. Já mám cca 50 výměn, půl serva a půl přestavníky MP1 a MP5. Za dobu provozu mi odešly dvě serva a jedna Mp1. Dnes bych nic jiného než MP nepoužil. Měnit vadná serva je fakt opruz a navíc ještě po určité době některá změní přítlak a tak je musím znovu seřídit. Naštěstí pro řízení používám ESU SwitchPilot a tak to celkem jde. Každý má jiné zkušenosti a chválí to svoje. :-)
jamik22
 
Příspěvky: 480
Registrován: pát 22 úno, 2008 9:05 pm

Re: MP1

Příspěvekod HonzaM » pon 30 bře, 2020 12:41 pm

Samozřejmě záleží na způsobu montáže serva.
Naposledy upravil HonzaM dne pon 30 bře, 2020 6:06 pm, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4077
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MP1

Příspěvekod karhu » pon 30 bře, 2020 2:12 pm

jamik22 píše:
Jestli se s tím někdo setkal a poradí budu rád.

Nevím čím to ovládáš, ale občas může pomoci vylepšit chování prodloužení doby ovládacího impulsu. Jinak je to jen zařízení, které občas prostě odejde. Já mám cca 50 výměn, půl serva a půl přestavníky MP1 a MP5. Za dobu provozu mi odešly dvě serva a jedna Mp1. Dnes bych nic jiného než MP nepoužil. Měnit vadná serva je fakt opruz a navíc ještě po určité době některá změní přítlak a tak je musím znovu seřídit. Naštěstí pro řízení používám ESU SwitchPilot a tak to celkem jde. Každý má jiné zkušenosti a chválí to svoje. :-)

Ovládání je přepínačema,pouze je použité jako napájení 15 V stř. z centrály DCC.Jinak přestavník neodešel,jen občas se mu nechce se rozběhnout,když do něj klepnu běží.
TT,panel 200x80,DCC,TCS,
karhu
 
Příspěvky: 45
Registrován: stř 02 bře, 2016 8:42 pm
Bydliště: Praha - západ

Re: MP1

Příspěvekod Myšpulín » pon 30 bře, 2020 4:54 pm

HonzoM, můžeš už konečně karhu poradit s tím přestavníkem MP1?

P.S. Karhu, promiň.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: MP1

Příspěvekod Trixt » pon 30 bře, 2020 8:19 pm

karhu píše:Dobrý večer,trochu oživím téma. Chtěl bych se zeptat na radu. Dva přestavníky mi začaly dělat to že když se mají přestavit tak jen bzučí,musím do nich klepnout a pak se přestaví. Potom třeba 20x jdou normálně a pak najednou zase jen bzučení. Zkusil jsem je rozebrat,vyčistit,precizně nastavit umístění,výměna struny za měkčí,nic nepomáhá.Upřesním že jsou napájeny DCC signálem,čili 15V střídavých. Jestli se s tím někdo setkal a poradí budu rád. Děkuji.

Četl jsem si ještě jednou tvůj příspěvek a až teď jsem si uvědomil jeden podstatný rozdíl mezi tvým a mým problémem. Tobě přestavník "bzučí", kdežto v mém případě, když najednou nejde. tak je potichu, není pod napájením. Navíc se mi to stává opravdu výjimečně. Když jsi přestavník koupil, měnil jsi zdvih? Tedy měnil jsi pozici kolíčku? Pokud ano, jen jsi nadzvedl po vyšroubování šroubků základovou desku nebo jsi celý přestavník rozebral? Když jsi ho složil, sedlo si vše v pořádku a dotáhl jsi řádně šroubky?
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: MP1

Příspěvekod karhu » pon 30 bře, 2020 8:53 pm

Trixt píše:
karhu píše:Dobrý večer,trochu oživím téma. Chtěl bych se zeptat na radu. Dva přestavníky mi začaly dělat to že když se mají přestavit tak jen bzučí,musím do nich klepnout a pak se přestaví. Potom třeba 20x jdou normálně a pak najednou zase jen bzučení. Zkusil jsem je rozebrat,vyčistit,precizně nastavit umístění,výměna struny za měkčí,nic nepomáhá.Upřesním že jsou napájeny DCC signálem,čili 15V střídavých. Jestli se s tím někdo setkal a poradí budu rád. Děkuji.

Četl jsem si ještě jednou tvůj příspěvek a až teď jsem si uvědomil jeden podstatný rozdíl mezi tvým a mým problémem. Tobě přestavník "bzučí", kdežto v mém případě, když najednou nejde. tak je potichu, není pod napájením. Navíc se mi to stává opravdu výjimečně. Když jsi přestavník koupil, měnil jsi zdvih? Tedy měnil jsi pozici kolíčku? Pokud ano, jen jsi nadzvedl po vyšroubování šroubků základovou desku nebo jsi celý přestavník rozebral? Když jsi ho složil, sedlo si vše v pořádku a dotáhl jsi řádně šroubky?

Ano přestavník bzučí,když do něj klepnu tak se rozjede. Zdvih jsem měnil u všech,sundal jsem celé to víčko,pečlivě složil,v tom chyba nebude.Zdvih mám 3 mm. Ted jsem u toho co zlobí malinko upravil ten kolíček aby měl v drážce malinkou vůli aby když se chce rozjet nebyl úplně opřenej a zatím fuguje pokaždé,tak uvidím.
TT,panel 200x80,DCC,TCS,
karhu
 
Příspěvky: 45
Registrován: stř 02 bře, 2016 8:42 pm
Bydliště: Praha - západ

Re: MP1

Příspěvekod Trixt » pon 30 bře, 2020 9:03 pm

Ptal jsem se proto, že v návodu doporučují víčko jen nadzvednout a celé ho nesundávat. Ale pokud to vyřešila úprava průměru kolíčku, pak by to bylo super. :)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: MP1

Příspěvekod HonzaM » pon 30 bře, 2020 9:14 pm

karhu píše:.Upřesním že jsou napájeny DCC signálem,čili 15V střídavých. Jestli se s tím někdo setkal a poradí budu rád. Děkuji.

Také jsem si znovu přečetl Tvůj první příspěvek. Opravdu používáš k ovládání přestavníků DCC signál? Výrobce předpokládá pro ovládání MP1 stejnosměrné nebo střídavé napětí, ovšem střídavým napětím má na mysli napětí sinusového průběhu o kmitočtu 50 Hz, zatímco DCC signál má obdélníkový průběh a vyšší kmitočet. Zkusil jsi ty přestavníky napájet stejnosměrným napětím?
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4077
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MP1

Příspěvekod Trixt » úte 31 bře, 2020 7:36 am

Též jsem z počátku přestavníky napájel DCC signálem než jsem začal mít víc položených výhybek a více lokomotiv. Zrovna ale v té době nikdy nezlobily. Osobně se mi nezdá, že by byl problém je napájet DCC signálem. Jediný problém je v tom, že je to zbytečná zátěž zdroje centrály, který se dá využít lépe k jiným účelům.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: MP1

Příspěvekod karhu » úte 31 bře, 2020 8:08 am

HonzaM píše:
karhu píše:.Upřesním že jsou napájeny DCC signálem,čili 15V střídavých. Jestli se s tím někdo setkal a poradí budu rád. Děkuji.

Také jsem si znovu přečetl Tvůj první příspěvek. Opravdu používáš k ovládání přestavníků DCC signál? Výrobce předpokládá pro ovládání MP1 stejnosměrné nebo střídavé napětí, ovšem střídavým napětím má na mysli napětí sinusového průběhu o kmitočtu 50 Hz, zatímco DCC signál má obdélníkový průběh a vyšší kmitočet. Zkusil jsi ty přestavníky napájet stejnosměrným napětím?

Změna napájení byla jedna z prvních věcí kterou jsem zkusil. Ale nemyslím si že je to věcí elektrickou,ale mechanickou. Zdá se že pomohla malá úprava kolíčku,ale uvidím provozem.
TT,panel 200x80,DCC,TCS,
karhu
 
Příspěvky: 45
Registrován: stř 02 bře, 2016 8:42 pm
Bydliště: Praha - západ

Re: MP1

Příspěvekod karhu » úte 31 bře, 2020 8:11 am

Trixt píše:Též jsem z počátku přestavníky napájel DCC signálem než jsem začal mít víc položených výhybek a více lokomotiv. Zrovna ale v té době nikdy nezlobily. Osobně se mi nezdá, že by byl problém je napájet DCC signálem. Jediný problém je v tom, že je to zbytečná zátěž zdroje centrály, který se dá využít lépe k jiným účelům.

Já mám poměrně malé kolejiště,takže zátěž není veliká,ale stejně mám připravený i vývod na 12V=,už jsem to zkusil a dělalo to stejně.Jak jsem psal myslím že to není věc elektrická,ale mechanická.No ted to budu zkoušet a kdyžtak ty dva přestavníky vyměním. Moc díky za pomoc.
TT,panel 200x80,DCC,TCS,
karhu
 
Příspěvky: 45
Registrován: stř 02 bře, 2016 8:42 pm
Bydliště: Praha - západ

Re: MP1

Příspěvekod sidlo » úte 31 bře, 2020 8:17 am

karhu píše:Jak jsem psal myslím že to není věc elektrická,ale mechanická.

Pokud je motorek stavěn na sinusové napájení 50 Hz a já tam pošlu obdélníkové napájení cca 7 kHz tak je v tom podstatný rozdíl.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3602
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: MP1

Příspěvekod karhu » úte 31 bře, 2020 8:34 am

sidlo píše:
karhu píše:Jak jsem psal myslím že to není věc elektrická,ale mechanická.

Pokud je motorek stavěn na sinusové napájení 50 Hz a já tam pošlu obdélníkové napájení cca 7 kHz tak je v tom podstatný rozdíl.

Jak jsem psal jedna z prvních věcí byla výměna za napájení 12V=,ale problém stejný. Myslím že už to nechám být
TT,panel 200x80,DCC,TCS,
karhu
 
Příspěvky: 45
Registrován: stř 02 bře, 2016 8:42 pm
Bydliště: Praha - západ

Re: MP1

Příspěvekod D » úte 31 bře, 2020 9:27 am

Máme přestavníky MTB MP-1 na Sluníčku. Bez zátěže běhaly na 12 V DC, po připojení k výhybkám jsme byli nuceni zvednout napájecí napětí na 15 V DC. Jinak některé vrčely a nepřestavovaly. Od té doby zatím spolehlivé. Přeci jen dekodér i vedení způsobily úbytky napětí.

Napájení z DCC není v principu špatné, má ale dvě úskalí:
  1. Je třeba použít dvoucestné usměrnění DCC, jinak dosáhne motor jen polovičního výkonu. Plné napětí při jednocestném usměrnění je na něm jen polovinu doby, jako PWM s 50% střídou. Například z napětí 15 V na DCC se na přestavník dostane jen 7 V střední hodnoty [opraveno, MiG níže]. Při těchto hodnotách se i bez zátěže motor sotva otáčí.
  2. Je třeba použít rychlé diody k usměrnění (například UF4007), jinak dochází k poškozování hran DCC signálu. Pomalé usměrňovací diody zapojené v můstku [doplněno, MiG níže], jaká je například v MTB MP-1, se na frekvencích DCC nestíhají zavírat a do svého uzavření vlastně v závěrném směru částečně zkratují DCC.
Naposledy upravil D dne úte 31 bře, 2020 10:06 am, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1356
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: MP1

Příspěvekod MiG » úte 31 bře, 2020 9:48 am

Ad 1. - jednocestně usměrněné symetrické napětí nemá poloviční efektivní hodnotu proti dvoucestnému usměrnění. Plyne to z definice efektivní hodnoty.

Ad 2. - použití pomalé diody při jednocestném usměrnění nezpůsobuje zkrat po zotavovací dobu (to by způsoboval můstek), ale reverzaci směru otáčení motorku spojenou s brzděním motorku a zvětšením proudu.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků