Ovládání stanice

Co se nikam nevešlo, neni pro to téma apod.

Moderátoři: milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Ovládání stanice

Příspěvekod HonzaM » čtv 30 srp, 2018 6:57 pm

Rád bych znal názor zkušených modelářů. Považujete za vhodné aby se současně s nastavením cesty automaticky nastavil příslušný návěstní znak na vjezdovém nebo odjezdovém návěstidle, nebo aby se nejprve jen volila cesta a potom by se další volbou volila návěst (opět s návěstním znakem automaticky podle nastavené cesty)? A co v případě volby cesty na obsazenou kolej? Povolit vjezd na přivolávací návěst? Nebo jiné řešení? Pokud jde o posun ve stanici, vázat možnost stavění cest uvnitř stanice na návěst "stůj" na vjezdových návěstidlech? Nebo to ponechat jen na výpravčím?
Naposledy upravil HonzaM dne pát 31 srp, 2018 4:02 am, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Ovládání stanice

Příspěvekod JiriKTT » čtv 30 srp, 2018 7:18 pm

Na to se nedá jednoznačně odpovědět. Co je priorita? Co nejjednodušší ovládání kolejiště, nebo simulace nějakého reálného typu zabezpečovacího zařízení? V síti SŽDC dnes existuje i návěst pro vjezd na obsazenou kolej, takže je to otázka i epochy.
TT, DR5000
JiriKTT
 
Příspěvky: 105
Registrován: stř 12 led, 2011 7:25 pm

Re: Ovládání stanice

Příspěvekod HonzaM » čtv 30 srp, 2018 10:03 pm

JiriKTT píše:Na to se nedá jednoznačně odpovědět. Co je priorita? Co nejjednodušší ovládání kolejiště, nebo simulace nějakého reálného typu zabezpečovacího zařízení? V síti SŽDC dnes existuje i návěst pro vjezd na obsazenou kolej, takže je to otázka i epochy.

Nejspíš kompromis mezi jednoduchostí ovládání a přiblížením realitě. Víc to pravděpodobně bude zajímat moduláře, kdy se na setkáních jezdí podle návěstí. Na domácím kolejišti má většina modeláŕů návěstidla viceméně pro efekt.
Naposledy upravil HonzaM dne pát 31 srp, 2018 11:42 am, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Ovládání stanice

Příspěvekod sidlo » pát 31 srp, 2018 5:06 am

HonzaM píše:Na domácím kolejišti jsou návěstidla spíš pro efekt.

S tímto rozhodně nesouhlasím. Modelařina je snaha přiblížit se velkému vzoru. A to platí i o návěstidlech a zabezpečovacím zařízení. To že mají modeláři návěstidla pouze pro efekt je pouze důsledek toho, že dosud nebyli schopni funkci zabezpečovacího zařízení modelovat.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Ovládání stanice

Příspěvekod HonzaM » pát 31 srp, 2018 11:40 am

sidlo píše:
HonzaM píše:Na domácím kolejišti má většina modeláŕů návěstidla viceméně pro efekt.

S tímto rozhodně nesouhlasím. Modelařina je snaha přiblížit se velkému vzoru. A to platí i o návěstidlech a zabezpečovacím zařízení. To že mají modeláři návěstidla pouze pro efekt je pouze důsledek toho, že dosud nebyli schopni funkci zabezpečovacího zařízení modelovat.

Psal jsem o aktuálním stavu, zatím jsem neviděl modelové kolejiště s funkční návěstní soustavou, platí to i o většině modulů, i když náhodou jsem autorem a majitelem jednoho takového modulu. Rád se přijdu podívat, pokud o nějakém kolejišti s funkční návěstní soustavou dáš vědět. Nejsem odpůrcem modelování navěstni soustavy, ostatně proto jsem uvedený modul postavil, s TrainControllerem nebyl velký problém to realizovat, ale jsem skeptický k většímu rozšíření. Problém není ani tak s realizaci samotných návěstidel a vytvoření návěstnich znaků, ale spíš s realizací veškerých návaznosti. Alespoň tak to vidím já.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Ovládání stanice

Příspěvekod Miloš_P » pát 31 srp, 2018 12:34 pm

Taky přidám jeden pohled na věc. Jelkož nejsem odborníkem a zabezpečovačku a ani nemám v úmyslu nějakou konkrétní modelovat, tak jsem k tomu přistupoval způsobem, udělat kolejiště co možná nejvíc blbovzdorné. To je myslím i v reálu smysl zabezpečovačky. Tu blbovzdornost myslím jednak v rovině reálných situací, kdy hrozí vykolejení nebo srážka a jednak, aby jsem co nejvíce zjednodušil ovládání. Eliminovat úkony, které se mohou dít automaticky. Zatím jsem došel na tuto úroveň:

- nelze postavit odjezd z koleje, pokud z ní není postavená cesta
- při posunu nelze postavit vjezd do stanice
- cesta se ruší postupně průjezdem vlaku (návěstidla shazuje na stůj)
- napřed stavím cestu a v následném kroku návěstidla
- na návěstidlech svítí to co odpovídá postavené cestě
- ve skryťácích používám stavění cesty jedním tlačítkem a indikací obsazení kolejí
K dokonalosti to má samozřejmě hodně daleko, ale když jezdí nezaškolená obsluha, tak to funguje :D . Často pak slyším otázku:" Proč to nejede? Proč to nejde zmáčknout?" 8) .

Vše jsem v rámcí možností a schopností realizoval doposud v analogu. Po nedávném přechodu trakce na DCC sice některé z věcí už nefungují jako dříve, ale zase je do budoucna co dělat. Takže v další fázi přijde na řadu i digitalizace ovládání příslušenství. Nechci automatický provoz, ale pouze stavění cest, návěstidel a zabezpečení řešit přes vhodný soft. Tam by se dalo realizovat daleko víc věcí. Baví mě jízda na ruku a posun.
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: Ovládání stanice

Příspěvekod sidlo » pát 31 srp, 2018 2:10 pm

Nemístná skromnost.
Miloš_P píše:- nelze postavit odjezd z koleje, pokud z ní není postavená cesta
- při posunu nelze postavit vjezd do stanice
- cesta se ruší postupně průjezdem vlaku (návěstidla shazuje na stůj)
- napřed stavím cestu a v následném kroku návěstidla
- na návěstidlech svítí to co odpovídá postavené cestě

Právě takto funguje elektromechanika.

Miloš_P píše:Nechci automatický provoz, ale pouze stavění cest, návěstidel a zabezpečení řešit přes vhodný soft. Tam by se dalo realizovat daleko víc věcí. Baví mě jízda na ruku a posun.

Toto je také můj cíl. Tam se chci dopracovat.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Ovládání stanice

Příspěvekod HonzaM » sob 01 zář, 2018 7:40 am

Miloš_P píše:- nelze postavit odjezd z koleje, pokud z ní není postavená cesta
- napřed stavím cestu a v následném kroku návěstidla
- na návěstidlech svítí to co odpovídá postavené cestě

V reléovce kterou jsem před několika lety modeloval při stavbě modulu stanice "Sklené" postavené podle reálu (včetně vzhledu a funkce ovládacího panelu) se cesta staví stiskem dvou tlačítek, "odkud" a "kam", tím se nastaví jak výhybky, tak návěstidla. Nestaví se tedy napřed cesta a pak návěstidla. Předpokládám, že u JOP je to podobné.
Miloš_P píše: - cesta se ruší postupně průjezdem vlaku (návěstidla shazuje na stůj)

Tohle mám řešeno na základě obsazení následujícího úseku.
Navíc je ještě blokován vjezd na obsazenou kolej a odjezd do obsazené trati. Lze jen nastavit posun (nastaví cestu a návěst pro posun) nebo přivolávací návěst.
Tohle vše je řešeno pomocí TrainControleru.
Miloš_P píše:- při posunu nelze postavit vjezd do stanice

Není mi jasný smysl tohoto blokování, pokud si hraješ sám, přece víš že posunuješ a není nikdo, komu by bylo třeba bránit ve vjezdu. Je to ale možná myšleno tak, že není možné nastavit vjezdové návěsti na "volno", jestliže je jakékoli posunové návěstidlo v poloze "posun dovolen". Nebo je to jinak? Připravuji modelovou stanici a tohle mne zajímá. Řešit to samozřejmě lze, ale co je určujícím motivem?
Miloš_P píše:- ve skryťácích používám stavění cesty jedním tlačítkem a indikací obsazení kolejí

Jak poznáš ve skryťáku při ovládání jedním tlačítkem postavení výhybek, přenášíš zpětným hlášením také polohu výhybek?
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Ovládání stanice

Příspěvekod Miloš_P » sob 01 zář, 2018 8:32 am

Jak jsem psal, zabezpečovačku jsem pojal spíše prakticky pro potřeby kolejiště a eliminací krizových situací a nadbytečných úkonů. Vždycky to vyšlo z nějaké konkrétní potřeby a situace. Řešeno to bylo celé v analogu a pro analog (před 18 lety, kdy jsem začal kolejiště stavět se tady o DCC toho moc nevědělo)
HonzaM píše:
Miloš_P píše:- při posunu nelze postavit vjezd do stanice

Není mi jasný smysl tohoto blokování, pokud si hraješ sám, přece víš že posunuješ a není nikdo, komu by bylo třeba bránit ve vjezdu. Je to ale možná myšleno tak, že není možné nastavit vjezdové návěsti na "volno", jestliže je jakékoli posunové návěstidlo v poloze "posun dovolen". Nebo je to jinak? Připravuji modelovou stanici a tohle mne zajímá. Řešit to samozřejmě lze, ale co je určujícím motivem?

Smysl to má např. v situaci, kdy před vjezdovým návěstidlem stojí vlak a ve stanici se dokončuje posun. Jinak je to jak píšeš a mám za to, že i v reálu, pokud se posunuje nelze postavit vjezd.
HonzaM píše:
Miloš_P píše:- ve skryťácích používám stavění cesty jedním tlačítkem a indikací obsazení kolejí

Jak poznáš ve skryťáku při ovládání jedním tlačítkem postavení výhybek, přenášíš zpětným hlášením také polohu výhybek?

Ano používám kontakty zpětného hlášení výhybek. U koleje, na kterou je postaveno svítí LED. Jednoduché, spolehlivé a levné.
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha


Zpět na Nezařazeno (off topic)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků