Průšalab - Praha

Co se nikam nevešlo, neni pro to téma apod.

Moderátoři: milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Průšalab - Praha

Příspěvekod czhunter » pát 01 čer, 2018 6:18 pm

Nevím kam to dát, ale 6.6. by se měl v Praze Holešovicích otevřít "Průšalab".

https://prusalab.cz

Vzhledem k tomu, že tam budou mít zajímavé stroje (3D tiskárny - FDM i DLP, CNC frézku, laserovou řezačku, vakuový lis, věci na elektro ...) tak by se to třeba někomu mohlo hodit.
Ceny a podmínky členství zatím neznám - předpokládám ale, že zadarmo to nebude.

Ale rozhodně mě láká ta tiskárna Formlab (to je taková vyšší střední třída 3D tiskáren za cca 100 000 kč - mnohem lepší, než ty "domácí", ikdyž na superprofi řešení za miliony to pořád nemá) spolu se strojem na vakuové lití ... s tím by šly dělat zajímavé malosériové věcičky.
3D tiskárna Dwarf je od firmy, kterou Průša nedávno koupil, takže dnes už vlastně "jejich" - a výsledky taky nevypadají úplně blbě - nějaké vlaky jsou v galerii: https://www.futur3d.net/cz/sluzby/3d-tisk
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 557
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: Průšalab - Praha

Příspěvekod Miloš Pavlát » pon 04 čer, 2018 2:22 pm

Mě původně napadlo dát to do tohoto vlákna: Železniční modely vytvářené přesnými technologiemi

Ještě doplním program:

Dobrý den,

rád bych vás tímto srdečně pozval na slavnostní otevření naší veřejné dílny PrusaLab. Na začátku jsme si dali cíl vybudovat nejlépe vybavenou dílnu v Praze, a vy nyní můžete být mezi prvními, kteří se přesvědčí o tom, jak se nám povedlo tento cíl splnit. PrusaLab je makerspace a hackerspace v jednom a věříme, že jeho otevření bude velkou událostí pro celou českou komunitu „makerů”.

Otevíráme ve středu 6. června 2018 od 13:00 a všichni jste zvaní! Dílna je v přízemí našich kanceláří na Partyzánská 188/7A.

Je to pár minut od metra Nádraží Holešovice...

Na co se můžete těšit? Každou celou hodinu si prohlédneme dílnu při komentované prohlídce. Kromě toho vás čekají ochutnávky připravovaného programu. Také se dozvíte, jak budeme fungovat, jak se stát naším členem a co všechno je u nás možné dělat. Těšíme se na Vás!

PROGRAM:
Nebojte, můžete přijít kdykoliv a zůstat, jak dlouho chcete. Mimo hlavní program si můžete pokecat s našimi mistry, zahrát si 3D tisknuté Člověče, nezlob se nebo si zkusit složit nábytek vyrobený na CNC routeru. A pak je tu samozřejmě hlavní program:

13:00 - Otevíráme! První komentovaná prohlídka PrusaLabu vůbec :)

14:00 - Druhá komentovaná prohlídka.

15:00 - 16:00 - KREATIVNÍ DÍLNA s TJBOTem - Poskládejte si TJBota z kartonu a upravte si ho po svém.

16:00 - 16:30 - OŽIVENÍ TJBOTa - Holky z TJBot.cz nám předvedou, co všechno tenhle mrňousek umí.

17:00 - 18:00 - DISKUSE: PROČ OTEVŘENÉ DÍLNY? Debatovat budou Josef Průša (Prusalab), Tomáš Mejzlík (FabLab Brno) a Ondřej Kašpárek (DEPO 2015), moderovat bude Denisa Kera (Maker Faire)

18:30 - 19:00 - KREATIVNÍ DÍLNA - ochutnávka workshopu EASY ELECTRO s Michalem Valáškem

Kutilství zdar a na viděnou!

Josef Průša
Miloš Pavlát
Přechod z poloviční nuly na plnotučnou nulu.
Uživatelský avatar
Miloš Pavlát
 
Příspěvky: 328
Registrován: stř 05 lis, 2014 7:27 am
Bydliště: Praha 3 - Vinohrady

Re: Průšalab - Praha

Příspěvekod czhunter » pon 18 čer, 2018 8:57 pm

Minulý týden jsem se tam byl podívat a zajímal se hlavně o ten Formlabs Form2, tak pro info (které už je z velké části na stránkách):

- měsíční členství je za 700 kč (350 studenti)
- 3D tisk je dále zpoplatněn:
- 33kč/hod na tiskárnách Průša
- 270/kč hod na Form2 + 12 kč/ml resinu + ještě limit je max 12h měsíčně (asi aby to nevyužívaly velké firmy)

Mají tam na ukázku moc pěkný výtisk Škody 109E v TT a Favorita (myslím že taky v TT - toho jsem zahlédl jen "z rychlíku" a na velikost autíček nemám na dálku tak dobrý odhad) - přiznejte se, jestli je to model někoho odsaď :-)

Ta kvalita u té lokomotivy je tak na - řekl bych 90 % kvality vstřikovaného modelu, lepší než ty nejlepší z odlitků, ale levná záležitost to určitě nebude. Zatímco objem materiálu jsem schopný odhadnout (řekněme, že podobně velké metro jako ta 109E má při tloušťce stěny 1 mm cca 7 cm3 ... lokomotiva nemá tolik oken, tak to bude okolo 10 cm3), tak čas tisku vůbec ... to se asi musí poslat na slicer přímo s nastavením pro tu tiskárnu (který nemám) a pak až se člověk ten čas dozví.
Jinak těch modelů tam mají hodně, samozřejmě většinou "nevláčkařských" (a taky obrovského BigBoye, co byl i tady, ten má snad přes 2m na délku).
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 557
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: Průšalab - Praha

Příspěvekod Petr S. » úte 19 čer, 2018 1:01 pm

Noo , byl jsem tam také .
Poté ještě jednou , 14.6. ve čtvrtek , na ostrý provoz .
A prvotní nadšení vystřídalo vystřízlivění .
V dílně se může časem počítat s laserem a s routerem ( 3D freza ) . To ostatní se bude rozbíhat časem , bez udání termínu , zřejmě po prázdninách .
Klasické Průša-tiskárny jsou k dispozici . Joo a taky tam půjčí pájku .
Není chuť dát k dispozici kvalitní 3D tiskárny . Není chuť konzultovat přinesený návrh , cituji : " blokujete mi tu pracovníka , hodina konzultace je za 500,-Kč " . ( nebo dokonce 700,- , ani jsem si to nechtěl pamatovat )
A také rada : jestli to někdo vyrábí , tak si to raději kupte .
Takže to stále jistí https://www.shapeways.com/ .
U té 109 ( 380 ) jsem zaslechnul 2500,-
Zdraví Petr S.
Petr S.
 
Příspěvky: 536
Registrován: úte 16 pro, 2008 8:42 pm

Re: Průšalab - Praha

Příspěvekod czhunter » úte 19 čer, 2018 2:13 pm

Petr S. píše:Není chuť dát k dispozici kvalitní 3D tiskárny . Není chuť konzultovat přinesený návrh , cituji : " blokujete mi tu pracovníka , hodina konzultace je za 500,-Kč " .

Nevím, co přesně znamená "chuť" a "dispozice", ale ten Form2 tam stojí a tiskne (byl jsem tam v pátek 15.).
Stojí tam i Dwarf (jejich SLA tiskárna), ale protože se o něm nemluvilo a není v ceníku, tak hádám že ještě nefunguje.

To že hodina konzultace stojí 500 kč je pravda, nicméně ptal jsem se, jestli dají na web "Design guidelines" k Form2 (min tloušťky stěn, wires a tak) a prý tam budou.

To že je lepší něco koupit než dělat je pravda - i když se zdá model třeba na SW za 50€ drahý, tak jsou v tom desítky až stovky hodin práce, a prodej českých železničních modelů na Shapeways se počítá na jednotky kusů ročně, takže autor na tom rozhodně nezbohatne (a mimochodem z toho modelu za 50€ má zisk obvykle 5-10€ pro sebe a ještě z toho zaplatí daně).

Jak dlouho to ale Shapeways jistí si nejsem moc jistý, pokud jsi tam registrovaný jako "shop owner" (tvůrce modelů), tak víš, že to tam jde o desíti k pěti. Nový ředitel proškrtal materiály (což by bylo Ok, kdyby se to se autoři modelů dozvěděli 3 pracovní dyn předem, u keramiky dokonce v den ukončení!), vyházel spoustu lidí, co tam byli dlouho a rozuměli tomu ...
Řekl bych, že brzo budou všichni rozumní migrovat na iMaterialise/Sculpteo/jiné.
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 557
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: Průšalab - Praha

Příspěvekod petrh » sob 26 říj, 2019 1:14 pm

H0 se synem
1981-2001 dom. st. Včelnička | 2001-4 Slaný | 2004-6 Nelahozeves | od 2006 Kralupy n.V.
Uživatelský avatar
petrh
 
Příspěvky: 1429
Registrován: čtv 26 čer, 2008 11:14 am
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Průšalab - Praha

Příspěvekod Franky » sob 09 lis, 2019 8:11 pm

Alternativa k Průšalab - vyzkoušeno nemám - https://futlab.cc/
Uživatelský avatar
Franky
 
Příspěvky: 314
Registrován: pát 09 pro, 2011 12:03 pm
Bydliště: Praha - Vršovice


Zpět na Nezařazeno (off topic)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Colonel32 a 7 návštevníků